Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stanlee

    őstag

    Szerintem nem mindenkinek egyertelmu, hogy adoszamot (Steuernummer) a lakhely szerint illetekes adohivatal ad ki az elso adobevallast kovetoen. Ha koltozik a delikvens es egy masik teruleti illetekessegu adohivatalhoz kerul, ott ujat kap. Amit az ember viszont szinte az erkezest kovetoen kap (de nem a munkaltatoja generalja) es orok eletre ugyanaz marad, az a steuerliche Identifikationsnummer (IdNr).

    Az egeszssegbiztositas sem egyszeru (szerintem). Ugye van allami meg magan. Az allami bizonyos brutto keresetig olcsobb, aztan a privat lesz olcsobb (onero, evente valtozo dij, krolatozasok vagy eppenseggel jobb szolgaltatasok, stb.). De mondjuk az ujjonan erkezonek csaladja van, es asszonypajtasnak meg a gyerek(ek)nek nincs munkahelyuk, akkor jobban megeri az allamiban maradni, tobbet fizetni, de akkor mindenkinek van egeszsegbiztositasa a dolgozo szulon keresztul. Az, hogy hova megy az ember, teljesen szabad valasztasu. Az is igaz, hogy sok megelozo jellegu dolgot nem fizet ki az egeszsegbiztositok tobbsege (pl. oltasok, fogkoeltavolitas, de az allapotos anyukaknak sem fizetnek mindent), nagyon oda kell figyelni.

    A Sozialversicherungsnummer (ugye ez kell a nyugdijbiztositashoz) kiadasa sem egyertelmu, hogy az egeszsegbiztositonal amikor bejelentkezel, akkor es toluk kell kerned, de majd a Deutsche Rentenversicherung Bund-tol kapod meg. Erdemes aztan a DRB-tol adategyeztetest kerni, mivel lehet, hogy a magyarorszagi tanulmanyokbol (kozepiskola, felsooktatas) valamennyi idot elismernek es ennyivel is no a nyugdijba beszamitott ideje az embernek.

    Sose irnak arrol, hogy pl. a magyar vegzettsegu mernok nem nevezheti magat dipl. Ing-nek, mert azt csak a nemet felsooktatasban vegzettek privilegiuma. Amikor a magyar diplomam kellett hitelesittetnem, akkor a hitelesito hivatal a hatarozataban felhivta a figyelmet, hogy nem szabad a titulust hasznalnom, talaljak ki magamnak valami mast.

    Bankokhoz meg annyit, hogy a legtobb netes bank kuncsaftjai az anyaceg automatait es a cashgroup automatakat ingyen hasznalhatjak es a REWE-ben (lehet mashol is) tud az ember meg a penztarban cash-t felvenni. Nekem volt eszak-nemetorszagi projekthelyszinen hogy 30 km-en belul 1 automata volt :-)

    Ami meg nem tetszik az a hitelkartya kiadasi strategia. En kozel 1 evig a bankomtol nem kaptam hitelkartyat, mert nem voltam jo ados :-) azido alatt kb. 40000 eurot szortam el a kartyaval, de ez sem erdekelte oket, igy jartak...

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

Új hozzászólás Aktív témák