Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tithian

    őstag

    Már volt pár nyelvvizsgázós élményem (ÖSD, Pitman), németből az ÖSD felsőfokot mindenkinek tudom ajánlani, 50%-tól középfokút ad, 75%-tól felsőfoknak számít, s nem is olyan nehéz. Az eredményt már következő munkanapon megmondták (ez jellemő pl. a Goethe nyelvvizsgára is) , a papírokat egy hónap múlva kaptam kézhez.

    A Pitman szerintem nehéz egyes konkurens angol nyelvvizsgákhoz (pl. ELC) képest, ráadásul drága is. Nem kirívóan nehéz, de nem is egy teadélután.
    Az eredményére bő három hónapot kellett várnom :(, júniusban mentem, s szeptmber közepén kaptam meg a papírokat.

    Mindkettő ad állami és nemzetközi okmányt is (minden további eljárás nélkül).

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz erdeya #174 üzenetére

    Középfok vagy felsőfok?

    A Pitman emlékeim szerint sokkal drágább (36K volt két éve a felsőfokú, most nem tudom, mennyi), nehezebb, az okmány kézhezvétele és a vizsga között 2-3 hónap (vagy több) is eltelhet. C-re mentem, de kaptam külön A és B bizonyítványt is.
    A magnós feladat szerencsefüggő, tudnak beadni olyan akcentusú úriembert, akinek szinte egy szavát sem érteni, de nem ez a jellemző.

    A TELC lényegesen könnyebb, olcsóbb, ráadásul sokkal gyorsabban fogsz papírt kapni róla. A középfokút olyan ismerőseim is letették, akikből senki sem nézte volna ki (előbb-utóbb).

    [Szerkesztve]

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz becso13 #180 üzenetére

    Nem muszály bemenni, de be lehet. Ha érdekel a nyelv, három év alatt simán el lehet jutni középfokról felsőfokra.

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    Sok múlik azon, ki milyen viszonyban van a nyelvvel, mennyire lexikális a tudása, milyen módon tanulta a nyelvet...
    Sokan leadtuk a nyelvórát, van, akin nagyon meglátszik (főleg azokon, akik úgy álltak hozzá, mint mondjuk a kémiához vagy a fizikához - na, még egy tantárgy, tudjuk le gyorsan), van, akin kevésbé.

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz lol #250 üzenetére

    Ha nem jön össze menj ÖSD-re és remélhetőleg gond nélkül átmész.
    Ahogy egy haverom mondta: ''égett a pofám ennyi tudással odaállítani, de meglett a szóbelin a 97%...''.

    Egyébként miért mennek még mindig olyan sokan a Rigó utcai vizsgára?

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz tonyo2 #269 üzenetére

    Hol hallottál ilyet?
    Diplomához elfogadnak mindent, ami ad Magyarországonn elismert bizonyítványt (TELC, ÖSD, Goethe...).

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz lorcsi #350 üzenetére

    Úgy tudom, valahol 1500 körül van most az átlagos tarifa.
    Legalábbis sok volt osztálytársam ilyesmi összegért járt heti egy alkalommal magánórára.

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz Zsu_ #364 üzenetére

    Két éve voltam ilyen vizsgán, akkor 36000 forintba került. Drágáltam, de mivel előttem már voltam középfokú Pitman vizsgán (és egész kellemes élmény volt), ezt választottam.
    Inkább brit, mint amerikai angol az, amit használnak a szövegelésében és a hallás utáni szövegértésnél, valamint a szóbelin (és tulajdonképpen az az ideális, ha a vizsgázó is úgy beszél), de amerikai angolhoz szokva is át lehet menni.

    Egy magnóhallgatási résszel kezdődik, elhangzik valami, és a 4 lehetséges válasz közül azt kell beikszelni, amelyik az adott szituációban elhangozhatna. Ezután két feladat következik, ezekben a hallott szöveg segítségével kell mondjuk egy táblázatban ikszelgetni, bekezdéseket fogalmakhoz párosítani, levelet kitölteni adatokkal, stb. A hallgatási rész 30 pont a teljes 100-ból és ~20 perc.

    A második rész két óra negyven perc és 70 pontot ér.
    Az első feladatban szavakat kell beírni a lyukas szövegbe, fejből (15 pont). Ezen kívűl 3 szövegértési feladat is megoldandó, melyek multiple choice jellegűek is lehetnek, de gondolkodtatóbb, összetetebbek is (3x10 pont).
    A ''reading&writing'' feladatban egy viszonylag hosszú szöveg alapján kell levelet/esszét írni (10 pont). Az utolsó feladat a fogalmazás, általában 4-ből egy témát kell kiválasztani és 350 szóban kifejteni.

    A szóbeli 4 feladatból áll, de adnak rá 10-15 perc felkészülési időt. Az első az adatfelvétel, a második egy szituációs játék, a harmadik érvelés, vita, a negyedik pedig beszéd (párbeszéd) egy témáról, amit három közül választhat ki a vizsgázó. Ez összesen 15 perc.

    A nehézségéről: a magnós rész nagyban függ a magnó minőségétől, de nem vészes, bár nekem az első feladat meglepően nehezen érthető volt, ám valószínűleg csak kifogtam egy rossz minőségű hanghordozót. A szövegértési rész, ha odafigyel az ember, nem túl bonyolult, s idő is van bőven. A szövegalkotási résznél a négy témáből remélhetőleg egy csak van, amit ki tud dolgozni a vizsgázó.
    Nekem tetszett a vizsga, bár vannak könnyebbek is, de ez sem vészes.
    A feladatgyűjteményt érdemes beszerezni (a Pitman könyvesboltokban van belőle elég), még azt is leírja, hogy mit fog mondani a vizsgáztató.

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz Zsu_ #368 üzenetére

    Azt mondták, hogy gyorsabb lesz, mint régen (nyolc éve még 2 hónap alatt állították ki az okleveleket), de sajnos mire az összes bizonyítványt megkaptam, 3.5 hónap telt el. Az összes eredményt jó 2 hónap után tudtam meg, az írásbeliét egy hónap elteltével már tudtam, de a szóbelire várni kellett. Az írásbeli és a szóbeli bzonyítványok eltérő számmal rendelkeznek, de ez nem is meglepő, mert kb. 5 hét különbséggel kaptam meg őket. Így A+B-nek néz ki, de C-t ér.
    Állítólag a várakozási idő intézményenként változó, ismerek olyat, aki 7 hét után megkapta a papírokat (pesti). Én Nyíregyházán vizsgáztam, lehet, hogy máshol gyorsabb az ügyintézés, de lehet, hogy csak nem volt szerencsém.

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz Retekegér #541 üzenetére

    Mert nem tudta a jobb kéz, mit csinál a bal.

    Önkormányzatfüggő, mennyit adnak vissza.
    Van, ahol a teljes összeget (1 nyelvvizsgára), de van, ahol csak az előírt minimumot (ez egy éve olyan 9500 Ft volt).

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz bbazsy #570 üzenetére

    A Cambridge-féle vizsgáról nem hallottam még rosszat, de sajnos személyes tapasztalat hiányában nem tudok segíteni vele kapcsolatban.

    A tájékozódásban viszont igen:
    Ha jól akarsz szórakozni és nem komoly, részletező tálalásra vágysz, akkor a Comedy Centralon futó The Daily Show és The Colbert Report c. műsorokat tudom ajánlani, a politikai témájú kabarét általában könnyen befogadja az ember.
    Egyébként ha meg akarod ismerni az amerikai ''republikánus álláspontot'', akkor a Fox News a legjobb választás. Ha pedig inkább ''semleges'' csatornákra, akkor a BBC és a CNN a default lehetőségek. TV-pótléknak mindig ott az internet (én is minden nap beszerzem az előző napi adásokat).

    A komolyabb tájékozódásra a HVG-t tudom ajánlani, illetve a lehető legtöbb forrásból való tájékozódást (akár netes hírportálokon, fórumokon is). Angol nyelvű újságot nem tudok javasolni, mert nem nagyon ismerem őket (persze annyit tudok, hogy a Newsweek jó választás), végülis ha valaki jól tud angolul, szinte mindegy, milyen nyelven tájékozódik.

    Vizsgafüggő, hogy mennyire veszik komolyan az ilyen kérdéseket, de az is számít, hogy te ki vagy, és a vizsgáztató hogy áll hozzád. Másképp viszonyulnak egy gimnazista fiatalhoz, mint egy egyetemistához vagy egy felnőtthöz. Ha nem vagy ellenszenves, olyan nagyon nem fognak mélyre ásni például a klónozás etikájának témájában (kivéve a szép emlékű ''Rigó utcai'' vizsgáztatók némelyikét).

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz bbazsy #580 üzenetére

    Nem tudom, hogy kell-e még honosítani, amikor én fontolgattam (néhány éve), akkor úgy tájékoztattak, hogy kell. :F
    A legtöbb nyvelvvizsga ma már nem igényel honosítást, de ebben az egyben nem vagyok biztos. A Cambridge CPE vizsga annyiban alapvetően különbözik (az általam elvégzett) Pitman-félétől, hogy a hallás utáni szövegértést a szóbeli vizsgához csatolták az írásbeli helyett, mondjuk ez nem jelenti, hogy az írásbeli könnyebb lenne, mint a többi nyelvvizsgáé, több, mint négy és fél órás szokott lenni, így az egyik, ha nem a leghosszabb. Kisebb eltérések persze vannak a típusfeladatokban, érdemes beszerezni egy gyűjteményt (ha még kapható), általában elég pontosan leírják még a szóbeli menetét is.
    Csak két ismerősömnek volt személyes élménye (középfokon teljesítettek), ők a ''Rigó utcai'' élményeik után mentek el vizsgázni, s tetszett nekik, hogy életközelibb a vizsga, illetve nem követtek el semmilyen aljas húzást ellenük.

    Ahogy tájékozódtam, a TELC-nél (nagy sláger errefelé) mindenképp nehezebb, illetve drágább is, de ha államilag is elismert, s a vizsga felépítése neked tetszik, akkor megéri.
    Mellényúlni szerintem sem a Trinityvel, sem ezzel, sem a Pitmannal nem lehet, arra kell figyelni, hogy adott pillanatban az állam elismerje a nyelvvizsgát - ne kelljen honsítással vackolódni.

    Egyébként politológus hallgató vagyok, így a tájékozódás lételemem, angol politikai kabarét/showműsorokat csak szórakozásképp nézek (hála az internetnek).

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz tabaki. #579 üzenetére

    A Rigó utcai vizsgákról mai napig sok érdekes sztorit hallani, nekem a kedvence egy két évig Németországban élt, itthon kéttannyelvű iskolába (Korányi) járó ismerőshöz köthető,aki ilyen előélettel gimnazistaként úgy döntött, bevállal egy középfokú megmérettetést.
    Az írásbelije szépen sikerült is, de csak el kellett buknia, ugyanis a szóbelin a következő kérdést szegezték neki:
    - Erzählen Sie bitte über die Extremsportarten!
    Erre ő a Fallschirmspringentől kezdve az Inlineskatingen át a Windsurfingig mindenről mesélt, de ez a szigorú vizsgáztatónál kevésnek bizonyult, a szóbeli további menete nem neki kedvezett.
    Kicsivel később az illető a Goethe Institutnál szerzett kiváló eredménnyel nyelvvizsgát...

    Az egy ponttal elmaradós, vagy csak fenyegetésre vizsgaeredményt/lapot megmutatós történeteket pedig mindenki ismeri.
    Ebben a topikban is sok élmény halmzódott fel, csak keress rá a ''rigó'' szóra.

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz KisApám #589 üzenetére

    Gondold meg, mennyi hasznát veszed majd az adott nyelvnek.
    Az angol mindenképpen jó választás, ha angolul már tudsz, akkor elég összetett a helyzet: németül sokan beszélnek Európában, de a franciával vagy a spanyollal is érni (legalább) annyit, s ha valamilyen nyugati munkára vágysz, a franciatudás nagy előny.
    Ha olyan dolgok érdekelnek, amihez egy adott nyelv elengedhetetlen, vágj bele, ha csak egy új idegen nyelvet akarsz tanulni, több jó választás is van.

    Azzal, hogy megtanultam németül, a második nyelvvizsgával könnyítettem az egyetemi felvételimen (és a következőn), könnyebben értek szót nyugati országok lakóival (pl. Velencében sem tud mindenki angolul :) ), eggyel több nyelven tudok tájékozódni, olvasni (ez még jól fog jönni), de messze nem érek annyit a némettudásommal, mint a angoltudásommal, melynek minden nap nagy hasznát veszem (számítógép-használat, internet, könyvek, filmek...).
    Nem bántam meg, hogy németül tanultam, de nagyságrendekkel több hasznát veszem az angolnak.

    Ha belerázódsz, nem olyan kemény a német, mint ahogy első látásra tűnik, bár én is sok névelőt felejtettem el, mióta három éve nem nagyon használom a nyelvet. Sebaj, a németek is hibáznak. Angolul szerintem sokkal könnyebb tanulni, a kiejtést könnyebb elsajátítani, mint a nagy szabályhalmazt (névelők, ragozások...). Gimiben 2 év alatt tanultam meg egész jó szinten németül (heti 6-7 óra), előtte fél évig heti 1-1.5 órában magántanárhoz jártam. Olyan magas szintet elérni, hogy a hallgatott TV-műsor minden szavát értsd, szerintem nehezebb (nekem legalábbis nem sikerült ennyi idő alatt, pedig a hallás utáni szövegértés erősségem), de egy elfogadható szintre (középfok vagy felsőfok) itt is el lehet jutni 1-2-3 év alatt, képességeidtől függően.

    Mi a célod a nyelvtanulással? Munkaszerzés itthon vagy külföldön? Művelődés? Hobbi-foglalkozás?

    [Szerkesztve]

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz JimmyCarrera #593 üzenetére

    Mostanában ne menj Pitman vizsgára, jelenleg épp nem akkreditált. :(

    Egyébként voltam középfokú és felsőfokú Pitman vizsgán is, most nem akarok mindent újra leírni, az eddigi hozzászólásaim: [link] - a lényeg: #367

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

  • Tithian

    őstag

    válasz KisApám #598 üzenetére

    Munkavállaláshoz a francia vagy a spanyol lehet, hogy jobb választás lenne.
    Itthon a német is jó, de nyugatabbra már kevésbé (kivéve a németajkú területeket, persze). Az EU-ban (sőt, még Romániában is) egyre elterjedtebb a francia, és egyre kevésbé a német.

    Hátha ír ide valaki akinek van személyes tapasztalata a spanyol nyelvvel.

    </örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

Új hozzászólás Aktív témák