Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #21672 üzenetére

    Az AT elemzése szerint az IF elég sokat fogyaszt. Persze nyilván ebben benne van a core2core és a memória irányába történő kommunikáció is. Az adat vándoroltatása hosszú úton át energiaigényes.
    A másik ok a késleltetés. Nyilván minél hosszabban utazik az adat, annál.nagyobb a késleltetés is. Ezen lehet javítani a huzalozás rövidítésével, amihez az interposer kézenfekvő.
    De abban igazad lehet, hogy ez nem olyan, mint a hbm esetén, ahol a sűrű huzalozás miatt elkerülhetetlen.

    Az epyc esetén a memória és pcie vezérlők a lapkákon voltak, a 4 lapkát IF közötte össze a három másik lapkával. Itt a lokalitás kérdése okozott késleltetési problémákat. Akkor volt lassú a rendszer, ha egy magnak.egy másik lapkán levő magtól, vagy egy Másik lapkán levő memóriavezérlő által kezelt csatornáról kellett adat.

    Az EPYC2 pletykált felépítése külön lapkára helyezi a memóriavezérlő és pcie alegységeket és a cpu magokat. Ez alapján 8db cpu lapka kapcsolódna az IO-ért felelős lapkához. Errők szép abrak is készültek. Ezeken azonban nincs részletezve, hogy a CCX-ben a magok és az IO lapkábab a kommunikációs vezérlők milyen elrendezésben és milyen kapcsolódásban lehetnek. Magyarul hogy egy CCX hogy fér hozzá a memóriavezérlők valamelyikéhez? A Cache-coherent master össze van kötve minden ddr vezérlővel? Vagy ott is valami crossbar, vagy ringbus köti össze?
    Ezt a kérdéskört dolgozta fel skót barátunk, amelynek a konklúziója a butterdonut elrendezés lett.

    Valószí.űleg a cpu magok közti kommunikációt 4(-8) mag fölött már nehéz gyorsan és energiatakarékosan megoldani. Ezért állhatott át az intel is a mesh elrendezésre a magasabb magszámú lapkákon.
    Egy idő után pedig jöhet olyan számú lapkának a rákapcsolása az io lapkára, ami ha el is férne mellette, már lapkán belül túl sok huzalozást (késleltetést) eredményezne, hogy a csatlakoási pontok kiérjenek a lapka szélére.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák