Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pompi

    MODERÁTOR

    Kisregény ON.

    Szóval S8-ról váltok. A váltás oka nem feltétlenül racionális, mondjuk, hogy részben érzelmi. Egyszerűen berágtam a Samsungra, hogy nem lehet az edge kijelzőt normálisan megvédeni. Szinte betegesen vigyázok mindenemre, mégis sikerült nem csak hajszál karcot össze szedni az S8-ra ami lehet 100 emberből 99-et hidegen hagyna, engem viszont elkezdett bosszantani, és ilyenkor nálam hamar kiesik a pixisből az addig kedvelt és szeretett eszköz. Próbálkoztam többféle fóliával és üveggel - egy kisebb vagyont ráköltöttem, meg volt többek közt a Zagg féle üveg és a Whitestone féle Dome Glass is, de egyik se vált be. Így az S6, S7 (nem edge) majd S8 (amiből ugye már csak edge van) után azt mondtam, hogy oké, egyelőre ennyi elég volt a Samsungból, talán lecseng majd ez az edge korszak és akkor meglátjuk.

    Félre értés ne legyen, egy nagyszerű készülék az S8 (S9), nekem nagyon kézre áll a nyurga kialakítása, rendkívül high tech érzést nyújt a csodaszép széleken lehajló kijelző és persze elég top a fényképező, ami nálam (is) az egyik legfontosabb dolog egy telefonban, mert hiába van szipiszupi cserélhető objektíves gépem, vakuval, mikrofonnal, síppal, dobbal, nádihegedűvel, a telefon az ami mindig nálam van és nem szeretnék adott esetben a gyerekem atrakciójának megörökítéséről lemaradni, a lehetőségekhez képest a legjobb minőségben.

    A leírtak mentén kerestem alternatívát, mindenképpen kb. ebben a fizikai méretben, nagyobbat semmiképp nem akartam, a OnePlus (5T, 6), Xiaomi Mi Mix 2(s) és a többi ilyen 75mm szélességű telefon nálam kiesett. Ahogyan notch-ot sem szerettem volna, az X megjelenésekor nagyon nem tetszett, és mondjuk azon a mai napig nem tetszik, ott egyszerűen túl nagy szerintem alig van mellette két oldalt hasznos terület. Még a március elejei képek láttán is elég erős ellenérzéseim voltak a Huawei P20 széirával, pedig anno a P10-zel szemeztem. Aztán jött a párizsi Huawei bemutató és jöttek a hírek, képek, videók tucat helyről, akkor kezdett átfordulni bennem a dolog, azt nem mondom, hogy megtetszett a notch, de a kompromisszum része lett nálam.

    Na és akkor már tényleg a P20-ról, de pár helyen még az S8, mint előddel való összehasonlításban. Minőségi a kialakítás, de hát egy üveg-fém-üveg szendvicsről, mint amilyen manapság a legtöbb felső illetve felső középkategóriás telefon ez elmondható.

    Sokan megemlítik, hogy mekkora hülyeség az egész, hogy notch is van és ujjlenyomat olvasó is az előlapon, a kettő dolog üti egymás. Valóban eleinte én is ezt gondoltam, nem ismerve a működését és amíg ki nem próbáltam a készüléket. És most itt megint egy kis S széria összevetés. Egymás mellé téve a két telefont gyakorlatilag egyforma méretűek a kijelzők. Viszont a Samsungnál vagy konstans ott van a virtuális navigációs sáv, vagy el van rejtve, ilyenkor viszont használat előtt egy külön mozdulat előszedni. Ezt helyzetet tökéletesen oldja meg a P20, a kijelző méret maradt (oké ott a notch) és az fingerprint szenzor meg tökélesen funkcionál, mint navbar. Hosszan nyomva a főképernyőre visz, röviden a vissza a funkciója, jobbra vagy balra swipeolva pedig a multitask menü jön be. Ez szerintem zseniális, nagyon jól használható, tetszik.

    Apropó ujjlenyomat szenzor. Megoszlanak a vélemények, hogy elöl vagy hátul legyen, kinek hol jobb. Személy szerint az előlapira szavazok. Elég sok olyan szituáció van, asztalon használva, vagy autós tartóba téve (persze lehetne BT smart lock, de nincs), csak, hogy az általam két legáltalánosabbat mondjam, amikor nekem előnyösebb ha elöl van. A másik pedig a feloldás sebessége, nálam a P20 gyorsabban, pontosabban reagál, mint az S8. Valamint az arc felismerés is gyorsabban történik, főleg kevés fénynél, és nem csak szemből, de más szögből is pillanat alatt érzékel, akár teljesen sötét szobában is. Bár nem tudom mennyire biztonságos, még nem nyomtattam magamról portrét, hogy kipróbáljam :)

    A kijelző. Ez akár visszalépésnek is tekinthető, de nézőpont kérdése. A fekete természetesen nem annyira fekete, de a kép összességében nagyon szép, engem az Samsung amoledje se zavart túlszaturáltságban, de itt mondjuk, hogy természetesebbek a színek. A felbontáskülönbség nem észre vehető, még úgy sem ha egymás mellett van a két telefon. Viszont az ips-nél nem kell félni a beégéstől, mehet nyugodtan a Waze (remélem). Mivel nem kanyarodik a kép a széleken, érzésre nagyobb a kijelző, mint az S8-on. Szóval nekem ez összességében nem visszalépés, sőt. Ja és hát igen, gyárilag van rajta fólia ;)

    IP besorolás. Igen, ebben mindenképpen jobb az S8, és látva a felső és középkategóris számos modelljét, ez akár a P20-tól is elvárható lett volna, de én találkoztam már pórul járt S7-tel ami az IP besorolásnak megfelelően volt csupán használva és mégis beázott, ami után a Samsung széttette a kezét, hogy nem megfelelően lett használva, szóval én ezt az egész vízes dolgot fentartásokkal kezelem, direkt nem vinném a medcencébe már egyik készüléket sem, meg van erre a megfelelő megoldásom.

    Akkumulátor. Erről egyelőre nem tudok még nyilatkozni, de a nagyobb kapacitás és Kirin procik elméletileg kisebb fogyasztása miatt talán valamivel jobb lesz, mint az S8, de majd kiderül.

    Nem bővíthető a tárhely, viszont a 64GB helyett 128GB van. És van dual sim. Néha jól fog jönni (EU-n kívüli utazáson, adatkáryának).

    Nincs jack. Hát igen, ez gáz, nem szeretem az adaptereket. Viszont viszonylag keveset hallgatok zenét, leginlább ha külföldre utazok, nyaralások alkalmával. Rendeltem egy Xiaomi Type-C fülest, kíváncsi vagyok milyen lesz, nem vagyok vészesen audiofil.

    Nincs wireless töltés, de engem ez nem zavar, nem használom, de jegyezzük meg, mint mínusz pont. Kábelen viszont elég gyorsan szívja fel magát a P20, az Ampere appal mérve 1800 mAh feletti értéket is láttam, ugyan arról a Blitzwolf 5 portos töltőről, amiről az S8 1000 mAh körüli értékben tölt.

    Na és a kamera. A hardver. Igen, kitüremkedik, ez alapvetően nem tetszik, ilyen utoljára nekem az S6-on volt, ott se tetszett. Egyelőre a gyárilag mellékelt (!) tokban van, ebben nem billeg. A képe. Lőttem pár képet mind a két telefonnal, annyira nem jó, mint amennyire nagy a hype körülötte, de semmiképpen nem mondanám rá, hogy kínai Z brand színvonal. Ezt a mesterséges inteligencia dolgot jobb kikapcsolni, ugyanannyit tud rontani a képen, mint javítani, de inkább rontani szokott. Túltolja a kontrsztot, szaturációt. Alpevetően vannak szoftveres gondok. A rawba lőtt képeken látszik a különbség. A jpegre alakításnál túltolja a sharpnest, a kontrasztot és ráadásul eléggé össze is tömöríti a képet, fele / kétharmada egy P20 kép mérete, mint egy S8 képé. Jó lenne ha lehetne állítani a szoftverben egyrészt az élesítést másrészt a tömörítést. Ezzel együtt látok benne potenciált, de nem mondanám, hogy előre lépés lenne az S8-hoz képest. Az esti mód elég jónak tűnik, de még élesben nem használtam. Ami nem tetszik, hogy nincs 16:9 mód. Az oké, hogy a szenzor 4:3 és már a 16:9-es arányban is csak levágás van alul és felül, de ha egyszer ez a standard megjelenítők képaránya, akkor elvárható lenne, hogy tud ilyenben lőni és nem a telefon kijelzőjének a 18:9 arányához igazítják csak a képet a 4:3 mellett, talán ez feltűnik még valakinek és szoftveresen javítják ezt is.

    Selfie kamera. 24 megapixel, de nem autofokuszos, tehát ha már nem éles, akkor legalább nagyfelbontású legyen. Ezt nem tudom hova tenni, a fele / két harmada felbontást beáldoznék egy AF-ért, de hát ez van. Szerencsére nálam nem marginális a kérdés, de azért zavar. Ki kell tapasztalni, hogy hol a fókusz, akkor jó képet készít, legalábbis a GSMarena tesztjéből ez derül ki.

    Videóban szintén visszalépés az S8-hoz képest, hiszen csak 1080@30 fps-ben van kép stabilizátor. Részemről ha ebben elfogadható minősége van, akkor el leszek vele, viszonylag kevés videót rögzítek. Van viszont 960 fps-es lassítás 720p-ben, de nem annyira tudományosan szofisztikált módon, mint az S9 duóban, de még nem próbáltam.

    Hirtelen ennyi, már így is valóban kisregényt írtam. Ezek mind a személyes tapasztalataim, preferenciáim. Nagyon szerettem az S8-at is, nem is tudom sajnos azt mondani, hogy előrelépés történt a váltásnál, de ezt most már bevállaltam, lehet kell ez a kis kitérő, hogy újra tudjam értékelni a Samsungot :) jó lenne ha bevágás és edge nélkül is lenne olyan telefonjuk majd aminek jó a kamerája, egyelőre úgy tűnik, hogy csak ők képesek sallangmentesen megoldani ezt a képrögzítés témát. Kár érte, mert alapvetően tetszik a P20, jó lenne ha kicsit csiszolnának a kamera szoftveren a jövőben, a többi nekem a leírtak szerint oké, igyekeztem mindenről objektíven írni, remélem sikerült.

    Itt van pár összehasonlító kép, P20 vs S8 (lehet még rakok majd be párat).

    És érdemes megnézni ezt a raw mappát is, a macskás képből van olyan amiből van a telefon által produkált jpeg és általam mindenféle belenyúlás nélkül PS-ből kimentett jpeg. Tehát nem csináltam a raw képpel mást, csak megnyitottam és elmentettem jpeg be, 11-es tömörítéssel, majd ide is teszek fel pár képet, ma ennyit sikerült.

    Feel Good Inc.

Új hozzászólás Aktív témák