Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Lenry #18 üzenetére

    Margaret Thatcher mondta, hogy a szocializmus remek dolog, amíg el nem fogy a mások pénze.

    Persze lehet azon pampogni, hogy eleve miért van másnak több pénze, de az ember már csak olyan, hogy mindig lesznek, akiknek egy adott képessége, munkapotenciálja többet ér mások számára, mint amennyit az ő képességeikkel viszonozni tudnának, így valakinek mindig felértékelődik a munkája és az előbb-utóbb vagyoni különbségekben fog lecsapódni.
    Ha pedig a társadalom szerkezetét arra építjük, hogy ezeket a vagyoni különbségeket folyamatosan kiegyenlítjük, akkor fenntarthatatlanná válik a rendszer, mivel vagy az emberek teljesítménye a minimális szintre fog redukálódni, vagy a rendszer kijátszása össznépi játékká válik, mint ahogy a XX. századi kommunizmus kísérletek esetében történt.

    Ugyanakkor az azért jogos kritika a neoliberális kapitalizmussal szemben, hogy a vagyonosodás önerősítő folyamattá vált, azaz nem attól gazdagodik valaki, mert a munkája többet ér, hanem mert maga a gazdagság generálja a további gazdagodást. Így egy ponton túl a vagyon és az emberi munka értéke között olyan nagyságrendi különbségek alakulnak ki, amely semmilyen módon nem igazolható a társadalom előtt.

    A megoldás tehát nem általában a vagyonosodás akadályozása, vagy a totális újra elosztás, hanem a "pénzből pénzt csinálok" folyamatok moderálása lehetne.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz fatpingvin #31 üzenetére

    Ezért írtam "moderálást" és nem tiltást.
    A tőkeként felhalmozódó pénz befektetése és az abból származó vagyon a társadalom számára is legitim módja a gazdagodásnak.
    Ami túlmutat ezen, az az ezekre többszörösen ráépülő spekulatív konstrukciók, amelyek a piaci mechanizmusok kihasználásán és nem az értékteremtésen alapulnak.
    A shortolásnak pl. megvan a maga értékteremtő funkciója a gazdaságban (a piaci szereplők egy részétől átvállalja az árfolyamok spekulatív változásainak kockázatát), de amikor egy short manőverrel bedöntik egy ország valutáját, azt a társadalom nehezen ismeri el legitim vagyonosodásként.
    Megfelelő társadalmi szabályozással igenis kordában lehetne tartani a spekulációt, csak ugye a neoliberális kapitalizmusban a vagyon tetszés szerint konvertálható pénz, média és politikai hatalom között, így nincs, aki a gazdagodás önerősítő folyamatait moderálja, mert az arra hivatott társadalmi intézmények a probléma részévé váltak.

Új hozzászólás Aktív témák