Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Reggie0 #19 üzenetére

    Hmmm... a hafniumot nagyjából tudtam, de az indiumról nem gondoltam volna, hogy ilyen ritka.
    Ugyanakkor, ezeket az anyagokat viszonylag "nagy tömegben" (ez persze relatív) is használják. Egy egyetemi laborban, ahol dolgoztam, használtak valamire indium fóliát - nem volt olcsó, de nem az jött le, hogy aranyárban van. Egy haveromnak szabadalma van gallium (folyékony) anódos röntgencsőre - egy olyanba valószínűleg több kg-nyi mennyiség kell a gallliumból. Ehhez képest itt arról beszélünk, hogy apró csipek mikroszkopikus tranzisztorainak még kisebb egyes részeihez olyan kis mennyiség kell ezekből az anyagokból, hogy valószínűleg sok millió lapka igényel belőle egy kilónyit.
    Az arzénnek, ha jól tudom, vannak dúsulásai üledékes kőzetekben, ezért könnyebben előállítható és régóta ismert.
    Egyébként, a ritkaföldfémek gyakoriságából indultunk ki, és ezek nem ritkaföldfémek.

    Zimmy88 #17
    "gen, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a ritkaföldfémek viszonylag kevés helyen bányászhatók gazdaságosan, és a jelenleg feltárt lelőhelyek többsége Kína területén van. Így egy esetleges embargónál jelentős hátrányba kerülhetnek a nem kínai félvezetőgyártók."

    Igazából nem értek hozzá, de a ritkaföldfémek bányászata nem is annyira lelőhely, mint technológia kérdése, és Kína az olcsó munkareő, a laza környezetvédelmi szabályozás és az egyébként is komoly bányászati ipar miatt vált szinte kizárólagos ritkaföldfém-exportőrré. Egy embargó esetén megérné nem kínai cégeknek a technológiába fektetni, és kiaknázni az egyébként szintén jelentős kanadai, orosz, brazil, afgán, stb lelőhelyeket.

    derive #18
    " A quadot nem hiszem, hogy bevallaljak, az Intel azzal szopikazik 14 nmen."

    Jesszusom, már quadruple patterningnél járunk??? :Y
    Nem csoda, hogy nehéz leszorítani a selejtarányt.
    Úgy tudom, a TSMC 28nm-es technológiája nem alkalmaz double patterning-et.

Új hozzászólás Aktív témák