Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • -=RelakS=-

    veterán

    válasz janos666 #40 üzenetére

    Ja, 8K 240Hz-et a népnek 4:4:4-ben :DDD

    Mondjuk ha jól számolgattam, akkor ez azt jelentené, hogy kb egy blu-ray lemez adatmennyiségét kell eljuttatni a kijelzőhöz, és megjeleníteni másodpercenként.

    Shut up, and take my money? :)

    Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

  • -=RelakS=-

    veterán

    válasz janos666 #44 üzenetére

    Igen, azt én is néztem, hogy a 120 és a 240Hz között nem nagyon tudok különbséget tenni, a 120Hz ULMB-vel meg még jobb is, mint a 240Hz O_O
    8K egyedül a számítógép asztalhoz kéne (nagy felülethez kell a 4K, ahhoz, meg hogy szebb legyen, már a 8K), filmhez szerintem is felesleges, már egy valós 4K tájkép is észbontó.
    Szóval a 8K a tévében leginkább a passzív 3D-vel lenne jó, mert úgy ugye kb 4K jutna szemenként, és nem kellene villogással fárasztani a szemet. Mondjuk a villogásra a 240Hz-es kijelző is megoldás, mert én már a 120Hz-en villogó háttérfényt sem látom, szóval ha a 240 képből 120 a bal, 120 a jobb szemnek szólna, én simán csak szellemképet látnék. Megjegyzem, hogy a gödöllői mozi pl pont azt csinálja, hogy egy képet hatszor villant fel, 3D-ben meg szemenként háromszor, egymással felváltva. Ez 24*6=144Hz normál, 72Hz 3D mozi esetén, és már ezt a villogást sem lehet szabad szemmel látni. Szerintem.

    Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

  • -=RelakS=-

    veterán

    válasz janos666 #51 üzenetére

    60Hz-et látom, ha nem kimondottan a képernyőre nézek, hanem mellé (régi CRT-s emlékek), amúgy pont nem zavar.
    Változó képfrissítéssel talán úgy lehetne megoldani, hogy amikor a kép fele már le meg van jelenítve, akkor a felső sorokat el kell kezdeni kifeketíteni, így gyakorlatilag egy fél képernyőnyi adattal lenne tele folyton a kijelző. Szóval nem a háttérvilágítás villogna, hanem a képfrissítésbe kellene bevinni trükköt (kiírja a kijelzőre a következő sort, majd egyet töröl. Megint kiír egyet, megint töröl egyet, stb)

    Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

  • -=RelakS=-

    veterán

    válasz janos666 #55 üzenetére

    Azt azért megéri megjegyezni, hogy akkor lesz csak jó a mozgásélesség, ha a kép egyetlen egyszer villan fel. 120Hz és bekapcsol ULMB mellett egy 60Hz-es videó nem elmosódott, hanem szellemképes. Az elmosódást ugyanis két dolog hozza létre: A lassan átálló pixelek, és a kitartott kép. Ha a képet nem kitartod, hanem többször felvillantod, akkor értelemszerűen két időpillanatban két különböző helyen látod ugyanazt => szellemkép. A CRT-nél a kép azonnal megjelent, és a kitartása a gyors halványulás miatt gyakorlatilag 0 volt, ezért volt tűéles 60Hz-en is.

    LCD-nél még az meg lehet esetleg csinálni, hogy sávos háttérvilágítás legyen, alacsony válaszidejű pixelekkel. Így ha már az adott háttérfényhez tartozó sorok átálltak az új képre, akkor a háttérvilágítást át lehet állítani arra a sorra, a fényerőt meg az épp megjelenített képkocka időtartama alapján lehetne állítani.

    Még egy megjegyzés a 240Hz-hez, ez most nem mozgásfelbontás, hanem kép törés (screen tearing) miatt:
    Beállítottam a Quake Championst úgy, hogy 60-70fps között működött.
    60Hz-re állított monitorral tudjuk, milyen ótvar, folyamatosan rohangáló "ketté tört" kép.
    120Hz-re állított monitorral már jobb volt, de még mindig látszódott a gond, és ideges volt a mozgás.
    240Hz-re állított monitorral majdnem olyan volt, mintha G-Sync-et használtam volna. Szinte egyenletes mozgás, képtörést egyáltalán nem láttam. Persze, nagysebességű kamerával felvéve látszott, hogy ott van az, de így mindenféle trükkölés nélkül, simán jó volt a kép. A magyarázat? Kb három, teljesen jó képet láttam, illetve minden negyedik képen volt törés, ami viszont olyan rövid ideig látszódott, hogy nem vettem észre.

    Viszont mintha nem kicsit eltértünk volna a 8K szövetségtől :DDD :DD

    Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

  • Partz

    senior tag

    válasz janos666 #38 üzenetére

    Az UHD BD a 4K-t 60 fps-ig támogatja, 8K-nál jó lenne a 120 fps. Csak megint ott tartunk, hogy a HDMI lesz a szűk keresztmetszet. Mivel a hdmi 2.1 tömörítve támogatja a 8K 120p-t, ez által lehet a jobb lejátszók előnyüket vesztik majd.

    Chroma 4:2:0 8K-nál szerintem elengedhetetlen lesz, így is 4K szintű színfelbontást kapunk, ami több mint bőséges filmes tartalmakhoz. Inkább az ósdi YCbCr helyett kéne alkalmazni a hdr PQ-ra optimalizált ICtCp -t.
    Az a baj az uhd-bd kicsit elkapkodott lett, hiányoznak a statikus metaadatok, a 12 bit (amire optimalizálták az egész PQ-t), jelenleg nem rec.2020 színtérre masterelnek. Igazából a BT.2100 hdr szabványt kellett volna alkalmazni, ami egy évvel az uhd-bd szabvány után született, a Dolby nagyon jól kitalálta ezeket.

    Ezért is várós a 8K szabvány, remélhetőleg kozmetikázzák a 4K hiányosságait és végre egy kiforrott hdr-t kapunk.

    Ezt a szövetség dolgot én is baromságnak tartom.

    Freddy S

    8K BD szabvány még kilátásban sincs, a BDA nyilatkozata szerint. Először a 4K BD-ből szeretnék kihozni a maximumot és így is évről-évre nő az eladásuk. Szerintem ez még egy 4-5 éves távlat.

Új hozzászólás Aktív témák