Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • justaview

    őstag

    válasz fecus #6 üzenetére

    Bocs, az előbb nem volt több szerkesztési időm.

    Szóval a Quantum Dot technológiáról néhány szót:

    Normál LCD háttérvilágításnál sárga foszforral „kezelt” kék LED-eket használnak, ami így fehérszerű fényt bocsájt ki magából. E fehéres fény spektruma azonban messze van a normál fehértől, inkább egy megtépett sündisznóra hasonlít. A hatékonysága nem a legjobb.

    A Quantum Dot technológia másképp működik. Találtak olyan nanokristályokat, amelyek fény hatására gerjednek, és egy nagyon egzakt, pontos frekvenciát (színt) sugároznak ki magukból. Ez a frekvencia kizárólag a nanokristály méretétől függ. Ezért elég a megfelelő méretű nanokristályokat legyártani ahhoz, hogy olyan spektrumú sugárzást kapjunk, amilyet csak akarunk. (Fontos, hogy a gerjesztő fény frekvenciája nagyobb legyen a nanokristály által elvárt kisugározandó frekvenciánál -- a kék fény felette van a többinek, így megfelelő gerjesztő.) Ezt a lehetőséget használták ki az LCD háttérvilágításánál is.

    A Quantum Dot technológia esetében egyszerű kék LED-eket tudnak használni háttérfényként, amelyek megvilágítják az előre behangolt nanokristályokat. A nanokristályokat (a méretük gyártás során történő változtatásával) úgy hangolják be, hogy a kívánatos zöld és piros fényt sugározzák magukból a kék LED gerjesztése hatására. Így előáll az a három szín, amely a lehető legnagyobb összhangban van az LCD RGB szűrőjével, és ezzel együtt egy szélesebb színspektrumot is le tud fedni az eddigieknél.

    A Quantum Dot technológiának egy bizonyos csoportosítás szerint két iránya is van. Van olyan gyártó, amely a nanokristályokat közvetlenül a LED-ekre viszi rá, van olyan, amely egy külön réteget hoz létre, amely rétegben vannak a nanokristályok, és ezt világítják meg a kék LED-ek.

    Szóval az igaz, hogy nagy fényerejű kijelzőket lehet ezzel a technológiával gyártani, amelyek színspektruma túlszárnyalja az eddigi lehetőségeket, és energiahatékonysága jobb lehet, mint az OLED, de egy biztos, a Quantum Dot technológiával készült LCD kijelzőnek a fekete szintje a nanokristályoktól nem lesz mélyebb.

    [ Szerkesztve ]

  • kokobe

    senior tag

    válasz fecus #6 üzenetére

    Ne hidj neki parasztvakítás az egész! :K

    <---AMD___ATi--->

Új hozzászólás Aktív témák