Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • putti

    aktív tag

    válasz b2fodist #4 üzenetére

    Gondolom azt szerette volna kihozni a dologból, hogy nem csak az nm számít,hanem hogy az adott konstrukció milyen hatékonyan van megépítve. Szerintem erre jó hasonlat volt az amd nvidia gpu összevetése. A felsőkategóriâs nvidia 12 nm-es gpu-k beérik kevesebb vagy ugyanannyi energiával is mint az amd 7 nm gpu-k i és gyorsabbak is nála. (Persze függ a sebesség és energiafogyasztás a többi körítéstől is )Nem csak az számít hogy hány nm-en készül el egy adott cpu vagy gpu, hanem a konstrukció felépítésétől és hatékonyságától is.

    ( Lehet csinálni 7 nm-en olyat rossz konstrukciót is ami többet eszik és lassabb is mint egy 10 nm-en megépített és jól optimalizált stepping )
    Ha meg tévedtem akkor ez van.

    [ Szerkesztve ]

  • putti

    aktív tag

    válasz Lacika112 #15 üzenetére

    Szerintem teljesen mindegy hogy egy adott prociban mennyi a tranzisztorszâm. Pl tegyük fel hogy van két ugyanolyan teljesítményű Amd és Intel proci. Nyilván ilyen nem lesz de tegyük fel. Lehet hogy az egyik gyártó mondjuk 1 millió tranzisztorral kevesebbet használ fel, mert az adott steppingben az ő elképzelésének megvalósításához ennyivel kevesebb kell.

    Egy cpu vagy gpu a szimpla csíkszélesség csökkentéstől vagy tranzisztorok növelésétől nem lesz jobb vagy gyorsabb. Ahhoz egy jól optimalizált és jól megtervezett stepping is szükséges. Nyilván az elmondható hogy a kisebb csíkszélesség egy fejlettebb technológiai eljárás, de a csíkszélesség csökkentése nem jelenti azt hogy automatikusan nő a sebesség, ahhoz az adott chipet is át kell tervezni és optimalizálni.

    Vegyünk egy cput példának. 10 nm-en ketyeg és 125 wattot eszik. Ugyanezt a cpu-t és konstrukciót átültetem 7 nm-re. Attól még nem lesz gyorsabb. Max annyi különbség lesz hogy mivel minden ugyanaz maradt csak kisebb csíkszélességen kevesebbet fogyaszt. Ha teljesítményben többet és gyorsabbat szeretnél akkor nyilván az adott steppinget is át kell tervezni hatékonyabbra.

    [ Szerkesztve ]

  • putti

    aktív tag

    válasz Ribi #20 üzenetére

    Számítottam erre a válaszra.

    Eddig eléggé el voltak úgymond kényelmesedve a gyártók. A teljesítmény növekedését mindíg bővítéssel érték el és ahhoz hogy bővítsenek csíkszélességet kellett csökkenteni.
    Most hogy kezdenek a csíkszélesség csökkentésének nehézségébe ütközni, nyilván el kell gondolkozni a stepping tervezésén is.

    Másképp kérdezem. Tegyük fel hogy te vagy X cpu gyártó én pedig Y. Tegyük fel hogy legyártottunk egy mindenben azonos teljesítményű cpu-t, de az enyémben mondjuk 3 millió tranzisztorral kevesebb van, mert az én mérnökeim a cpu adott részét annyira jól megtervezték és optimalizálták hogy ennyivel kevesebbel is beéri azonos teljesítmény mellett. Akkor az én cpu-m rosszabb mint a tiéd mert azonos teljesítményű de kevesebb tranzisztor van benne?

  • putti

    aktív tag

    válasz Ribi #22 üzenetére

    Én értem hogy te mire gondolsz abban igazad van. Neked nem jött át amire én gondoltam.

Új hozzászólás Aktív témák