Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Partz #30 üzenetére

    Mérési eredmények értelmében látványosan nem additív RGB színtér az eredménye annak, amit a szoftver kidob, miután konvertál a panel natív színtere és a szabványok közt, hanem valami más (konyhanyelven "kettő meg kettő néha hét és fél").

    Elsősorban Rec709 tartalmak megjelenítésére gondolok. Rec2020-al még nem foglalkoztam komolyabban, mert a gyakorlatban úgysem használja még senki (én is töltöttem már le demót, de a mostani PC-men le sem tudom játszani szaggatás nélkül, illetve senkinél nem láttam még 4k-s HDR-es lemezes lejátszót se) és túl képlékeny még a dolog, hogy szerintem megérje most vele foglalkozni (nem is maga a Rec2020, mert az megint egy saláta [mint a Rec709 is volt a Rec1886 nélkül egy évtizeden át], amihez most jön öntetnek ezúttal a HDR, ami még nem egészen egyértelmű, hogy végül pontosan miként is fog működni a jövőben). Nem tudom mennyire közeli, szerintem tényleg közeljövő már, csak még nem tegnap vagy ma, hanem még mindig majd ez után...

    Az LG felhasználói menü csúszkáival nem nagyon lehet korrigálni a 3D-s színtér hektikus torzulásait. A menücsúszkák csak akkor működhetnek a várt módon, ha az alatta lévő szoftver kiszámíthatóan és korrektül dolgozik. Az LG most nem látszik betartani a szabályokat. Vagy szimplán hibás a modelljük, vagy csak meg van picit zavarodva az új szabványok miatt, ezt nem tudom.

    Ha teljesen rutinszerűen állítom be az ISF menüt úgy, ahogy egy ISF technikus csinálná hagyományosan (szimpla CalMan alapverzióval a hagyományos jellemző pontokat figyelembe véve), akkor minden jónak tűnik, de szabad szemmel nem tetszik, amit látok. Ha ezután elkezdek olyan színeket is mérni, amiket egy szimpla ISF kalibráláskor nem szoktak (mérni se, de főleg nem figyelembe venni a beállításokhoz), akkor a műszeres mérések is egyetértenek velem, hogy furán keveri a színeket. Az igazi csavar viszont ott jön, hogy ha megpróbálom az extra mérési pontok alapján tovább finomítani a képmód színbeállításait, akkor szabad szemre nagyon rossz végeredményt kapok, csak felerősödik a nem kívánt viselkedés.

    Mivel haza még nem hoztam ilyen TV-t, így nem próbáltam még egy nagyságrenddel több mérési pontot figyelembe véve még tovább játszogatni a beállításokkal. Abból kiderülhetne legalább annyi, hogy ez statikus, vagy esetleg dinamikus dolog (én már az utóbbit is elhinném, mert a dinamikus kontraszt sem kapcsolható ki dacára annak, hogy van ilyen nevű kapcsoló a menüben OFF lehetőséggel, illetve a HDR sem statikus tone response már, így nyugodtan elképzelhető, hogy ez "szivárog vissza" oda is, ahova nem kéne, vagyis az SDR üzemmódba).

    Nem egészen újdonság egyébként. Az alsó és középkategóriás Samsung-ok is butultak 2012-15 közt színhelyességben (miután 2010-12 közt sokat javultak és kiemelkedők kezdtek lenni az akkori felhozatalba), volt amik egy firmware frissítéssel utólag, amit aztán megörököltek az új szériák is. De az még picit kezelhetőbb, van hogy lehet játszogatni a beállításokkal addig, míg a mérési grafikonok és a szabad szem is egyetért, hogy megtaláltam valami köztes jó állapotot. Illetve a drágább Samsung-okon nem láttam ugyan ezt a butulást, csak az olcsóbbakon (a középkategória pedig lutri). Az LG sem nagyon rossz, ezt nem így kell érteni, csak egy kicsit fura. Őszintén sokkal jobban zavar az LCD-iknél az LCD technológia eredendő gyengesége, mint ez a színkezelési baki, így ezt csak az OLED-jüknél látom értelmét feszegetni (csak érdemes megjegyezni, hogy nem OLED specifikus a probléma), viszont ott is lehet nagyobb problémát is találni (pl. impulzus mód hiánya).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák