Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz darál0w #27 üzenetére

    Én sem vagyok sokkal idősebb, de nálunk 6.-ban még igencsak a játék ment. 8.-ban már kevésbé, persze. Jött a csajozás, a bandázás meg ilyenek. De pia, cigi züllés, meg főleg fű az egyáltalán nem.
    Moha meg az én hsz-emből jól látszódik a kontraszt. Te azt tapasztaltad amit. Mi meg mást, majdnem az ellenkezőjét.

    Tehát a konkrét változást így, ennyiből nem lehet tényszerűen levonni. Talán abban kiegyezhetünk, hogy régebben a fegyelem és annak betartatása sokkal jobban működött, mint manapság. És régebb alatt most 30-40+ évet értek.
    Nagymamám pl magázta a saját szüleit, édesapját és anyját is. Ma már ezt elég irreálisnak gondolnánk, de akkoriban ez volt a természetes.
    Tehát ha csak ilyen apróságokon is, de észrevehető, hogy lazul a társadalom. Ami egy szintig jó. De a fegyelem eltűnése, lealacsonyodása széteséshez vezethet.

    @moha:

    Nem nagyon emlékszem már mivel játszottam 10-11 évesen. V.színüleg legóval. Esetleg elektromos kisautókkal, vasutakkal. Na meg talán Comodore 64-gyel.
    Egy a lényeg: eszembe nem jutott piálni, cigizni, bandázni.

    Rajzolni tudtam. Ma már kérdés mennyire. Rajtagozatos suliba jártam, nyertem is pár versenyt :) Én is azt veszem észre, hogy a fiatalabbak bizonyos téren "hátrányban" vannak. És nem a mostani önmagammal, hanem az akkori önmagammal is.
    Biztos neveltetés kérdése is, de nekünk akkoriban fontosabb volt a tanulás. Nem csak a buliról szólt az iskola. Elszégyelltük magunkat ha rossz jegyet kaptunk. És féltünk, hogy a tanár esetleg rosszat fog mondani rólunk a szülőin, mert akkor otthon leszidnak. A tanároktól is féltünk, de az inkább tisztelet volt, mint rettegés, hiszen sohase bántottak minket. Ma már ezt jóval kevésbé érzem a mai gyerekekből. Persze, mint mondtam nincs reprezentatív mintám. :)
    Általánosban pl volt egy csaj, aki szép volt, na nem kirívóan csak átlagosan viszont kitűnő szín ötös tanuló. Mindenki bele volt zúgva :) Pedig nem voltak menő cuccai, nem járt menő ruhákba, nem öltözött kirívóan. Semmi extra, csak jótanuló volt. Ma meg már többnyire az ilyet kiközösítenék.

    Más példa. Ismerősünk 3 éves kislánya hisztit csap, hanem egymáshoz illő ruhákban mehet el otthonról. A lila szoknyához csak lila cipőt hajlandó felvenni és így tovább. Ellenkező esetben orbitális hisztit csap.

    Persze ez mind lehet a szülői nevelés hibája is. De ma már inkább az számít milyen telefonod van, milyen cuccokban járkálsz, vagy épp milyen negatívan kirívó dolgot tudsz csinálni. És mindez már trendszerűen kezd kialakulni. A többit a Tankcsapda elénekelte :) Vagy épp tanárt vernek. Ezzel kimutatva valami primitív felsőbbrendűséget, miszerint ő képes megverni az elvileg feljebbvalót is... Szánalmas.

Új hozzászólás Aktív témák