Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    40nmen a TMSC eléggé szivárog.

    avagy: magasabb órajelhez magasabb fesz kell, az meg finoman szólva sem tenne jót a kártya renoméjának, ha a csúcsmodellek 3 hónap után (amikor mennének egy picit alacsonyabb árszegmensbe a karácsony miatt aratni) a kutyának se kellenének, mert mindenkinek elkezdenének eldurranni az OC modelljei a szivárgási áram miatt. rosszabb esetben csak összevissza bugzanának minden alatt.

    arról nem is beszélve, hogy a kártya az ATI által 190Wos TDP osztályba van sorolva, ami szőrös fánk alatt nem elhanyagolhatóan több. egy OC modell kb többet enne egyedül, mint most a teljes gépem... és persze a magasz fogyasztás még több szivárgást jelent.

    a szivárgás mondjuk Vantage csúcsnál még jól is jöhet (ld AMD TWKR procok pár hónapja), de 24/7re csak a baj van vele.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    igazából maga az szivárgás (és azzal összefüggésben az elektronmigráció) tényleg eléggé ritkán tud bármit is tönkretenni, bár tudok olyan p5król amit egy q6600 b3 gyakorlatilag kicsinált egy év alatt (igen, húzva volt és 1.35 fölött kapott 24/7re).

    a problémakör a következő:
    az ATI kártyák eléggé pontosan vannak belőve fesz szempontjából (szóval nincs 25%os alapfeszes tuning, mint ami az intel procoknál van/volt?).
    pici OC fog menni alapfeszen (MSI 3%;Đ), de nagyobb semmiképpen => feszt kell emelni.
    az órajel emelésével a fogyasztás és hőtermelés lineárisan nő, fesz emeléssel négyzetesen.
    a hőmérséglet olyan 10-15fokonként felezi az alkatrészek élettartalmát, tehát ha nem sül meg a cucc akkor se tesz jót.
    ha szivárog a cucc, akkor több elektron fog más irányba menni, mint amerre elméletben kéne neki mennie. ez egy fizikai tulajdonság, extrém tuning kivételével előnye semmi, hátrányként viszont csökkenti a cucc élettartalmát (minél több elektron próbál másfelé menni, annál előbb készül ki a nem vezető réteg, az meg nem jó ha arra is esik feszültség amerre nem kéne -> random hazárd/rövidzár).
    minél melegebb egy cucc, annál többet fogyaszt (a hőmérséglettel fordítottan arányosan csökken a hatásfok, otthoni rendszerekbe szánt cuccoknál általában nem 100+fokra szokás optimalizálni).
    minél több áram megy másmerre, annál hamarabb döglik meg a cucc, főleg, ha melegebb van.
    igen, ezek a hatások mind egymást erősítik. az atinál valszeg belőtték a chippet arra a feszre/órajelre, ahol még gazdaságosan lehet a chippet eladni (értsd: már elég erős hogy vegyék és még elég olcsón meg lehet úszni az áramköröket/visszavitt termékekből fakadó profitveszteséget).

    namármost, van egy alapból 190W TDPjű kártya, ami TDP itt "intel átlagos terhelést mértünk" TDP, nem pedig abszolút maximum (ld anandtech szőrös fánk), az áramfelvétele sem kevesebb.

    számoljunk 15% tuningal és 10%os feszemeléssel. az 1.1^2*1.15*190~=265W (és ennél tud a kártya többet is enni). az 40%al nagyobb fogyasztás... ami valszeg megdobja a hőmérségletet, ami miatt megint nő a fogyasztás (bár kisebb mértékben), és itt jön be a képbe az elektronmigráció is, avagy a hőmérséglet sokkal nagyobb mértékben fog nőni a feszültségemelés pedig sokkal intenzívebben fog hatni az áramköri elemekre, valamint a fogyasztás lehetséges, hogy meredekebben nő a szokásosnál. a PCBvel lehet trükközni (jobb minőségű elemek), de magával a chippel nem. a csatlakozókkal sem (két 8pines?). ezeket mind beszámítva a chip élettartalma lehetséges, hogy pár hónapra csökkenne. emellett felmerül a kérdés, hogy 250-300Wt (ami mondjuk WoW alatt lenne konstans 200W, tehát a nem peak értéke is eléggé húzós lenne) hogyan lehet elvezetni hatékonyan egy videokártyáról (és itt most 24/7ről van szó, ATX szabványon belül).

    szóval szerintem ezért nincs belőle OC kártya. az az indok még mindig sokkal jobban hangzik, hogy az AMD letiltotta a húzást, mint hogy az AMD szerint ha a legapróbbat is húznánk a kártyán akkor hónapokon belül meg fog halni.

    az ASUS ugye kivétel, de az utólagos feszemelési és kitesztelgetési rendszerrel nyilván kevesebben fognak kínlódni, mint ha bemennének a boltba aztán meg is kapnák a készre tuningolt kártyát. arról nem is beszélve, hogy ASUSéknál volt már rá alaplapoknál példa, hogy a BIOSban a lap kiírta a megemelt feszt, a gyakorlatban meg az alkatrész feszültsége semmit nem változott. "a chipnek vége volt, hiába emeltem bármennyit is a feszt, nem ment jobban" mondá a user, és ennyivel le van tudva.

    példa is van a gyári OC veszélyeire: a 4850 XXX editionok kezdenek eldurranni eléggé nagy mennyiségben mostanában. ez az 5870 renoméjának finoman szólva se tenne jót.

    a TWKR42 idekeverése annyira nem jött ki jól. alapvetően azok eléggé extrém példák (handpicked darabok egyébként kifejezetten jó tulajdonságokkal).

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Új hozzászólás Aktív témák