Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • AMDFan

    addikt

    válasz neilszab #328 üzenetére

    Nyilvánvalóan van tapasztalatom is. Semmi különbséget nem hallottam USB kábelek között. Csak ezzel hiába érvel bárki is, mert csuklóból küldi a másik ember a fül orr gégészetre aki hallani véli. Az, hogy "én hallom" az nem lehet egy vitában érv. Az olyan mint a "nekem tetszik". Nagyon jó cikk a témában a következő, a hitspace hangtechnikai szaküzlet egyik tulajdonosától: Nem azt hallod

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz neilszab #330 üzenetére

    Amit linkeltél sem vakteszt volt. Ha látatlanban kell döntenem, hogy vajon annak van-e igaza, aki szerint nincs különbség, vagy aki szerint az egyik digitális átvitelnél műanyag a hegedű, a másiknál meg előjönnek a büféből a hiányzó hangszerek, akkor nem lesz nehéz választanom.

    Egyébként nagyon szívesen cserélgetném a kábeleket neki, hogy ne kelljen magát fárasztania vele. Kíváncsi vagyok úgy is ennyire magabiztosan hallaná-e a különbségeket.

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz neilszab #332 üzenetére

    Egy rendes USB-s DAC-nak saját tápellátása van, amelyik USB-ről kapja a tápot is az azért nem egy komoly kategória. De analóg jellemzőkkel felvértezni digitális kábeleket... Lehet hiba az USB átvitelben, de szerintem józan ésszel belátható, hogy nem az lesz a különbség, hogy a hegedűnek milyen a tonalitása vagy hogy az olcsó kábelekkel bizonyos hangszerek egyszerűen nem hallhatóak (!). Mindenki abban hisz amiben szeretne, szerencsére a gyártók biztosítanak 150 ezres USB kábeleket is, tehát a lehetőség adott annyit költeni, amennyit szeretnél.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz neilszab #334 üzenetére

    A hallás szubjektív, attól hogy valaki "nagyon halló" ember hallani vél valamit, nálad lehet teljesen más eredmény. Mérni lehetne, de a linkeden méréssel nem nagyon találkoztam, tehát olyan mintha csak írogatott volna valami a levegőbe, sok alapja annak sincs.

    Itt viszont van mérés is, korábban már volt linkelve.

    [ Szerkesztve ]

  • AMDFan

    addikt

    válasz neilszab #332 üzenetére

    Természetesen meghatározza a hangot az USB DAC és a PC tápellátása is. Az elektromos zajok átkerülnek az analóg kimenetre is, ez mindig is így volt. De ezek zajok. A jelenlétüket akkor is hallod ha nem játszol le zenét. Nem tudom miért annyira nehéz felfogni (nehogy magaddra vedd, általánosságban írom), hogy az elektromos zaj nem fog válogatni. Az nem csak akkor van jelen amikor zenét játszunk le, sőt, igazán akkor hallható ha amúgy nem játszunk le a zajnál jóval hangosabb zenét. Igen számít az is, hogy mennyire terhelt a PC processzora, vga-ja. A PCI buszon átkerülnek elektromos zajok a DAC-ba. Ki kell próbálni, köss rá egy ferritgyűrű nélküli USB kábellel egy olcsóbb DACot egy laptopra, tekerd maxra a hangerőt és rángasd az egérrel a böngészőablakot, másolj valami nagy filet a vinyóra, ilyenek. Hallani fogod ezeket a zajokat. De nem úgy fogod hallani mint ahogy az általad linkelt audiofil szakértő leírja. Ezek a zajok nem csak a hegedűre, énekhangra, akármire ülnek rá, vagy torzítják. Teljesen függetlenek a lejátszott zenétől. Tipikus esete annak, hogy egy létező jelenséget félremagyarázva hatalmas bullshittsunamit generálnak. Egy jó DAC ezeket a zajokat kiszűri, teljesen immunis az usb kábelre.

  • AMDFan

    addikt

    válasz neilszab #334 üzenetére

    "Kellene pár "halló" ember, meg néhány nagy tudású mérnök és ezeket összeereszteni vmi nagy tesztre egyezményes alapokon. Addig mindenki csak ugatja a magáét... ."

    Általában elmondható, hogy aki milliókat költ a rendszerében teljesen feleslegesen, az nagyon fél az ilyen tesztektől. Sem méréssel, sem vakteszttel nem lehet kimutatni hallható különbségeket, ezek már régóta nem kérdések. A "hallók" részéről továbbra is az a jolly joker, hogy az emberi fül olyan jó érzékszervünk, hogy a műszeres mérések ahhoz képest nevetség tárgyai. Mondják ezt nem egyszer 40-50-60 éves hifisták, akik 14-15Khz felett süketek mint az ágyú.

  • AMDFan

    addikt

    válasz neilszab #338 üzenetére

    Én is mindig a kétkedők pártján állok. Azért is kutattam az elméleti hátterét a dolognak. Vakteszten nem tudják megmondani a különbséget, erről ezer meg ezer vita volt már itt és másik fórumon is (AVX). A hifisták jó része nem fogadja el a vaktesztet mint tesztelési metódust, mert szerintük hetekig tart amíg egy komponens a "láncba" illeszkedik, és nem lehet pár másodperc alatt eldönteni ezeket a különbségeket.

    Haverommal magunk is végeztünk vaktesztet, csak nem USB hanem digit RCA tesztet (spdif). Ő hozta a 15 ezres furutech kábelét, én meg kiszedtem a TV mögött 10 évig porosodó hama RCA-t amivel a digi tv volt még a hdmi korszak előtt rákötve a tv analóg bemenetére. Ecseteljem a különbséget? Haverommal előtte napokon meg heteken keresztül vitatkoztunk, aztán mindezek után fogta és szépen eladta a furutechet, és a DAC gyári usb kábelét használja azóta is. A rendszere olyan ~2,5 millió forintot kóstál megjegyzem.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz neilszab #387 üzenetére

    Értelmezni nem nagyon van mit, mert nem mond semmit a tohuvabohu szöveg, se a TEAC-é, se az Interface-é - természetesen, hiszen védendő szabadalom.

    De a "Bulk Pet"-nek jelen esetben a közölt "értelme" kb. olyasmi, hogy az állandó frekvenciájú órajellel történő folyamatos idejű átvitelhez képest valamiféle csomagszerűségekké alakítja a jeleket, melyek aztán az órajeltől kvázi függetlenül, "ömlesztve" tudnak menni, nem lévén a rigorózus órajelhez kötve, hanem "akkor menvén, amikor éppen tudnak". Ugyebár kb. azt akarja mondani a szöveg és akarja elérni a technológia, hogy a forrás és a külső DAC közötti USB átvitel során megszüntessük azokat a jelkimaradásokat és lebegéseket, ld. jitter, amelyek abból adódnak, hogy a viendő jelet nem mindig sikerül "ráültetni az órajelre", illetve hogy az órajel nem teljesen pontos az időben, hanem előrefutásai, késései vannak lásd megintcsak jitter. Ez a Bulk Pet próbál úgy tenni, mintha tisztán digitális lenne az átvitel, nem pedig az ("analóg") órajel révén történne, azaz próbálja olyasmivé tenni az átvitelt, mintha tisztán digitális csomagkapcsolt lenne. Próbálja kiküszöbölni a lejátszókészülék által lejátszott és a DAC-ba USB-n küldendő jel "stream" jellegét, és afféle "csomagkapcsolt-szerűvé" tenni. Ehhez ugyebár szükséges a forrás számítógépre is installálni a Bulk Pet szoftverét, USB driverét, amely virtuálisan olyanná alakítja a jeleket, mintha Bulk Pet tudású hardver küldte volna - utóbbi is persze egy virtuális dolog, ha az eredeti isochronoust veszem reálisnak. (Digitális hardver és szoftver külön értelmezhetősége egyre nehezebb manapság - jegyzem meg mellékesen.)

    Ugyebár a hangminőségre bizonyosan hatni fog, hogy (hasonlóan az elektronikus koax versus optikai módszer közöttihez) új interfész, új átalakítás kerül az átviteli rendszerbe, tehát plusz manipuláció. Nyilván a gyakorlat eldönt(het)i, hogy megéri-e ez a plusz manipuláció, mert esetleg alacsony hangminőségromlással biztonságosabbá teszi az USB-n keresztüli jelátvitelt, és amit a Bulk Pet plusz manipulációja ront a hangminőségen, az esetleg visszajön a jitterhibák remélhető csökkentése révén, vagy nem éri meg, mert esetleg nagy a hangminőségromlás a Bulk Pet miatt. Mindenképpen "a szarnak adása egy pofon" dolog, de néha megérheti adni a szarnak egy pofont. Majd lesznek róla tapasztalatok, ha elterjed a használata.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz neilszab #389 üzenetére

    No igen, nem a Fordító miatt szenvedés, hanem mert ugye a tipikus marketing tohuvabohu, úgy teszünk, mintha beszéltünk volna valamit, közben persze nem mondunk semmit. Tipikus PR - és persze szabadalomvédelem.

Új hozzászólás Aktív témák