Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz nubu015 #20402 üzenetére

    Ha - és ez egy igen nagy ha - valóban a pillanatnyi áramingadozások miatt fagy le a gép, akkor azt talán tudja szűrni valamennyire egy UPS. Mármint nem az akkumulátoros üzemmódra gondolok, hanem a konkrét zavarszűrésre. A benne lévő fojtótekercs ki tudja simítani valamennyire a tápot. Viszont a pillanatnyi ingadozást egy jobb tápnak is kellene tudnia szűrni, szóval vannak kétségeim a kékhalálozást illetően. A tápnak le kéne kapcsolnia szerintem ha hálózati problémák vannak. Ez nem csak marketingduma, valóban le is kapcsolnak ha ilyen van. Nálam egy ATX tápról megy egy Arduino projekt és szerencsétlenségemre épp egy elektromos motor melletti dugaljban van. Aztán a motor indítására és leállítására hajlamos lekapcsolni a táp és kell neki pár másodperc míg újraindul.
    Ez ha PC-ről van szó, akkor nem kékhalál lenne, hanem azonnali áramtalanítás.
    Ha nem tudja tartani a kimenetet a táp, akkor megint csak le kéne állnia. Elég szigorú tűréssel dolgoznak a mai tápok már a kimeneti feszültségeket illetően. Nem hiszem, hogy engedné beesni ezt anélkül, hogy lekapcsolna. Másik dolog meg nálam még a monitor pillanatnyi lekapcsolása volt a hűtőszekrény kapcsolásakor. Ez most úgy néz ki, hogy egy konnektorról megy a hűtő és az UPS. UPS-en meg a PC és a monitor. Egyáltalán nem érzi meg a monitor a hűtőt mióta van UPS. UPS se kapcsolgat a hűtőre, a zavarszűrő elsimítja. A PC-ben lévő ATX tápot meg egyáltalán nem zavarta a hűtő - működött tovább -, csak a monitoron ment el a kép egy másodpercre mindig.

    Hosszú sztori röviden, ha hálózati probléma lenne akkor szerintem a PC lekapcsolna. Egy ATX táp át tud hidalni néhány milliszekundum kiesést mielőtt lekapcsolna (UPS kapcsolási ideje is ilyen nagyságrendben van, amit a számítógépek simán elviselnek).

    Az olcsó kváziszínuszos UPS-sel lehet több problémát okozol, mint amennyit megoldana.
    Lehet menni fog vele a gép, lehet nem. Ez akkor derül ki, ha összeméri a kettőt az ember.
    Lehet próbálkozni, max eláll a vételtől ha nem válik be.

    Amúgy nem értem a vibráló képet se. Laktam én is ilyen régi földelés nélküli lakásban. De sosem volt probléma a géppel. Még a régi CRT monitorokon se látszott semmi zavar. Pedig megéltem a VGA-t, a DVI-t, de még S-video kimenetet is használtam akkoriban.
    Ha valóban a mosógép okozza ezt, akkor lehet tanácsot kéne kérni egy villanyszerelőtől.

    [ Szerkesztve ]

  • PROTRON

    addikt

    válasz nubu015 #20402 üzenetére

    Sajnos azt kell mondjam ha ennyire súlyos a gond, oda nem elég az olcsóbb szünetmentesek közül választani.
    A legjobb lenne a teljes elektromos hálózat korszerűsítés, ami ugye négyzetméterenként 12-16k hufba kerül az egész ingatlant tekintve.
    Nekem szerencsém volt és sikerült innen HA-ról használtan 5k-ért szereznem tisztán színuszos, online, kettős konverziós szünetmentest, ami olyan módot tud hogy folyamat az aksis üzemről táplálja a PC-t (akkor is amikor van 230 a bemeneti oldalon), így a hálózati zavarok sose jutnak el a UPS kimenő oldalára. Persze aksikat kellett cserélnem, az még 12k volt.
    Ehhez vadászni kell, újonnan elég drága lett volna az én egységem is, vagy bruttó 70k.

    Másik opció hogy kihúznak a családi ház kiselosztójától új 3x2,5 mm2 kábelre szerelt lengő dugvillával a PC-hez egy új dedikált áramkört, akár falon kívül csatornázva.
    A kiselosztóba bekerül egy új 16A-es kismegszakító, meg Fi relé is javasolt.
    Fontos hogy nem a mérőórára gondolok, az le kell legyen plombálva a saját kismegszakítójával, ahhoz hozzáérni drága mulatság.
    A mért oldalon kell lennie kiselosztónak, amiben van még biztosíték(ok), na onnan kell az új elágazás-áramkör.

    Egyébként jobb lenne a kiselosztó teljes felújítását is megcsináltatni, az szokott lenni még 40k, beleértve a fenti Fi-relét, de hogy épp arra a címre mennyiért vállal kiszállást ilyen kismunkáért egy villanyász az jó kérdés.

    #20403 Teasüti
    De ha 10 éves az egész PC amiben vargánya és társa tápegység van, akkor azért nem feltétlen azokból a tápegységekből kell kiindulni ami neked van.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • cinemazealot

    addikt

    válasz nubu015 #20402 üzenetére

    Első körben próbáljátok meg a cserével könnyen próbálható eszközöket "biztosítani":
    - A kép vibrálását okozhatja gagyi videokábel is. Érdemes lenne kicserélni egy minőségibbre, ami megfelelően árnyékolt.
    - Ha a memtest csak 4-5 órán át futott, az nem biztos, hogy ki fog deríteni bármit is. Nekem egy éjszakán át ment és végül úgy tűnik, hogy a RAM modulok cseréje hozott végre stabilitást a véletlenszerű fagyások után.

    Sem a kábelt, sem a RAM-ot nem kell újként megvásárolni. Ha kölcsönkéritek valakitől és bejön, ráértek akkor megvenni őket.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz nubu015 #20421 üzenetére

    Nem azt írtam, hogy az olcsó kvázi színuszos nem sokat segítene, hanem azt, hogy vagy működik vele a gép vagy nem. Nem garantált, hogy a PC tápja szeretni fogja. A puding próbája az evés, addig csak találgatni lehet.
    A színuszossal garantáltan működik. Ennyi.

    A kékhalált általában újraindulás szokta követni. ;] vagy mire gondolsz? Random reset-eli magát a gép? A táp ha hálózati problémát észlel azért lent tartja magát egy-egy másodpercig. Az nem instant reset-elésnek fog tűnni, hanem áramtalanításnak. Még ha az AC Power Loss/Restore - Reboot is van neki beállítva a BIOS-ban, akkor is eltart néhány másodpercig mire újraindul.

    [ Szerkesztve ]

  • cinemazealot

    addikt

    válasz nubu015 #20434 üzenetére

    Szerintem mielőtt nagyon belelovalnátok magatokat a szünetmentes vásárlásba, pillantsatok már rá a PC tápegységének a specifikációjára, milyen bemeneti feszültség tartományt ír. Ezek többnyire 100-240 V-os tartományban képesek működni, hiszen egyféle elektronikát gyártanak a világ összes piacára (pl. EU: 230 V, US: 110 V). Éppen ezért nagyon nem érzem indokoltnak, hogy bármiféle feszültség stabilizátort tegyek egy ennyire széles bemeneti feszültség tartományban működni képes eszköz elé. :N

  • PROTRON

    addikt

    válasz nubu015 #20434 üzenetére

    Szakmabeliként annyi kiegészítést tennék még hogy ne a "villanyóra"-tól jöjjön az elágazás, hanem a "mért fogyasztói kiselosztóból", ha ezt kéritek a villanyásztól, akkor talán nem akar majd annyira lehúzni titeket, mert azt hiszi értitek a különbséget. :D
    A villanyóra és a mellette lévő kismegszakító(ami ugyanazon a bakelit táblán van) lekéne legyen "plombálva", kis vékony sodronyokkall és rajtuk "pecsétekkel". Ha azok elszakadnak, az a szolgáltató részéről büntetést von maga után. Külön regisztrált szerelői engedély kell azokat bejelenteni "plombabontásra", azok drágábban dolgoznak.

    Sok családi háznál van úgy kialakítva hogy a külső falon van egy nagy fa szekrény amiben ott a villanyóra, a plombált dolgaival, majd mögötte megy a vezeték a "Kiselosztóba" benne a biztosítékokkal és/vagy jobb esetben már kismegszakítókkal. Ha régi a szerelés akkor ráadásul az egész energiaelosztás a kiselosztó rész mögött van elágaztatva, le kell szerelni, sok a vezeték...macera, szal óvatosan!

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák