Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • EX.SoG-Dwyn

    csendes tag

    válasz q13579 #495 üzenetére

    Teemeee!

    Én egy sokrétű képességekkel bíró faszi vagyok némi kalandos múlttal.  Kár, hogy csak a tűzoltó és mesterlövész BF2 zsenit ismeritek csak bennem. :D

    Tehát Íjászat:
    Nem tudom milyen íjad van, ez nehezíti a dolgot, de néhány tanácsot adnék hozzá.
    - Alkarvédő mindenféleképpen kell egyrészt, azért hogy az ideg (ez a neve a húrnak) ne csapjon nagyon alkaron, a másik ok, hogy ne FÉLJ a célzás közben, hogy alkaron vághat az ideg.
    - Újvédő mindenféleképpen kell, mivel a legtöbb ideg göcsörtös mivel báránybélből és ínakból sodorják. 100 lövés olyan szépen kisebesíti az ujjad, vagy annyira fájdalmassá teszi a lövéseket, hogy nem a célzással, hanem a Fájdalommal vagy annak elkerülésével foglalkozik az agyad. A régi csaták íjászai is kesztyűt viseltek ezen okból, nem azért mert divatos volt.
    - Egymás után max 5 vesszőt lőj ki, az e fölötti lövéseknél a koncentráció csak 70%-os. Ezt hívják az Íjászok sorozatnak. Kezdőként szerintem 3 vesszőnél többet nem érdemes egy sorozatnál kilőni, mivel neked még a pontos célzás alapjait kell begyakorolni. A másik, ami miatt inkább 3 lövést adj le, hogy ha közelről 10-15 méterről adsz le lövéseket, nagy esélye van a viszonylag kis szórásnak és emiatt a Robin Hood a’La Hoollywood effekt is hamarabb megtörténik, vagyis a saját vessződet találod el, ilyenkor röpködnek és törnek-szakadnak a tollak és a vesszővégi idegtartó műanyagok, ezek javítása, ha nem te csinálod, horribilisak.. 3 vesszőnél kisebb a rongálódás lehetősége, mint 5-nél.
    - Érdemes mellvédőt is használni, mivel oda is vághat az ideg egy rossz lövésnél.
    - Az alapállás minkét lábbal és mellel merőleges a céltábla irányára, ez az optimális tartás.
    - Minden lövés előtt nézd meg hosszába a vesszőket és egyengesd ki kézzel ha kell.
    - A vesszőt a tartóra helyezve egy csappantyú nevezetű kis rugólap alá kell helyezni (ezt utólag is rá lehet szerkeszteni, ha nincs. Ennek az az értelme, hogy megszokod, hogy meddig kell kihúzni az íjad, hogy már a rugó fölött szabadon lőhess. Ez az optimális kihúzás mértéke, ennél többet nem is húzol majd rajta, mert egy kis TIKKKK hangot ad és ahogy ezt meghallod (ugye nem kell mondanom, hogy nem látsz rá a vesszőtartóra.) azonnal oldhatod (ez a neve a lövésnél az elengedésnek) az ideget és így szinte foglalkoznod sem kell azzal, hogy meddig kell húznod. Mindig ugyanabból a pozicióból indúl a vessző ami nagyon is fontos amikor a távolságot lövöd be az első két sorozattal.
    - Az ujjaid soha nem érinthetik a nyílvesszőt, ezt csak azok tehetik meg akik ezzel a szerszámmal élnek a nap minden pillanatában. A helye újtartás: vessző fölött a mutatóúj, vessző alatt a középső és a gyűrűs új. Kisúj nem játszik a dologban. Ha bármelyik újad is hozzáér a vesszőhöz megy a levesbe az egész célzástechnika, mert vagy fölfelé vagy lefelé eltéríti a vesszőt.
    - Az íj felhúzás soha sem a bicepsz és a tricepsz dolga, hanem a hátizmoké. A felhúzás a fej fölött történik, mivel a hátizmoknak ez a legkevésbé fárasztóak, valamint a célzás mindig felülről leengedett íjjal történik. MÍNDÍG!
    - A célzás előtt a nem célzó szem kiiktatandó, ezt lehet egy fejgumival és egy kartonnal elintézni, vagy simán csak kibököd a szemed, hogy ne zavarjon ugyanis itt a térlátás korántsem hasznos, a leghíresebb íjász legendák sokszor félszeműek voltak. Ha lehunyod az is megteszi. 
    - A lélegzetvétel: a felajzásnál beszívod a levegőt (nem teljesen teli) és a lövésig benntartod. A célzásnál kézremegés tapasztalható, 20 másodpercnél tovább nem érdemes célozni, mivel a kilengések egyre erősödők, magyarán szólva egyre kisebb az esély a pontos találatra. Optimális az 5-6 mp célzás utáni oldás.
    - Az alkarodat, amivel az íjat tartod, sose nyújtsd ki teljesen, mert nem szabad. A tenyered síkja akárcsak az alkarod síkja függőlegesnek kell lennie, mert az íj erejének ellentételezésére ébredő ellenerő így viszonylag egyenletesen oszlik el.
    - Az ideget mindig arcközéphez húzd a szájad és az orrod középvonalához. Ha visszacsapó-íjjad van, akkor a célzó szemed oldalán a célzó szemed és a füled távolsága közé húzd a kezed úgy hogy csak a kezed érje el a füledet.
    - A távolságot mindig be kell lőni, hiszen az ij anyagára és az idegre a meteorológiai viszonyok mindig hatnak, tehát más távolság van akkor, ha párás esős az idő és más, ha meleg, ne adj istenforró a hőmérséklet. Ezt kb., úgy értsd, mint amikor a húros hangszereket hangolják a zenélés előtt.
    - A célzásra a jobb íjaknál már célzó készülék van, de ha nincs, akkor egy szigetelő szalagcsíkot kell az íjra ragasztani és abba egy gombostűt szúrni olyan mélyen, hogy a feje a vesző középvonalában legyen. Kísérletezéssel lehet belőni a távolságot. Ha alá hord a vessző, akkor lejjebb, ha fölé, akkor feljebb kell szúrni a gombostűt. Mindkét esetben a célra kell helyezni a célzótüske (gombostűfej) gömbjét.
    - Az íjat tartó kéz ujjai sohasem szoríthatják az íjat, csak megtartó szerepük van. Az igazi támasztást csak a tenyér felfekvő része végzi. Sok sport íjász nem is fogja újakkal az íját, hanem azt meghagyj egy szíjnak, ami az íjat a csuklójához rögzíti, ezért lehet látni azt, hogy a lövés után az íj lassan előrebukik az íjász kezében.
    - Az oldásnál minden új egyszerre nyílik, szinte csapóajtószerűen, ezáltal az ideg egyenes vonalon indul el az íj felé.
    - A szelet mindig figyelembe kell venni, azonban ez csak sok gyakorlás és tapasztalat után fog menni.
    - A kezdő céltávolság 10 méter, ezen kell gyakorolni az eddig leírtakat.
    - A haladó távolságnál 20 méter már valóban a célzást kell gyakorolni, elvileg a többi már megy magától.
    - A versenyeket 20-50-100-150 méterről lövik. A 20 méter könnyű, az 50 méter mér profi szint, a 100 méter a legnagyobbak távolsága, a 150 méteren, pedig a félistenek lőnek.
    - Az íjadat mindig ajzzad le, ha nem lősz, ugyanis egy idő után elveszti a rugalmasságát, ha állandóan fel van ajzva.
    - Csinálj neki vízhatlan tartó, mert a nedvesség sem barátja az íjjaknak, lásd nagy csaták.
    - Legyen tartalék ideged, vesződ és javítókészleted, mert idegesítő, ha nincs mivel lőni.
    - A vesszőkön három toll van, ha ez lecsökken kettőre, még használható, de már megbízhatatlan. Egy toll nem toll.
    - Egy alkalommal 30-50 sorozatnál nem érdemes többet lőni, mert másnap leszakad a mell és hátizmod.
    - Sose lőj fára, mert végleg tönkre megy a hegye a vesszőnek, vagy magát a vesszőtestét éri olyan sokk, hogy többet nem fog egyenesen repülni. A vérbeli vadászok szinte mindig megkeresik a vesszőiket, mert azoknak már ismerik a röptulajdonságukat. Használj kartonpapírt. Sokat
    - Az íj ereje 30-40-50 kilógrammnál nem kell többnek lenni, mivel csak a nagyobb távolságokra kell 70-80 kilós felhúzás

    Ha mindezeket betartod, egy idő után valóban eltalálod még a lepkét is ha nagyon akarod (nekem ment).

    Ja és a balrahúzás azért van, mert erősen markolod az íjat, és nem egyszerre nyitod az ujjaidat.

    A DWYN féle íjász oktatás INGYENES részének vége, intaraktív oktató DVD-ét a dwyn@citromail.hu címen lehet igényelni, ára 9999ft áfa nélkül. :D

Új hozzászólás Aktív témák