Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz E.Kaufmann #16 üzenetére

    A 8086 a processzor utasításkészlete, semmi köze a BIOS/UEFI-hez, ami az alaplaphoz tartozik. A 32 bit azért nem lesz elhagyva, mert az AMD x86-64-e győzött az Intel IA64-e helyett, ami egy hibrid mód, és most ez van mindenhol (pc vonalon). A 64 bites programok is használnak 32 bites utasításokat, csak attól 64 bitesek, hogy olyanokat _is_ használnak. A 8086 16 bites, az még a 32 bit előtti kor terméke, de hasonló legacy okokból jelen van az is. Az emulálás rész inkább úgy helyes, hogy valódi CISC procikat már nem gyártanak, belül azok is RISC architektúrát használnak már jóideje, csak emulálják a hiányzó CISC utasításokat.

    Összefoglalva: ha elhagynák a 16/32 bites utasításokat, akkor kb. összedőlne a pc-k kompatibilitása, ami az egész platform létezésének jogalapját adja.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz E.Kaufmann #66 üzenetére

    A 8086 az Intel 1. 16 bites processzora volt, azért 16 bites, mert 16 bites regisztereket _is_ használt. Olyan hogy 16 bites mód, olyan nincs. Szerintem a védett móddal kevered, ami a korábbi expanded/extended memory trükközéseket váltotta fel, de ez meg (többek között, mint pl. a programonkénti külön memóriaterület lefoglalás) annyit tesz hogy egyben látod a teljes (rendelkezésedre álló) memóriát, nem lapcímzésekkel kell trükköznöd. Viszont ez meg a 32 bites processzorokkal jött be.

    Az x bites utasítások az Intel x86 architektúrában mindig csak hozzáadódnak az előzőekhez, nem leváltják azokat. Használhatod a régieket is. Ahogy az AMD-x64 is csak egy kiegészítés csupán. A teljes 64 bitre váltás az IA64 (Itanium) lett volna, de az meg piaci alapon megbukott.

    Az hogy egy program 16/32/64 bites, csak azt jelenti hogy maximum mekkora regisztereket fog használni. Meg ugye a 32 bites (regisztereket használó) utasítások értelmezhetetlenek egy 16 bites procinak, de fordítva nem.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák