Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkess

    őstag

    Az én észrevételeim:

    - LAN: Különösen a csak 2 db PCIe gen4 NVMe illetve az eleve Aquantia vezérlő használata mellett választhatták volna ennek a 10 GBit/s verzióját is a mostani 5 GBit/s helyett. Pláne 200 KHUF -ért. Egyébként én nem tudok túl sok 10 GBit/s Ethernet -el rendelkező X570 alaplapot.
    - 3 db PCIe gen4 NVMe beleférhetett volna a jelenlegi 2 db helyett ...
    - A X8 és X4 -es PCIe közé berakhattak volna még egy X1 -est is. Amennyiben X1 -est használjuk, akkor egy (két slotos) VGA esetén is a VGA ventijei a X1 -es kártyára néznek közvetlenül.
    - a chipset ventillátor beszívónyílása közvetlenül a két slotos VGA alá esik. Nem a legszerencsésebb elrendezés ...
    - a chipset illetve a VRM bordákat összeköthették volna egy heatpipe -al. Ebben az esetben a chipset extra hőjének jelentős részének leadását a VRM bordák (+ az amúgyis működő házventik) segítségével megoldható lett volna. Ehhez hozzávesszük, hogy a VRM bordák meg vannak támogatva addicionális és opcionális vízhűtési kapcsolódási pontokkal - így ezek együttes használatát feltételezve gyakorlatilag teljes mértékben elfelejthettük volna a chipset ventit (mármint működés szempontjából). Ezt komoly ziccer kihyagyásnak tartom ...
    - apróság: az egyik 4 tűs PWM venti csatlakozó (CHA_FAN) nem a legszerencsésebb helyen van. Ezt biztosan nem fogják használni üveg oldalfalú házban ...

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz Sinesol #82 üzenetére

    Igen, ilyenkor gondolkozni szoktam, hogy az emberek úgy általánosságban értik-e a "jövőállósság" fogalmát. Általában azzal szokták keverni, hogy évente komplett konfigot cserélünk avagy amennyiben valakinek a Windows telepítés a "hobbija". Namost például aki évente kukázza a teljes konfigot annak a "jövőállósság" egyáltalán nem fontos. Ismerek ilyen embereket - hidd el, Nekik már az sem számít mi lesz 2 év múlva. Azoknak adott esetben AMD platformon tényleg felesleges X470 fölé menni ...

    Vegyünk másik példát - pl. engem, aki szívesen elkeccsolna egy platformon 6-7 évet és ebbe mondjuk belefér:

    - egy CPU váltás mondjuk 3 év múlva,
    - 1 vagy 2 VGA váltás,
    - esetleg új SSD stb. stb.

    Pl. én egy 7 éves Z77/3770K (kis tuninggal)/16 GB RAM/RTX 2070 (ugye ez utóbbi kakukktojás - ez csak tavalyi vétel volt) vígan BfV -ztem 4K és High/Ultra -n ... Úgy egyébként minden másra is elég volt ...

    Namost terv szerint kb. 3 év múlva lesz majd a mostani konfigba (X570/3700X/32 GB RAM/RTX 2070/PCIe gen4 SSD) egy Zen2 refresh 12/16 magos CPU. Amennyiben lesz a Zen2 refresh után is még kompatibilis AM4 CPU generáció akkor persze az. Amit most nem mondunk meg, hogy lesz-e olyan explicit API ami mondjuk "zabálni" fogja a VGA -k terén a PCIe sávszélt? Akár az új generációs RTX eljárások, új DirectX vagy egyebek. Akkor egy X470/B450 -el meg leszel lőve.

    Azaz a kérdést úgy is fel lehet tenni, hogy milyen konfiggal lennél szívesebben mondjuk 5-6-7 év múlva?

    - egy X570/Zen2 refresh 12/16 magos CPU/PCIe gen4 SSD/akkori új VGA ,
    - vagy a mostani X470 konfigoddal?

    Ezt jelenti a "jövőállósság". Ez persze nem indokolja önmagában a 200 KHUF -os alaplapokat (nekem sem) ...

  • dkess

    őstag

    válasz Sinesol #89 üzenetére

    Amennyiben csak egy új a jelenlegivel kompatibilis Ryzen AM4 generáció lesz, akkor az X470 persze még elmegy. Azt is elfogadom, hogy az X570 a PCIe gen4 -el egyetemben gyakorlatilag túl sokat nem jelent egy átlagfelhasználónak jelenleg . Pl. a B350 -re már most hivatalos támogatás van a Zen2 -re (nincs) ?

    Azonban jövőállóságról meg 5-6-7 év távlatáról beszéltünk(/tem). Persze kompromisszummentes nem lesz, meg lehet akár évente is cserélni a cuccot - de ez már nem a jövőállóságról szól.

    Amennyiben a komolyabb több vga-s munkaállomások alatt alapvetően a HEDT platformokat értjük, akkor ott azért még a 4 sávos memóriavezérlővel rendelkező cpu-k a "divat". Már ez is speciális igény nagyon és ár vonatkozásában is más kategória a rendszer, mint akár egy X570 alapú. A szerver alapú rendszerek meg már minden vonatkozásban teljesen más kávéház.

    Asztali - és sok esetben még HEDT vonalon is - rendszereknél a memóriasávszél jócskán elég és sokáig elég is lesz. Ahogy írtam is - én is elvoltam DDR3 -on idáig vígan és kompromisszummentesen. Az RTX meg egyéb megjelenítéssel kapcsolatos modern API -k meg jelenleg is a VGA RAM sávszél igényesek és nem annyira a rendszer RAM -ra támaszkodnak. Szerintem most a DDR5 asztali fronton igazából annyira nem hiány.

    A X570 kérdéshez általánosságban (nem ehhez a laphoz) - a jobb VRM -ek (ismétlem - általánosságban), jobb hang, gyorsabb Ethernet/Wi-Fi, PCIe gen4, rahedli USB3.x meg gen2 -es csatik stb. stb. illetve a várhatóan hosszabb támogatás (a régebbi chipset -ekhez képest) megérhet némileg többet. A kérdés az, hogy kinek-mit. Amennyiben nekem is lett volna X470, akkor én sem vettem volna X570 -et. Totál új rendszerként véve már más a leányzó fekvése. Persze 200 KHUF -ot már nálam sem ...

Új hozzászólás Aktív témák