Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ctu

    csendes tag

    Kedves Ragadozo!

    Eleg nagy kerdes halmazt vet fel a cikked, igazan ne vedd rosszneven, de felsorolnek parat.
    Lehet, csak en ertem felre.

    - Ez a cikk miert lenne haladobb szint? Mitol haladobb? Ki lenne a celkozonseg?
    (Nem a kepletek amik hianyoznak vagy a diagrammok, de igy az egesz infotartalma egy akarmilyen brossuraval konvergens. Ettol fuggetlen formailag latszik a belefektetett ido-energia )

    - "Ez a jel átlagosan 20 Hz-től 20 kHz-ig tart, ezt az állandóan változó amplitúdójú jelet erősítünk fel." majd pedig egy bekezdessel kesobb: "Ebből adódik, hogy a bemeneti jel és a kimeneti jel, amit a hangsugárzókra továbbítunk, nem egyenáramú, hanem váltakozó"
    Ez itt mar surolja a tautologia hatarat es kicsit misztifikal. Ami jel 20Hz - 20Khz kozott van, az valtakozo jel, es ott a pont. Nem kell sorokon keresztul ugyanazt irni. Az "állandóan változó" is eleg kerulendo kifejezes, szerintem. Nem is beszelve arrol a 20-20krol. Valahogy beleegett a tudatba az, hogy ez a hallhato savszelesseg.

    - "De itt nem állandó görbe van, hanem szinte tejesen véletlenszerű"
    Ezt sem teljesen ertem. Valoszinu regen tanultam mar fizikat illetve matekot, de mit akar takarni egy allando gorbe? Ez egy kor?

    - "Ebből adódik, hogy hangsugárzóknál, ill. erősítőknél nem ellenállásokról, hanem impedanciáról beszélünk."
    Lasd, egyel fentebb, ezt sem tudom ertelmezni igy. De amennyire en tudom azert, mert reaktanciak (kapacitiv es induktiv, tervezett es szort ) vannak a halozatban es valtoaram folyik rajtuk keresztul.

    - "Működés közben egy 8 ohmos hangsugárzó elég nagy tartományban változtatja az ellenállását."
    Ez igy felinformacio, nem emlited minek a fuggvenyeben valtozik az (ellenallas) impedancia es ez mit is jelent.
    ..... es lehetne meg sorolni...

    Nem kotekedni akartam, csak kerdezni es tisztazni.
    Ha megis annak latod, akkor elnezest kerek.

    Ja megvalami, amit en kicsit nepbutitasnak tartok es szerintem valahol egyszinten mozog a horoszkoppal:
    "..hogy a kábelnek be kell járatódni ugyanúgy, mint egy hangsugárzónak.."
    Kihallom az mp3-at meg a folyosorol is, de ez igy kicsit eros. :) Kulonben az egesz kabelesdit nem tartom sokra. A fentebb emlitett frekvenciasavban (20-20K) elosztott parameteru negypoluskent (ketpolus-par) megkozelitve azt a par meteres madzagot (vezetek, kabel) nem sok hallhato differenciat kellene kihallani.
    Mivel eddig meg nem volt alkalmam arra, hogy vakteszten valaki is bizonyitsa ennek a letjogosultsagat, igy maradok szkeptikus.

    Udv:
    Pisti

    ui:

    [ Szerkesztve ]

    the Mind is a terrible thing to Waste

  • ctu

    csendes tag

    Bamulatos, hol tart mar kabel ugyben a Tudomany.
    Esetleg tudjatok, hogyan lehet birkavesevel foldrengest megelozni?
    :)

    the Mind is a terrible thing to Waste

  • ctu

    csendes tag

    válasz Ragadozó #43 üzenetére

    Szia!

    Oke, tisztul a kep.
    Csak azert szoltam, mert ha egyszer a Tudastarba kerul egy cikk, akkor abban nem szerencses ha felreertheto dolgok vannak.
    Amugy az altalad veletlenszerunek nevezett jelalak, is szinusos osszetevokbol all. (ezek terjednek az altalad emlitett frekvencia savban, 20-20,000 Hz szelessegben)
    A halozati feszultseg alapveton szinuszos, de a kulonbozo induktiv fogyasztok "zaja"-inak koszonhetoen szepen ra szuperponalodik. (nem beszelve mind az amplitudo mind a frekvencia csuszasokbol adodo torzulasrol )
    Szoval (nem ertek hozza, csak valamikor jonak titulaltak elektronikabol) a tapfeszultseget kellene szurni, illetve annak meg van is ertelme.

    A bi-kabelezesnek es az osszes egy hokusz-pokusznak sok ertelmet nem latom.
    Azt viszont latom, hogy egy egesz iparag nott erre, es szepen megelnek belolle.

    Amik szamithatnak
    - Pl a termikuszaj merteke, ami valoszinuleg anyagminoseg-homerseglet-kitudjamegmi fuggvenye. (Johnson zaj v2=4kTRB , ahol v2 lenne a feszultseg negyzetenek atlagerteke, tobbi a Boltzmann allando, homerseglet illetve az ellenallas ) Ennek a spekruma talan egyenletes, hasonlo mint a feher zaj spektruma (talan)
    - Ilyen lehet meg a vezetek impedancianak frekvencia fuggese
    - Illesztetlen lezarasok es az igy letrejovo refleksziok.
    - antennakent viselkedik es vesz minden zajt a kornyekrol.
    - kitudjameg mi, talan meg a szigeletes dielektromos allandoja is.

    De: mi most a hallhato frekvencia tartomanyban vagyunk!
    Itt ezeket el lehet hanyagolni. Foleg a hangfal kabeleknel, ahol mar komoly teljesitmenyek vannak.
    Ezeknek max a teljesitmenyre valo meretezes, aminek lehet ertelme.
    Interkonnekt kabeleknel kicsit mas lehet a helyzet, de ott sem kulonosebben, mivel meg mindig "egyenaram" van ott (az egyik volt tanarom alkalmazta ezt a kifejezest az 1 megahertz alatti jelekre, "az kerem meg egyenaram")

    Mas a helyzet nagysebessegu digitalis atvitelnel.
    Igaz, ott a kulonbozo atviteli retegeknel hibadetektalast es javitast is alkalmaznak, de elofordulhat, hogy nem tudnak javitani, es akkor vagy ujra kuldetik (ezt ugye, egy valosideju medianal nem nagyon lehet) vagy hagyjak a fenebe es marad ugy ahogy van.
    Szoval ott szamithat a midenfele hokuszpokusz, (lasd: CAT6e kabel)

    Pisti

    [ Szerkesztve ]

    the Mind is a terrible thing to Waste

Új hozzászólás Aktív témák