Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penguin95

    senior tag

    Ez leginkább azoknak lehet probléma, akik például Skylake kódnevű Intel hardvert használnak, ugyanis ennek a teljesítménye még nem olyan rossz, viszont a Windows 11 már nem támogatja.


    Csak tudnám miért, ha egyszer a Kaby Lake nagyjából egy Skylake+.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz hevepapa #11 üzenetére

    Még a teljesítménykülönbség elmenne, de egyrészt sok K-s Skylake tudja azokat az órajeleket amit a Kaby Lake-es társai (kivéve az enyémet, amit a gyári boost órajel fölé nem lehet vinni), ilyen esetekben pedig nullázható a teljesítménybeli eltérés.

    De a baj nem is ez, hanem hogy konkrétan semmivel sem tud többet. Még ha legalább annyiban eltérnének, hogy az egyik csak 1.4-es TPM-et tud, míg a másik nem, vagy legalább csak a chipset térne el, de még az sem. Koppra ugyanazt tudják.

    #12 PuMbA: Nem akarlak megsérteni, de ma már ne igyál többet. Hatalmas sületlenséget írtál, ami még kicsit bicskanyitogató is.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz PuMbA #27 üzenetére

    Az a bicskanyitogató, hogy különbséget teszel az új és a "régi" hardverek tulajdonosai között, mondván utóbbiak miatt ne "szívjon" az, akinek újabbak a cuccai. Nyilván ha ez alatt a Core 2 Duo és Quad érából származó gépekre gondolsz, azzal még egyet is értek, de például egy első generációs i5 mégis miért ne felelne meg általános felhasználásra még ma is? Még ha azt is mondjuk hogy jó, nincs bennük TPM 2.0 (csak tudnám minek kéne egyébként), vagy mondjuk elképzelhető, hogy nem mindegyik alaplap volt UEFI-s, a gond az, hogy ezektől jóval frissebb rendszereket is lehetne kukázni a javaslatod szerint.

    Hogy értsd, leírom én mit látok most: Itt van mellettem az asztali gépem. Van benne egy i7-6700K, 16 GB RAM, egy GTX1080, M.2 SSD, szóval egy korrekt konfiguráció, ami minden számítástechnikai igényemet kielégíti. Mögöttem pedig ott van egy Lenovo ThinkPad X230 Tablet. Oké, nem mai, i5-3320M, 16 GB RAM, HD4000, és SATA SSD van benne, de filmezni, netezni, diagnosztizálni tökéletes. Most a logikád szerint dobjak ki közel félmillió forintnyi hardvert azért, mert nem a legújabb i9 van bennük?

    Jegyzem meg, én nem a Windows 11-re izgulok, hanem egyszerűen pofátlannak tartom azt, amit a Microsoft mond jelen pillanatban.

    #31 GoodSpeed: Esetleg némi folyékony fém a kupak alatt segíthet, ha a hőmérséklet a fő baj. Manapság sokan megcsinálják viszonylag olcsón, értik is a dolgukat, és hosszú távon sokat segíthet. Az enyém egy hónapja sem volt meg mikor megcsináltattam, simán nyertem is vele 20 fokot, csak sajnos a negyedik magnak már 4.3 GHz-hez is kevés az 1,3V, 4.4 GHz-en meg még 1,4V mellett sem marad stabil, ami azért már eléggé határeset akkor, ha tartósan használná az ember a hardvert.

    [ Szerkesztve ]

  • Penguin95

    senior tag

    válasz PuMbA #37 üzenetére

    Ott van, de meddig, és milyen minőségben? Pont ma írtam egy másik topikba, hogy pár hónapja majdnem kukázott egy gépet ez a csodálatos rendszer, a laposomon meg állandóan van valami baja, akárhogy próbálom helyretenni (asztalin már hibátlanul megy egy éve). És ez csak rosszabb lesz majd, ha a 11 lesz a fő rendszer, a 10 pedig mellékágra kerül. Ráadásul azok alapján amit eddig láttunk, a két rendszer szinte teljesen egyforma, csak megint hazavágták a kinézetét, és reszeltek rajta a motorháztető alatt.

    Nyilván ez a te érvedet erősíti, miszerint a 10 sem lesz sokkal hátrányosabb még pár évig, de kérdem én: Akkor minek kell ekkora szakadékot kreálni a két rendszer közé? Miért nem várnak egy ekkora lépéssel addig, míg nem jön egy valóban nagy ugrás, vagy nem szánják el magukat arra, hogy teljesen szakítsanak az XP-ig visszamenő kompatibilitással, kiirtva ezzel a 20 éves alapokat? Nyilván utóbbi ma még inkább csak egy álom, de előbb-utóbb ezt is meg kell majd lépniük.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz Hoplitész #62 üzenetére

    Közel sem mindegy. Ha jól megnézed, a Kaby Lake egy 2017-es CPU széria, idén lesz 5 éve annak, hogy megjelent. Ismétlem, 5 éves. Ehhez képest a legtöbb a legtöbb Kaby Lake processzor nem hogy átlagos használatra, de még játékokra is alkalmas, támogatja a TPM 2.0-t, garantált az UEFI és a SecureBoot... Még az a szerencsétlen integrált grafikus lassító is használható benne, ha épp filmezni szeretnél, vagy csak hiányzik a Skyrim. Ehhez képest most ott tartunk, hogy a felháborodás miatt nagy kegyesen megvizsgálják, hogy támogassák-e vagy sem. És a hab a tortán, hogy ezzel ellentétben a Skylake-ről még ilyen hírek sem terjengenek, pedig 99%-ban azonos a két generáció.

    Aki ezen felhúzta magát, az nem optimalizálást és előnyöket vár, hanem azt, hogy ne kelljen egy rendszer miatt kukáznia a gépét 2025 után, ha nem akar frissítések nélküli 10-en rekedni, vagy nem tud Linuxra váltani. Mindezt egy olyan korszakban, mikor az embereket megviselték anyagilag a korlátozások, és minden második cikk arról szól, hogy klímakatasztrófa előtt állhatunk.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz jbcs #168 üzenetére

    Csinálhatta volna, de minek? Mi az, aminek nem tesz eleget egy Broadwell alapú gép? UEFI van, secure boot van, talán még TPM 1.2 modult is lehet bele tenni... És akkor megint visszatérnék a Skylake-re, ahol már ott a beépített TPM 2.0 is, tehát ez sem lehet kifogás. Arról nem is beszélve, hogy mi a francért várnak el ilyesmit? Oké, az UEFI legyen azért, hogy ne kelljen a BIOS-t is támogatni. De a secure boot, és főleg a TPM mégis mit tesz hozzá ehhez? Még csak az sincs, hogy megköveteli valamelyik funkció, mivel akkor is hibátlanul működik a rendszer, ha ezek közül egyik sem adott.

    [ Szerkesztve ]

  • Penguin95

    senior tag

    válasz makkmarce #202 üzenetére

    Most semmi, de ha már azt kéred, hogy lássunk a jövőbe, akkor tessék:
    - Frissítések. Ahogy megjelenik a 11, szép lassan elkezd háttérbe szorulni majd a 10, és ezáltal nem is fog annyi frissítést kapni. Ez normál esetben nem gond, csak ha épp jön egy frissítés ami szétcseszi a rendszert (10 esetén erre sok példa volt), akkor majd ott áll az ember bambán, hogy mikor jön rá javítás. Ha gondolod, kérdezd meg innét a PH-ról t72killer-t, milyen örömöket okozott neki a Windows 10 és az USB kettőse.
    - Bármelyik új funkció. Nem csak annyi változott, hogy kerek ablak meg csempe helyett oldalsáv, hanem fejlődött az ablakkezelés, a rendszer képes lesz megjegyezni, hogy mit használtál dokkolt állapotban, majd ezeket vissza is nyitja neked ha legközelebb dokkolóra kerül, stb. És ezek nem olyan dolgok, amikhez elengedhetetlen egy maximum 3 éves processzor, simán működnének korábbi hardverekkel is.
    - Eddig állandóan az volt a mantra, hogy frissíts, frissíts, frissíts. Most frissítene az ember, nem lehet. És miért nem lehet? Olyan mesterséges igények miatt, amik tökéletesen értelmetlenek, mert semmi nem követeli meg őket.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz PuMbA #215 üzenetére

    Szívtam már be havi összegzővel, köszönöm szépen. Élmény volt utána fél napig azzal szenvedni, hogy bármikor jöhetett egy BSoD, és rendre jött is.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz makkmarce #220 üzenetére

    Mutatok szívesen, tessék. Egy ilyen AX210-es van most a laptopomban, még 8.1 driver sincs hozzá. Persze, maga a kártya nincs egy éves sem, viszont a laptop 2014-ben lett megvásárolva az első tulaja által, ennek ellenére hibátlanul működik benne a kártya. De ha kevésbé mocsok példát akarnál, akkor ott van a Metro Exodus felújított változata. Ha GTX helyett RTX kártyám lenne, simán játszhatnék vele, de csak 10 alatt. És ez egyre inkább így lesz a jövőben.

    #226 PuMbA: Ne hazudj, a CP2077 minimum CPU igénye egy i5-3570K, vagy egy FX-8310. Még a legeslegeslegebb beállításokhoz is "csak" egy 6700 az ajánlott.

    [ Szerkesztve ]

  • Penguin95

    senior tag

    válasz PuMbA #249 üzenetére

    Ha úgy fejlesztesz például, amit tippként írtam ide nemrég, hogy egyben és oprendszer megjelenéskor, akkor 10 évig neked hozzá nem kell nyúlni a gépedhez és akár 5 év múlva külön VGA-t is cserélhetsz, mert az összes hardvert akkor vetted, amikor az új oprendszer megjelent és ezáltal teljesen támogatott és az támogatva lesz minimum 10 évig

    Az első generációs Ryzen megjelenése: 2017 nyara, vagyis idén 4 éve, 2025-ben lesz 8 éves. Nem kap Windows 11 támogatást.
    A Kaby Lake megjelenése: 2016 nyara, vagyis idén 5 éve, 2025-ben lesz 9 éves. Jelen állás szerint nem kap Windows 11 támogatást.
    A Skylake megjelenése: 2015 nyara, vagyis idén 6 éve, 2025-ben lesz 10 éves. Nem kap Windows 11 támogatást.*

    Pedig erővel mind a három platform bírná, de épp így adott az UEFI és ezáltal a secure boot is, TPM-et is tudnak egytől-egyig, a bennük lévő IGP (ha van) DX12 és WDDM 2.0 kompatibilis... Szóval nem, nem lesz támogatva minimum 10 évig, arra pedig még mindig nem adott senki értelmes választ, hogy miért ne lenne elég egy Broadwell, Ivy Bridge, Sandy Bridge, vagy épp Bulldozer.

    *Mindezt annak ellenére, hogy kis túlzással a Kaby Lake egy átnevezett Skylake.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz PuMbA #251 üzenetére

    Úgy látom nem esett le, szóval leírom egyértelműen is: A Windows 10 után évekkel megjelent platformok nem fogják elérni a 10 évet, ráadásul értelmes indoklás nélkül. Ezeket nem vehetted meg 2015-ben (kivétel Skylake), mert akkor még meg sem jelentek.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz GoodSpeed #253 üzenetére

    Pletykák szerint így szeretnének készülni a tervezett, többfajta magot is tartalmazó processzorokra, de nyilván hivatalos infó erről még nincs. Talán majd egyszer kiderül.

    Amúgy 2017 márciusában nekem is ezért lett 6700K, tovább nem tudtam várni a Phenom II-vel, kevés volt már a komplett gép (eleinte egy G4400 volt átmenetileg, alig maradt el a Phenomtól), viszont a Ryzenről akkor még nem voltak egyértelmű hírek, és nem lehetett előre látni, hogy ennyire versenyképes lesz.

    PuMbA: Jól értem? Annak örülsz, hogy te alkalmazkodsz a gyártókhoz, nem pedig ők hozzád?

  • Penguin95

    senior tag

    #256 CPT.Pirk: Akkor azt hiszem ideje lesz beszerezni azt a 2019-es LTSC-t. Egyébként 2029 máris jobban hangzik, addigra már lehet tényleg kifogynak a szuflából a kérdéses hardverek, vagy épp beadják a kulcsot. Csak lehet nem ártott volna ezt kiterjeszteni a Home és Pro verziókra is.

    #257 PuMbA: Na így már értem, miért nem fogunk mi egyetérteni. Számomra elképzelhetetlen az, hogy elfogadjak egy ilyesfajta mentalitást. Félreértés ne essék, nem követelem, hogy márpedig igenis tökéletesen menjen ez a rendszer a gépeimen, és csak az nem hülye, aki egyetért (ne vedd magadra, csak kíváncsi vagyok, hogy másnak is engedik-e ezt a stílust, vagy ez kiváltság egy bizonyos illetőnek). De ha már hoznak egy ilyen döntést, akkor ugyan ne gátolják már aktívan azokat értelmetlen és mesterséges korlátozásokkal, akik nem akarnak, vagy nem tudnak ezért új gépet venni. Különösen most, hogy kétszer annyiba kerül egyetlen felső kategóriás grafikus kártya, mint a komplett 2017-es, felső kategóriás gépem anno.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz BiP #265 üzenetére

    Épp annyira, mintha meg sem említenéd ezt. Nem az számít, hogy mi a neve, vagy hogy hány pontot ad rá xy teszt, hanem az, hogy mire tudtad, tudod, és fogod tudni használni. Jelen pillanatban egy 6700K tökéletes játékra, tartalomfogyasztásra, átlagos otthoni felhasználásra pedig egyenesen sok. Egy 6600K talán már AAA címekhez nem annyira jó választás a kevés mag miatt, de még mindig megállja a helyét. De még egy i5-3320M is az a kategória, amivel kényelmesen lehet csinálni bármi olyat, amit az otthoni felhasználók szoktak.

    Megkérdezem tőled is: Mi az, amit nem tud egy ilyen réginek mondott hardver, viszont fontos lenne a Windows 11 működéséhez?

  • Penguin95

    senior tag

    válasz BiP #273 üzenetére

    De ha igazak a pletykák, lehet, hogy a 7.gen is támogatott lesz, és akkor még alaplapot sem kell cserélned, és akár egy 4éves procival is neki lehet ugrani a Win11nek

    És ezzel megint miért az szívjon, akinek van egy egy évvel öregebb Kaby Lake processzora? Miért mi szívjunk azzal, hogy ezt eladjuk csak azért, mert... mert miért is? Ha egyforma órajelekre állítod őket, gyakorlatilag két egyforma processzort kapsz. Egyrészt így vagy kiadsz 60 gurigát egy tovább nem fejleszthető platformra, vagy kockáztatsz azzal, hogy eladod a mostanit, másrészt meg mi lesz akkor, ha a Kaby Lake sem lesz támogatott? Mert ugye ez még nem dőlt el...

  • Penguin95

    senior tag

    válasz BiP #278 üzenetére

    6700K-ról 7700K-ra váltani hol kerülne 60gurigába? Ne túlozzunk megint.

    Akkor nézz utána, mennyibe is kerül most egy 7700K Hardveraprón, mert nem két fillér. Ha meg arra célzol, hogy el is lehet adni a 6700K-t, akkor nézd meg újra mire válaszoltál.

    Akkor hivatalosan ott a Win10 2025-ig.

    Engem nem ez foglalkoztat, hanem az, hogy:
    1. 2021 van, a Skylake 2015-ös, vagyis idén lesz 6 éves. Ehhez képest nem lesz támogatva.
    2. Ha ilyen ütemben avulnak a hardverek mint most, akkor igencsak nem mindegy, hogy mi lesz 2025 után. Márpedig úgy néz ki, hogy nem fognak hirtelen nehezen használhatóvá válni.

    De ha azt nézzük, a Win11 egy tuningolt Win10. A mostani Insider verzió még egy core2-re is felmegy. Szóval ha hivatalosan nem is, technikailag biztosan feltehető a 6700K-ra.
    De majd beszélgessünk erről akkor, ha majd eldől a végleges gépigény.

    Azért azt a feltehetőt jobb lenne zárójelbe tenni, mivel trükközni kell hozzá, de az tény, hogy működik, magam is kipróbáltam. A gond az, hogy nem biztos, hogy ez így is marad akár a jóval újabb generációk esetén, de ez majd eldől.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz BiP #286 üzenetére

    7700k-t látok 60-70e között, 6700k-t látok 40-50 között. Ez barátok közt is +20e-es költés, ha nem ügyesen bizniszelsz.
    Beleláthatsz ebbe 60e-es kiadást, de az demagóg túlzás lenne.

    Akkor most megpróbálom másképp leírni: Ha nem akarsz azzal szenvedni, hogy eladod a 6700K-t, akkor bizony ki kell csengetned 60.000 Ft-ot, ha váltani akarsz 7700K-ra. És én például nem szeretnék eladással bajlódni, találkozom épp elég beteg állattal naponta, nem akarok még egy olyat is kifogni, akivel azon kell harcolnom, hogy ráküldött-e 2V-ot a processzorra vagy sem. Azt meg még mindig nem mondta meg senki, hogy mi az, amit a 7700K tud, a 6700K pedig nem. Ha meg nincs eltérés, akkor minek megkülönböztetni? Tudom, ezt az M$-től kéne kérdezni, de gyanítom ezt már megtette más, és ő is csak olyan választ kapott, amitől még egy levágott fejű hintaló is okosabbat mond.

    Ez valóban sajnálatos. Ebben egyetértünk. Én meg csak próbálom a puffogás helyett felmérni a lehetőségeket.

    Ez nem puffogás, hanem felháborodás. A magam részéről ennek az az oka, hogy pofátlan módon akartak korlátozni azzal, hogy csak a 8. és 2. generációktól van támogatás. Ezt sokan sérelmezték, én úgy voltam vele, hogy szívjanak lovat, marad a Linux. Ámde. Ezután benyögik, hogy hát vizsgálják, hogy belevehető-e még a 7. generáció is a támogatásba, ami kiverte nálam a biztosítékot azért, mert a 6. és a 7. generáció tökéletesen egyforma. Ugyanez szerintem igaz a Zen és Zen+ esetére is, mégsem kerülnek bele a listába. A még régebbi generációk kihagyásával sem értek egyet, de ezek voltak amik igazán felhúztak.

    Addig meg bármi pozitív változás is közbejöhet: pl. kitolják a támogatást, vagy lazítanak a 11 hardverigényén, vagy becsúszik egy gépcsere.
    Mindegyiknek van valószínűsége, de ha a MS nem is változtat, az utóbbi azért 4 év alatt csak összejön.


    Én ezekben nem hiszek, de úgy legyen. Gépcserém pedig csak akkor lesz, ha ez kihullik alólam, viszont ilyen árak mellett inkább PS5 és az aktuálisan legerősebb Raspberry lesz az utód, mert ha tehetném sem adnék ki egy autóra valót hardverre. Ha meg már kompromisszumot kell kötni, akkor inkább minél olcsóbban akarom megoldani, és ebbe beletartozik a Windows elhagyása is.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz vakablak93 #311 üzenetére

    Azaz egészen addig ameddig telejsen el nem avulnak.

    Ha nem használod majd a jósgömböd, elkérhetem kicsit? Csak a lottószámok érdekelnek, utána becsszó visszaadom. De most komolyan. Mi arra a garancia, hogy ezek 2025-re végleg elavulnak? Azt aláírom, hogy online AAA játékokat nem ilyenen fognak játszani az emberek, de azt erősen kétlem, hogy egy nyomorult operációs rendszerrel, és alapvető feladatokkal ne boldoguljanak majd.

    #313 BiP: De a 40e-es procit derogál eladni.... :F
    Mármint értem a szándékot, hogy külső kényszer hatására nem akarsz költeni, ez tényleg érthető. De a Windowst se kell elhagynod, lesz még 4 boldog éved, addigra biztosan nem hal ki a 6700k alólad, annál azért jobb proci, aztán 4 év múlva meglátod.

    Derogál eladni, mert egyrészt nem önszántamból kéne ezt tennem, másrészt semmi kedvem beszopni azzal, hogy valami Lakatos Dzsamal Dzsúlió veszi meg, aki jobb esetben nem veszi át az utánvétes csomagot, vagy megpróbál lehúzni így vagy úgy. Adtam én már el cuccot, egy életre elég volt a "a kislányomnak lenne, aki gyógyíthatatlan rákos, és ezért csak az ár negyedét tudnám először odaadni" féle megkeresésekből.

    [ Szerkesztve ]

  • Penguin95

    senior tag

    válasz GoodSpeed #491 üzenetére

    Azért szépen vagyunk. Még ha csak jövőre is jelenne meg mondjuk, akkor is 5-6 éves, tökéletesen használható hardvereket kaszálnának el, amik simán teljesítik az elvártakat még TPM szinten is. Azt meg ne mondja nekem senki, hogy alap otthoni felhasználásra ne lenne elég akár egy G3900-as Celeron is, mikor még a Core 2 Duo-val szerelt laptopok is használhatóak erre.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz BiP #497 üzenetére

    Egy szóval se mondtam, hogy ez alapján korlátoznak. Én azt írtam, hogy olyan processzorokat zárnak ki, amik még tökéletesen képesek lennének a felhasználó kiszolgálására.

    Azért G3900-ra meg core2-re Win10-et se szívesen tennék, szóval emellett annyira nem kardoskodnék.
    Ha már lúd, legyen kövér. A gépemben egy i7-6700K van, 4 mag 8 szál, 4.2 GHz-en. Most letiltottam két magot, a HT-t, és visszavettem az órajelet 2,4 GHz-re, ami a 2,6 GHz-es G3900T-től is elmarad. Használom így egy darabig a megszokott módon, aztán meglátjuk mi lesz. Eddig nagy változást nem vettem észre, pedig az SSD korszak óta háklis vagyok ha valami nem történik meg szinte azonnal.

    A Core 2-es dolog igaz, arra én is inkább Linuxot teszek, de van a családban egy W10-es, T7500-as laptop. Nem egy gyors gép, de azért szépen teszi a dolgát ha az ember hajlandó egy kicsit többet várni, és a használójának sem volt még rá rossz szava.

  • Penguin95

    senior tag

    válasz BiP #500 üzenetére

    A bajom azzal van, hogy semmiféle racionális oka nincs a döntésnek. Mindent tudnak amit az M$ vár, mégsem lesznek támogatva.

    Egyébként tesztelgettem ezt a "G3900T"-s felállást, és meglepően használható. Még olyan játékokkal is el lehet vele játszogatni mint a Raft vagy a SIMS 4, mindkettő 40-44 FPS-t, és 19-25 ms-os frametime-ot tudott felmutatni többnyire, ritkán, és csak egy-egy pillanatra ment 24-30 FPS, vagy 32 ms környékére a két érték. Ez egy laikusnak simán játszható, sőt. Egyetlen dolog tudja megfektetni, az EA Origin, bár az a teljes 6700K-t is képes megfingatni ha épp olyanja van. Ellenben a Windows 10 tökéletesen jól megy így is, online filmezés mellett is lehet kisebb dolgokat csinálni zavartalanul. És akkor ez még csak a legbutább Skylake szintje, olyanok szóba sem kerültek mint egy i3-6100, vagy mondjuk egy i5-6400.

Új hozzászólás Aktív témák