Hirdetés
- Hogy is néznek ki a gépeink?
- [Re:] Brutálisan nagyot kockáztat az Intel a mobil Alder Lake generációval
- Házimozi haladó szinten
- [Re:] Kivezetik a piacról az iMac Prót - jön az ARM-os iMac?
- [Re:] Gusztusos GeForce RTX 3060 a Gigabyte boszorkánykonyhájáról
- Milyen házat vegyek?
- Melyik tápegységet vegyem?
- Milyen Android TV BOX-ot vegyek?
- Milyen videókártyát?
- ZIDOO médialejátszók
Hozzászólok Aktív témák
-
Tyrel
őstag
Mi lett azzal hogy már a 7-10nm is az anyagok /szilícium/ fizikai határait feszegeti?... 3nm?...
Turenkarn
-
satz18
őstag
Mindeközben az Intel...
Asus GL502VS, Lenovo x60, Xiaomi Mi 9T, PS 3
-
A nm előtti szám már PR jelzés. Egyébként ott a GAAFET, mint FinFET utód illetve az EUV, ezekkel még elleszünk. Egy ideig.
De az EUV pl eleve egy olyan dolog már amit kevesen engedhetnek meg maguknak, nem véletlenül szált ki a Global Foundries.
8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra kijárási korlátozás
-
t72killer
titán
Így van
Kb reszeljük a fingot. Nagy kérdés, hogy tényelgesen tudnak-e bármit is javítani a fogyasztás/teljesítmény arányon, illetve a chipek gyártási költségén? Ez már messze nem a 130->90nm technológiai váltás, amivel pl megjelent az A64 x2, berobbantva a népet a többszálúság világába.
"A win98 biztonságos, ui már vírust sem írnak rá 10 éve."
-
paprobert
senior tag
#1
Jim Keller a júliusi Inteles interjújában kifejtette, hogy bár lehetséges időszakos lassulás, ő teljesen biztos hogy a következő évtizedekre is lesz 'technológiai roadmap'. Elmondta, hogy közel 30 éve dolgozik a szakmában, és már a 90-es években is a 'már csak 10 év van hátra' mantra ment.
A szembejövő problémák némileg változnak, és ha valami kikerülhetetlennek tűnik, akkor új filozófiával, új ötleteket bevetésével megy tovább az élet.
[ Szerkesztve ]
640 KB mindenre elég. - Steve Jobs
-
menpee
aktív tag
Megszorzod néhány milliárd tranzisztorral chipenként a fingot és ott a hurrikán.
Továbbá a 130->90nm technológiai váltás 40nm-t csökkentett egy húzásra, a 2008-as 45nm és az idei 7 nm-es gyártástechnológiát összehasonlítva valószínűleg hasonló ugrást látnánk. Amikor van miből faragni, akkor könnyű a dolog, amikor nincs, akkor egyre nehezebb és drágább.
,,Piracy is almost always a service problem and not a pricing problem." - Gabe Newell
-
Jujj, ez nem egészen így van.
Az arányok számítanak.
130 nm-nél a 90 nm az kb 1.4x kisebb, azaz körülbelül fele területet igényel egy újabb chip. Míg 45 nm-hez képest 7 nm kb 6.5x kisebb csíkszél, azaz kb 41x (!) kisebb területet foglal ugyanaz a dizájn.
[ Szerkesztve ]
8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra kijárási korlátozás
-
O_L_I
őstag
Kis szemezgeti való a cikkhez kapcsolódóan: [link]
A telómba lévő Snapdaragon 835 tranzisztoraiból kijönne bő 1000 darab 386-os proci[ Szerkesztve ]
-
paprobert
senior tag
[ Szerkesztve ]
640 KB mindenre elég. - Steve Jobs
-
mzso
addikt
Még akkor is tudnak bőrt lehúzni erről a szilícium rezsó technológiáról amikor már nincs is.
Adná az ég, hogy valaki piacra dobjon valami modernebb, gyorsabb processzor technológiát ennél a 60-as évekbelinél amit még mindig nyúznak.
Tök jó lenne valami több száz GHz-es grafén, vagy egyéb 2D anyagra épülő technológia. Ezek meg rohadhatnának meg ott ahol vannak, Intelestül TSMC-stül. -
Qkackca
senior tag
Akit érdekel kicsit mélyebben, igaz angolul van:
https://fuse.wikichip.org/news/1479/vlsi-2018-samsungs-2nd-gen-7nm-euv-goes-hvm/http://www.hwbot.org/user.do?userId=8629 | 'hét lakatlan faluban nincsen párja'
-
borg25
senior tag
Több száz GHz nem valószínű, hogy valaha is lesz. Mindennek a fény az oka. Nyomorék nem hajlandó 3e8 m/s gyorsabban haladni. Ez azt jelenti, hogy 3GHz egyetlen üteme alatt ami ugye 1/(3e9) s megtesz 10cm-t.
Vegyél elő egy vonalzót és kezd el nézni, hogy milyen távolságok vannak a a CPU és a RAM közt.
Persze erre mondhatod, hogy és? A RAM tartalma ott van a Cacheben ami a CPU-n belül található egy 400-600mm2 területen, szóval mag átlója kb 2cm. Ez azt jelenti, hogy 15GHz órajel alatt, már a CPU-n belül is csak akkor ér oda a jel, ha nyílegyenesen kell mennie. Nem számolunk azzal, hogy kvantumszinten a szabályok picit mások, a 2cm alatt hányszor lassul a jele, mert a tranzisztornak is szüksége van egy kis időre míg kapcsol...
Szóval 30-100GHz eléréséhez szerintem egzotikus kvantum trükköket kéne alkalmazni, hogy le lehessen győzni a fénysebességet. pl kvantum-összefonódás. -
Kopi31415
félisten
Elméletileg gondolkodva, egy nulla ellenállású, impedanciájú vezeték esetében hol számít a vezeték hossza a vezetéken haladó adatcsomagok között eltelő idő szempontjából?
Part to Part | Status:122% completed | Estimated time remaining:1193hr 2min 30sec ----- Converting Data | Status: 425% completed | Estimated time remaining: 1193hr46sec
-
borg25
senior tag
válasz
Kopi31415 #21 üzenetére
Ott ahol az információnak meg kell érkeznie a feldolgozáshoz.
Elértük azt a szintet, hogy a processzoron belül az egységes órajelszinkron fenntartás kihívást jelent.Nem vagyok elektromérnök, szóval más talán jobban hozzá tud szólni.
Végül is a jelenlegi futószalag modell is már részfeladatokat megoldó részegységekben gondolkodik. Elég csak a részegységen belül fenntartani a szinkront. De azért nem egyszerűA program is egy adat.
Ha úgy tekintjük, hogy a program adat és az adat információs jelként terjed az áramköri lapkán, ahol ha elér egy részegységet akkor az egy picit alakít az információn, akkor elég csak azt szavatolni, hogy az információ minden egyes bitjének az áthaladás alatt közel ugyanannyi időt/távot kelljen töltenie. Esetleg az út során vannak pontok, ahol az egyes bitek be tudják várni egymást.
De gondolj bele, itt már számíthat (?), hogy egy dword szorzás esetén az egyik szám 2. bitjének a végeredmény 31. bitjére is hatása lehet, szóval a jelnek oldalirányba is terjednie kell.
30GHz jel hullámhossza 1cm, szóval a feldolgozóláncban az egyes bitek feldolgozási hossza max ennyivel térhet el.
Aztán amihez nem értek, hogy a tranzisztoroknak is van egy nyitási/működési sebessége. Ezek a végrehajtás során összeadódhatnak. Aztán az is számíthat, hogy melyik bitnek mennyi tranzisztoron kell keresztül mennie, azokon mennyi időveszteséget szenved, ha ez a dwordon belül eltér, akkor megint csak máskor van a végponton az adat.
Ami gondolom a túlhajtásnál meg számíthat, hogy ezeknek a tranzisztoroknak a nyitási sebességen kívül a gyártási pontatlanságok miatt van egy tűrése is. Azaz nem tudnak két tranzisztort tökéletesen ugyanúgy legyártani, az egyes tranzisztorok nyitási sebessége CPU-n belül eltér. Nem sokkal. Lehet, hogy csak 20ps (tipp?) De ugye sok kicsi sokra megy, és ha a tranzisztor teljes működési ideje 333ps (3GHz esetén, akkor az az +/-20ps fájdalmas lehet, és egyszer csak elkezd nem megbízhatóan üzemelni, mert nincs időszinkron. -
joysefke
veterán
válasz
Kopi31415 #21 üzenetére
A vezetékben sem tud fénysebességgel vagy gyorsabban terjedni a jel, függetlenül a vezeték ellenállásától/impedanciájától.
Legjobb (középiskolás) tudásom szerint az összes kábelen terjedő jel (elektromos impulzus) úgy terjed, hogy amikor feszültséget kapcsolsz a kábelre illetve bármilyen áramköri elemre, akkor a vezeték illetve az áramköri elem körül a kapcson lévő feszültség (potenciál-különbség) hatására kiépül egy elektromos mező, amely elektromos mező a benne található töltött mozgékony részecskéket is mozgatja.
A jel terjedési sebessége ennek megfelelően nem az elektromos részecskék mozgási sebessége lesz, hanem a vezeték illetve az áramköri elem körül kiépülő elektromos mező felépülési/változási sebessége. Az elektromos mező felépülési sebessége pedig egyenlő a vezetéket körbevevő anyagban az elektromágneses sugárzás terjedési sebességével. Ez mondjuk a fény sebességének olyan 70-99% a.
Tehát a processzorban a jelek terjedési sebessége is kevesebb (de maximum) mint a fénysebesség. Ez pedig azért lehet szűk keresztmetszet, mert a processzoron belül vannak olyan egységek amelyeknek egymáshoz képest szinkronban kell üzemelniük. Ezt egy órajelgenerátor jele biztosítja számukra amelynek ütemére dolgoznak. Ami nem lehet egyszerű, ha olyan hosszúak a vezetékek/egymástól való távolságok, hogy már az órajel generátor jele és enyhén más fázisban van a vezeték két végén.
[ Szerkesztve ]
-
Reggie0
nagyúr
Igazabol elektromagneses mezo epul ki, azaz nem csak elektromos, hanem magneses ter is. Konkretan a sebessegtenyezo a relativ premabilitias es relativ permittivitas szorzat negyzetgyokenek a reciproka. Raadasul ez meg frekvenciafuggo is(lathato tartomanyban ez a toresmutato).
(#22) borg25: Igazabol a hullamhossz otode-hatoda a megengedett elcsuszas, mert meg a tranziensek lecsengeset is meg kell varni. Ha nagyon rafekszenek es minden szempontbol homogen terjedest meg tudnak oldani, akkor is max a fele, mert a lefuto es a felfuto elnek is helyen kell lennie. Igazabol pont emiatt terjedt el periferiainterfeszeknel a soros adatatvitel es az adatba kodolt orajel, mert igy a szomszedos vezetekek kozti jelelcsuszast, ami a parhuzamos interfeszek rakfeneje, egy csapassal kikusszobolik. Viszont erre processzornal nincs mindenhol lehetoseg. Ok, ki lehet szervezni kulon egysegbe a CRC/AES szamolo modult, esetleg FPU-t, de az olyan muveleteket nem, amelyeknek 1 orajel kesleltetesueknek kell lenniuk.
[ Szerkesztve ]
-
Kopi31415
félisten
De jó, hogy ketten is csak a kommentem felét olvastátok el, illetve az érdemi mondandót nem értelmeztétek!
A vezeték hossza és a jelek egymást követő impulzusa független egymástól! A vezeték hossza és a jel terjedési sebessége a késleltetést határozza meg. Attól, mert x sebességgel képes terjedni a jel, még elég random frekvencián terjedhet, az utóbbit a küldés és feldolgozás sebességének legkisebb közös többszöröse korlátolja.Part to Part | Status:122% completed | Estimated time remaining:1193hr 2min 30sec ----- Converting Data | Status: 425% completed | Estimated time remaining: 1193hr46sec
-
Reggie0
nagyúr
válasz
Kopi31415 #25 üzenetére
Elolvastuk, csak olyan nincs, hogy nulla impedanciaju vezetek. Esetleg nulla ellenallasu lehet, de a gyokjel alatti kepzetes reszek sosem lesznek nullak, mert a terbeli kialakitas miatt mindig lesz kapacitasa es induktivitasa. Meg a szupravezetoknek sem nulla az impedanciaja. Egy kivetelt tudok: a nulla hosszusagu vezetek. Csak annal meg nehez a terjedesrol beszelni, szoval nem tudom, hogy miert erdekes neked beszelni rola.
[ Szerkesztve ]
Hozzászólok Aktív témák
ph Már 2020-ban megkezdik a 3 nm-es node-on a kísérleti gyártást.
- nVidia kártyát mindenkinek!
- Laza koronavírus topik
- Hogy is néznek ki a gépeink?
- [Re:] Brutálisan nagyot kockáztat az Intel a mobil Alder Lake generációval
- Házimozi haladó szinten
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Kerti grill és bográcsozó házilag (BBQ, tervek, ötletek, receptek)
- [Re:] i5-ös gép 4GB RAM-mal, 500GB HDD-vel, GT520 VGA-val
- [Re:] [dommor89:] Bányaszgép
- [Re:] SAPPHIRE Radeon RX 580 NITRO+ 4GB eladó
- További aktív témák...
- Kábelek | Átalakítók | Matricák | SLI | Írók | Hangkártya | Hűtőborda stb.. 150ft-tól!
- iPhone X 64GB gyári független megkímélt! Silver/ Space gray
- Arctic | Chieftec | Zalman | Xilence | 8 - 12 CM Rendszerhűtő ventilátorok 1000ft-tól!
- [kiemelt akció] Apple Watch Sport Band
- [kiemelt akció] MacBook magyar billentyűzet fólia
Állásajánlatok
Cég: Core Systems Informatikai Kft.
Város: Budapest
Cég: Midori Global Consulting Kft.
Város: Budapest