Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #515 üzenetére

    Amit linkeltél kábelt az jó falba (tömör rezest lehet csak anyára tenni, sodortat nem), árnyékolt, ami kell is, ha villany lesz mellette viszonylag közel. Ha lehet, ne nagyon rángassátok, mert eltörhetnek benne az érpárok. Érdemes fél-egy métert hagyni a falban is, főleg ha villanysütő, ilyesmi nagy fogyasztó van az áramra kötve, mert megsütheti a számítógépet az indukált áram. Szóval van valamekkora kockázat abban, hogy közel fut a két cső, de remélhetőleg nem lesz gond belőle. Elvileg az árnyékolás így is véd valamennyit, de azt mondják, hogy akkor az igazi, ha földelve van. A villanytól külön kell földelni egy helyen, amire a legalkalmasabb az a helyiség, ahol a switch (vagy ha egyben van, akkor router) van. Ott egy réz tüskét kell leverni a földbe, aztán arra kötni az árnyékolást. A gyakorlatban egy rack szekrény lábához szokták kötni, a rack szekrénybe meg keystone anyákat pattintanak be. Nehéz megmondani, hogy ez mennyire fontos, valaki azt mondja, hogy nagyon fontos, valaki meg azt, hogy nem számít annyit, hogyha nincs földelve, vagy esetleg több ponton földelik. Elég kevés az info ezen a téren, ha gondolod keress utána, hátha találsz valami érdekeset.

    Bonyolult a cat7 téma ránézésre. Igazából az 1000MHz az már cat7a kategória lenne, ami 40-100Gbps-ig jó. A gyakorlatban a 10Gbps-es switch szerintem még mindig 200k felett van, a router meg még mindig 2 millió felett. Még sok idő, mire elterjed a 10g net lakossági felhasználóknak, szóval maximum az otthoni hálóra lenne értelme switchet venni, de erősen kétlem, hogy az 1g-t kinőnétek.Valszeg fokozatosan megyünk majd a 2g, 5g netek felé, amik optikán jönnek be, aztán helyben meg a router alakítja UTP kompatibilisre a jelet. Azt írják néhány helyen, hogy a cat7-re valami új csatlakozó szabványt akarnak csinálni, bár maga a kábel RJ45 kompatibilis. Elvileg már a cat6a-nál is más lett volna a csatlakozó, csak a hálózati eszköz gyártók megtartották az RJ45-öt, gondolom a visszafele kompatibilitás miatt. A gyakorlat szempontjából valszeg tökmindegy lesz, mert úgyis le kell vágnod majd a mostani aljzatról, amikor ráteszed az újra, ha cat7-re váltasz x év múlva. Nagyjából most nekem úgy tűnik, hogy olyan, hogy cat7 aljzat még nem létezik, és annyit tudsz csinálni, hogy veszel cat6a aljzatot hozzá vagy keystone modult és bepattintós aljzatot. Csak hogy explicit legyek, a sebességet, amit a kábel tud, talán majd 30 év múlva fogják tudni a hálózati eszközök, amiket otthon használunk (router, switch, hálókártya).

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #515 üzenetére

    No elvileg ilyen csatlakozó kell cat7 kábelekhez, ha később nem akarod cserélni az aljzatot: [link] A gyakorlatban a fene se tudja, hogy mi lesz később, mert még nincs új TIA szabvány a témában, bár lehet, hogy elavultak a cikkek, amiket olvasok. Elvileg csak a Nexans gyárt ilyen csatlakozókat, ami "elérhető az európai piacon", bár talán május óta [link] változott ez is, passz. Majd írd meg, hogy mire jutottál végül!

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #519 üzenetére

    Igazából attól függ, hogy mi a célod. A jelenlegi technológiával szerintem a cat6a is pénzkidobás. Mármint internet nincs 10Gbps még, az átlag lakosnak max 1Gbps, ami elérhető. Ha megcsinálod a belső hálót 10Gbps-re, akkor kell hozzá 1200MB/s-es SSD, amivel ki tudod hajtani. Nem olyan drágák már ezek az SSD-k, viszont kicsi a tárolókapacitásuk. Mondjuk ha teleírsz egyet, akkor 240GB olyan 3 és fél perc alatt megy át rá az adat. Ugyanez a most jellemző 1Gbps-es hálózaton 33 és fél perc, szóval fél órát nyersz vele 240GB másolásakor. Árban a dolog attól függ, hogy hány gép van a hálón. Ahhoz, hogy meglegyen a sebesség mindegyiknek legalább core i5-nek kell lennie, gépenként saccra +100k költség az 1Gbps-hez való gépekhez képest, plusz a hálókártya még 100k, a switch pedig olyan 2-400k lehet, de inkább akkor már 400k-ért vennék, hogy ne azon spóroljunk. Az egész tehát 400k a switch-ért + 200k / gép. Ha úgy szórják utánad a pénzt, akkor költhetsz 1-2 millát hálózati eszközökre, aztán megoldható, hogy az otthoni belső hálód 10Gbps-es legyen. Értelmét én viszont nem látom, mert mit másolnál rajta, aminél számít, hogy 3 perc, vagy fél óra? Ha egy átlag fullHD filmet másolsz, akkor az 3 másodperc vs fél perc. Ha blue ray-t, akkor 20 másodperc vs 3-4 perc. Akkor lenne értelme az egésznek, ha nagy mennyiségű adatot kell gyorsan eljuttatni egyik helyről a másikra. Pl ha vannak otthon szervereid, van valami nagyobb tudományos adat, pl meteorológiai adat, amit szét kell osztani közöttük, hogy dolgozzák fel, stb. Kétlem, hogy egy átlagos családi házban ez a jellemző. Ha jobban elterjed a 4k, akkor is 25Mbps elég egy film stream-eléséhez, a teljes filmet átmásolni egy másik gépre, meg tökmindegy, hogy pár másodperc vagy fél óra. Ha valaki hoz egy lemezt, hogy másolj le neki mindent, akkor meg úgyis bekötöd sata portra, szóval ahhoz sem feltétlen kell a hálózat. Szóval én egyedül akkor látom jelenleg értelmét a 10Gbps-nek otthonra, ha otthon dolgozol nagy menyiségű adattal, pl filmeket vágsz, valami tudományos projekten dolgozol, stb. Ez annyira nem életszerű, mert inkább céges környezetben jellemző az ilyesmi, de nem lehetetlen. Egyébként én elégnek tartom jelenleg az 1Gbps-t átlag otthon felhasználásra. Valószínűleg olyan nagyot ez nem fog változni a következő évtizedben, mert hiába lenne mondjuk diginet 10000 vagy ilyesmi, a szerverek úgysem fogják 2-500MB/s-nál gyorsabban küldeni az adatot, és akkor nagy szerencséd van. Én pl nemrég szedtem le egy 15GB-os virtuális géphez való fájlt, és 3 óráig tartott az 500-as nettel, mert alig csordogált az adat a szerverről. Ezek olyan dolgok, hogy csak hosszú távon fognak megváltozni, szóval szerintem jelenleg a cat6 vagy cat5e és 1Gbps elég átlagos otthoni felhasználásra, később talán 10 év múlva elképzelhető, hogy átáll mindenki a cat6a-ra és a 10Gbps lesz az elterjedt, vagy valahol közte, pl 2.5Gbps, 5Gbps. Ha a következő 5 évre akarsz tervezni, akkor elég a cat6, ha a következő 10+ évre, akkor meg a cat6a. A cat7, cat8 stb. neked otthonra nem fog kelleni a következő 25 évben. Ahogy nézem a cat6a-hoz lehet kapni fali aljzatot: [link], szóval nem muszáj már keystone-al megoldani, ha hosszú időre előre tervezel. Amikor én csináltam néhány éve, akkor még nem volt, mondjuk én akkor is keystone-al csináltam volna, mert speciálisak voltak az igényeim. Ha megy vele párhuzamosan villany vezeték, akkor ajánlott árnyékolni. Valszeg a porszívó lesz a legnagyobb fogyasztó olyan 1-1.5kW-al, ami rá lesz kötve. Az UTP árnyékolatlan, az S/FTP ami meg elég rendesen le van árnyékolva. Közte van egy csomó másik kategória, de ha lehet, akkor én az S/FTP-t ajánlanám. Ha cat6a-t csinálsz, akkor olyat, ha meg nem, akkor cat6-ot vagy cat5e-t. Lényegi különbség az utóbbi kettő között annyi, hogy rövidebb szakaszon a cat6 esetleg el tud érni 1Gbps feletti sebességet is, de ennek a megfelelő hálózati eszközök nélkül semmi jelentősége, és ha 1Gbps-nél gyorsabb sebességre akarsz váltani, akkor a kábelt a legolcsóbb lecserélni, úgyhogy nem azon fogsz spórolni. A cat6-os és cat5e-s aljzatok jók cat6a kábelhez is, de sebességben csak 1Gbps-t tudnak majd, úgyhogy ha később váltasz 1Gbps-nél gyorsabb sebességre a hálózati eszközöknél, akkor cserélni kell majd az aljzatokat, a kábel viszont maradhat ugyanaz, már ha cat6a-t teszel a falba. Árnyékolt kábelhez való aljzatot vegyél. A kábel pedig legyen tömör rezes fali S/FTP kábel.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #530 üzenetére

    Szívesen!

    Nincs sok tapasztalatom, hogy melyik cégtől melyiket érdemes venni. Én annak idején a kábelfutártól vettem Drakát, mert az volt az egyetlen webshop, ami adott méterre is, nem csak teljes tekercset. Ha teljes tekercs kell, akkor más cégeknél is biztosan vannak jó kábelek. A márkának érdemes utánaolvasni mielőtt megrendeled. Pl a Drakának elég komoly története van: [link].Ha mondjuk megpróbálasz egy Gembird-nek utánakeresni, elég hamar rájössz, hogy ők nem kábel gyártók. Gyakorlatilag bármilyen számítógép tartozékot lehet kapni tőlük olyan közepes minőségben, de a kábelt biztosan felvásárolják valakitől, szóval ha igazán jót akarsz, akkor nem biztos, hogy ilyen céget érdemes választani.

    A Legrand aljzatot, amit néztél úgy rémlik, hogy francia cég gyártja, ami hálózatokkal foglalkozik céges ügyfeleknek elsősorban. Én 45°-os keystone aljzatot rendeltem tőlük, de nem fért el a 3 egymás mellett normálisan a szerelődobozban, és a vége az lett, hogy eltörtem az amúgy sem valami fantasztikus minőségű fém rögzítőkeretet, amit adtak. Ez nem teljesen csak az ő hibájuk, de nem hiszem, hogy vennék még egyszer tőlük aljzatot. Rendeltem jóval olcsóbban másik keystone-os aljzatot, amit 90°-os volt. Igaz az se egy nagy minőség, de azzal meg tudtam normálisan csinálni egy 4 keystone modulos aljzatot. Úgyhogy bár szépek a fotók a Legrand Valena-ról, meg ezekről, de ár-érték arányban szerintem nem érik meg.

    200Ft/m-nél én nem nagyon adnék többet a kábelért a helyedben. Talán valami komoly akcióban 150-ért is lehet kapni jót. A szereléshez mindenképp vegyél valamilyen szerszámkészletet, amiben van teszter is. A behúzás előtt meg érdemes lehet megnézni 100m-es szakaszokon csatlakozókkal, hogy jó e a kábel, meg hogy sikerül e jól megszerelni. Ha hibás, akkor jobb nem behúzni a falba, hanem vagy visszaküldeni, vagy kivágni a rossz szakaszt. Erre vagy elpazarolsz néhány apát, és rákrimpeled a két végére, vagy az aljzatokkal csinálod és patch kábellel tesztelsz. Nem tudom ezek az aljzatok mennyire szerelhetőek szét, ha már bennük van a kábel. A keystone-ból elég egyszerűen ki lehet szedni, aztán behúzás után újra visszaszerelni. Amúgy ritka a hibás kábel, vagy csak én fogom ki mindig a jót. Irta valaki kicsit visszább, hogy ő kábelfutártól kapott rossz kábelt. Azt hiszem szerelt patch kábelt. Fontos még, hogy ezek viszonylag érzékeny kábelek, mert nem olyan vastagok az erek bennük, és ha sokat rángatod, megtöröd, stb, akkor sérülhetnek. Úgyhogy óvatosan kell behúzni, meg még talán letekerni is. Nem olyan, mint a villany kábel...

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #535 üzenetére

    Szerintem kérdezz rá email-ben is, hátha tudnak szerezni neked. A Belden, BT, Draka, amit árulnak mind jó márkák, még az Excel, ami talán jó. Többről nem tudok, de biztosan van még sok jó márka, hacsak megnézem, hogy a top10-es listákban ezektől teljesen eltérő cégek vannak. Mondjuk azok amcsi listák, ez meg Európa.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #558 üzenetére

    Nekem még quattro shielded is van, de abban sem vagyok biztos, hogy 4x-esen árnyékolt lenne. Szerintem csak ráírják, hogy jobban vegyék, vagy passz. Fogalmam sincs, hogy honnan szereztem a koax kábeleket, a UPC nálunk kiépítette a teljes belső kábelezést, aztán csak néhányat vettem hozzá talán az Obiból annak idején, amikor hozzácsaptam +1 TV-t a rendszerhez, meg átraktam máshova a modemet. A kábelben nem tudok segíteni, a csatlakozókkal kapcsolatban talán. Az F csatiból mindenképp kompressziósat vegyél, és kompressziós fogóval szereld fel. A krimpelős, csavarós, stb. megoldások kevésbé jók. Vágószerszám is szokott lenni ezekbe a fogókba építve, jobb ha azt használod, mint pl konyhai kést, mert baromi jól viszi a kábelt. Ha a réz megsérül benne, pl félig bevágod, megkarcolod, stb. véletlenül, akkor jobb, ha újra vágod, mert zajos lesz az egész. Van egy csomó leírás a neten, hogy hogyan érdemes szerelni, nem egy nagy kunszt. Az elosztása úgy lenne jó, ha a modem a lehető legkisebb jelveszteséget szenvedné el. Az F splitter-re rá szokták írni, hogy melyik ágon hány dB-t csillapít, azt érdemes nézni, illetve a MHz értékeket is, hogy stimmelnek e.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #560 üzenetére

    A dB terén szinte mind hasonló, nem nagyon vannak eltérések a gyártók között. Ha jól emlékszem sima kettes splitternél -3.5dB szokott lenni. Vannak többes elosztók, meg olyanok is, hogy eltérő dB van az egyes ágakon. Ha magára a splitterre nincs ráírva, akkor legalább a papírján biztosan rajta lesz. A net szempontjából talán az a legjobb, ha az elején leveszed egy kettes splitterrel, a többit meg szétosztod a tv-knek ahogy jónak látod. Én még rákötöttem egy negyedik tv-t is itthon, elég erős volt a jel hozzá... Nekem azt hiszem 5-1000 van. A csatorna kiosztást kell megnézni azt hiszem, hogy milyen frekvencia tartományt fednek le. Ha igazad van a másikkal kapcsolatban, akkor esetleg arra az esetre lenne jó, ha később tervezed, hogy műholdasra váltasz.

    Azt mondják itt, hogy a Hirschmann a minőségi splitter többek között. De az se annyira drága. Nem hiszem, hogy könnyű mellényúlni a témában, ha nem valami nagyon olcsót veszel.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #562 üzenetére

    Kipróbálhatod 4-essel is, ha az jobban bejön. A UPC-s szerelők általában úgy szokták, ahogy írom, hogy a modem rendes jelet kapjon. Esetleg még van olyan splitter, aminél az egyik ág erősebb, a többi gyengébb, azzal is szokták még.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #667 üzenetére

    Igen, bele kell vágnia. Nekem másik csatlakozóval belevágott és jól működik. Fogalmam sincs, hogy mi lehet a hiba. Nem lehet, hogy nem hozzá való kábelt használtál?

    Buliban hasznos! =]

  • zolka95

    őstag

    válasz ZoltanRobi #667 üzenetére

    Amikor sorrendbe rakod a színes kábeleket és ráhúzod a csatlakozót akkor a csati alja feléd nézzen.
    A rajta lévő kiálló pöcök legyen lefelé. Így:

    Nálam ez volt a hiba, hogy fordítva raktam rá. A pöcök volt felfelé, amikor ráhúztam. A teszter hiába jelezte, hogy rendben van, akkor sem vitte a jelet a kábel.

    [ Szerkesztve ]

    Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés