Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz deicide #22 üzenetére

    Ilyen H110-es MSI lapon vajon mi lehet a leosztás?

    • 1 x PCIe 3.0 x16 slot
    • 1 x M.2 Key M Socket supports type 2280/2260/2242 storage devices in PCIE Gen3 x2 mode on the back side
    - supports PCIe 2.0x4 standard, 4.2cm/6cm/8cm length M.2 PCIe-interface SSD cards

    A manulaban sincs több infó. Nem világos az sem, hogy az M.2 akkor 2x vagy 4x. Illetve ha a H110 16 sávot kezel akkor mi lesz az x16-tal ilyenkor.

    szerk: Egyébként költői a kérdés, mert HTPC-be kéne, tehát se az x16 se az x4 M.2 sebessége nem hiányzik igazán. :)
    Az is fura, hogy SATA interfészt nem írnak az M.2-re. Eddig minden esetben vegyesen láttam vagy csak SATA-t PCI-E nélkül.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz deicide #26 üzenetére

    MSI H110I Pro

    Közben még ezt találtam:
    M.2 20Gb/s (PCI-E mode only) + USB 3.1 Gen1 + SATA 6Gb/s
    Ezek szerint x4 lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz 04ahgy #33 üzenetére

    Fentebb bemásoltam az egészet:
    • 1 x M.2 Key M Socket supports type 2280/2260/2242 storage devices in PCIE Gen3 x2 mode on the back side
    - supports PCIe 2.0x4 standard, 4.2cm/6cm/8cm length M.2 PCIe-interface SSD cards

    Vagy csak nekem nem egyértelmű?
    Ill. az volt még a kérdésem, hogy így mi marad az x16 PCI-E csatira?

    @vicze1:
    Én megfordítanám a kérdést. Hol lesz/lehet szükség otthoni használatban ilyen IOPS-ra. Egy mezei felhasználói programnál. (vagy akár pár tucatnál ami fut a háttérben és mondjuk "darálja" az SSD-t)
    Egy IOPS grafikon továbbra sem mutatja meg mennyi gyakorlati haszna van.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz vicze #41 üzenetére

    Általános felhasználástól indultunk és, hogy mit "érezni" az NVMe-ből.
    És épp ezt mondom én is, amit te: nincs különbség otthonra.

    De megkockáztatom, hogy a professzionális felhasználás 80%-ába sincs különbség. Ez IO intenzív kiszolgálókba (sok user) lehet jó ahová nem lehet/érdemes elég memóriát betolni. Az is kérdés van-e ilyen, mert DB-k alatt általában pár GB ram nem szokott tétel lenni és az SSD-k sem állnak tárhelyben nagyon jól.

    Szóval kis túlzással, röviden pl. leegyszerűsíthetjük akkor a kérdést a "mit ér az NVMe egy adatbáziskezelő alatt". Erről is írkálhatunk de ez meg nem annyira érdekes se itt se más fórumokon szvsz.

    @HGyu:
    Valóban így értik, "x2 mode" és "supports x4"... Köszi.
    A másik kérdésre? Ha 16 sávot tud a H110 és elhasznál kettőt az M.2, akkor ilyen esetben az x16 csati x8 módban mehet gondolom.

  • sb

    veterán

    válasz vicze #46 üzenetére

    Ne ragadtasd el magad.
    Egy 5400-es HDD még a 7200-eshez viszonyítva is ég és föld, nemhogy SSD-hez. Senki nem beszélt erről - rajtad kívül most.De az SSD-knél te magad írtad, hogy átlagfelhasználásra már a legszarabb és legjobb között is alig van érzékelhető különbség.

    Olvass vissza kicsit, hogy mennyire volt téma a professzionális felhasználás a topicban, vagy inkább annak is egy kis szelete. Mert kb. annak is csak a töredékében van szükség erre a teljesítményre.
    Általánosságban beszéltünk róla.

    De ha annyira "szakmai" síkon akarsz mozogni akkor menjünk bele tételesen:
    1. Láttál már storage-et, ahol 15TB kb. nulla tárhely?
    2. Ez itt egy vállalati SSD? 15TB?
    3. Mióta van az iphone-ban nvme és mióta gyors/"optimalizált"? Kb. mióta létezik... (de a legerősebb soc is csak most igaz kb)
    4. Hogy tényleg igazán szakmai vizekre evezzünk, légyszi algoritmus és sw architektúra oldalról fejtsd ki, hogy hol van szükség erre a random IO-ra és késleltetésre, ahol kézzelfogható haszna is van. Ez is két külön dolog.
    5. Most ugyanezt légyszi általános felhasználásban, amiből nem csak a vállalati szegmens egy kisebb része profitál.
    Nyilván itt lehet hozni példákat, biztos egy Dota vagy hasonló fiszf*sz app is gyorsabban betölt ha kellően szarul van megírva. Vagy épp ha nem a random IO-t nézzük egy 40GB-os BR filmet is gyorsabban másol át a szekvenciális 2-3GB/s sebességével, de kérdés, hogy ennek mi haszna úgy igazából.
    Természetesen ha 5Ft-os technológia akkor nincs kérdésem, de akkor megint ott tartunk, hogy az ár adja el, nem az óriási technológiai fejlettsége.

    Egyébként abban sem vagyok biztos, hogy ennek hosszú távon előnye van, mert az sw oldal borzasztó állapotba kerül - ahogy ezt az utóbbi 15-20 év x96 vagy épp az utóbbi 5 év mobil fejlesztései mutatják. Nézz meg egy 10-20 éve görgetett szar x86 kódot csak azért mert a vas fejlődött alatta. Vagy nézz meg egy bármilyen roppant bonyolult - pl. chatprogramot - ami egy 3-4 éve villámgyors top telefonon ma 10-20s alatt indul. Droid, IOS egyaránt. De ez már filozófiai kérdés...

    Egyébként nem kell habzó szájjal a másiknak esni. Lehetne értelmesen is beszélni róla. Tényeket, eredményeket hozni (IOPS-on és latency-n túl). Más topicokban én szoktam mesélni arról, hogy hogyan kell elválasztani a saját igényeket az objektív megítéléstől. De jelen esetben nem (csak) erről van szó. Egyszerűen tesztekben, máshol sem annyira látszik az értelme. Ez nem az én álláspontom, nem aszerint készül egy teszt. Azon kívül pedig van pár hátránya is (fogyasztás=hő). Pl. notiba lehet, hogy kifejezetten kerülném egyelőre őket.

Új hozzászólás Aktív témák