Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Z10N #2 üzenetére

    Valahogy ki kell termelni ezeket a fejlesztéseket. Nem véletlen marad egyre kevesebb szereplője a fab ágazatnak, mert nem bírják pénzzel.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Tüzi #6 üzenetére

    Mondjuk mivel jelenleg a világ chipgyártásának 80-90%-a Taiwanon van, nem hinném, hogy úgy mindenki más szépen elnézni, ahogy "kína behúzza a szigetet".

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Z10N #12 üzenetére

    Puszira senki nem növel gyártókapacitást, mert az marhára nem éri meg, hogy aztán mondjuk 50%-ban üresen áll a gyártósor. Akkor növelnek, amikor várható igény van rá, de ezt évekre előre kell megtervezni és az utóbbi 1-2 év eseményeit nem nagyon látta előre senki.
    Nagy vonalakban kb az van, hogy a járvány elején sokan lemondták a tervezett kapacitást, mert visszaesésre számítottak, és ezt allokálta a gyártó másnak. Csak jóval gyorsabban visszatért az igény, és az addig 80-90%-on üzemelő gyártósorok nem bírták a hirtelen túlrendelést. Erre amúgy egy megoldás talán az előre menekülés, hogy a nem a meglevő technológiára építenek még gyárat, ami mire készen lesz már kb feleslegessé is válik, hanem a következő lépcsőket tolják, és arra terelnek át akit csak lehet. Így van fejlődés is, és fel is szabadul a jelenlegi 7nm egy része. Ha most állnának neki 7nm gyárat építeni, az mire készen lesz, már minden jelentős szereplő már rég kisebb csíkszélességen lenne.

    dkess: Persze, hogy "békés" módon akarják megszerezni, de ha az nem megy, akkor hamar átmegy abba, hogy szétcsapjuk a pofátokat. Lásd mondjuk HK esetében.

    [ Szerkesztve ]

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Tüzi #15 üzenetére

    Persze, jól mutatja ezt az is, hogy a legutóbbi taiwani választásokon volt a mostani elnökasszony, aki elég erősen függetlenségpárti, és volt ellene 4-5 kkp által támogatott báb.
    Csak a különbség az, hogy HK felett van tényleges (jogi?) befolyásuk is, a városi tanácsba eddig is delegáltak képviselőket (ami most egy törvénymódosítás óta már többséget jelent a tanácsban sajnos), és mivel arra a területre volt visszaadási szerződésük, így nagyon sokat tényleg nem tehettek a külső hatalmak ellenük.

    Taiwan azért más. És nem véletlenül cirkál arra egy pár romboló meg anyahajó amerikai színekben. Csak kína most éppen próbálja kiprovokálni a konfliktust a légtérsértésekkel meg egyebekkel, hogy ők morálisan felsőbbrendűként szállhassanak be.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz dkess #20 üzenetére

    Hát, azért az idő nem annyira nekik dolgozik szerintem :N Rövidebb távon még igen, mert most éppen nem ők vannak lépéskényszerben. De aztán 2-3 évtized múlva legkésőbb elkezd beütni a népességcsökkenés, vízhiány vagy akár az ingatlan lufi is, hogy ne is beszéljük arról mennyire negatív irányba megy a közvéleményben kína megítélése a nyugati világban. És ezen nem segít az az ámokfutás, amit mostanában csinálnak a közösségi médiában (a diplomatáik folyamatos uszítása és mocskolódása, bár ez elsősorban a hazai piacnak szól, ilyen "jól megmondtuk" jeligére).

    Érdekes helyzetet fog ez szülni még, nem beszélve a sok hitellel, amit most kiszórnak Afrikában meg még egy-két országban.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz adlersson #24 üzenetére

    Érdekes kérdés, mert ugye bő 10 éve még érdekelte nagyon is kínát a többiek véleménye, csak az új pártvezetés más utat vett.
    Az a közkedvelt munkakörnyezet is azért sokat változott. Egyre erősebb a gentrifikáció és gazdagodási ráta abban az országban is, és egyre nehezebb tömegesen kihasználható munkaerőt találni (-> goto ujgur kényszermunka). Plusz ott vannak az erős korlátozások és keménykedések, ami a kínában jelenlétre vágyó nyugati cégeket illeti, ez sem éppen bizalomébresztő, de egyelőre még ezzel együtt is megéri a piacuk.
    Azt sem érdemes szerintem készpénznek venni, hogy amiben most éppen versenyképesek, az úgy is marad mindig. Ezerfelé kell pénzt önteniük, hogy fenntartsák a jelenlegi állapotukat, miközben több mutatóban már jócskán lassulást vagy akár csökkenést lehet felfedezni.

    Az igaz, hogy a nyugati fogyasztók továbbra is habzsolni fognak, amíg tehetik, de ezt kicsit egyensúlyozni fogja például az új EU vámtörvény és hasonlók. De abban viszont nem értek egyet, hogy ne érdekelné az embereket, hogy ki masírozik és hol. Hatalmas felháborodások vannak már akkor is, amikor még a kínai rendszerhez messziről sem mérhető korlátozások vannak. Csak egyelőre errefelé még nem érint közvetlenül a kínai nyomulás, de akik például ott vannak a régióban, sokkal közelebbről élhetik meg, ahogy lassan a második gyarmatosítását megélő Afrika is szembesülhet vele.

    dkess: Azokra a mesterséges szigetekre gondolsz, amik kb maguktól omlanak bele a tengerbe, mert rossz minőségűek? :B

    [ Szerkesztve ]

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Hoplitész #35 üzenetére

    Nem feltétlen fő szempont, de azért nézd csak meg ezt a grafikont: [link]
    Ha a kék háromnegyed helyett piros lenne rajta, akkor ki diktálná a (tech)világ menetét? És vele együtt szó szerint mindent a mai modern világban?

    Darmol: Hát igen, nem kell azóta a "kínai emberek, férfiak, nők és gyerekek, tömeges legyilkolását" külföldiekre bízni, magabiztosan megoldja a párt egyedül is :K

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák