Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Egon

    nagyúr

    Nincs egzakt válasz, embere válogatja.
    Kertesben nőttem fel, 23 éves koromig ott laktam, aztán jött 20 év panel. Most 3 éve kertesben lakom, de a t*k*m tele a ház körüli munkákkal. Inkább laknék egy korrektebb új építésű lakásban (ahol ügyeltek rá, hogy ne halljam a szomszédokat: pl. a sógoromék ilyenben laktak).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Kolondrum #145 üzenetére

    Nem túl jó a megközelítésed. Pontosabban ez egy megközelítés, én máshogy nézem.
    A különbség kettőnk között az, hogy én nem ítéllek el az eltérő megközelítésedért... :U

    Mondok egy egyszerű példát. Legyen bármely random szakipari munka. Tapasztalatból tudom, hogy - mivel nem értek hozzá - egy csomó ilyen meló nekem alsó hangon háromszor annyi ideig tart, mint egy szakembernek, ráadásul amíg csinálom, nem tudok dolgozni (alap hogy ha megtehetem, szabadidőt nem áldozok olyan tevékenységre, ami nem szórakoztat), így bért sem kapok, ezért még anyagilag sem éri meg saját magam által megcsinálni egy csomó esetben (arról nem is beszélve, ha esetleg elkúrom (volt rá példa)). Egy csomóan nem tudják beárazni a szabadidejüket, de ez legyen az ő problémájuk. 40 felett egy csomó olyan tevékenység van, amit korábban élveztem, és kihívásként értékeltem, mára fárasztó lett és kicsit sem élvezem (ezért ha lehet, nem csinálom. Pl. ha 15K-ért kertész nyírja hetente a füvet: ez nekem bőőőven megér ennyit).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Chabee #160 üzenetére

    Ebből a hosszú ömlengésből annyit szűrnék le, hogy nem szerencsés kézzel választottatok lakást.
    3 szobás panelban laktunk tizensok évig, a tizediken. Szerencsénk volt: nem ázott be. A lift nem a mi lakásunk mellett volt (volt köztünk egy kétszobás), így nulla zajt hallottam onnan. Eláztatni mi áztattuk el az alattunk lakót, a közel 20 év alatt vagy ötször (ebből kettő volt a mi hibánk: a mosógép csöve nem lett beakasztva a kádba; egyszer volt csőtörés, amikor az álfal mögött, ahol a vízóra volt, a flexibilis cső úgy döntött hogy megadja magát, egyszer a mosogató lefolyócsöve engedett el, az ötödik esetre már nem emlékszem), nem mi áztunk el. A szigetelést szerencsére megszavazta a többség, ablakot maguntól cseréltettünk. A tizediken sem volt több 23-24 foknál télen, ami nekünk jó volt (távfűtéses lakás volt, és megfigyeléseim szerint attól (is) függ a hőfok, hogy milyen messze van a hőközpont - legalábbis a korábbi, első emeleti egyszobásban közel volt, és ott 28 fok volt télen, az első emelte dacára (bár az csak négyemeletes házban volt)). Nyáron nagyjából elviselhető volt a hőmérséklet: a nappaliba rakattunk légkondit, a hálót védte valamennyire egy féltető az erkélyen, a harmadik szoba a tömb másik oldalán volt, azt nem érte a délutáni nap, így pár fokkal hűvösebb volt.
    A közvetlen szomszédok nyugdíjasok voltak mind, nem zajongtak. Az alattunk levő néha éjszakáig tévézett, azt annyira nem komáltuk, de a gyerekeket nem zavarta (pont az ő szobájuk alatt csinálta), jó alvókájuk van, így túlélhető volt. Fúrni ritkán fúrtak: anyámék többet szenvedtek a kertesben a második szomszéd kerti zenehallgatási szokásai miatt, mint mi.
    Most a kertesben jelenleg is vágja valaki a füvet benzinessel (vélhetőleg a második szomszédban), piszkosul zavar nyitott ablaknál (kétnaponta nyírja valaki a közelben, vagy éppen flexel, vagy egyéb zajos tevékenységet nyomat).
    Summa summarum: ki kell fogni. Vagy tanyára költözni (ott meg szétlopnak).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz totron #182 üzenetére

    Vicces ennyi marhaságot olvasni.
    1. Te kezdted a "ki az a hülye" felütéssel, ezek után mit vársz?
    2. El kell szomorítsalak: csillió olyan dolog van, amikor a "más munkáját" kell nézned "magad körül". Még otthon is. Ha nagyon polihisztor vagy (apám mindig azt mondogatta: egy ember egy dolgot tud rendesen megcsinálni - aranykezű karosszéria-lakatos volt, mindenki dicsérte a munkáját), akkor mondjuk falazol, vakolsz, tapétázol, burkolsz, esetleg a vizet és a villanyt is megszereled. De gondolom a szekrénysort nem te fogod összeütni, ha mást nem, a tévét, hifit, mikrót,hűtőt, mosó- és mosogatógépet stb. csak megveszed? Most vegyem le a festményeket is a falról (nem, nem Picasso, arra azért nem telik), hogy ne nézzem "más munkáját"? Ha valaki szebben meg tudja csinálni, mint én valaha, akkor nézzem a saját gányolásomat? Vicces hozzáállás, de hát akinek ilyen elvei vannak, szenvedjen csak (meg viselje el, ha esetleg az oda látogató rokonok/barátok kiröhögik a háta mögött... ;] ).
    3. A legtöbb hülyeség ott kezdődik, mikor birka mód szolgáltatást rendel az ember, az agya meg marad satnya. Újabb erős felütés. Tehát mondjuk egy atomfizikus, aki nem szeret otthon barkácsolni, ezért mindent is szakival csináltat, annak nyilván satnya az agya... :C Személy szerint magamat sem érzem "satnya agyúnak", mint IT Security terület vezetője, de te nyilván jobban tudod (meg hát az nem is munka, ha valaki csak a billentyűzetet nyomkodja, hallottam már ezt az érvelést).

    Summa summarum: az ítéletet te alkottad. Én elfogadom, hogy mindent saját kezűleg akarsz gányolni magad körül, akkor a minimum, hogy te is elfogadod, méghozzá a fenti minősítések nélkül: másnak ez nem opció, és nem is szórakoztató.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz totron #184 üzenetére

    Azok az esetek késztetnek visításra, mikor valaki várja a magát szakembernek hazudó és hirdető kontárt, stresszel, fizet is érte nem keveset, majd egy igénytelen vagy más szájíz indukálta munka okán kürtöli tele a fél netet, hogy hát ez nem jó.

    Most erre mit mondjak? Máris másképp hangzik, mint a "ki az a hülye" kezdetű soraid. Viszont azt gondolom, kellő odafigyeléssel elkerülhetők az ilyen szituációk (nekem is volt már "szerencsém" kontárral összeakadni: azóta általában nem fogadom el akárki ajánlását: látni a akarom az illető által végzett, referenciaként szolgáló munkát: ha tetszik, hívom, ha nem tetszik, keresek mást). Azt gondolom, hogy nem kizárólag kontárok dolgoznak az építőiparban, és bár sok esetben kihívás, azért lehet találni jó szakembereket, akár megfizethető áron is (bár ez egy újabb kihívás).

    Ami minimális önképzéssel elkerülhető lett volna. Az életszerűségeket értelemszerűen is figyelembe véve.

    Vagy nem. Ezen munkák többségéhez kell némi kézügyesség, az vagy megvan, vagy nincs. Nyilván lehet valamennyit fejlődni gyakorlással, de nem biztos hogy mindenki hajlandó mondjuk elcseszni 1-2 szoba tapétázását, mire belejönne. És ez tök életszerű.
    Nyilván vannak szélsőségek, amelyek tényleg kiverhetik a biztosítékot (pl. ha valaki egy villanykörét se tud/hajlandó kicserélni), de ezt azért ritka szerintem. A magam részéről némi villanyszerelés azért belefér, a gyengeáramú hálózatot is összeraktam itthon annak ellenére, hogy igazából nem nagyon értek hozzá, de pl. burkolni, tapétázni biztos nem fogok (és még jó pár más melót sem).
    Visszaolvasva, látom a kertész volt az egyik kardinális pont, ami kiverte a biztosítékot pár embernél. Egy évig nyírtam a füvet, de nem volt szórakoztató: nyűgnek éltem meg. Fentebb nem írtam, ezért félreérthető volt: havi 15K-t fizetek a kertésznek. Ezért eljön hetente lenyírni a füvet, évente kétszer megmetszi a bokrokat (kb. 30 méternyi fagyal sövényem van, aki nyírt már ilyet, tudja mekkora szívás). A múltkor kértem hogy gyomirtózza le a gyermekláncfűt, ami nagyon kijött a kert egyik részén. 3K-t kért érte, azt hittem rosszul hallok. 3K-ból kis túlzással a boltig nem jutottam volna el mindent beleszámolva, hogy megvegyem a szert (idő, benzin, stb.). Szóval lehet így is.

    Igen, én pont az a tenyeres-talpas tipus vagyok, aki szerint a billnyomogatás nem munka, megtaláltál.

    Végülis sokféleképpen lehet definiálni a munkát. Szerintem ami GDP-t termel, az munka - ha nem akarod, nem érted.
    Végszóként annyit mondanék, hogy az alap kérdés vonatkozásában sokféle szempont létezik, amelyek jelentős része akár még objektíve is elfogadható (nem is beszélve a szubjektív szempontokról, amelyek sok esetben szintén tolerálhatók), nincs objektív "igazság" a kérdésben, és mivel láthatólag fikarcnyit sem közelednek az álláspontok, valamint kb. minden le lett írva a témában, a magam részéről itt fejezném abba.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Új hozzászólás Aktív témák