Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz tibcsiworld #199 üzenetére

    Üdv!

    Bocsánat a késői válaszért, manapság sajnos már nagyon ritkán járok erre.

    Igazából nem tudom megmondani, hogy miért nem hűl ki a lakás. Én is tartottam és féltem tőle, de nem jelentős a hőveszteség. Természetesen van.
    A méréseim szerint nagyjából 0,3 és max 1°C között van. Nyilván ez külső hőmérséklet függvénye is, ezért nem tudok teljesen pontos értéket mondani, de anno "leteszteltem" és azóta is működik a dolog.

    Az oka talán az lehet, hogy a radiátorok, illetve az egész lakópark fűtési rendszere a külső-belső hőmérséklet függvényében részben automatikusan szabályzott.
    Ezalatt azt értem, hogy a radiátorban is van érzékelő, illetve a külső hőmérsékletet is méri a központi kazán (lépcsőház-központi a fűtés). Ergo a lényeg, hogy a külső és belső hőmérséklet arányában szabályozza mennyire fűthetnek a radiátorok. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha kint 15 fok van, akkor bent hiába tekerem fullra a radiátorokat, azok csont hidegek maradnak. Ellenben ha kint mínusz 20 fok van, akkor már 3-as fokozaton is égetően forró minden. Bár meglepődnék ha tizedfoknyi változásra is érzékeny lenne.

    A végeredmény az, hogy a fűtésszámlánk az elmúlt 3 évben sem növekedett semmit és télen a benti hőmérséklet - szabályozásunktól függően - 24-26°C között mozog. Éjszakára alapból csökken - központilag - de reggel így sem volt még 22,5°C-nál kevesebb.
    A ventilátor pedig megy éjjel nappal... "Idén" már 2 hete megállás nélkül. :)
    A cikk írása óta amúgy már újrafestettünk, felújítottunk és penészesedés azóta se jelent meg újra.

  • Dany007

    veterán

    válasz tibcsiworld #201 üzenetére

    Üdv!

    Ismét bocs a késői válaszért... :D De jobb később, mint soha.
    A számla rész azért nem teljesen úgy van. Mert központinak központi valóban, de házközponti és minden lakásnál van "hőmennyiségmérő" a bejövő / elosztó ágaknál a lakásban (tehát nem a radiátoron). Ezt minden évben leolvassák és a fogyasztott mennyiség alapján számolják ki a következő éves havi díjat.
    Mi most olyan 8-10 ezer forint körül fizetünk havonta fűtést (nem tudom fejből az ideit, de 10-nél biztos nem több),de ezt télen-nyáron minden hónapban. 48m2-es a lakás.
    Egyébként mindentől függetlenül ez csak egy kényszermegoldás. Vannak erre megfelelő építéstechnológiai megoldások, szigetelés, hőhídmentesítés stb... Csak nálunk ez így egyszerűbb, olcsóbb gyorsabb volt.
    :R

Új hozzászólás Aktív témák