- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- TCL LCD és LED TV-k
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- RAM topik
- Fujifilm X
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
Új hozzászólás Aktív témák
-
#16939776
törölt tag
Egyrészt igazad van, mert a tapasztaltabb userek nem akarnak majd kib.-ni magukkal. Másrészről nincs, mert a userek vannak annyira "egyszerűek" hogy azt a terméket veszik meg, ami a polcon vagy a webshop kínálatába ki van téve. Hiába lehetne jobb ebből a szempontból az nv-s termék, ha nincs készleten.
-
kismono
csendes tag
Üdv Mindenkinek!
Én csak az eredeti topic-hoz szeretnék hozzászólni. Olvasgattam a kommenteket és voltak nagyon meggyőző érvek mind az Intel belépő szintű megoldás mellett, mind az NVidia megoldása mellett, viszont egy szempont sehol sem szerepelt, így én a felől közelíteném meg, hogy melyik lesz a jobb(Intel vs NVidia) megoldás. Ez pedig nem más, mint az Intel software/driver támogatása és annak minősége. Nekem anno 1999-ben volt egy Intel 740-es dedikált VGA-m. A kártyához kapott gyári driver-rel a glQuake tudott max. 5fps-t, ami abból kiindulva, hogy akkoriban a glQuake nem számított valami nagy VGA igényű játéknak, elég siralmas volt. Kénytelen voltam elfogadni, hogy a kártyám nem igazán egy teljesítménybajnok. Viszont rá kb fél évre az egyik haverom 3.5"-os floppy-kon hozott egy rar tömörített (hivatalos vagy nem hivatalos, ma már nem tudom megmondani) driver-t ami telepítése után a glQuake és a többi D3D-t használó játék megtáltosodott és hozták a legalább 25-30 átlag fps-t, a glQuake-et is ideértve.
Ennek a kis történetnek több tanulsága is van :
1. Én az azóta eltelt pár évben nem igazán láttam azt a törekvést az Intel részéről, hogy meglenne a hajlandóság részükről, hogy az arra szükséges energiát fektessék abba, hogy akár csak egy IGP-jükhöz is rendesen úgy megírják a driver-t, hogy az törekedjen az adott hardware 100%-os feature és teljesítmény kihasználására
2. Nekem anno szerencsém volt, mert voltak olyan geek haverjaim akik már akkor is az ilyen témákban otthonosan mozogtak és utána jártak meg szereztek nekem egy olyan driver-t amivel az i740-es chippel szerelt VGA-m megcsillogtathatta a benne rejlő valódi potenciált, de a mai belépő szintű noti vásárlók szerintem kb jó részének nincs ilyen ismerőse/haveja/rokona, aki kitúrná akár egy prohardver fórumból azt, hogy esetleg van azóta egy sokkal jobb driver, mint az amivel a notebookot vette amit pl. lehet, hogy a hivatalos Intel csatornából vagy auto update-ből nem lehet leszedni, mert az Intel közben tovább lépett és úgy döntött, hogy hivatalos csatornából nem tolja ki az eszközeire, mert az pl. nem kapott WHQL minősítést a Microsoft-tól. A vállalati adminokról nem is beszélve akik egyen vállalati image-ből tolják ki a komplett OS-t + a hozzá járó, céges környezetnek megfelelő software package-eket, ahol nem az lesz az első szempont, hogy egy új driver-rel, ez és ez a feature elérhetővé válik vagy 15%-kal többet tud majd teljesítményben a kártya, hanem az, hogy a windows desktop meg az Excel, stb. a gyári elsőre kiadott driverrel is elfut stabilan! .
Szóval szerintem nem az fogja eldönteni, hogy melyik teljesít DX11-es játékok alatt xWatt-tal kevesebbel is beérve jobban, hanem a relatíve hosszú távú software-es támogatottság és support. Márpedig jelenleg az NVidia fényéveket ver az Intel-re ebből a szempontból.
Mielőtt bárki megkövezne, mert hülyeségeket irkálok szeretném leszögezni, hogy ezek csak a saját szubjektív gondolataim. Ha valaki máshogy látja ezt a témát, szíve joga hozzá, elfogadom, nem vitatkozok vele!
-
Dragon3000
nagyúr
Csak az nvidia kedvérét nem fog beruházni, ha annak nem bízik a nagy mértékű és hosszútávú megrendeléseiben, na ha megkötik ezen szerződést és az nvidiának nem jön be, akkor ott elég nagyot bukhat pluszban a cég. Ezek komoly pénzekről szólnak, amibe egy ekkora tőkével rendelkező cég is beleroppanhat.
Az meg mindegy, hogy mennyi arm megoldást gyárt a tsmc, ennek semmi köze az írásomhoz. -
válasz
Dragon3000 #134 üzenetére
az ARM alapú cuccok viszik el a lenagyobb gyártókapacítást jelenleg a piacon a TSMC egyik fő bevételi forrása.
ha aról van szó biztosít nekik gyártást.#136 : Ezek mind feltételezések. ha kell gyártókapacítás, biztosítanak nekik. átvitt értelemben a legnagyobb partnere lesz , eddig sem volt kicsi.
Pont ezt írtam hogy ezek komoly pénzek.
Hogyne lenne hozzá köze. A TSMC nagyrészt az ARM alapú cucokkból él. Gondolod nekik nagyon hiányozna ha Nvidia azt mondaná hogy a jövőben fejleszt ARM alapon samsung dizájnra inkább és velük kísérletezik a ?
beruházott már nem egyszer az Nvidia kedvéért lásd Turing.
Kizárólag az nvidia gyártott TSMc 12 nm-n most árulják ki más megrendelőknek. -
Dragon3000
nagyúr
Ha esetleg túl is jutnak az 1%-on, akkor jön a következő probléma, kellene gyártókapacitás, ami még a vga-k esetében is van, hogy kevés. Ezt se könnyű egy csettintéssel lerendezni, mert mindenki verseng a meglévő kapacitások iránt. Attól, hogy előre terveznek ebbe sok minden bele tud szólni....
-
válasz
Dragon3000 #132 üzenetére
Azért mert hosszútávon így éri meg ha komplett ökoszisztémát tudsz adni és komplett projekteket nyersz el. Nagyban gondolkodnak. Mint írtam ez nem 1 év múlva lesz. Az nem biztos hogy nem adnak el VGA-t intelnek ez csak egy nagyon távoli elképzelés a részemről, hisz az is jobb minta semmi,de ARM alapú szerverproci szerintem csak Nvidiának lesz a 3 nagy közül, úgy fogják szabványosítani.
-
Dragon3000
nagyúr
Szerintem túlságosan bízol a dologban csak azért mert Nvidia, úgy mint ha nv nem adna gyorsítókat az intel megoldások mellé, akkor az amd sem, az amd miért cseszne ki magával?
1. Kiesne egy pénz forrás.
2. Akkor már nem csak az intel lenne ellene, hanem az nvidia is ha befut, ami sokkal rosszabb lenne az amd-nek, mint a jelenlegi helyzet.... -
Majd megfogja, ez nem rövidtávú dolog, minimum 5 év.
Már sok magyarázatot olvatsam tőled miért is nem lesz ez jó. Az nvidiától csak célt olvastam és azt hogy erre ráköltöttek 47 milliárdot. Gondolom vannak nagyon komoly terveik nem úgy csinálták, hogy majd lesz valami. Külön nyilatkozták, hogy a szerverpiacra kívánják elvinni az ARM ot és az Intel 90 % résére hajtanak. Innentől mindegy mit írsz te vagy én , mert ki fog derülni minden. Nem engem kell meggyőznöd arról, hogy váloztassak a gondolatmenetemen mert kb semmit nem tudunk a jövőről , felesleges köröket futunk csak.
Én azt tudom a saját cégemből és a piacról ahol dolgozm, hogy amikor egy cég ilyen lépésre szánja el magát az mögött kidolgozott stratégia van. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Ezt az NVIDIA azért nem fogja meglépni, mert lenulláznák a professzionális eladásaikat. Ugyanis sokkal egyszerűbb lefuttatni a HIPify-t a CUDA kódokra, mint portolni ARM-ra. Tehát itt is a nagyságrendekkel olcsóbb megoldást fogja választani a pocakos menedzser. És nem mellesleg a HIP-ről nemsokára lehet menni Intelre is.
Először is meg kellene győzni a Microsoftot, hogy vezesse be az ARM commercial licencet Windows 10-re. De mivel ez egy 0%-os piac, így a Microsoftnak rengeteg költség lenne. Tehát a Windows 10 fejlesztését el kellene vinni komplexebb irányba, miközben nem valószínű, hogy a Microsoft látja annak az előnyét, hogy az ARM-ot beengedje desktopra. Szóval az ARM desktopot Linuxon kell megoldani, mert a Microsoft aztán nem fogja mozdítani a seggét azért, hogy drágábban fejlesszen több hardverre, miközben a célpiac mérete nem nő, azaz csak a saját nyereségüket csökkentik ezzel a lépéssel. Ha annyira akarnak desktopra ARM-ot, akkor már rég lenne erre licenc, de igazából nem akarják, mert nem a saját pénzük ellenségei.
-
válasz
Dragon3000 #128 üzenetére
Pedig befog.
Gondolj bele 47 milliárd dollárt költöttek az ARM ra és a Mellanoxra összesen. Hány évi bevétele ez az Nvidiának vagy az AMD nek vagy kettőjüknek együtt. Nincs más piac csak a HPC, AI és az adatközpont/ szerverpiac és az utolsó a legnagyobb. -
Dragon3000
nagyúr
-
igen és ehhez kell most Nvidia befolyása és jelenléte és az hogy Intelt kiüssék a gyorsítóikkal.
Ha kell nvidia gyorsító akkor kell ARM CPU is, és ugyan ezt fogja megcsinálni AMD is ebben biztos vagyok.
A szakembereknek mérlegelniük kell, hogy meddig éri meg a szoftveres költségeket áthárítani egy lényegesen lassabb és többet fogyasztó hardveres dizájnra, mert most még működik de 3 év múlva már nem fog, mire Nvidia és AMD rég chipletes rendszereket kínál 5 vagy éppen 3 nm-n és egyszerűbb lenne addigra átállni vagy behozni a párhuzamos támogatást.Én azt gondolom hogy hatalmas előrelépés fog történi hamarosan és ez egy dominó szerű folyamat lesz év múlva mshogy fogunk erről beszélni az biztos, sőt azt gondolom az ARM -Windows desktop vonalról is.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Pont az a gond a szerverpiaccal, hogy nem az IT szakembereket kell meggyőzni, hanem a vállalati menedzsmentet. Egy IT szakember átlátja azt, hogy az Intelhez képest mondjuk a ThunderX3 nem csak sokkal gyorsabb, de kevesebbet is fogyaszt, és teszem azt kiértékeli, hogy egy váltás szoftveres hátterét tíz éven belül ki lehetne termelni. Tehát IT szinten meg lehet ám győzni az ipart, csak amikor beviszed ezt a menedzsmenthez, akik meglátják, hogy mennyi időbe kerül a váltást kitermelni, rögtön mondanak rá egy NYET-et, és kérik, hogy rendelj Intelt, mert a drágább fenntartású hardvert még mindig olcsóbb megvenni a feladathoz, mint a szoftvert kifejleszteni.
Ugyanez az EPYC-nél. Ott az átállási költség szoftveres szinten egy éven belül is kitermelhető, és sok öltönyös-nyakkendős csúcsmenedzser arra is nyomja a piros gombot.
Az IT részlegeket szerintem már az ARM rég meggyőzte, de az AMD is. Elég ránézni, hogy a ThunderX3 és az EPYC mit tud, konkrétan alázzák az Intelt. Viszont nem őket kell meggyőzni, hanem a szivaros, bőrszékben ülő, pocakos, nyakkendős menedzsereket, akik végeredményben döntenek. Még egy éven belül kitermelhető szoftveres kockázatot is visszautasítanak az AMD-vel, szóval nem sok remény van arra, hogy évtizedes szinten kitermelhetőt átengednek. Erről szólt a Marvell nyara, hogy ezt felismerték, és nem is erőltetik tovább, nincs semmi értelme, amíg a dollárszemű pocakos csúcsmenedzserek nem látják át a váltás hosszútávú előnyeit, mert megrémiszti őket némi rövidtávú kockázat. -
az hogy most is megtehetik az az, hogy bárki megteheti. Hiába fejlesztenek egy baromi gyors ARM alapú szerver CPu-t azt bárki megteheti az ARM nyílt elérhetősége miatt. De ha Nvidiáé lesz akkor ARM alapú szerverprocit nem fog bárki fejleszteni ebben biztos vagyok és abban is, hogy úgy alakítják ki ezeket hogy a saját gyorsítóikkal előnyben legyenek.
-
értem a logikádat ezzel nincs gond, ami probléma hogy IT tech emberként beszélsz nem pedig üzletil szempontból látod a dolgokat. Ez az én területem és nagyon jól tudom hogy működnek a multik profitorientációval, mikor ekkora beruázásra alapoznak. Mint emlékszel egyszer pont ezt hoztam fel neked a Switchre Érvként és nagyon igazam lett.
Hidd el hogy a változást senki nem tudja megjósolni előre csak az aki végre fogja vinni. Attól hogy most így van ez nem jelenti azt hogy ez így is marad és Nvidia ezért kockáztatott főleg, a szerverpiac 90 % részéért amiből ha csak 15 % -t megszerez akkor már az ARM bevételét kb megtízszerezi a sajátját megáromszorozza.
Intelnek nincs megfelelő gyorsítója míg Nvidiának a manapság elérhető legjobb van és most megszerezte ARM-ot ami meg gyorsabb szerverprocesszorokat biztosít , rugalmassan összeharmonizálva a saját gyorsítóival,, mint amit intel jelenleg ki tud ajánlani.
Tehát nvidiánalk jelenleg nem az AMD vel kell küzdenie szerver fronton hanem Intellel, amit abszolválni fognak az ARM segítségével és nagyon közel lesznek az AMD szervercuccaihoz is. innetől ki fogják használni azt hogy eleve egy csomó projektben bent vannak a gyorsítóikkal Intel CPU-k mellett, Intelt pedig nem fogják ellátni gyorsítókkal és AMD sem.
Ezeka cégek lassan váltanak és azt gondolom nem Intelre hanem a Kérdés AMD vagy ARM + Nvidia .
nagyon sok szerverplatform teljesítménye még elgendő de nem sokáig és a fejlesztés során fordítódik át lassan a piac. -
#92116480
törölt tag
válasz
cskamacska #100 üzenetére
menhetetlen amd fankent k6 ota nem volt amd-m.
ellenben jovore amikor notit veszek biztosan nem a szart fogom venni dragabban, hiaba divat ez itt a forumon.most pedig mondd meg jol, kapalozz feleslegesen mint az intel
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nézd, a tervezett 25%-ból az ARM-nak ennyi jött össze, és azért jelzésértékű, hogy a legnagyobb partnerük, a Marvell nem látja realitását a végfelhasználói piac kiszolgálásának. Ők azért ott vannak, folyamatosan beszélnek az ügyfelekkel, és halhatják tőlük, hogy miért nem akarnak ARM-ra váltani, amikor például a ThunderX3 a piac nagy részét kitevő Xeonok közül a Xeon csúcsmodellnél nagyjából két és félszer gyorsabb, miközben a fogyasztása is kisebb, nem is kevéssel. De egyszerűen ez a fogyasztás- és teljesítményelőny nem érdekes, mert nem x86/AMD64 a proci. Ez egyértelmű üzenet, hogy az ARM így nem érdekli a piacot, a Marvell be is jelentette, hogy átnyergelnek custom fejlesztésre. De ugye ezzel az a baj, hogy custom szinten ugyan lehet pénz keresni ezzel, viszont a piac maximum 1%-ára pályáznak ilyenkor, ha sikerül meggyőzni kellő mennyiségű megrendelőt, de az is lehet, hogy nem sikerül, és akkor jó eséllyel elviszik a piac 0,1%-át.
Mindenkinek pont ugyanez lesz a baja, mint a Marvellnek. A magas szoftveres átállási költség miatt egyszerűen nem akar váltani a tömegpiac. És sokszor leírtam már, hogy ezen úgy lehetne segíteni, amit Linus mondott pár éve, hogy hozni kell olcsó fejlesztői platformokat. Biztos felmerülhet a kérdés, hogy az ARM akkor miért nem hozott. Hát azért, mert az ARM számára a rövidtávú eredmény fontos. Ha lassú átállásra rendezkednek be, akkor ugyan jó eséllyel tényleg tudnak áttörést elérni, de csak évtizedes távlatban. Ezt jelenleg az ARM-nak nincs se ideje, se kedve kivárni, mert addig viszont égetni kell a pénzt a fejlesztésekbe.
Az a baj, hogy azt hiszitek, hogy az NV áttörheti azt, ami az ARM-nak nem sikerült, csak azért, mert a nevük NVIDIA. Nem, a problémát az jelenti, hogy az átállás szoftveres költsége magas. Ezt a cégeknek ki kell termelni a szerverek leváltásával. Azt vegyétek figyelembe, hogy az AMD-nek sokkal, de sokkal jobb technológiája van az Intelnél jelenleg és úgy, hogy ugyanaz az ISA, vagyis az átállási költség eléggé minimális. Mégis rendkívül lassan mozdulnak meg a cégek az EPYC irányába. Igaz, az AMD már összehozott ~10%-ot, de ezt úgy, hogy közben az egyutas konfigurációik is megverik az Intel kétutas rendszereit, tehát konkrétan agyonverik jelenleg a szerverpiacon a Xeonokat a képességek tekintetében. Ráadásul volt nemrég egy távlati terve is az AMD-nek, hogy ~45%-ot akarnak elérni 2025-re. Tehát még úgy sem számolnak 50%-kal öt éven belül, hogy Intelről AMD-re váltani több nagyságrenddel olcsóbb és egyszerűbb, mint ARM-ra váltani. És az a helyzet, hogy akármennyire is látni lehet a tesztekben, hogy az EPYC mennyire elment a Xeon mellett, a realista szemlélet éppen az, hogy az átállás még azonos ISA mellett is nagyon lassú lehet. Eltérő ISA-val nem években, hanem évtizedekben érdemes gondolkodni.
-
de ezt eddig is megtehették...
szerintem a mali helyere kerul nv gpu, hiaba mondjak h neeeem, a mali marad. es biznak benne, h az ő apujuk kerul majd minden mobilba (qualcom helyett).
es lehet h kicsit dragul majd a licenszeles a partnerek fele, esetleg lesznek perek, elhuzodo targyalasok, megcsuszo qualcom roadmap, mittomen ;) 40 mrd ot ki KELL termelni.
egyebkent lehet h lesz attores szerverfronton is, vmware on arm mar szinte tenykerdes. biztos h ez se hatrany... (bar ha meg azt nezem h az epyc is alig kerul szerverbe, a gyartok annyira az intel seggeben vannak... kemeny meccs lesz, de az nv erdekervenyesito kepessege mindig is az amd felett volt....)
-
hogyne
természetesen azt célozzák és talán annak a 0, 8% nak nagyrészét be is tudják húzni...
ne nyomd fullba Abu.
Most ne tedd fel ARM ot az Nvidia mellé a fekete listádra és kezd e la lejárató hadjáratod ellene,csak azért mert a zöldek pályáznak rá, mert felesleges.
majd ezt is írjuk fel arra a listára amit már páran vezetünk a jóslatokról tőled amik félrecsúsztak. -
Reggie0
félisten
Sok esetben probalkoznak vmivel, illetve a workaroundok is keverednek, mert van cc6 es mwait bug is egymastol fuggetlenul
Intellel mas bajok vannak, de jellemzoen a linux next-next-finish modon telepitheto. AMD-nel most indul egy uj generacio, intel meg azt foltozgatja ami van, igy ott nincs olyan nagy valtozas. Linuxot felrakod, indul, orulunk. AMD-nel meg a kodbazis elegge friss vagy hianyos, igenyel nemi utanajarast. Persze nem halalos, de van akinek problema, illetve mamar egesz jo a helyzet az 1-1.5 evvel ezelotti allapotokhoz kepest.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Igen, ez a legfőbb probléma, hogy a költségek csak sok éves távon jönnek vissza, és az se biztos, hogy egy frissítési ciklusra vonatkozóan egyáltalán visszajönnek. Nyilván a gyártók közül az AMD és az Intel eddig is ezt mondta, de már a Marvell is ezzel magyarázza, hogy miért hagyják ott a consumer szintet, és ők azért az ARM legnagyobb partnerei a szerverpiacon. Ha ők úgy látják, hogy nem kell senkinek, akkor az ARM-nak is lassan látnia kellene.
(#114) b. : Nézd a tényeket csak. Az ARM által várt 25%-os részesedésből összejött eddig 0. Valami csak van, amiért ennyire nem veszik a rendszereket. Volt itt sok ARM-os próbálkozó, de akik elsőnek nekimentek, szinte mind becsődöltek. Ezekre a technológiákra építenek most a cégek. A Marvell is a Cavium és a Broadcom bebukott üzletágait vette meg. Csak ők már úgy futnak neki, az első saját projektjeikkel, hogy felismerték, hogy a végfelhasználói piacon ez eladhatatlan, tehát veszik a másik végletet, hogy mi van, ha egyedi megrendelésre terveznek. Ez egyébként realista elképzelés lehet. Nem tartom kizártnak, hogy ők azért tárgyaltak potenciális ügyfelekkel, és megmondták nekik, hogy az aktuális formában nem kell az ARM, de ha egyedi igényeket is kielégítenek, akkor meggondolják. Ebből még lehet valami a Marvell berkein belül, tehát nem tartom én ezt az ötletet lefutottnak. Meg őszintén szólva a Marvell sem hülye, ha látja, hogy valahol nem tudják eladni a fejlesztést, akkor meg kell próbálniuk máshol.
Én azért jelentősen kétlem, hogy az NVIDIA az ARM üzleti modelljéért vette meg a céget. Ha azzal számolsz, akkor 50 év alatt sem termelik vissza a kiadást. Akkor lehetne ezt gyorsan visszatermelni, ha magukat előnyben részesítenék a partnerekkel szemben. Kérdés, hogy erre a versenyhatóságok engedélyt adnak-e, és hogy ez az egész üzlet mennyire húzódik el, illetve Kína is lényeges, mert ott ugye már az állami lapok megszellőztették, hogy nem fogják engedni az ARM-ot amerikai kézbe. Most nyilván ettől az NVIDIA még megveheti, csak akkor Kína kitiltja az ARM-ot az országukból. -
Megint feltételezéseket közölsz tényként.Beszéltél minden szerver céggel és társasággal aki szerverplatformot üzemeltet és fejlesztésben gondolkodik ...
Itt pont hogy az ellenkezője fog lezajlani szerintem Nvidia amúgy is nagyon erős jelenlétével szervervonalon.
Plusz azért közöld ezt nvidiával is egy emailba legalább, hogy te beszéltél valakivel itt és ne vegye meg az ARM -ot , mert a fő céljuk az intel szerverpiaci dominanciájának megszerzésea HPC mellett, ezért is fektettek be 40 milliárdot és 7 milliárdot a Mellanoxba -
sb
veterán
Ez így érthető.
És igazából erre én se mondanék mást. Lehet, hogy nagyon összemostam a kettőt. Nyilván az NV előnyét a HPC-nél értettem én is. CPU fronton meg valóban így van.Megkockáztatom amúgy, hogy sok eseteben még hosszú távon sem jönne vissza a portolás költsége. Egyszerűen k*va magasak az sw költségek... meg a hozzájuk tartozó átállási/üzemeltetés-módosítási költségek.
Ha meg mégsem lenne így drágább és X éven belül behozná az üzemeltetési költség, valóban az is egy ilyen setup, amit 10-ből 9-szer nem vállalnak fel tök egyszerű okok miatt.
Egyszeri rohadt nagy költség vs sokéves, apró visszahozása. Cserébe egyszeri rohadt nagy kockázat.
Hiába jön ki a matek. A nagy feladatnak és utána mondjuk 10 évig minden másnak is stimmelni kell, hogy ezt így kiadja.
Az már csak bónusz, hogy a döntéshozók sem biztos, hogy ilyen távban gondolkodnak/felelősek valamiért.A desktop szerintem el fog indulni és jön majd a henger. Régi x86 PC-sként sem érzek semmi pótolhatatlan veszteséget a nosztalgián és a megszokáson kívül ha ez megtörténne.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A HPC-re az mehet. De a HPC-piacon eddig sem volt egyeduralkodó az x86/AMD64. Itt a vállalati felhasználást kell meggyőzni, hogy nekik ARM kell, és azért egy rakás pénzt verjenek bele a portolásba, stb. De ahogy Linus mondta, ez nem fog megtörténni addig, amíg az ARM-ra nem jönnek olcsó fejlesztői platformok.
Azért az ARM a szerverpiacot már viszi egy ideje. Ez nem egy pár éves terv. 2015-ben azt mondták, hogy 2020-ra 25%-on lesznek. És még mindig nincs meg az 1%, de még mérhető határon sincsenek.Egyszer volt itt az AMD BP-n, akkor volt alkalmam beszélni a szerveres főmuftival, és kérdezgettem az ARM-ot folyamatosan, de azt mondta, hogy megkérdezték a partnereiket, a piaci felhasználókat, és ők akkor se váltanának ARM-ra, ha sokkal gyorsabb processzorokat kínálnának sokkal kisebb fogyasztással. Egyszerűen inkább megveszik a teljesítményt x86/AMD64-en több pénzért, inkább ráfizetnek TCO-ban, mert az egész átállás egy brutális ráfizetés, ami évtizedes szinten is alig térülhet meg. De azért azt is elmondta, hogy megvan még nekik a K12-es alap, csak nem adták ki, mert nem eladható.
Nemrég ugye a Marvell is kimondta, hogy az ARM eladhatatlan a consumer server szinten. Pedig ők ARM processzorokat terveznek, és ebben van a jövőjük. Valószínűleg ugyanazt látják, amit az AMD, hogy a vásárlóbázis csőlátásban él, és hiába mutatnak nekik sokkal kisebb TCO-t, sokkal több magot, le se szarják, jobban izgatja őket, hogy a szoftvereiket problémamentesen hordozzák. Emiatt át is álltak a custom szerverekre, ott azért szó lehet olyan hyperscale adatközpontokról, ahol azért már meggyőzhető a TCO-val, meg a 100+ maggal a megrendelő, de ez csak a piacnak egy picike része.Én az ARM helyében már rég Linusra hallgattam volna. Meg kellene fűzni a Microsoftot, hogy csináljanak ARM-os desktop Windows licencet, és arra dobálni kellene ki az olcsó fejlesztőplatformokat. Ami valószínűleg elriasztja ettől az ARM-ot, az az idő, ugyanis ilyen formában évek, vagy akár egy évtized is kell, hogy eredményt érjenek el, de lehet, hogy igaza van Linusnak abban, hogy egyáltalán eredményt is csak így lehet elérni.
-
sb
veterán
Viszont az ARM+NV kombónak - amiből utóbbi gyorsítókban azért most is ütős szerver fronton - így csak nagyobb esélye lett, nemde?
Nem hiszem, hogy a szerverpiacon attól kell tartani, hogy egy nyitott platformot 1000 féle gyártó elér és ennyien törhetnek be a nagyfiúk közé. Ez szerintem eddig sem volt reális veszély.
-
sb
veterán
Rákattintottam a linkekere.
Biztos nem reprezentatív de az első reddit link alatt kifejtették, hogy bármit csinál fagyott a Ryzen... majd az nvidia driver megoldotta.Aztán a köv. linken nézem miez a nomwait:
"Theidle=nomwait
option disables theintel_idle
driver and causesacpi_idle
to be used"Így leírva ez sem tűnik annyira indokolatlannak.
Persze biztos van/volt gond. Nem akarom elbagatelizálni. De szvsz hasonlók másik oldalon is vannak. Mint írtam nálunk cégnél folyamatosan kerülgetjük melyik igp, lan, wifi intel drivert lehet feltenni és a többit miért nem. Mikor mire jön ki fw update, különös tekintettel a vPro, Intel ME és hasonló témákban.
De, hogy egy fehér notepadet megnyitva becsíkozódik a kép (notepaden kívüli) széle win7-8-10 alatt, immáron 7-8 év 4 modellje alatt, az is biztos. -
sb
veterán
20%-ot közelítő érték volt más statokban is mobilban az AMD-nek.
ÉS ehhez hozzá kell adni, hogy van kereslet. Ideapad 5-öt néztem, vártam a megjelenést, Németországban április volt. Kb. 1-2 hét alatt eltűntek a konfigolható modellek. Kifogyott. visszatért 1-2 féle, majd innentől egész nyáron out of stock és 1-2 hetes fix konfig váltogatta egymást.Nyár végére ért hozzánk, jelenleg kapni 2-3 helyen egyfélét 8GB rammal. Németeknél az out of stock és a teljes weblap eltüntetése váltogatja egymást kéthetente.
A német CB fórumban is vitték mint a cukrot ill vártak rá.
Persze lehet mondani, hogy marginális, mert az a német ph... nem az átlaguserek. De ha ez igaz is, a német piac akkor is nagyobb csöppet... és mindenhol ez volt.
Plusz az átlaguserek részéről is hallani azért, hogy keresték.Szóval a lényeg: elég jól feljöttek és még bőven lenne tér. Szerintem a gyártók simán kapálóznának még, hogy legyen 1-2 kör eladás ezekből is.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
Petykemano #106 üzenetére
Az ARM-tól különösebben már nem tart az Intel és az AMD. Elég nagy kő esett le a szívükről, amikor az NV bejelentette a felvásárlást, mert az ARM ígérete a szabadság volt. Áttérsz ARM-ra, majd egyszer nem kell mástól szerverprocit venned, hanem csinálsz magadnak. Ezt az ígéretet az NV felvásárlása elkezdte jól elégetni, és ilyen formában már nem éri meg ARM-ra átállni. Ironikus módon a felvásárlás az x86/AMD64 pozícióját erősíti most a szerverpiacon. Értelmetlen átírni a szoftvereket, ha egyik beláncolt ISA-ból a másikba esel bele.
Ilyen formában az is mindegy, hogy az ARM mit tud. Hyperscale szinten valamennyire veszélyes, de amúgy nem. Egyébként attól, hogy lehet széles a vektormotor még az ARM sem ajánl 512 bitnél szélesebbet, mert ott az már fogyasztana rendesen.
-
Petykemano
veterán
Ha jól értelek, akkor azt mondod, hogy ezzel akkor - legalábbis az AMD részéről - az x86 fejlődése stand by üzemmódba kerül, bármilyen új vagy extra dolgot gyorsítókra való kiszervezéssel terveznek megoldani. (Persze az intelnek is van egy ilyen iránya)
Hogy viszonyul ez az Armhoz?
Az azért egy elég komoly fegyvertény lehet az armnál, nem, hogy ha van egy fejlesztői platformod, ami 128bites vektorhosszt tud, de ha azt a kódot felküldöt a szerverre/felhőbe, az ottani arm magokban akár 1024 széles hardver is lehet, ami gyorsabb is és semmit nem kellett újrafordítanod? -
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
Petykemano #104 üzenetére
Nagyrészt ezek azért álltak le, mert az AVX az nem egy jó dizájn. 512 bites vektormotorokat azért rohadt nehéz ám etetni, már a 256 bit is problémákat okoz.
Az AMD-t most különösebben nem izgatja, hogy a piac töredéke által használt újításokat rakjanak a processzorokba. Az AMX-et lehet, hogy beépítik egyszer, de alapvetően sokkal hatékonyabb, ha ezt ráeresztik a CDNA-ra, mert nagyságrendekkel gyorsabb, és az Infinity Fabric kapcsolattal ugyanúgy hozzájut több TB memóriához. Az AMD-nek most az a lényeg, hogy sok magot pakoljon a generációkba, mert a magok adják el végül a termékeket a hiperskálázható adatközpontokba. Az Intel mondhatja azt, hogy nekik van AVX-512-jük, meg AMX-ük, nem érdekli az AMD-t, mert az adatközpontoknál az lesz a problémájuk, hogy kevés a magjuk, és egy Xeon kevesebb usert tud majd kiszolgálni, ami kevesebb pénz a szolgáltatónak, mert egy x számú userre sokkal nagyobb rendszert kell építeni Xeonnal. Amíg ez a helyzet fennáll, addig különösebben nem zavartatja magát az AMD 512 bites SIMD-del, meg Tile gyorsítóval. Felőlük viheti azt az 5%-nyi piacot az Intel, amit ezek hoznak, mert a lefedésükkel hátrányba kerülnek a maradék 95%-nál.
-
Petykemano
veterán
"De a gyártók lassabban állnak át az újításokra, mert ők azzal kockáztatnak, ha mindössze pár programban kihasználható funkcióért feláldozzák a procierő 80%-át. "
Azt látjuk, hogy az intel az AVX512 körül fúj buborékokat és egyébként pedig mint minden cég a Deep Learning által igényelt bfloat16 és hasonló adatformátumokra hoz utasításkészletet. (Bocs a pongyola fogalmazásért)
De ugyanitt említhetném az AMX-t is.De mintha kicsit leálltak volna az olyan jellegű újításokkal, mint az SSE sorozat volt, vagy az AVX. Az AVX512 halandó ember számára csak a vektor hosszának növekedését jelenti. Nem becsülném le, de úgy tűnik, mintha az adoptáció lassabban menne, mintha az Arm gyorsabban átverné az új utasításkészleteket (gondolok itt az Arm V8.3, meg SVE meg hasonlókra.)
Nyilván ez nem független attól, hogy az Intel az utasításkészleteket szegmentációs célra használta és ezzel lábon is lőtte magát az utasításkészletek terjedését illetően.
Merre fejlődik a X86?
Azt már beszéltük az AMD CPU találgatósban, hogy az Arm SVE ügyesebben összerakott valami, mert a feldolgozók szélessége független az SVE verziótól, tehát ugyanaz az SVE X.Y verzióval készült fordítás le tud futni 128 vagy 512 bit széles feldolgozókon is. ehhez képest az AVX nem ennyire átjárható. Ezzel kapcsolatban várható valami AMD-Intel megegyezés egy rugalmasabb AVX (és AMX) implementálásról?
Az AMD a legkevésbé proaktív szereplő ebben a kérdésben. Persze világos, hogy sokszor megégette már magát remek ötletekkel, amik végül azért nem váltak szabványossá, mert kicsi a piaci penetrációja. Akkor mindig követő marad és hagyományos úton (magszám, stb) próbál előzni egzotikus újítások nélkül?
-
Reggie0
félisten
válasz
#92116480 #99 üzenetére
Azt irtam, hogy nagyon utana kene jarni, mert sok gond van/volt. A 4000-res szeriaval lehet kapni kb. 3 honapja gepet, most mondhatnek ra valami elhamarkodottat, de azert valljuk be, ennyi ido meg nem tul sok, hogy biztosat allitsunk, de igy kezdetben jobbnak tunik az intelnel. 4000 elotti szeriak pedig biztosan kompromisszumosak. A 3000-res szeria ott van akkuidoben fej fej mellett az intellel, csakhogy az intelt lehet undervoltolni, az amd-t nem, a tesztekben pedig jellemzoen nem undervoltolnak. Tehat meg ott is eleg keteselyes, hogy kinek mi a jobb, fugg attol is, hogy milyen minosegu gepet epitettek kore.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
#92116480 #97 üzenetére
Inkább a második fele 2021-nek. Azt tudni kell, hogy a gyártók annyira nem bíznak ezekben a multimédiás dizájnokban. Ezért van az, hogy a Tiger Lake helyett elkezdték rendelni a Renoirt, mert az procierőben még mindig sokkal jobb. De a gyártók lassabban állnak át az újításokra, mert ők azzal kockáztatnak, ha mindössze pár programban kihasználható funkcióért feláldozzák a procierő 80%-át. Előbb látni akarják, hogy a piacot érdekli-e a funkció. Ugyanez volt a Llano esetében is, ami feláldozta a procierőt a funkcionalitásért, és ott se nagyon pörgették rá magukat a gyártók. Ugyanakkor az Intel nagyon el akarja ezt vinni a funkcionalitás irányába, és ezért hajlandóak feláldozni jelentős procierőt is, vagyis az AMD inkább lefedi ezt is, tehát lesz két SoC. Egy funkcionális, mint amerre az Intel megy, és egy nyers procierős dizájn, arra az esetre, ha a gyártók mégsem kérnék a funkcionalitást. Az Intel a nyers erőre alapozó dizájnokból kiszáll, túl sokat fogyaszt a procimagjuk hozzá, hogy nyolcat beépítsenek 15 wattos fogyasztási szintre.
-
magamat idézném: "200-220k volt a keret"
és annyiért már járt volna IPS kijelző, viszont ryzen alapon nem volt kínálat - az csak intelhez járt (volna). mivel a lányom játszogat is, így a ryzenből nem engedhettem, engedtem hát a kijelzőből (meg az ssd méretből)...(szerintem a belépő szint az a ~legolcsóbb kategória, az pedig olyan 80-100k volt. de lehet h az atomprocisok még olcsóbbak, nemtom.)
-
cskamacska
addikt
válasz
#92116480 #99 üzenetére
Szerintem menthetetlen AMD fanként nem kéne így rástartolni a vérszagra.
Reggie0 arról papolt, hogy 18-as 2000 és 19-es 3000 Ryzen U sorozat nem volt tökéletes, mikor felvetődött hogy ugyan a teljes mobil piac ugyan miért nem borult az AMD ölébe másnapra, mikor a 4000-es sorozat kijött és már egész jó lett, nyilván az Intel fűtötte gyártók gáncsolják.
Éppen lehet hogy gáncsolják is, de az Intel megoldásoknál jobb U 4000 kemény 3-4 hónapja van velünk.
Turiont sem kukázták egyből a gyártók mikor az Intel behozta a Core 2 Duo-t, és ráült a piacra 12 évig.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
#92116480 #94 üzenetére
Azok idén már nem lesznek. Az a probléma az RDNA2-vel, hogy ki van izmosítva, így ha olyan IGP-t raknak bele, akkor csak négy magig mehet a procirész. A Vega per lapkaterület szintjén jobb teljesítményt ad, viszont nincs annyira kiizmosítva, ugyanakkor mehet a nyolc mag.
-
Ph! nemrég mért két notit, ugyanaz a gép, csak más a proci, meg a RAM, speckó fülön ellenőrizhető. (AMD Ryzen 7 4700U vs Intel Core i7-1065G7, mindkettő 15W TDP)
Intel és AMD harca két ASUS ZenBookban -
Reggie0
félisten
válasz
#52931072 #89 üzenetére
Nem olcsobban, nem az a lenyeg, hanem tovabb. Marpedig sokszor csinalnak a laptopok semmit, amikor varnak a juzerre. Tobbek kozott ebbol tevodik ossze az akku uzemideje
Pl. ez tortenik akkor amikor csak gepelsz es var ket billentyuleutes kozott. Az ido nagy reszeben ez van, ha mondjuk egyetemen jegyzetelsz vagy eppenseggel programozol. Az meg baromira nem mindegy, hogy csak 5-6 orat birja, vagy kihuzod vele a 8-at.
Ha szoftveres bug az, hogy nem kerul meg egy hardverhibat, akkor feltetlen. -
#52931072
törölt tag
Az intel idle fogyasztásban jobb, ami annyit tesz, hogy olcsóbban csinálja a semmit.
Legalább van valami amiben jobb.
Ahogy látom kb 20-30% a különbség.
Viszont amikor csinál is valami hasznosat, akkor már az amd felé billen a mérleg.
Az említett hibáról meg kizárólag linux esetében találtam bármit is. Akkor bugos a linux? -
Reggie0
félisten
válasz
#52931072 #87 üzenetére
Nem tamogatas hianya, ez egy hardveres bug. A tamogatas hianya az, hogy a linuxban nincs(azaz nem volt a megjeleneskor) benne a workaround AMD altal, mig a windowsban benne van.
Nekem se fagyott windowsban soha, viszont pont ugyan ugy sokat fogyaszt idleben, mint linux alatt letiltott C6-al.
-
ShiTmano
aktív tag
Nem értem ezt miért tetted be? Nincs semmi értelme.
1. Full HD-ra senki nem vesz csúcsvideokártyát és csúcsprocesszort. 1440p-ben alig van különbség. 4k-ban meg ugyanazt tudja mindkettő.
2. Ryzen 3950-es felesleges játékra. Az munkára való elsősorban. Játékra 8 mag elég. Az meg sokkal olcsóbb.
-
Reggie0
félisten
válasz
SindaNarmo #84 üzenetére
Ezt nem tudom pontosan, a windows powermanagementjet nem nezegettem soha. Vagy ez vagy az, kulonben fagyna. Igazabol maga a CC6 hiba elegge lappango, nem ut be azonnal, akar orak is eltelhetnek mire hirtelen lefagy, de van, hogy fel oran belul bekovetkezik.
(#82) Lacika112: Van vagy 10 fele parameter, nem lehet ennyibol kijelenteni. Nezzuk csak siman a tranzisztorsuruseget. Intel 14nm 37.5MT/sqmm, tsmc 7nm: 96.5MT/sqmm.
-
Reggie0
félisten
-
Reggie0
félisten
válasz
Lacika112 #77 üzenetére
Nem promozom az intelt egyaltalan. En csak azt irom le, h milyen elkerulheto bugdacsolasok(sic!) voltak itt, amik nem tettek jot. Csak leirtam a sajat tapasztalataimat a most is hasznalt amdmel kapcsolatban. Nezd, nalam nincs kognitiv disszonancia, nem fogom attol felmagasztalni a hardvert mert megvettem.
A tervezesi biztonsagi hibat pedig nem en bagatelizalom el, hanem az emberek. A biztonsagi hiba egy hatterben meglevo valami, amitol meg boldogan tudod hasznalni a gepet, tehat ha kelloen tudatlan az ember, mint a felhasznalok tobbsege, akkor nem fogja oket erdekelni.
En tobbek kozott ezert is vettem AMD gepet, no meg mert tudok egyuttelni a bugokal, hiszen nem megjeleneskor vettem, igy mar tudtam masok tapasztalataira tamaszkodni. Ha a megjelneskor vettem volna mar egy het utan visszakuldtem volna es vettem volna helyette inteles gepet, mert az, hogy hasznalni tudjam fontosabb, mint hogy mennyire biztonsagos, mivel a munkanak attol meg haladnia kell.Kinek mi a normalis Thinpad T14/T14s-t szeretik a tulajok ahogy olvastam, de nekem mar helybol kiesik a nem cserelheto akku miatt.
-
Lacika112
aktív tag
Nem ugyan arról beszélünk
Értem hogy promózod az intelt, de r1 bugról beszélsz, hányadik rizsa is van most?
Rég javított probléma viszont, az hogy te ezeket a brutális tervezési hibából fakadó biztonsági hibákat elbagatelizálod másoknak még fontos.Az is hogy mint írtam több évre szerette volna a gépet ami kizárja az intelt hisz grafikus drivereik arról híresek semmit nem érnek, dugig bugokkal, és nem is javítják ezeket túl lelkesen.
Jól elszaladtunk a témától de ettől még nem lehet normális amd konfigot kapni valami rejtélyes módon hiába nagyságrendekkel veri a kékek 14+ nm ét
-
Reggie0
félisten
válasz
Lacika112 #75 üzenetére
Nem intelre, amdre. Intelnek is van sok bugja, sot meg tobbi, csak nem olyan amitol szetfagy a geped munka kozben vagy be se bootol. A ketto azert mas, egy meltdown gyakorlatilag egy mumus amivel mindig riogatnak, de a gyakorlatban meg senkit se erdekel.
Igen, amdnel van idlebug is, linuxot is sokaig idle=nomwait -el kellett inditani, mert kulonben fagyott a proci. [link] Tipikus ryzen gen1 bugot talalsz csak. Itt latod milyen workaroundok kellenek raven ridge melle: [link]
Lenovo kb. 3 havonta ad ki uj firmwaret az a485-re. Azert ez nem a jol sikerult szeria vedjegyeMondjuk ez fuggetlen az amdtol, csak ugy megjegyzem.
-
Lacika112
aktív tag
A tipust elírtad
Az intelre gondoltál szerintem
"És első körben leszögezhetjük: a négymagos processzorokkal szerelt gépek bizony kellemetlenül hangosak - a T480s pedig lényegesen hangosabb, mint az X1 Carbon. Ez minden bizonnyal annak tudható be, hogy még terhelésen kívül sem hagyja a rendszer szundítani a gépet, a processzor folyamatosan 4 GHz-en pörög - ezen pedig az firmware frissítése sem segített." -
-
Reggie0
félisten
válasz
Lacika112 #72 üzenetére
Mar nem lehet kapni. Elegge befurodtek vele, baromi sok amd bug van. A megjeleneskor kesz muveszet volt egyaltalan linuxot varazsolni ra(iommu/acpi tabla problema). Aztan ott van a C6 state bug, ami miatt sokaig random fagyott a gep, kikapcsolva meg zabal, msr-ben pedig a pstate allitast ignoralja, tehat underclockolni se lehet.Aztan ott van, hogy barmit allitasz a teljesitmenyen a leskalazott 4K lejatszas mikrolaggos. A nagytobbsegnek itt ment el a kedve az AMD-tol megint. Es ezek nem is lenovo specifikus problemak, mindenhol ez volt az elso generacioval. Nezd meg a thinkpad redditet, akinek van/volt amd-s gepe meg azok is inkabb lebeszelnek rola.
-
Lacika112
aktív tag
Ezek 14"-esek tehát engem nem hatott meg.
Amúgy az amdset kapni se lehet
míg inteleset még bőven árulnak, erről beszéltünk hogy ami értelmes azt is csak papíron lehet kapni (ismerős ez a történet, anno is ezzel bukott be az intel de lehet nem emlékszel rá mert túl fiatal vagy hozzá vagy csak figyelmen kívül hagytad)
-
Reggie0
félisten
válasz
Lacika112 #70 üzenetére
T480/A485 peldaul.
Persze, de ha a vevok 5-10%-anak problema ez, akkor ugyis lenyomjak a torkukon, nem lesz meghatarozo a preferenciajuk. Sajnos igy megy ez.
A gepek belseje is egyre jobban butitva van, de ez megeri nekik, mert egyre kisebb alaplapot kell belepakolniuk. Valoszinuleg ez is az egyik oka, hogy kevesebb az usb, mert mar nem er el az alaplap minden oldalt, igy nem ferne el egymas melle +1 usb. -
Lacika112
aktív tag
Megemlítenéd melyikre gondolsz? komolyan érdekelne
Igen tényleg kell, az ember nem akar hubokkal szórakozni amikor a 3 darab bakfity, jövőbe szeretne egy külső vinyót akkor vagy szórakozik egy hubal vagy lemond egy eszközről....
-
Reggie0
félisten
Erdekes modon lenovo kiadta ugyan azt a konfigot amd-vel, mint intellel, biztos ok nem kaptak ajanlatot
Azert nem kell mindig az ordogot festeni a falra. Vannak megmagyarazhatatlan trendek amik a tomegigenyek utan mennek, de gyartonak olcsositast jelent. A legutobbi ilyen a fix belso akksi, amit cserelni sem lehet uzemszeruen.
(#68) Lacika112: Ez a 3 USB tenyleg kell? Regen en is azt hittem, hogy szempont, plane h fejlesztesre is hasznalom a gepet, de egyszerre a 3 usb-t olyan ritkan hasznaltam, hogy igazabol egy hub is boven eleg ilyen esetekre. A kabelt ugyis cipelni kell, amelle elfer.
-
Lacika112
aktív tag
Nos igen pedig nem voltak kollegának szerintem "extra" igényei.
-4mag (4/8 ha van ha nincs sima 4 mag)
-full hd kijelző (15"6)
-dual ram 8GB (2x4 ami manapság eléggé alap nem is sok)
-3 usb (mindegy milyen, egér, bill ha kell és legyen egy pluszba ha telót rá akarja dugni mert pl zenét másolna)
-tömeg nem számít mert addig cipeli max amíg átmegy csajához 10 perc busz
-ssd mindegy milyen csak ne hdd legyen 256 os legalább
-1 GigabitLehet én vagyok fura de így 2020-ba ezek szerintem nem nagy igények egy több évre vásárolt laposnál amin nem játszani akarsz hanem filmezni, böngészni, zenét hallgatni, meg elővenni havi 2-3 órára a Heroes 3 at
szakadjak meg de nem találtam, valami mindig sántított
-
Reggie0
félisten
Raven ridge volt az elso zen mobil platformon 2017 nov megjelenessel, tehat onnantol indult az uj architektura mobil platformon. Nem tudom mit nehez ezen erteni. Addig gyakorlatilag nullak voltak. A novekedes innen indult, mert csinaltak egyaltalan valamit. Ha csak 10 db bemutato darabot adtak el, mar az is novekedest okozott.
-
Reggie0
félisten
Ilyen szempontbol tok mindegy hol nezed, amit te irtal abban is az volt a szoveg, hogy 24 honapos folyamatos novekedest kovetoen 2020Q2-re elerte a 2006-os rekord szintet. A grafikonon kb. ugyan ezt latod, csak nem mondatban szerepel, hanem egy kepen, csak a grafikon Q1-ben vegzotott, igy a Q2-es csucs meg nem lathato rajta.
(#62) sb: Mert szarok a doksik, sok az errata es a gyartoknal nem tudjak, hogy mit akart a kolto. Nem veletlenul gyartotol fuggetlenul ugyan azokat a bugfixeket latjuk megjelenni.
-
sb
veterán
Ez a két dolog nekem nem üti egymást.
Az nyilvánvaló, hogy előrébb lennének, ha lenne ilyen csomagjuk.
Azt viszont továbbra sem értem, hogy milyen a mérnöki csoda összerakni egy AMD notit?
Még ezzel a kiegészítéssel sem érthető. Maximum? Milyen maximum?
Hw vagy sw oldalról?
Másik topicban írtad, hogy alulfeszelhetőek az Intel cpu-k... nincsenek maximumon. Throttlingol ez egész cucc 10-ből 9 esetben, honnan látod, hogy ez a max?
De bármilyen fizikai paramétert hozhatnék, semmiből nem terveznek csúcskategóriát. Szerintem azok sem akikre te érted. Vagy ha nem melegszik el az SSD, ha van normális wifi jel az árnyékolások miatt akkor az már csoda?Ezeréves Dell üzleti és nem belépő notiban 2 hónap alatt jött ki 5-6db bios/fw frissítés ami ahhoz kellett, hogy ne idle hűtsön max fordulattal a cpu venti, terhelve meg alapórajel vagy alá throttlingoljon 50%-os venti és 3sec alatt elér 99 fok, majd egészséges 65-70 fok belövése (idle is ennyi néha
) mellett.
Nem szar hűtése volt, konkrétan totálisan fordítva működött a gyakorlatban.Persze erre mondhatod, hogy épp ellentmondok magamnak, mert ebből látszik, hogy ehhez 50db 170-es átlag IQ-s mérnök kell... De nem.
Ez nem az a kategória.
Nincs maxra járatva semmi, ezekben nem nagyon van mérnöki csoda.
Valahol 99% felett létezik a jelenség. Oda kell extra munka ahol 200W-os cuccot akarnak mondjuk bepréselni 2.5kg-ba. Vagy 800gr-ba valamit. De az sem szokott sokszor sikerülni így a csoda ott is elmarad.
Ha nagyon szeretnénk akár az űrsiklóból is biztos bele lehet tolni valamit a fejlesztésbe aranyáron egy hadseregnyi mérnökkel meg még kétszer annyi kutatóval, esetleg rögtön fúziós reaktor is mehetne a gépházba, de ne hozzuk már ezt ki kommersz - és ide a top üzletieket is beleértem most ebből a szempontból - notik esetére amiket:
- futószalagon terveznek
- kb. 90%-osra (néha még az se jön össze), a top cuccokat is belevéve, leszámítva 1-2 zászlóshajót ahol megizzadnak
- kész, legózható alkatrészekből
- amiknek a nem legózható része/kompatibilitása pár tucat számmal leírható egyéb paraméterekkel
- viszonylagosan magas szintű sw/driver támogatássalAz sw oldalából kihozni a maxot az egy tök más kérdéskör. Abban van kihívás de teljesen más jellegű.
-
Nem, ennél még sokkal rosszabb.
Én tavasszal vettem a lányomnak laptopot*, egy kikötésem volt: ryzen kell, dual chanel rammal, ssd-vel. Ahogy Lacika112 írta, MINDENHOL, MINDEN MODELLBEN el volt rejtve az időzített bomba. Miféle tapasztalat kell ahoz, hogy dual chanel legyen a memória? Nincs tapasztalatuk a gyártóknak a két modul lapra illesztésében? Hogy egy nvme ssd-t illesszenek pci-e-n a notiba? Ahoz is tapasztalat kell? Hogy a kijelző ne a legalja, 768p-s TN paneles vacak legyen?!
Hátpersze, a tapasztalat, az hiányzik... biztosan nem egy inteles, visszautasíthatatlan ajánlat állhatott a háttérben...
*igen, végül egy olcsó acer gépet "kellett" vennem, mert ha már kompromisszumot kötök, akkor legalább sokat ne fizessek
és persze emellé szingli rammal kaptam, annak ellenére, amit a modell sugallt, cserés lett (nyilván az átlag joe észrevette volna... és nem oda lyukad ki, hogy áh, az amd sz*r)
-
Szerintem hagyd ezt a Passmark grafikont (ez a passmark futtatók megoszlása, nem a piaci megoszlás), ha a piacra is igaz lenne, az Intel nagyon nagyon nagy bajban lenne, nézd csak meg a desktopot náluk (fenti linkről csináltam a képet)
Eközben a fenti cikkből látható, h desktopon rosszabbul áll az AMD, mint noti fronton:
"AMD’s share of the desktop market, excluding IoT, hit 19.2 percent, an increase of 0.6 percent quarter-on-quarter and 2.1 percent year-on-year." -
Pedig elég masszív előretörésben vannak, erre csak akad egy két gyártó, aki szeretne felülni.
Q2 2020:
AMD’s share of the desktop market, excluding IoT, hit 19.2 percent, an increase of 0.6 percent quarter-on-quarter and 2.1 percent year-on-year. Notebook share was 19.9 percent, an increase of 2.9 percent QoQ and 5.8 percent YoY. AMD has grown notebook share for the previous twelve consecutive quarters and broke its previous record for notebook share (19.4 percent, achieved in Q4 2006). -
sb
veterán
válasz
Dragon3000 #53 üzenetére
Ezt nem tudjuk. Az Intel listaárak annyira brutálisak, hogy biztosan nem ez a valós ár.
De két dolgot biztosan tudunk:
- A végtermék árakat látva gyanúsan nem olcsóbb az Intel.
- Az Intel önmagához képest is olcsóbb lett egy rakás szegmensben, pont az AMD nyomására. Így azért elég valószínű, hogy nélkülük nem szórták fillérekért a procikat.
Ez akkor sem volt így amikor az AMD még nem létezett fizikailag sem alternatívaként. Most, hogy létezik, de a gyakorlatban esetleg adott gyártónál/szegmensben mégsem, gyanítom ugyanaz az eset kb.Az AMD oldali kiszolgálásról sem tudjuk, azt is hallani, hogy a rendelések voltak kicsik a gyártók részéről. Itt azért valószínű, hogy AMD ellátási gondok is vannak... vagy ha igaz is és a megrendelés volt kicsi akkor meg lennének nagyobb esetén.
De Intel oldalról mit tudunk? Gyakorlatilag ott is minden szegmensből az jön vissza, hogy ellátási problémák vannak (persze más volumenben, de az mindegy ha a hiányt nézzük). Vagy rosszul tudom?
-
Reggie0
félisten
Nem tyuk vagy tojas kerdese. Erdekes modon az Nvidia es Intel mindig ad referenciat, mindig van szinte barki szamara elerheto fejlesztoi csomag.
A fejlesztes mernoki resze valoban nem ott kezdodik, hogy osszelegozzak a komponenseket, arra kb. barki kepes, viszont kihozni belole a kozel maxot, informatikai, villamosmernoki, gepeszmernoki szempontbol mar az, lasd Apple gepek.
-
sb
veterán
Ez tyúk vagy tojás kérdése.
Abszolút nem ennyire egyértelmű.Mindig arról beszélünk, hogy gyártói oldalról mennyit jelent egy 1usd csavar kispórolása is. És azért itt árban még mindig az AMD felé lejt a pálya.
Aztán ha magasabb szintre megyünk akkor ott a piacszerzés kérdése. Nem csak az AMD akarhat betörni, vannak kisebb gyártók akik szeretnének részesedést növelni. (de egy nagyobb is szeretné, nemde?) Nekik megint nem az állóvíz megtartása az érdekük.
És akkor még csak eladói oldalról néztük. Vevőiről is jelentkezhet nyomás, hiába veszik úgy sokan, hogy a user azt vesz ami ott a polcon. Van azért most is aktív kereslet, főleg a Renoir óta amit masszívan nem sikerül kiszolgálni.
Ez megint olyan pénz amiért csak le kellene hajolni gyártói oldalról.
Business oldalról sem hiszem, hogy kézlegyintéssel elintézték az Intel sebezhetőségeket az utóbbi 1-2 évben. Amennyit sz*ptak ezzel gyanítom hamarabb megfordul a fejekben, hogy már nem no way kategória az AMD sem.
Szóval ez elég sokrétű és ezek nem marginális kisebbségeket érintő érvek.Ezzel mi áll szemben? Nem hinném, hogy egy lap összelegózása notiba a mérnöki tudományok csúcsa. Driverek, integráció nagyrész megoldott.
A hűtés ugyanaz, max fizikailag kell más, azt áttervezik lazán.
A cpu gyk mindegy is, mert ha kezeli a lap akkor ennyiben ki is merül építési oldalról, max még a tápellátást határozza meg de arra meg ott van 10db szám amit hozni kell.Finoman szólva nem atomfizika... inkább a mérnöki munkák skálájának másik vége szvsz.
-
sb
veterán
válasz
Tigerclaw #27 üzenetére
Anandon van már egy egész jó teszt. Mondjuk azonos TDP-re nem tudták őket fogni de látszanak az arányok. Szvsz tök jó a fix feladatra mért elvégezz munka joule-ban.
A jobb teszteredményeket 28W-on (meg 50-55W-os Turbo mellett) hozza a Tiger.
15W-on viszont jóval hatékonyabb mint 28-on. Ez várható volt abból, hogy csak 4/8-as. Annak a 28W már túl sok, nem a sweet spot.AVX-et leszámítva viszont jóval hatékonyabb a Renoir. Mondjuk itt ugye van egy default előnye, mert a 4 vs 8 magnál eleve energiahatékonyabb az utóbbi felállás.
Ettől függetlenül a Tiger elég erős és a hatékonyság is sokat nőtt. Én még mindig a a Renoirt választanám. Ha lenne normális setup... a legújabb most ahogy végignéztem a megmaradt (még kapható) Renoir modelleket, a legtöbb 8GB fix rammal kapható.
-
Reggie0
félisten
válasz
Lacika112 #46 üzenetére
Ahhoz nem kell, de hogy tudjanak irni egy hibatlan ACPI tablat mar lehet kene. Vagy, hogy normalis powermanagement profilt irjanak.
A referenciagep pedig azert kene, hogy ne csak papiron legyenek szamok, hanem prezentaljak is, valoban meg lehet csinalni es ok igy csinaltak meg.
(#47) sb: Persze, csak nem mindegy, hogy ki melyik oldalon van. Az AMD akar betorni a mobil szegmensbe. A laptopgyartoknak tok mindegy milyen procival adjak, sot igazabol az az erdekuk, hogy azt adjak, amivel kevesebb dolguk van. Itt az AMD-nek kell teperni, ha el akar erni valamit. Latszik, hogy az a megoldas nem valami hatekony, hogy azt mondja, itt a proci, itt a doksi old meg. Erre lett az a reakcio, hogy jolvan, ismeretlenbe nem ugrunk bele, kiadunk 1 gepet aztan kostolgatjuk. Az AMD fanok meg sirnak, hogy jaj de ignoraljak az AMD-t a gyartok, AMD-uldozes van, stb. stb.. Pedig nem, gazdasagi racionalitas, egyik gyarto sem fogja kockara tenni a piaci reszesedeset egy talanert.
-
sb
veterán
Ezek minimális problémák, szerintem ennyi a másik oldalon is van bármikor. Nem ébred, ébredés után nem megy az X port, sw problémák...
Legalábbis mi lépten-nyomon belefutunk ilyenekbe. Sw oldalról főleg (ami azért érdekes, mert vannak itt olyanok is akik business oldalról meg vannak győződve, hogy Intellel minden hibátlan és ez az AMD valódi gondja.)
-
Lacika112
aktív tag
De ennyire rossz, nyár óta kétlem komoly változások lettek volna (június tájt nézelődtem) , semmilyen tapasztalat nem kell ahhoz hogy egy 2,5 ös vinyó helyett egy 2,5 ös ssdt rakjanak bele. A hülye is tudja egy igp igencsak szereti a jó dual ramot, ehhez se kell tapasztalat hisz általános dolog amióta létezik cpuba pakolt grafikai egység. Az intelek forróbbak ugyan azon kategóriába tehát ha az alapján raknak rá hűtést az amdt bőven hidegen tartja.
Ahhoz se kell tapasztalat hogy 2020-ba tudják az 1024x768 nem nyerő.
Ahhoz sem kell diploma 100/10 es hálózati csatoló 10 éve is vérciki kategória volt.
Nem sufni cégekről beszélünk "jóvanazúgy" szinten tervezzenek.Vitatkozhatnánk ezen, de értelmetlen, aki tud konyhát festeni az tud fürdőszobát is. (maximum nem akar)
Tény hogy adhatna ki az amd saját fejlesztésű laposokat (bugról annyit hogy még mindig átjáróház az intel cpu hiszen csak pár rést foltoztak be mert maga a felépítése egy bugos szar)
-
Reggie0
félisten
válasz
Lacika112 #44 üzenetére
Azert ennyire nem rossz a helyzet. A problema az, hogy a laptop gyartoknak gyakorlatilag 0 AMD-s tapasztalatuk van, viszont Inteltbol meg boven van. Tehat sokkal tobb erofeszites egy sikeres AMD-s gepet kiadni, valamint igy kockazatosabb is.
Itt inkabb az AMD a hibas, hogy nem segiti ezt kellokeppen, no meg bugos szarokat adott ki elsonek, ami elveszi az emberek kedvet. A legjobb az lenne, ha keszitenenek referenciadizajnt, amihez a gyartok tudnanak igazodni. -
Lacika112
aktív tag
válasz
Dragon3000 #40 üzenetére
Ha nem ilyen megherélt modelleket adnának ki vinnék a zeneket mint a cukrot, de tényleg keresgéltem nyáron mert kollega megkért lessek neki valami lapost nem ultramegagigagémööör hanem korrekt darabot, amivel 4-5 évig bőven elvan.
Egy délutánt ültem a gép előtt de mindig találtam valamit a konfigba ami 10-15 évet repít vissza az időbe. 100/10 es háló vagy a fent említett valamelyik eset. Amibe dual ramot találtam pl abba meg szégyen órajelű volt olyan időzítéssel rákerestem tényleg létezik e ilyen gány ram mert nem hittem a szememnek
Kétlem hogy nem lenne rá kereslet, viszont kínálat hiányába nem sokat tehet a vásárló.
Nem összeesküvés elméletként de tényleg elkezd az ember keresni és olyan érzése van ugyan gyártanak amd-re lapost közben mindent megtesznek érte valamelyik komponens savanyú legyen és elvegye a kedved tőle.Amúgy kétlem hogyha pl belepakolnának 1x8 GB helyett 2x4 GB ramot akkor az komoly többletköltséget jelentene nekik. Vinyó ugyan ez, 5400-es nagyságrendekkel többet eszik, hangosabb, lassabb mint a legagyibb ssd mégis hatalmasat dobna a tempón. (nem kisker árat kell nézni de azt tudom összehasonlítani) 500GB vinyó 12k, 512GB ssd 16k mégis ég és föld ha elé ülsz
-
-
Dragon3000
nagyúr
válasz
Lacika112 #35 üzenetére
Ebben szerintem közrejátszik az is, hogy sokkal több Intelt tudnak eladni, mint amd-t elvégre elég szépen leépítették a mobil részleget, így hasonló áron szarabb felszereltséget adnak amd-ből, hogy a kevesebb eladott géppel is meglegyen a kellő profit. Akkor az amd-nél, ha jól emlékszem több éves support van, így ez miatt is lehet, hogy drágább egy amd megoldás a gyártóknak, mint egy azonos Intel.....
-
Reggie0
félisten
válasz
Lacika112 #35 üzenetére
Az a baj, hogy idleben az AMD zabal 2x annyit. Marpedig idleben sokkal tobb idot tolt a processzor, mint maximalis terheles alatt.
Amugy teheles alatt sem eszik 2x annyit az intel, nezd meg a lenovo T480 es A485 osszehasonlitast. Ugyan az a gep ket kulon procival. Szamitasi teljesitmenyben kb ugyan olyanok, viszont max terhelesen akkuido szempontjabol 85s/Wh az AMD, es 132.5s/Wh az intel. Azaz az AMD 50%-al tobbet fogyaszt meg max terhelesen is!
-
Dr. Akula
félisten
Remélem nem hiába.
1. Segít a konkurrenciának fejlődni, mivel enélkül elkényelmesedtek ők is, minek dolgozni ha még mindig elég a tavalyi is a konkurrencia ellen...
2. A legtöbb helyre csak Intel IGP kerül, hiába vannak papíron ilyen konkurrenciák is, ha nem rakják mellé, akkor csak az Intel tudja megtolni a teljesítményt. -
Dr. Akula
félisten
Jöjjön a Fan Hoh már most.
-
Lacika112
aktív tag
Tehát azt mondod nagyobb aksival ugyan annyi ideig fut a 2x többet zabáló intel ezért ne vegyen az ember amd lapost?
Az egyetlen ok jelenleg az amd laposok ellen hogy végtelenül kiherélt gépeket adnak a gyártók. pl: 1024x768 as kijelző, direkt egy csatornás memória, ugyan akkora fizikai méretű aksival fele akkora teljesítményűt tesznek bele mint az intelekbe ugyan azon termékvonalon, 5400-as hddt pakolnak beléjük ssd helyett stb.... Kezdenek lassan értelmes modellek is feltűnni de a fenti körítés a jellemző.... biztos véletlenül mint anno amikor intel lefizette a gyártókat ne dobjanak ki amd gépeket
-
Reggie0
félisten
válasz
#92116480 #29 üzenetére
Hat, az AMD nem szerepel valami csodasan a mobil szegmensben, nem a teljesitmenyt nezve, mert az csak egy parameter. Hanem ugy osszessegeben. Pl. elvettek a tuning lehetoseget, ami intel pedig meghagyta, igy sokkal jobb akkuido erheto el az intelekkel, mert lehet undervoltolni. Aztan ott van az elso szerias AMD fiaskok a buggos sleep state-tel a procikban, ami ma mar biosbol tiltva van, hogy ne fagyjon random.
Ha most kene valasztani nagyon utana kell jarni, hogy AMD-t megeri-e az intel helyett venni, mert raklapni gyermekbetegsege van, amivel tudni kell egyuttelni. -
#92116480
törölt tag
"jaja, hiába, hisz toronymagasan vezeti a mobil piacot..."
told csak fullba
ryzen2 megjelenése óta csak a tudatlanok és az idióták épitenek/vesznek intel procis gépet.az Xe valóban elég ütös cucc azokban a dx11-es játékokban amikre rávan optimalizálva, minden másban (dx12, grafikai programok) a renoir taknyosra veri kisebb tdp-n.
-
Tigerclaw
nagyúr
Meg varjuk meg, hogy mit dob a tiger lake ugyanazon a TDP-n mint a Renoir, aztan meg lehet nezni, hogy mennyibe kerul, mit ad CPU es GPU oldalan. Ha ahogy a cikkben is szerepel, a GPU vegyesen, de kb. hasonloan szerepel mint a 4700-4800u-ban, a pirosak oldalan meg ott van a dupla eros CPU es talan arban is olcsobbak...ja es egy Renoir gyakran 80 fokon megy full loadon, nem 100-on, ami utobbi mintha kovetelmeny lenne az Intel reszerol, annyira sok notiban latni.
-
Darmol
senior tag
válasz
Tigerclaw #17 üzenetére
Szerintem inkább a vizesmacsek fog késni, (illetve ellátási prolémák lesznek, ami - ha igazam lesz - tekinve, hogy belépő szintről beszélünk röhejes) nem a nyomorék. De 2-3 hónap múlva nem kell találgatni. De gyanítom, hogy az Intel sem csak az NV-re vár, és az ár elsődleges fontosságú a kategóriában, így ha az AMD jó árat adott, mindenki más "haza lesz küldve".
-
Reggie0
félisten
válasz
Steve_Brown #6 üzenetére
Elvetve van olyan, de nem jellemzo.
-
MeszesKPT
őstag
A fő gondom, hogy Intel nem képes normális drivert és támogatást adni. Ezért nem fűzök az Xe-hez sem vérmes reményeket.
-
Prof
addikt
Jaja belepo szint lesz a 2000+ dollaros ultrabookok piacan a csucs mobilprocijukban
Olcso notiban amiben nem a csucs 11th gen i7 tanyazik tovabbra is loturo igpt adnak majd. -
Tigerclaw
nagyúr
Fura, de itt az Intelnek szurkolok, mert kell egy harmadik szereplo erre a piacra. Azert hiba lenne ha az AMD kenyelmesen hatradolne, mert neki majd csak lesz valamilye, sot az elmult par evet alapul veve a Van Gogh is varhatoan komolyan kesni fog, ahogy kb. minden az AMD palettajarol. Mire piacra kerul, a masik ketto mar a kovetkezo gen.-t adja ki. Ha iden lesz Van Gogh paper launch, akkor 2021 harmadik negyedevre lesz elerheto tomegesen.
-
Sanya
nagyúr
helyes. A belépőszint nVidia GPU egy 1050-t ver? Ez nagyon de nagyon jó hír.
-
#16939776
törölt tag
Az összes mobil CPU legyártása után, jöhet az összes mobil GPU legyártása mint cél.
Probléma lehet ebből, ha egyszer csak mindegyé válik, hogy mire lehet ezt gyakorlatban használni, vagy azután mire lesz elég, amikor lejárt a termék életciklusa és abba maradt a support.Persze ahogy előttem írták a szükséges minimum szolgáltatása a cél, mert kevés a rendelkezésre álló kraft.
Csak szerintem az nem szerencsés, ha verseny hiányában, intel dönti el hogy ez a minimum szint a vásárlók igényei után megy, vagy a vásárlók igényei alkalmazkodik majd ahhoz a szinthez amit a ~100% penetrációval rendelkező termék tud nyújtani.
(ennek hasonló következményei lehetnek, mint amit az asztali CPU-kal már egyszer eljátszott.)Ha intel képes NV-t és AMD-t is távol tartani a mobil piactól, nincs esély versen kialakulására akkor a fejlesztéseken lehet lassítani és a következő 15 évben intel Xe gpu-kat fogunk majd kerülgetni.
-
#52931072
törölt tag
Az megvan, hogy azért kell egyáltalán dedikált gpu a belépő notikba, mert a zintel eddig nem méltóztatott kiköhögni egy használható igp-t?
Mert az igp a leghatékonyabb megoldás ebben a szegmensben. Most várnak egymásra, mert mindkettő addig butítja a saját cuccát, hogy épp csak gyorsabb legyen a másikénál, de az user sokra ne menjen vele. Amellett mód nyílik egy újabb árukapcsolásra, lassan már notikba a billentyűt is az intel fogja gyártani. Az nv meg elveszít egy hulladék újrahasznosítási lehetőséget. -
-
Lacika112
aktív tag
Ja mint az eddigiek
Jól megüt a valóság mikor rájössz tesztprogikba mutat még valamit valós felhasználásba meg jó lesz az asztal megjelenítésére
Ha a vezetés alatt azt érted többet adnak el belőle akkor ladából is többet adtak el mint ferráriból de a lada ettől még nem volt jobb
-
janeszgol
félisten
De miért várnak? Legyártották őket? Ha igen, akkor annyit tudnak, ahogy megtervezték őket.
-
#92116480
törölt tag
aranyos ahogy az intel kapálózik de hiába
-
Reggie0
félisten
válasz
Steve_Brown #1 üzenetére
Mitol tudnak, ha nem GDDR-t hasznalnak, hanem szokasos sodim ddr foglalatos memoriat?
-
Petykemano
veterán
Akkor a Van Gogh-t azért csak 15W szintre tervezik, mert csak ott érhető el a LPDDR5?
-
-
Steve_Brown
senior tag
Vicces, én azthittem, hogy ezt a sávszél/adatátvitel szintet a mai IGP-k már rég tudják.
Új hozzászólás Aktív témák
ph Az Intel és az NVIDIA egymásra vár, míg az AMD nem foglalkozik dedikált megoldással ezen a szinten, hanem inkább integrálnának.
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte AX-370 R5 1600X 16GB DDR4 512GB SSD RX 580 8GB Zalman S3 EVGA 500W
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy S21/Samsung Galaxy S21+/Samsung Galaxy S21 Ultra
- Azonnali készpénzes Sony Playstation 5 lemezes és digitális felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R5 5600X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Rampage SHIVA Seasonic 650W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RX 7600XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest