Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • harry

    veterán

    Nem láttam ilyen összefoglaló témát, így hát íme :)

    Otthon automatizálás (home automation, domotics), ahogy a neve is mutatja, amikor otthonunkban mindenfélét tudunk (akár központilag) vezérelni, programozni, távirányítani.

    Lehet szó akár természetes/mesterséges világításról (redőny/lámpák), hangtechnikáról és multimédiás megoldásokról, locsolórendszerekről, biztonságról (kamerák, mozgásérzékelők), hőszabályzásról (fűtés/hűtés), vagy amit még szeretnénk.

    Ennek megfelelően többféle ismeretre/erőforrásra is szükségünk lehet, lévén szükség lehet programozásra, hardverekre (pc, kamerák, kábelek, hangfalak, távirányítók, stb), lakás bizonyos mértékű átalakítására (kábelezés, furkálás), célszerszámokra/eszközökre (vevő/irányító/központi egységek), tehát ha (akár részben) magunk szeretnénk összerakni, akkor azért némi utánajárást igényel a dolog.
    A dolog sokrétűsége miatt jó lenne, ha nagyon alap dolgokkal a cél-topicokat céloznánk (pl. milyen home-servert építsek, hogy telepítsek linuxot, hol tudok venni ilyen elektro alkatrészt, stb), de ha már nagyjából konkretizálódtak a dolgok (ezt-és-így szeretném), esetleg van kész megoldásunk (kapcsolás, áramkör, program), akkor mehet.

    Persze bizonyára léteznek a legtöbb feladatra kész megoldások is, engem első sorban az érdekel, hogy tudnánk saját magunk, aránylag költséghatékonyan, átalakítani az otthonunkat.

    Elsőre talán ennyi, íme pár link az induláshoz:
    Wiki (angol), általában a témáról: [link]
    OpenRemote.org: [link]
    LinuxHomeAutomation: [link]
    LinuxMCE: [link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz nyunyu #2 üzenetére

    :D
    Abban így látatlanban is biztos voltam, hogy azért egy ilyen komplex rendszerrel lehet szívni, és sok mindenre kell figyelni. Biztos kapcsolhatóvá tenném az egészet, úgy értve, hogy manuálisan is lehessen piszkálni, biztos nem bíznék mindent automatikára.

    Ugyanakkor jól összerakva / megtervezve látok benne fantáziát és kihívást. A leírásod szerint el nem tudom képzelni, hogy lett ez megtervezve... Mondjuk a hangszabályzós téma annyira nem tetszik, legalább ezzel nem kell bajlódnom :)

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Saját tervek:
    Költözést tervezgetünk, így a mostani lakást nagyon belakni nem akarom, az újba (kertes ház) meg nem tudok tervezni komolyabban.
    De úgy nagyjából, amik érdekelnének:
    - világítás, akár különböző profilok (teljes fény, több kis spot amolyan hangulatvilágításként, természetes fény, "TV-mód"), leginkább távirányítással
    - akár valamilyen öntözőrendszert összerakni (kül-/beltéren). Talán inkább kint lenne érdekes, belül körbeöntözgetni azért nem nagy meló / akár kikapcsolódás.
    - központi média szerver. Ez lényegében most is megvan, gigabites belső háló + wifi, adatok egy hálózati megosztásról érhetők el, egyben htpc is. Még amit érdekesnek találnék, hogy esetleg valamilyen vékony klienst raknék a rendszerbe (pl. műhelybe, ahol lesz: zene, tervrajzok végett, akár...)
    - bekábelezni UTP-vel a lakást (Cat5e). Bár nem tudom, hogy a végpontok hogy legyenek, vagy hány. Nyilván szobánként min. egy. És az is elég valószínű, hogy a 100m-t nem lépné túl 1-1 kábel, így jelerősítő sem kell, viszont egy nagyobb switch lehet...
    És ha már a kábelezés megvan, lehetne központilag irányítani mindent, akár programmal ütemezve, vagy webes felületről, infrás távirányítóval, stb. Nem ismerem az ilyen rendszereket, de gondolom IP alapokon sok mindent meg lehet oldani...

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz nyunyu #5 üzenetére

    Hát ez talán a jobbik eset, mármint ha legalább a tervezői munka jó és előrelátó. De hogy ezt hogy lehetett így elszúrni...

    Mondjuk én nem gondolkodok ennyire nagyban :) Mármint ilyen-olyan kamera, telefonhálózat... a mozgásérzékelő meg infrás dolgok viszont érdekesek lehetnek. Pl lenne egy esti mód, amikor minden off, mozgásra viszont félhomályba kapcsol a rendszer, ahol épp járkálok (pl. a konyhába enni, éjszakai éhség ;]). Nyilván ha valahol tevékenykedek, ott felkapcsolnám kézzel a világítást, de ne kelljen a sötét folyóson botorkálni, vagy közbülső helyiségekben lámpákat kapcsolgatni.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz nyunyu #7 üzenetére

    Nos igen, úgy azért nehéz...

    Más: használ valaki komolyabb szinten digitális tervezőprogramot, pl DigitalWorks?
    Arra gondolok, hogy ezzel azért lehetne tervezgetni ilyen-olyan vezérlőket szerintem... legegyszerűbb példa: egy demultiplexer, amikor van egy jel, és több felé lehet osztani, meg van egy címbusz - be tudnám állítani adott címet programból és akkor az ott lévő eszközt hoznám működésbe, pl. világítás. Nyilván ez a legegyszerűbb elképzelés, ami így nem is stimmel, lévén egyszerre több világításmód is működhetne. De meg lehetne tervezni jól.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Találtam egy könyvet, "Smart Home Automation with Linux" címmel, a neve elég sokat mondó szerintem, aki teheti, nézzen rá, tényleg nagyon részletes (már a tartalomjegyzék alapján is), majd ha lesz időm, elolvasom (úgy ~310 oldal).
    Illetve még nem néztem, de a nevét láttam:
    "Linux Smart Homes For Dummies"

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

Új hozzászólás Aktív témák