Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • whappela

    csendes tag

    válasz erdoke #35275 üzenetére

    Teljesen értem én, amit mondasz, és bizonyos szempontból igazad is van, de... tökmindegy, annyira mélyen nem akarok belemenni, mert hosszú fejtegetés lenne, és totálisan offtopik ez az egész. Ezért csak annyit mondok, hogy vannak a grammatikai szabályok, a helyesírási szabályok, és van a stilisztika (azon belül vannak irányelvek).
    Annyiból igazad van, hogy a grammatika szerint az abszolút tulajdonságot hordozó melléknevek tulajdonképpen nem fokozhatók. Csakhogy egyáltalán nem olyan fekete-fehér ez a dolog, mint ahogy gondolod. "Aki nem így gondolja, egyszerűen úgy használja ezeket a szavakat, hogy nem tudja, mit jelentenek" - szóval ez az, ami egyáltalán nem (ill. nem feltétlenül) igaz. Hogy csak egyetlen ontopik példát mondjak: "tökéletesebb fekete" (ez teljesen helyénvaló kifejezés). Nyilvánvaló, hogy lehet jól is és rosszul is használni ezeket az alakokat. Egyértelmű, hogy iszonyú sántán hangzik olyat mondani pl. hogy "ideálisabb ötlet lenne, ha tejet vennél". Az "ideálisabb nézési táv" viszont már nem igazán sántít.
    Az "optimális" azért lóg ki ebből a sorból, mert az már eleve egy melléknév (a latin 'jó') felsőfokú alakja (-jából származik): bonus - melior/melius - optimus. De ne legyen senkinek se kétsége, ha teljesen beépül a nyelvbe, el fogja veszteni ezt a "mellékízét", és ugyanúgy nem lesz helytelen fokozni, akár a "tökéletes"-t vagy pl. azt, hogy "aszimmetrikus".

    (#35277) BBéci: hiába szólt erdőke a szívedből, ebben a kérdésben egyáltalán nincs igazatok. A nyelv nem ilyen egyszerű. És kifejezetten károsak az efféle nyelvészkedős palástba burkolt (és értelmező szótárakra hivatkozós) kinyilatkoztatások, mert olyan eredménnyel járnak, hogy a nyelvet a legmagasabb fokon művelők által használt kifejezéseket helytelennek és szégyellni való hibának állítják be sokak szemében. Ha durván akarok fogalmazni, ez kvázi ugyanolyan kontárkodás, mint amikor valaki olyat állít, hogy ma a plazmáknál a beégés már annyira marginális probléma, hogy gyakorlatilag nem is létezik, és hogy az a hülye, aki szerint igenis létező probléma.

    Na jól van b*meg, ahhoz képest, hogy nem akartam belemenni, mégiscsak sikerült jól elnyújtani, PARDON mindenkitől! :D

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák