Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tin

    veterán

    válasz leslien #158 üzenetére

    Ez teljesen normális, több okból is. Az SD865 generációja volt az utolsó SOC, ami képes volt folyamatosan leadni a teljesítményt úgy, hogy csak 20p után kezdett throttlingolni.

    Megjegyzem, az általad annyiszor lehányt Exynos 990 sem volt ám annyira rossz, nézd csak meg. Igen, még a tiédre is ráver. Ezt magyaráztam annyiszor, csak nem értettétek meg, hogy az S20FE szar hűtése miatt melegedett agyon az Exynos 990, de rendes telefonban rendes hűtéssel nem volt igazán gond vele. Oké, a fogyasztása valóban több, mint az SD865-é.

    Ez pedig az Exynos 2100 SOC eredménye egy S21U-ban, kicsit később throttlingolva, de stabilan ez se tud többet, mint az előző generáció.

    Már a 2021-es flagship generáció sem bírja, túlmelegszenek. Az Apple SOC-ai is. Az ideiekről nem is beszélve. A mobil SOC-ok egyszerűen elérték a passzív hűtés határait, ami persze 1 évig még tolható sokkal komolyabb hűtés beépítésével, de a gyártók nem fognak 50 dolláros grafit meg rézhűtést alkalmazni az egész készüléken csak azért, hogy Gémerjózsinak jobb legyen a teszteredménye.

    Az lesz, amit évek óta mondok: szétválik a mobilipar gamer és normál telefonokra, ahogy egy időben a laptopokkal is volt, csak mára már a "normál" laptop is bőven elég alap játékra is. A gémer telefonok majd fémből lesznek a hőleadás miatt, szarabb térerővel és vezetékmentes töltés nélkül, és lesz hozzájuk aktív hűtés, valószínűleg felcsatolható vagy akár beépített. Csodák nincsenek.

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz leslien #167 üzenetére

    Az N20U korai modellekkel is voltak gondok, nem kicsik, még videók is voltak a legelső gyártásról, hogy bizonyos modellekbe grafitos hűtő került, míg másokba meg egy sima rézlap. Aztán a második, őszi szériára valószínűleg a Samsung belerakta mindegyikbe a rendes hűtést. Én 2020 novemberben vettem, és 1 évig volt meg, SOHA nem volt vele semmi gondom, nem melegedett, nem rángatott, az akkuideje is teljesen jó volt, egyedül akkor volt langyos, amikor 1 órán át játszottam vele, de az is bőven a tolerálható szint alatt volt.

    Hogy miért? Mert a gyártás során is javult a kihozatal, és a Samsung is folyamatosan optimalizálta a firmware-t, mivel ez egy flagship telefon volt. Megmondom őszintén, nekem soha egyszer sem hiányzott az a +10-15% akkuidő, amit az SD865+ modell tudott az N20U-ban, és egyszerűen imádtam azt a telefont.

    Most már az S21U van Exynos 2100-al. Szerintem az N20U szebb és designosabb, ez viszont WQHD-n is megy 120 Hz-en, és szebb a kijelzője valamivel. Semmi egyéb különbséget nem érzek. Az Exynos 2100 készenléti ideje jobb, de a WQHD miatt valamivel többet fogyaszt, viszont nagyobb akkuból. Mivel 1 hónapja jött ki az Android 12 rá, még nem igazán optimalizált, és várok javulást akkuban, de már most is 2 napig tudom használni a telefont gond nélkül. Az N20U is bírta a 2 napot, de a másodikat már karcosabban. Kijelzőidőben viszont ez se tud sokkal többet 2 nap viszonylatban, persze valószínű, hogy "egyben" ez többet tudna. De mivel YT-t néztem azon is és ezen is hosszabb ideig, így abban pontosan tudom, mi a különbség: semmi. A N20U FHD-n pontosan ugyanúgy átlag 10%-ot merül 1 óra YT alatt, mint az S21U WQHD-ban, csak míg az N20U-ban 4500-as, ebben 5000-es akku van. Szóval ebben sincs különbség.

    A Pixel meg... bocs, de a Google mint cég nálam lassan a béka segge alá kerül, így a termékeinél sem érzem azt, hogy "kéne".

  • Tin

    veterán

    válasz jacis #168 üzenetére

    Ez érdekes, nézz meg egy iPhone 13 Pro Max Wildlife stress testet. Ugyanúgy 60% körüli a hosszútávú teljesítménye. Azt, hogy mivel hűtik, nem tudom, de jó pár videóban hallottam már, hogy ott is probléma a melegedés, akár extrém módon, és ott is jelen van a throttling.

  • Tin

    veterán

    válasz jacis #173 üzenetére

    Igen, hát ebben sincs meglepetés, hiszen az S20U-ban nagyobb volt az akku, és nem volt benne toll, aminek a hüvelye azért további hővezetésre volt képes, ráadásul a kisebb akku is kevesebbet fűtött. Plusz, ha például korai szériából vettél, akkor ugye ott volt az optimalizálatlan szoftver, a korai gyártással járó, kevésbé jó darabok, és a kezdeti, alultervezett hűtés.

    Ezért nem igazán jó megjelenéskor megvenni az új modellt. Egyrészt pár hónapig biztos bétatesztelő az ember, másrészt a kezdeti gyártási problémák is érintik, ráadásul magasabb áron veszi - tudom, ajándék Buds*, de azzal is mire megy az ember, ha hegyekben állnak az aprón is.

    Én mindig csodálkozom azokon akik így karácsony után vagy megjelenéskor akarják megvenni az új telefont. Mindenki tudja, hogy a legjobb akciók az évben karácsony előtt, black friday-kor vannak, és főleg a Samsung esetében ez akkor még egy élő széria, közel 3/4 éve kapható, kiforrott és javított termékkel, millió teszttel, tehát még úgy is, hogy november végén vettem az S21U-t, pár hónapig a "legújabb" flagshipem lehet, már ha ez valakinek számít. De az előző évi modellek is tökéletesek, nem is lepődnék meg, ha az S22 széria után pár héten-hónapon belül el is tűnne a polcokról az S21 széria, hiszen minek gyártanák, ha drágábbért el tudják adni az újakat. Az N20U bő 1 évvel a gyártás után, ősz óta nem is kapható, tehát aki most karácsonykor akart volna venni tavalyi flagshipet, nem is tudott.

    Úgyhogy ja, sajnálom a rossz tapasztalataid, az Exynos 990 valóban alul volt hűtve az S20* szériában, beleértve a kisebb és az FE modellt is, de pl. az N20U-val nem voltak ilyen gondok, és gyanítom, hogy idővel azért az S20* telefonokon is jobb lett a helyzet, kivéve persze azt, amit nem lehet javítani, a hardveres hűtést.

    Ez viszont nem mond ellent annak, hogy a mostani telefonoknál már gond lesz a hűtéssel, vagy a teljesítménnyel. Láttam teszteket az új Snapdragon 8 Gen 1-es Moto Edge X30-ról, 60 fokig(!!!) melegedett a készülékház. Oké, gondolom ott inkább a teljesítményt akarták bemutatni, és nyilván a hűtése sem egy jobb kategória, de az a SOC az új S22-es sorozatban ugyanúgy 45 fokig lesz elengedve, ahol szépen beüt a throttling, és tartósan ugyanazt tudja majd nyújtani, mint az SD888, az Exynos 2100, az SD865, vagy az Exynos 990. Mert egyszerűen ez a határ passzív hűtéssel, és kész. Vagy nagy lesz a telefon, és drága a hűtés.

  • Tin

    veterán

    válasz #72445440 #205 üzenetére

    Jól hangzik, de éppen arról beszélek, hogy az ésszerű és megfizethető hűtésnek már elérték a határát. Szerinted melyik gyártó fog mondjuk 5x ennyibe kerülő ilyen-olyan szuperkomoly rendszert építeni a telefonjába?

    Tudod mekkora a nyersz számítási teljesítménye egy mai csúcs mobilprocinak? Nézd meg ezt a táblázatot, de csak hogy értsd, az aktuális Nintendo Switch Tegra X1+ (T214) SOC-ának a Geekbench 5 értékei: 300/1000. A mai csúcs mobilprocik számítási teljesítménye ennek négyszerese, miközben a Switch aktív hűtésű. Egyszerűen nem tudod már hova hűteni egy akkora kis készülékházban gazdaságosan a mobil procikat.

    Szerintem az Exynos 2200 is ebbe futott bele. Lefogadom, hogy brutális az ereje, de nem bírják lehűteni elfogadható szintre, ésszerű áron. Oké, első generáció, de gondolj csak bele...

    Az meg, hogy "vacak" 5-7 nm-ről beszélsz, számomra, akinek akkoriban már a 30 nm alá bemászó asztali procik is csodának tűntek, megmosolyogtató. Valóban kisebb az energiafelvétel és a hőtermelés egy kisebb csíkszélességű gyártás esetén, de ez csak azonos teljesítményre igaz ám... a teljesítmény viszont növekszik!

    Ha azt mondaná a mobilipar, hogy nekünk elég mondjuk az 1000/3000-es határ a Geekbenchben, akkor az egyes generációk egyre kevesebbet fogyasztanának, és egyre kisebb hőt termelnének, csakhogy a gyártók a csíkszélesség csökkentésével párhuzamosan növelik a teljesítményt is, méghozzá két szempont szerint: a fogyasztás és a hőtermelés ne nőjön. Ezért van az, ami jól látszik, hogy a 2-vel ezelőtti generáció (SD865) az, ami a normális passzív hűtéssel fenntartható egy ilyen méretű mobil eszközben hosszú távon is, és ahogy jönnek a következő generációk, a fogyasztásuk valóban nem nő, a hőtermelésük viszont a nagyobb teljesítmény miatt igen.

    A gyártók nem úgy gyártanak telefonokat, hogy "miénk a leghűvösebb telefon", vagy "miénk a legjobb akku", vannak ilyen procik (középkategória), amik simán használhatóak, de az embernek az kell, hogy az enyém tudja a legtöbb pontot a tesztben, utána meg nem érdekli a valós teljesítménye, amivel az előző generációs asztali konzolok szintjén van - igaz, nagyjából 5 percig, de ha hűtenéd, örökké.

Új hozzászólás Aktív témák