Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Darmol

    senior tag

    A cikk olvasása közben lepörgött a vélelmezett tárgyalás a fejemben.
    Intel: "Mint piacvezető cég arra gondoltunk nagylelkűen megengedjük, hogy ingyen gyárthassanak részünkre."
    TSMC: "Köszönjük szépen az ajánlatot, gondolkozunk rajta. Majd jelentkezünk ha felkelte az érdeklődésünket az ajánlatuk. Arra találják az ajtót."

    Utána Intel nyilatkozat:" Rekord gyors tárgyalásokat folytattunk pozitív hangulatban, de a piaci viszonyok és a vírusveszély miatt a jövőben bármilyen forgatókönyv elképzelhető. Akár az is, hogy folytatva eddig sikeres üzleti stratégiánkat teljes egészében saját gyártásban maradunk, de egyéb lehetőségek elől sem zárkózunk el."

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

  • Darmol

    senior tag

    válasz exedoc #21 üzenetére

    Részt vettem nagyon-nagyon hasonló tárgyaláson, nem kellett megerőltetnem a fantáziám. ;)

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

  • Darmol

    senior tag

    válasz dokanin #53 üzenetére

    Az sem mindegy, hogy mit akar építtetni.
    Az Intel sok új üzemet, indított de egyik sem jobb 10nm-nél, és leginkább a 14nm-t bővítette. Eközben a kínaiak éppen a 14nm-t veszik be sikeresen.
    Nyilván te is belátod, hogy a TSMC miért nem akar régebbi technológiában gondolkozni, miért nem akar hátrafelé versenyezni. A fejlettebb üzemek építésének költsége viszont exponenciálisan emelkedik. Ugyanakkora kapacitásra, amelyet az Intel épített négyszer akkora költségből tudna csak fejlettebb, mondjuk 7nm-es üzemet építeni a TSMC. 5nm még sokkal több, 3nm még sokkal-sokkal több. És nem arról van szó, hogy a TSMC nem fejleszt. Legalább kettő 5nm-es üzemet húzott fel. Most építik a 3nm-eset. Ezeknek a költségéből legalább tíz 7nm-eset építhettek volna ugyanazzal a kapacitással, de akkor nem építenek fejlettebb csíkszélességre.
    Intel lehet 2-3 év múlva sorra zárja be vagy adja el az "elavult" üzemeit, mert nem lesz versenyképes termék amire gyártsanak és a technológiája nem alkalmas az új termékekhez. Persze, lesz majd igény 14nm-es termékre, csak nem annyi mint amennyi a kapacitás. 2-3 év múlva 7nm (vagy 6nm) szerintem a reneszánszát fogja élni, mert sokkal olcsóbb lesz az azon készült cucc, mint a 3nm-es. Talán addigra Intelnek is sikerül a mutatvány. Talán.
    Úgymond azt látni, hogy TSMC-nek van üzleti stratégiája, és nem az áll benne, hogy "minden fűszál mellé 7nm-t!". Nem épít ki olyan kapacitást, amelyet már középtávon sem fog tudni kihasználni. Ezzel szemben Intel olyan nyilvánvalóan vagdalkozik, ami még a kevésbé járatos befektetőknek is feltűnt. Mert egyenlőre nem tud többet. Az ominózus befektetői levél egyik felhangjának is az az olvasata, hogy "Vazze ne építsetek több üzemet a sivatagba sok pénzért, Kínát úgysem éritek utol szellemvárosok mennyiségében! Ha kapacitás problémáitok vannak, akkor gyártassatok amíg a keresleti csúcs le nem törik!" Nem feltétlenül csak a csúcs tech termékek gyártását lehet kiszervezni.
    Új vezér van, nagyot mondani tud azt már látjuk. Meglátjuk tud é sz*rból várat építeni (nyugi, itt elsősorban az Intel aktuális helyzetére, főleg a vállalati kultúrára gondolok), mert az ellenszél elég nagy lesz az tuti. Meglátjuk.
    Egyébként pont nem érdekelne az egész, ha nem lenne az AMD cuccok áraira számomra kedvezőtlen hatása. Szeretnék a múltban megszokott beszerezhetőséget látni a megszokott árszinteken az AMD-től, mert előbb utóbb új vasra lesz szükségem és nem áll szándékomban vagyonokat rákölteni.
    Szóval hajrá Intel! :U

    [ Szerkesztve ]

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

Új hozzászólás Aktív témák