Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • unknownerror

    tag

    Üdv!

    Udvaron,műhelyben szeretnék internetezni, de a routerem nem elég erős hozzá. Van több usb-s wlan hálókártyám, gondoltam, hogy úgyis megy a gép, kiteszem a tető szélére alulra(védett,árnyékos), és csinálok virtual acces pointot. Ez eddig jó is, de mellette állok, és alig van jelerősség.
    Kérdésem, hogy az usb hosszabbító csökkentheti így a jelerősséget(nonameből van csak hosszúm)? Amúgy egy tp-link wn722n-el és egy antenna nélkülivel próbálkoztam, az antennás 10 métert nem vitt el nyílt terepen, rálátással. Gépre dugva viszont 2x annyi hálózatot lát, mint a belső.

    Segíthet, ha veszek egy jobb,hosszabb hosszabbítót? Vagy ez usb hosszabbító távolságától függ inkább?

  • unknownerror

    tag

    Sziasztok!

    Úgy látom, más is írt már DFS kapcsán, és legutóbb Kovindinka-nál az iPhone-ok keresése radar detect-et okozott Mikrotiknél.

    Hasonlóról szeretnék tapasztalatokat kérni, mert már megőrülök, Ubiquiti-nél.

    Adott egy 10 emeletes lakóház, tetején mindenféle vezeték nélküli eszköz.

    A mi részünkrők 4 darab 5g-s Ubi adó van fent (2 szektor, 2 Powerbeam m5) uplink-downlikkel együtt. Szkenneléssel kb 20-30 adót tudok összeszedni, többsége 5180 környékén szolgáltatói router-nek tűnik. Innen kb 500 méterre van egy másik helyszínünk, kettő Ubi adóval, szintúgy 5g-n.

    AirView-val, kísérletezéssel, sávszél váltással megtaláltam a tökéletes kombinációt, ami hónapokig működött jól. Jelenleg egy héten belül már sokadszorra kell frekvenciát váltanom, mert a DFS miatt elmásznak, nyilván az Ubi dfs-nél vár a freki váltás után, ez netszakadás ügyfélnél, telefonálgatás, nem jó senkinek.

    Amit láttam, kb tök mindegy milyen frekit választok, tegnapról mára a 2-es helyen 5780-ról mászott 5805-re, de az 1-es helyen 5300-ról 5560-on találtam, és így tovább. Mivel az 1-es hely panel, így a lenti csatornák kilőve, illetve kb 5-6 másik 5g-s adó is van a mienk mellett elszórva. Érdekes, most két adót 5600 és 5680-ra állítottam az 1-es helyen, itt egy hete stabil.

    Persze fizetős frekvencia nem játszik. :)

    Mi a fene ez mostanában? Utánanéztem a meteorológiai radaroknak, de az 5300 és 5700 felett az messze áll tőlük, mégis sorra másznak el az adók.

    Lehet valóban telefonok szkennelése okoz ilyet? A 2-es hely 500 méteres környékén csak mi vagyunk 5g-vel, de egy iroda felett vannak. Alap esetben mindig többféle módszerrel választok frekvenciát, utána tesztelek (udp,tcp speedtest végpont felől), így (véleményem szerint) ki tudom szűrni ha ütközés lenne.

    Illetve más: 3g-t szabadon lehet használni nálunk? Anno az NMHH-nál érdeklődtem a 868mhz-ról, (Ubi-nek van ilyen), azt az én olvasatom szerint nem lehet használni net célra. (tx power, sávszél, minden korlátozva)

  • unknownerror

    tag

    válasz mezis #54360 üzenetére

    Üdv!

    Köszi, ezekkel kezdtem én is. Bár az 5300 meg az 5800 elég messze van ezektől. Pont amúgy az 5600-as tartományban nem nagyon tapasztalok dfs átállást, de próbálok nem direktbe radar frekit használni.

    Kovindinka: Na erről a repülős sztoriról még nem hallottam. De amúgy van az irodánkban iphone-ból a legújabb, komolyan mondom, előtte nem voltak ilyenek. Köze lenne hozzá? Ki lehet ezt valahogy szűrni?

    Ma a 2-es helyről szólt egy ügyfél, hogy megszakadt a net-e, ami 5805-re mászott el előzőleg. Most mi van a logban:
    Sending disassoc to 44:d9:xx:xx:xx:xx. Reason: Unspecified reason (1). > Kösz a segítséget. Ráadásul ő ptp-ben van.

    Most pár napja stabilak a frekik, remélem így maradnak.

  • unknownerror

    tag

    Sziasztok!

    Remélem tud valaki ötletet adni. :)
    5Ghz-n szolgáltatunk netet pár előfizetőnek lehetetlen hely(ek)re is. (pl.: erdő, stb)

    Egy 80 méteres tornyon van két rocket M5, egyiken 120 fokos szektor antenna, másikon ARC 34dBi antenna. Illetve két nanostation, két irányban, a tápot az egyik adja a másinak. Így 3 ftp megy fel. Szinte kizárólag ubi-t használunk.

    Az arc az uplink. (nyilván).

    Először esős időben fordult elő, hogy átállt a szektor lan-ja 10M-re. Reboot, vagy ethtool-lal át lehetett rakni 100-ra, megint ment órákat, vagy heteket, hónapokat változó. (évek óta fennálló probléma)

    Arra gondoltunk, hogy hosszú a kábel, kiköltöztünk a torony konténeréből egy külső szekrénybe, így nyertünk 10méter ftp-t áganként.

    Jah, a kábel elsőre egy sima dupla rétegű ftp volt (két műanyag köpeny, majd fémfólia majd műa fólia, és belül kereszttel elválasztva az érpárok), szétöregedett, ezért cseréltük ToughCable Pro-ra, azzal ment egy évet normál módon, aztán néha megint elkezdett átállni csak a szektor, innen script rakosgatta vissza 100m-re, ez is durván egy évet "jól" ment.

    Az áramellátás két ftp-n jön ki, 24v passzív poe. A szekrényünkben poe leválasztóval az egyik ftp hajtja a toghswich-et és a szektor-t, a másik az arc-ot, és a nanostationöket. (nagy fesz-t nem hozhatunk ki, külön engedély, terveztetés. stb)

    A dobozban egy 5 portos toughswitch van.

    A doboz felhelyezése óta megint elértük, hogy körülbelül 1-2 hónapig minden 100M full duplex-be működött. Aztán természetesen megint elkezdődött, hogy néha a szektor 10M lett.

    Most ott tartunk, hogy a szektor 100M, körülbelül hetente elmegy 10M-re, ethtool-lal vissza lehet rakni, ellenben az ARC minden nap 10M lesz. ethtool-lal nem lehet átállítani, ellenben reboot megoldja megint egy napra. Nanostation ugyanez, ekkor a "fő" nano is 10M, illetve a kis 20 centis kábelen rákötött másik is 10M lesz.

    Amiket néztünk: elvileg 120M a kábel egy kinai teszter szerint. (rövidebb távokon egész pontos). Ez érdekes, mert 80 méter a torony, körülbelül 10-15 méter még a doboz. Tehát a többi hol van? Esetleg béreljünk egy jobb tesztert?

    Talán kevés a táp? Először 2x 24V3A táp jött ki a dobozba, tökéletesen ment addig az 1-2 hónapig. Utánaszámolva biztos kevés a feljutó feszültség. 2x 24V6A táp, 27V-on hajtva. Voálá, megint pár napig nem volt gond, már-már bizakodtunk, hogy ez volt a gond.

    Előtte felmásztunk a toronyra, eszközök nem áznak be, csatlakozók nem oxidálódtak, végigkövetve nincs szakadás, törés. Lent is szárazak a dugók. (ha beázna, az biztos lejutna)

    Amíg a konténerben volt a "betáp", a rocket-ek és a nanostation(ök) is 24v1a ubi táppal mentek. Próbáltunk másik, buta switch-et odarakni, mikrotik switch, dettó random 10M. Előző kábellal is random dobta. Rocket M5 csere, 3. van fent, dettó.

    Mi a tosz a kínja? :) És miért csak esős időben (nyáron is)? A doboz novemberben került oda, akkor lehet még jobb idő volt, és azért nem állt(ak) át.

    Fórumokat is olvastam már, nem jövünk rá.
    Csak hosszú lenne az ftp? Azt mivel "toldanátok" meg? passzív poe extender?
    Elvileg a toronyra se vihetünk áramot.
    Vagy a kábel lenne mégis? Azthiszem 1-3 méterenként van kötegelve, végig full függőlegesen megy.

    Cseréljük koax-ra az egészet, és legyenek lent az eszközök? :D

    Gondolkoztunk azon is, hogy felvisszük a switch-et, és 48V poe-val megy a tápellátás. No de, ha valami gond van, nem az van, hogy felszaladok megnézni, persze előtte kiriasztattni, kulcsot elhozni az illetékestől, elég macera.

  • unknownerror

    tag

    válasz mezis #56000 üzenetére

    Szia!

    10 és 100 megabit-esre áll át az antennán a link. Ez szerintem kábeles ethernet az antenna szemszögéből, max a tornyon lévő dolgok zavarhatnák, már erre is gondoltunk. FM, GSM cuccokat látni rajta többnyire, meg dobantennákat, gondolom pont-pont nagy frekin.

  • unknownerror

    tag

    válasz mezis #56002 üzenetére

    Mi egy egységnek hívjük az antennát, de lehet az rocket m5 + antenna, vagy egy powerbeam. Nyilván jelen esetben a rocket M5 LAN interfésze áll 10megabitre át. Mintha csak lebeszélték volna a switch-el, hogy én tudok 1000M full duplexet, te meg 10 full dp-t, legyen akkor 10M fd a link, ok? ok.

    Kábel nem tud mozogni, nincs megszakadva, bár már erősen erre terelődik a gyanúm. Hisz ToughCable csere után 1 évig biztos jó volt.

Új hozzászólás Aktív témák