Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz TeeJay #18 üzenetére

    a kábelezésben a kábel maga apróság. ami sokba kerül az az, hogy megszerezd a jogot, hogy kábelezhess, utána elérd, hogy megfelelően elő legyen készítve a hely, amin kábelezel, utána megkapd az engedélyeket. ha ez mind megvan (amivel el is gurítottad a költségvetés zömét), akkor megveszed a kábelt, felrakod és boldog vagy.

    kábelezni kétféleképpen lehet:
    1. önállóan kábelezel, vagyis a kábelt úgy rakod le/fel, hogy nincs kötődésed semmihez. ilyen is van, de ez drága. vidéken csináltak olyat, hogy raktak le spéci oszlopsorokat, amiknél szempont volt, hogy olyan magas legyen, hogy a pirézek ne akarjanak felmászni. illetve megfelelő javadalmazás mellett a piréz törzsi főnöknek megmagyarázták, hogy az optika, felesleges letépkedni, mert ha megpróbálja leégetni a műanyag borítást, porig ég az egész kábel.

    2. nem önállóan kábelezel, hanem valamiféle meglévő tereptárgyra mászol fel társbérletnek. ez elég gyakori. példák:
    a: településen belül igen gyakori, hogy a helyi áramszolgáltatói infrastruktúrára (oszlopsorra) települsz. ebben az a hátulütő, hogy az oszlopnak az utolsó módosítás időpontjában érvényes szabványnak kell megfelelnie. vagyis simán előfordulhat, hogy te cseréled a 230 voltos hálózat szerelvényeit is ingyen az áramszolgáltató számára, hogy felengedjen az oszlopára. ezután még bérleti díjat is fizetsz az oszlopért. de van, hogy ez az egy megoldás van, mert a település vezetőinek herótja van a pókhálótól és nem enged újabb oszlopsort telepíteni.
    b: van olyan, hogy annyira herótjuk van, hogy kénytelen vagy elásni a kábelt. ekkor kivezényled a piréz gépsort és elássák a kábelt (elvileg) megfelelő mélységre és módon, illetve csinálsz hozzá kis dobozokban leágazási pontokat.
    c: egyik magyar távközlési szolgáltató úgy oldotta meg a gyors kábelépítési lehetőséget, hogy közös céget hoztak létre a nagy magyar vállalattal (nem írom ki, rá fogsz tudni jönni). amikor az út nem fából van, nem aszfaltból, hanem vasból, akkor a vonatkozó törvény azt mondja ki, hogy az "út" plusz két oldalt 5-5 méter a vállalat magántulajdona. Ott úgy húzol kábelt, ahogy neked tetszik, mert nem közterület.
    d: nem ritka, hogy településen kívül is betonvillanyfára aggatják a kábelt. ennél érdekesebb technológia, hogy a nagyfeszültségű vezetékek üregesek, és belefújják a vezetékbe az optikát. így lett a magyar villamosenergia iparnak saját gerinchálózata. mondjuk a benzinkutas csávók meg az olajvezetékek mellé gurítottak optikát.
    e: az is gyakori, hogy megépülő infrastruktúra alatt hagynak helyet, előkészítenek kábelezésre. Például az autópályák alatt nem csak a forgalomfelügyeleti rendszer számára van kábelezés, hanem van bérbe adható hely hálózatépítésre.
    f: Pesten a forgalomvezérlő rendszernek van saját kábelalagút rendszere. ott is vannak internet szolgáltatói drótok.
    g: de a nagy szolgáltatók elég sok kábelcsövet leraktak településen belül az évek során.
    h: és olyan is van, hogy nem kábeleznek. az antenna hungáriának van egy halom mikrohullámú átviteli rendszere, amin sok mindent szolgáltat.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák