Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz mzso #17 üzenetére

    Több száz GHz nem valószínű, hogy valaha is lesz. Mindennek a fény az oka. Nyomorék nem hajlandó 3e8 m/s gyorsabban haladni. Ez azt jelenti, hogy 3GHz egyetlen üteme alatt ami ugye 1/(3e9) s megtesz 10cm-t.
    Vegyél elő egy vonalzót és kezd el nézni, hogy milyen távolságok vannak a a CPU és a RAM közt.
    Persze erre mondhatod, hogy és? A RAM tartalma ott van a Cacheben ami a CPU-n belül található egy 400-600mm2 területen, szóval mag átlója kb 2cm. Ez azt jelenti, hogy 15GHz órajel alatt, már a CPU-n belül is csak akkor ér oda a jel, ha nyílegyenesen kell mennie. Nem számolunk azzal, hogy kvantumszinten a szabályok picit mások, a 2cm alatt hányszor lassul a jele, mert a tranzisztornak is szüksége van egy kis időre míg kapcsol...
    Szóval 30-100GHz eléréséhez szerintem egzotikus kvantum trükköket kéne alkalmazni, hogy le lehessen győzni a fénysebességet. pl kvantum-összefonódás.

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz #06658560 #21 üzenetére

    Ott ahol az információnak meg kell érkeznie a feldolgozáshoz.
    Elértük azt a szintet, hogy a processzoron belül az egységes órajelszinkron fenntartás kihívást jelent.

    Nem vagyok elektromérnök, szóval más talán jobban hozzá tud szólni.
    Végül is a jelenlegi futószalag modell is már részfeladatokat megoldó részegységekben gondolkodik. Elég csak a részegységen belül fenntartani a szinkront. De azért nem egyszerű

    A program is egy adat.
    Ha úgy tekintjük, hogy a program adat és az adat információs jelként terjed az áramköri lapkán, ahol ha elér egy részegységet akkor az egy picit alakít az információn, akkor elég csak azt szavatolni, hogy az információ minden egyes bitjének az áthaladás alatt közel ugyanannyi időt/távot kelljen töltenie. Esetleg az út során vannak pontok, ahol az egyes bitek be tudják várni egymást.
    De gondolj bele, itt már számíthat (?), hogy egy dword szorzás esetén az egyik szám 2. bitjének a végeredmény 31. bitjére is hatása lehet, szóval a jelnek oldalirányba is terjednie kell.
    30GHz jel hullámhossza 1cm, szóval a feldolgozóláncban az egyes bitek feldolgozási hossza max ennyivel térhet el.
    Aztán amihez nem értek, hogy a tranzisztoroknak is van egy nyitási/működési sebessége. Ezek a végrehajtás során összeadódhatnak. Aztán az is számíthat, hogy melyik bitnek mennyi tranzisztoron kell keresztül mennie, azokon mennyi időveszteséget szenved, ha ez a dwordon belül eltér, akkor megint csak máskor van a végponton az adat.
    Ami gondolom a túlhajtásnál meg számíthat, hogy ezeknek a tranzisztoroknak a nyitási sebességen kívül a gyártási pontatlanságok miatt van egy tűrése is. Azaz nem tudnak két tranzisztort tökéletesen ugyanúgy legyártani, az egyes tranzisztorok nyitási sebessége CPU-n belül eltér. Nem sokkal. Lehet, hogy csak 20ps (tipp?) De ugye sok kicsi sokra megy, és ha a tranzisztor teljes működési ideje 333ps (3GHz esetén, akkor az az +/-20ps fájdalmas lehet, és egyszer csak elkezd nem megbízhatóan üzemelni, mert nincs időszinkron.

Új hozzászólás Aktív témák