Aktív témák
-
domedee
senior tag
Elértük ezt is...
Itt az ideje annak, hogy egy új topikot nyissunk, a régi már kezdett nagyon hosszú lenni.
Melyiket válasszam? (digitális fényképezőgép) Archívum I.: [link]
Arra kérnék mindenkit, hogy először keressen; s ha még utána is van kérdése, akkor szerintem mindenki szívesen válaszol. Ne sajnáljuk azt a kis időt, amíg visszakeresgélünk a régebbi hozzászólások között; sok-sok okos gondolat van leírva.
Azzal természetesen tisztában vagyok, hogy mivel a választék mindig változik, ezért, ami igaz volt egy adott kategóriára pár hónappal ezelőtt, az ma már idejétmúlt. De lehet, hogy éppen valaki 10-20-...-50 hozzászólással ezelőtt már feltette és választ is kapott rá. Ebben az esetben ne lepődjünk meg azon, ha csak olyan kurta-furcsa választ kapunk.
Itt álljon pedig az előző topik elején lévő FAQ kicsit feljavítva. Konkrét géptípusokat direkt nem írok, hiszen olyan gyorsan változik a kínálat, hogy gyorsan aktualitását vesztené.
Válasszunk digitális fényképezőgépet...
Miket kell figyelembe venni?
1. és 5./ Pénz: ez egyértelmű, mennyi van, amit elkölthetünk
2./ Mit kell vennünk?
a/ fényképezőgép
b/ memóriakártya
c/ akkumulátor/töltő
d/ táska
e/ objektív/előtétlencse (ha makrózni akarsz vagy meglesni a marslakókat)
f/ szűrők, egyéb kiegészítők, állvány
3/ Mik az igényeink?
(Ez a legbecsapósabb, mert általában egymással ellentétes igények merülnek fel.)
a/ felbontás
b/ optika
c/ érzékenység
d/ képminőség/formátum
e/ manuális beállítások lehetősége
f/ vakupapucs
g/ videó
h/ memóriakártya típusa
i/ súly/forma/design
4/ A humán oldal
a/ a saját tudásunk
b/ a környezetünk
c/ milyen hosszú időtartamra vesszük a gépet
Akkor vegyük sorra az egyes pontokat:
1./ A joker kérdés, hiszen a vágyaink és a pénztárcánk ritkán találkozik. Azt javasolnám, hogy tűzzünk ki egy keretösszeget és ehhez adjunk hozzá 10-15 %-ot, mert nagyon könnyen ki tudunk csúszni az összegből.
2.a/ Fényképezőgép. Pont. Ezt akarunk venni. Több szó itt felesleges.
2.b/ Ha van valamilyen otthon, akkor ez kisebb keretek esetén sokat számíthat. De ha a 6 MP fölötti réteget célozzuk, oda bizony már a 256 MB is kevés lehet néha. Ilyenkor gondolkozzunk el azon, hogy bár így ha olyan gépet veszünk, amibe másik kártya kell, drágábban jövünk ki belőle, de ha ezáltal olyan gépet vehetünk, ami szebb, jobb, okosabb,... és még bele is fér a keretbe; akkorjobban megér(het)i.
Ha belefér a keretbe, vegyünk gyorstöltőt ceruzaakksi esetén (2-3 óra, de már kapni olyat -nem sokkal drágábban- 15 perceset is), speciális akksi esetén nincs ilyen gond, mert ezek már Li-ion felépítésűek, kedvezőbb töltési tulajdonságokkal).
2.c/ Az energiaforrás kérdése szinte lényegtelen. Szinte. Ugyanis az alapszabály, hogy mindig legyen tartalék is (sőt, én magam még a tartaléknak is rakok be tartalékot mindig!). A ceruzaakksi és a saját akksi közt annyi a különbség, hogy a valamilyen gagyi elemet mindig lehet szerezni, ami életmentő lehet. Ha saját akksis gép mellett döntünk, akkor vegyünk hozzá pótot. Manapság már sok gyártó kínál utángyártott terméket, ami költséghatékony megoldás lehet. Azt ne feledjük, a gépben mindig azonos állapotú és kapacitású akksik legyenek -AA akksik esetén.
2.d/ De nem ártana valamilyen tatyó is. Megéri az árát a minőségi táska. Hiszen ez fogja védeni a gépünket. Ha lehet, olyat vegyünk, amibe minden cucc belefér (gép, akksi, töltő, napellenző, szűrő, obi/lencse), így minden szükséges cucc ott lesz velünk.
2.e/ Itt két esetet különböztethetünk meg. Ha nem tükörreflexes a gép, akkor a különböző előtétlencsék segítségével változtathatunk a gyújtótávolság értékeken. Ez hasonló, mintha egy új optika lenne a gépen. Arra viszont figyeljünk, hogy ez mindig együtt jár valamilyen kompromisszummal, egyes optikai tulajdonságok romlásával. Egy 2x-s lencse pl. a 35-210 mm-es obiból 75-420-asat -ebben az esetben állvány és/vagy képstabilizátor ajánlott!, míg egy 0,7x-es az 25-150 mm-est csinál. A tükörreflexesek esetén teljesen más a helyzet. Ebben az esetben jóval nagyobb a szabadságunk. Igazából csak a pénztárcánkon és a vágyainkon múlik,milyen obit szerzünk be.
3.a/ Felejtsük el ezt az egész MP háborút. Egyáltalán nincs értelme manapság. Szinte már minden kicsit normálisabb gép 4-5 MP-es. Ez bőven elég tud lenni; kivéve, ha állandóan A4-es méretben szeretnénk nyomtatni, akkor kell egy olyan 6MP kb.
3.b/ De szép marketing fogás is ez a szó: optikai zoom. Mert pl 6x-os zoom a 38-230 és a 28-170 mm is, de korántsem egyenértékű. Mindig a ''mm'' értékeket nézzük! Azt, amit klasszikus filmméretre átszámolva adnak meg. A 28 mm-es kezdőértékű gép sokkal jobban megfelel, ha főleg zárt terekben, közelre akarunk fotózni, míg a 230 mm lényegesen előnyösebb, ha távoli témákat szeretnénk fotózni. Ha van a gépben képstabilizátor, akkor az előny. De ha jó a kezünk és nem remeg be, ellehetünk anélkül is. Hiszen egy adott pont után már úgyis állvány kell. Ilyenkor pedig már mindegy, hogy stabilizált-e az optika vagy nem.
A következő fontos tulajdonság az F-érték. Ezzel lehet jellemezni egy optika fényáteresztő-képességét. -Klasszikusan: a rossz fényviszonyok esetén fontos ez, mert minél nagyobb a kezdő F-érték, annál hosszabb záridő kell, így könnyebben be tud mozdulni a kép.
pl: blende:f2,8/f3,1 - f8/f8 (nagylátószög/tele), itt az a jó, minél nagyobb ez a tartomány.
Kiegészítésként: A nagyobb F-érték viszont a kép mélységélességét növeli, azaz nagyobb tartomány lesz éles egy adott kép esetén.
3.c/ Az a fránya ISO. Ne felejtsük el, a digitgépek esetén ez egy olyan szolgáltatás, ami felé túlzott elvárásokat tanúsítunk. Mert míg a filmek esetében külön volt pl.: 100/200/400; itt ezt úgy oldották meg, hogy a képérzékelőből kijövő jelet analóg módon felerősítik. Ez viszont mindenféleképpen azzal jár, hogy a jel torzul, hiba kerül bele. Ezt később mi zajként látjuk viszont. A kisebb kategóriákban ez már több, mint elviselhető mértékű is lehet. A profibb gépeknél még a magasabb ISO-tartományok is jól használhatóak. Általánosan elmondható, hogy ha lehet, akkor sose használjuk a legmagasabb ISO-értéket, de ha lehet, még az eggyel ez alattitól is tartózkodjunk.
3.d/ Még egy sarkalatos pont. Ezt az értéket sajna nem lehet számszerűleg jellemezni. Nézzünk szépen tesztképeket. Ha megvannak az általános elvárások, technikai paraméterek, akkor a kategória versenyzőit szépen vegyük górcső alá. Itt az összhatást nézzük, hagyjuk a pixelvadászatot. Hiszen mi is később úgy szeretnénk a későbbiekben visszaemlékezni az élményre, nem a pixeleket bújva. Ha csak lehet, ne a profi tesztelők képeit nézegessük, hiszen a mi képeinket is majd nekünk kell megcsinálni; nem lesznek ott profik, hogy helyettünk fényképezzenek. Ha az átlagemberek fényképei megütik számunkra a mércét, akkor az már bőven lég lehet. Ha esetleg később az adott képből majd nagy méretben nagyítanánk, akkor a RAW formátumot kell választani, ez adja a lehető legnagyobb minőséget.
3.e/ A manuális lehetőségek fontosak, higgyük el. Még ha azt is mondjuk, hogy nem érdekel, nincs időnk megtanulni, nem értünk hozzá, kaphatunk akár olyan gépet is, ami beállítási lehetőségeiben butább, de mégis szebb képeket tud jó körülmények között. Bármikor jól jöhet egy-egy szabad beállítás. Hiszen azoktól eltekintve, akik értenek hozzá és szeretnek teljesen kézi beállításokkal fotózni, a többség azt várja el egy géptől, hogy szép képeket csináljon. De sajnos bármikor előjöhet olyan körülmény, amikor felül kellene bírálni a gépet. Ez olyan, mint a kocsikban a 220 km/h-ás végsebesség. Sose megyünk annyival, de mégis lehet olyan eset, amikor kell!
Mik azok a beállítások, amikre figyeljünk?
-manuális blende/záridőbeállítás, ezeknek a előválasztása;
-fénymérési/fókuszálási mód,
-fehéregyensúly állítás,
-leghosszabb/legrövidebb/B-záridő,
-kézi élességállítás,
Minél többet tudunk állítani, annál jobb. Természetesen nem rosszabb az a gép, amiben kevesebb a kézi opció, csak esetleg kevesebb a lehetőségünk felülbírálni a gépet, ha úgy érezzük téved, vagy csak mi jobbat tudnánk.
3.f/ A vakupapucs azért fontos, mert sajnos a beépített vakuk a kis teljesítményükről hírhedtek. Azaz olyan 3-4 méter után már nem sokat érnek. Viszont ha van otthon vakunk, vagy veszünk egyet, akkor ezekkel 15-20 m-re is bevilágíthatunk. Ez pedig előny. Arra azért figyeljünk, hogy nem minden vaku használható minden géppel-legrosszabb esetben tönkre is teheti!!! Inkább kérdezzük meg hozzáértő személytől (bolt, szervíz, márkaképviselet).
3.g/ Döntsük el, hogy mit akarunk! Fényképezni, vagy videózni... Természetesen lehet mindkettőt, de ált. valamelyik funkció kárára. Bár mostani gépek már egész jó videózási képességekkel bírnak, már találhatunk olyat is, amivel menet közben tudunk zoomolni is.
3.h/ A memóriakártya típusa szerintem nem olyan fontos, mit sokan gondolják, hiszen csak egyszer kell megvenni, de ha olyan gépet találtunk, ami tudása alapján nekünk a legjobban bejön, akkor ne az vegye el a kedvünket, hogy esetleg drágább a kártya bele (manapság ez praktikusan az xD-kártyás gépeket jelenti). /Ha a pénztárcánk engedi ezt, ha nem, akkor keressünk olyan gépet, ami jó, de olcsóbb kártyával megy./
3.i/ Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy azt a gépet valakinek cipelnie is kell... Mert macerásabb egy fél kilós valamivel szaladgálni, mint egy 130 g-os kicsikével. Ugyanakkor van, aki szereti, ha gépének fényképezőgép formája van, míg más a kompaktabb alakért van oda. Nem mindegy hogy néz ki a gép. Ugyanúgy, mint az autóknál, ott is figyelembe vesszük a külsőt, tegyük itt is! Hiszen magunknak vásárlunk, el is várható, hogy nem csak a készült képek gyönyörködtessék a képet, hanem a gép is. És még valami ide kívánkozik. Sokan nem próbálják ki, hogy milyen lehet a gép fogása, ha egész nap a kezünkben van. Ez főleg a testesebb példányoknál fordulhat elő. Itt a nap végére már egy nagyobb kézfájást is összetudunk szedni,ha kényelmetlen
4.a/ Sose felejtsük el azt, hogy mi magunk mennyire értünk a fotózáshoz. Mekkora hajlandóság bennünk, hogy elmerüljünk benne, ha eddig még nem tettük. Vegyük most azt az esetet alapul, amikor csak ismerkedünk a fotózással és pénztárcánk ezt engedi is. Ilyenkor lehet, hogy kezdésnek megteszi egy egyszerűbb gép is, hiszen ha nincs kedvünk/időnk beletanulni, akkor az ''okosabb'' géppel sem fogunk menni semmire, míg ha kedvet kapunk hozzá, akkor a régi az tökéletes lesz a huginak/bátyusnak/apunak/...akinek tetszik, vagy marad tartaléknak; és ekkor már megvan a tudásunk/tapasztalatunk is ahhoz, hogy eldönthessük, milyen gép kell nekünk. Amennyiben sajnos a pénztárcánk az úr, akkor próbáljuk most kitalálni, hogy mennyire van szükségünk egy komolyabb gépre és úgy kalkuláljunk.
4.b/ Azt is vegyük figyelembe, hogy társas lény az ember , azaz azok, akikkel együtt élünk, hogyan viszonyulnak (majd) az egész kérdéshez. Megeshet ugyanis, hogy egy barát(nő)/feleség/férj/... nem annyira érzi szükségét egy új digitális gépnek, vagy esetleg nem szán rá annyit, mint ön. De ilyenkor ne essünk kétségbe, hanem találjuk meg a kompromisszumot. (Keressünk olyan érveket, amivel meg tudjuk győzni, hogy pontosan arra van szükségük, amit kinéztünk.)
4.c/ Fontos, hogy eldöntsük, milyen időtávra vesszük a gépet. Mert ha hosszabbra, akkor esetleg inkább keressünk egy komolyabb, megbízhatóbb gépet, ami ki tudja majd szolgálni ezt az időt mind tudásilag, mind strapabírás szempontjából.
5./ MOST, miután megvannak az igényeink-kinéztünk mindent, amit meg szereznénk venni, gondoljuk át újra, hogy mennyit szántunk rá eredetileg és mennyire jött ki az árcédula végére, ha ezek közel egyeznek, akkor ügyesek voltunk és szerencsések; ha nem, akkor kezdjünk el gondolkozni...
Ennyi lett volna. Remélem hasznotokra fog válni.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Köszike
De én még nem érzem teljesnek, csak hát eléggé hosszú lett így is. Sajna nem fogják olyan sokan elolvasni, pedig néha nem ártana. Na mindegy, de majd még lehet, hogy írok hozzá folytatást.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Na szóval; az a kérdés, hogy később mennyit akarsz/tudsz még költeni a gépre.
A Fuji az bőven jó, de vannak korlátai. Én jelenleg a kistestvérét használom (S7000), az egyetemi újságnak fotózom vele. Amihez a kompaktok általánosan nem jók, az a sport (legalábbis a kisebb dolgokhoz, amik gyorsak - már egy kosármeccs is nehezebb ügy lehet néha). A rally szerintem már könnyebb. De ami nekem néha hátrány volt, azt itt a nagyobb zoomal már jórészt ki tudod küszöbölni. Nagyon is pöpec kis gép, én is gondolkoztam rajta, mikor kijött, hogy erre cserléem az S7000-et, de aztán úgy döntöttem, hogy inkább később egy dslr.
Az biztos, hogy egy dslr nagyban ki tudja tágítani a lehetőségeid. De azt jó lenne tudni, hogy a Canonra mennyi pénzt szánsz. Ahogy hirtelen megnézegettem, a 350-et egy 18-55-tel (azaz 28-75) kapod meg 200-ért. Minden más verzió jóval drágább. Ha már itt keresgélsz, nézd meg az Olympus E500-at 14-45 és 40-150 obival, ha még nem nézted. (azaz egy a crop-faktor miatt pont 28-300 tartományt fedi le, mint a Fuji). Azt ne feledd, hogy bármelyik gépet is választod, kellesz mellé egy nagy vaku is. Egy egyszerű full manuál az olyan 10-20e (ez elég a Fujihoz, úgy sem tudja kihasználni a rendszervakukat fullra), de egy rendszervaku (Oly/Canon) olyan 50-60. Hidd el megéri megvenni, fog kelleni.
Summa summárum: ha van rá keret, akkor dslr, ha nincs, akkor a Fuji is bőven jó lesz. Végül is szinte ugyanazt tudják. Csak a dslr-k kicsit jobban.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
A régi topikban volt már erről szó, hogy melyiket is a két gép közül. Most csak röviden:
35-420 vs 28-300: ebben a Fuji a jobb; MP: mindegy; képstabi: hát a Panában van, de ha igazán hosszú záridő kell, akkor úgyis állvány; makró: Fuji. Nézegess már pár tesztképet, és dönts. Igazából mindkét gépnek vannak olyan előnyei, ami a másikban nincs. Mindkettő remek választás. Mondjuk nekem a környezetemben akik vettek ilyen gépet, ők a Fujit választották (igaz én is segítettem nekik a döntésben). Az a 28-as kezdő nagyon számít, jobban,mint a 420 vég. A lencse meg nem sokat számít, ha zajosodik a kép pl. Ez is attól függ, hogy te a két gép közül melyiknek a zaj-karakterisztikáját tolerálod jobban.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Nos a makróban a Fuji gépek amik erősek. Pl S7000: 1cm-es szupermakró! és emellett tejsen manualitás is, ha szükséges. Bár már kifutott széria, de néhol még mindig kapni (olyan 90-100 körül, ha jól rémlik). vagy az utódja S9500 (ez még pont benne van árban), ez annyiból jobb, hogy 28 mm-es 35 mm helyett (nagyobb teret fog be) és messzebre is tudsz zoom-olni a manuális zoommal (300 a 210 helyett). Az S7000 sajna még elektronikus, azaz lassabb...
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Így hirtelen azt mondanám, hogy igen, de ez nem feltétlenül igaz. Hiszen számít még az optika, a ccd felépítése, a kiértékelőprogi, ami a képet végül is felépíti a nyers adatokból, etc... Az biztos, hogy olyan gépet nem fogsz találni, ami csak annyiben különbözik, hogy a ccd felbontása változik, de közben pl a pixelmérete marad ugyanakkora, közebn viszont az optika ki is tudja szolgálni a ccd-t.
De amúgy gondolj arra ha csak szimplán az információt nézed, akkor a következő helyzet. Ha van egy képpontod a 4MP-s gépen, akkor ott 1pontnak egy pixelt tudsz megfeleltetni. Míg a 8MP-nél 1 képpontnak az információja (1* gyök 2* gyök2) pixelből származik (nagyon-nagyon durva általánosítás). Nagyobb az információ-tartalma a 8-nak, mint a 4-nek. Ezzel nem nagyon lehet vitába szállni. Az már más kérdés, hogy mivel progival csinálod meg a elméretezést (sőt, mivel csinálod -gép paraméterei [hardveres-szoftveres]).''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
a makrónál azt kell figyelni, hogy mekkora a nagyítási képessége 2:1, 5:1, meg hasonlók + hogy hol van a közelpontja, azaz mekkora az a legkisebb távolság, ahova még tud fókuszálni az obi. A makró az egy teljesen külön műfaj. Itt nem számít igazából a zoom, hiszen nem az a lényege, hanem a fentebbi dolgok.
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Ugyan, én stabi nélkül is... a rekordom az egy olyan 1-1 1/2 órás fotózgatás kastélyban, fűtés nélkül, télen (kb 8 °C). Természetesen, csak vaku nélkül ; ISO400 és olyan 1/4-1/10 közötti sok kép. De sikerült, nem az összes, de a nagy többség igen. Csak minimálisan látni, hogy bemozdultak. Azt mondanom sem kell, hogy utána mikor kicsit pihentem és elengedtem magam, akkor napfénynél, 1/125-nél is remegett a kezem.
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Köszi. Amúgy tényleg szerencsésnek érzem magam, eléggé stabil kezem tud lenni, ha az kell. A gépem amúgy egy Fuji S7000 - így F2,8 nagylátóban amit tudok.A fények az emberi szemnek jók votlak, de a gépnek már gyengécskék. Az expógomb viszonylag könnyen megy. Az is igaz, hogy az EVF-et használtam, fejnek jól nekitámasztva. Lehet, hogy csak a fejem nagy, ezért maradt stabil.
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Santees: az a kérdés, hogy mi maradt meg az előz gépedből. Azaz memóriakártya, AA akksi. Hiszen ha ezeket is beleszámoltad a keretbe, az bizony karcsúsít. De amúgy a Fuji S5600-at ajánlom. Eléggé sokoldalú, de még jó árú.
Hero's: az éjszakai fotókhoz javaslok egy apró trükköt. Nem tudom így fejből, hogy az S5600 tudja-e; nekem az S7000 igen. A lényege a multiexpozíció. Azaz egy képkockára akárhány képet rakhatsz és összegzi az információkat. lásd: [link] Zajos eléggé rendesen, de ez, ha jól emlékszem, vagy 6-8 kép lett egymásba rakva, mindegyik 15sec-es záridővel ISO800-on . Szóval a zajt azt eléggé megdobta . De ha nem tudja, akkor csinálsz ugyanarról több képet és egy progival összerakod őket egy képpé. Egy állvány mindenféleképpen javallott. Ha tdusz várni, akkor az jól jöhet, hátha lesz valami jó karácsonyi akció (de inkább addig még gyűjts hozzá, ha tudsz). Bár az is igaz, hogy addig akkor nem tudod élvezni a fényképezést, ezt neked kell tudni. (Én nem várnék (vártam)).''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Bár már említették az F10-et, ha jól rémlik, nekem az volt vele a bajom, hogy kevés a manuális beállítások lehetősége. Ami később, ha belejössz, nagyon is jól tud majd jönni. Esetleg még nézz körül a Canon Axxx (pl A700). Ebben az esetben: kis számolás: memo:1GB: 12-15(20-ból már olyat veszel, amit egyszerűen soha nem fogsz kihasználni);
akksi:3,5 (bár mivel 2AA kell csak, egyelőre nem is muszáj plussz akksi, én pl úgy csinálom, hogy az S7000+nagy vaku-hoz van 3 garnítúra akksi és 2 garnítúra tartalék tartós elem- mondjuk én ezzel az egyetemi újságnak fotózok és bőven elég;neked is elég elsz elsőre szerintem 4 db AA akksi, + 4 db elem tartalékba, így ez kilőve.
táska:4 (ilyen kisebb méretű gépnek nem kell nagy, meg full extrás, nem használnád ki annyira);
állvány:6 (Hama41, nem kell több),
ez összesen: kb. 22-25eFt
A gép az pedig:80eFt (de az állványt is ráérsz később megvenni, így meg szépen alatta vagy a 100-nak.
Igazából a Fujinak egy baja van csak, drága bele a memó. Ha mellette döntesz, akkor készülj fel arra, hogy ha később váltasz, akkor vagy Fuji/Olympusra teszed ezt, vagy buksz a memóriák árán. Bár hidd el, ez nem hátrányt jelent , csak egy plussz szempontot. Hiszen ha váltasz, akkor szerintem a következőket lehet majd tenni: a Fuji S9500(vagy utódja) bőven kielégít minden igényt és az már az xD mellett CF-et is fogad. Vagy az Oly-tól az E-500/330/?(vagy az utód), mint tükörreflexes digitális. Míg ha a memókat későbbre is meg akarod tartani, akkor CF (talán SD) az ami szóba jöhet tárolóegyságként, ha DSLR-re ugrasz.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
''Bár már említették az F10-et, ha jól rémlik, nekem az volt vele a bajom, hogy kevés a manuális beállítások lehetősége. Ami később, ha belejössz, nagyon is jól tud majd jönni.'' Itt arra gondoltam, hogy ha később szeretnél kilépni a gépi autmatika világából, akkor nem tudsz majd hova, mert nincsenek manuális beállítások.
A memó: veszel most valamennyit. Aztán később megint, sőt... S ha később veszel gépet, akkor, mint mondtad úgyis nagy kapacitás kellesz. De ha van már egy induló tárhely, akkor azzal át lehet vészelni pár hónapot. Így kevésbé megterhelő a pénztárcának. Meg ha most nem mindegy az ára, mi lesz, ha később sem lesz mindegy?
Én csak a saját esetemből tudok kiindulni. Anno azért volt ez az egyik indok az S7000 mellett. xD és CF egyben. A CF olcsó volt és már akkor is tudtam, hogy fogok váltani DSLR-re. Ami úgyis CF-es lesz (bejött, hiszen a Nikon D50-et kivéve, mindegyik fogad CF-et). közben pedig beszereztem egy PDA-t is, ami ugyancsak CF-es. Nincs is xD-kártyám (kivéve a gyári 16MB-osat) .
Ja, a zoomról jut eszembe. Sokkal kevésbé fog hiányozni a 350mm, mint az a 28, ami sajna ebben a kategóriában 35. És ez a lényeg, nem a szorzó. Ld: a Sony-féle R1:24-120, azaz 5x zoom, és mégis jobban ki lehet használni a mindennapokban, mint a 35-350-et. Nekem is ez hiányzik (35-210-em van).''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
igen:
kaki, elmegy, talán, közepes, jó, nagyon jó, állat, sirály, anyám borogass
hiszen te úgyis ezeket tudod használni, ha meglátsz egy képet, nem a számszerű érték jut először eszedbe, meg ne felejtsd el, ez csak egy szám, ne várj többet tőle, mint ami.
de amúgy az objektív felbontóképessége megadható, ezt szokták a vonal/cm-rel jellemezni például. azaz hány egymás melletti vonalat tudsz megkülönböztetni 1 cm hosszon ezzel az obival. a gép szenzora ugyebár hasonlóan jellemezhető.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Szerintem egyértelműen a Fuji. Szép képek, van! manuális beállítás is - ami szvsz többet ér, mint a képstabi. Ugyanis azt még mindig tudod pótolni egy állvánnyal. Nagyobb zoom-tartomány.
Quantal:
Viszont az átlag felhasználó is tudhat a későbbiekben annyit, hogy nem érdemes 1/30 (60)-al fotózni már néha, mert stabi ide vagy oda, bizony elmosódik a téma, ilyenkor a Fujin még tudsz tenni ellene. (közben pedig sötétedik, nem akarsz nagy ISO-t, ...stb). Én pl éppen az, hogy képstabi ellenes vagyok. Túlságosan hozzászokik az ember és még nem is mindenre jó, csak a te kézremegésedet tudja kompenzálni a téma mozgását már nem és ezt úgy vettem észre, sokan elfelejtik. Ami pedig mindkét gépnél gáz az a nagylátó (s mindegy, hogy 36 vs 38).
[Szerkesztve]''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Nézz rá a hsz-emre mod-olltam. (huhh, ez szép madzsar mondat tetszett lenni nekem)
Csak egy példa: fotózni szeretnéd egy téli este a legkisebb porontyodat, ahogy korcsolyázik. Te fázol, remeg a kezed a hidegtől és még sötét is van, ő meg össze-vissza csúszkál a jégen. Te örülsz, nem baj, van képstabi. Jaja, a kezed remegése ki lett szűrve, de attól a gyerek feje/keze (akár az egész kölök) csak egy paca -mert pörög, mint a búgócsiga . Ezen úgyis csak a vaku segít, meg az ha rövidebb záridővel fényképezel. Ok, a kép sötétebb lesz, de legalább nem bemozdult. Aztán majd később valamilyen progival kicsit világosítasz rajta. Ezt viszont nem tudod megtenni, ha nem nyúlkálhatsz bele a beállításokba.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Kihagytad a legfontosabb különbségeket:
Fuji/Pana
28/35 kezdő érték! fontosabb, mint a vége 1-0
300/420 0-1
80-1600/80-400 ISO értékek 1-0
nincs/van képstabi 0-1
2,8-4,9/2,8-3,7 F értékek 0-1
AA elem-akksi/spec. akksi 1-0
rövid záridő: az 1/2000 is elég tud lenni, de jobb a 1/4000 1-0
hosszú záridő: mindegy, úgyis zajosodik mindegyik gép sok másodperces expók esetén, akkor már inkább multiexpozició (több képet exponál rá egyre), vagy HDR képek 0-1
azaz: 4-4 az arány
szín: kinek mi jön be
vaku: úgyis kell valami külső vaku
szerintem (Fuji párti és képstabi ellenes vagyok) S9500, miért is: főleg a 28mm miatt, a többi az nagyjából kiegyenlíti egymást. nézz vissza pár hsz.-t pont hasonlóról volt szó, csak ott Fuji S5600/Pana LZ3/5 közt.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
válasz quantal #1600 üzenetére
sejtettem, hogy ezzel közfelháborodást okozok...
jó dolog, az tény, ne értsétek félre. valószínűleg az én hülyeségem, de kicsit úgy vagyok vele, mint az ISO/felbontás mizériával. fel van fújva kicsit. amúgy nekem is volt, hogy már hiányzott a stabi. de megoldottam, inkább azon akadok ki néha, hogy ha nincs benne egy gépben, akkor azt sokan rögtön leírják. pedig... nézzük meg a többi tulajdonságát, képességét és ha ezek mind kiegyenlítik egymást, akkor legyen ez a döntő szempont. de ez tényleg csak egy saját, egyéni vélemény. Hiába jó lenne néha, amikor majd váltok dslr-re, akkor nem ez lesz a döntő. (Most Oly E500/330, KM 7D/5D, N D70s, C 350D lenne a sorrend kb. természetesen az árakkal egyeztetve.)
A hosszú expó meg sajna nem a digitálisok erőssége. (legalábbis a megfizethető kategóriában mindenféleképpen) csak trükközni tud az ember.
Az akksi: na igen, pont ez a hirtelen lemerülés a legkínosabb ált.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Nem tudom, bár mostanában több ismerősöm is S9500-t vett, nem panaszkodtak idáig ilyenről. Ha csak egy ember mondta, akkor nem releváns az infó, egyedi eset. A záridő, nos ezen is lehet segíteni. Egy ND szűrő szépen sötétít, ha sok az 1/2000. Azért eléggé brutál fényerő kell, ha ISO 80, F11, 1/2000 kevés. Az adatoknak és a gépek által készített képeknek az együttes hatása kell legyen a döntő. Mi az, amit még elviselsz a képen és a tudásbeli hátrányban. Csak rajtad áll.
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
válasz quantal #1607 üzenetére
Eddig csak ketten... Na mindegy.
Nem maga a cucc ellen vagyok, hanem hogy sok másról elviszi a figyelmet és ahogy írtad, túl lihegi magát. Bár még sokáig lehetne sorolni a hasonló jellegű cuccokat.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
De amúgy tényleg az a fránya 28mm, ami a legjobban tudja piszkálni az ember csőrét. Bár ezen is lehet segíteni, de megéri-e? Egy olyan minőségű előtétlencse, ami ki tud szolgálni 8MP-t normálisan, ... nos az jó pár tízezer forint (vagy 40-50e HUF).
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Hááát nekem S7000 van és csak ajánlani tudom. Anno, amikor vettem, másfél éve, akkor volt 115e, most olyan 105e körül van. Szóval a gép ára szinte nem is változott. Ez jelzi talán a legjobban, hogy értékálló, szuper kis masina. Ami nekem a legjobban hátrány lenne, az az, hogy nincs vakucsatlakozó a Canonon. Meg nekem kicsit szappantartós a kinézete is. Azt tanúsíthatom, hogy a Fujinak extra jó a fogása. Mondjuk az az igazság, hogy amióta az egyetemi újságnak dolgozom vele, érzem a korlátait. De az is igaz, hogy erre a munkára már jobb lenne egy dslr. Ugyanakkor még nem volt olyan meló, amit nem tudtam megcsinálni vele, csak könnyebb lett volna egy tükörreflexessel.
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
válasz tesztelek #1925 üzenetére
Húha... Szép kis lista. Most hirtelen nem is tudom, milyen gép tudja mindet. De ahogy nézem mindenféleképpen a legdrágább kategóriában keresgélsz (B-idő, külön gombok, jó kereső,...). Gondolj bele, hogy megéri-e ennyit kiadni egy hobbira? Mert ha jól vettem ki, hobbira kellene, nem dolgozni vele. De a legfontosabb egy kb konkért összeg lenne.
bye''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Árat írjál légyszíves, meg azt még, hogy mekkora zoom-tartományt szeretnél (mm-ben, mondjuk az általános 28-75, vagy a 28-300 két obiból) akarsz-e most venni hozzá vakut, táskát, állványt, vagy mindez ráér később is (bár egy jó táska már most kell). Amúgy én megnézném a helyedben az Olympus E500-at, 28-300 szettel olyan 200 (vagy alatta) kijön. Minőségben ugyanott vannak. sőt sokak véleménye szerint még a képeik színei is szebbek (bár ez ugye teljesen egyénfüggő, hogy kinek mi jön be jobban). A 300D-vel vigyázni kell, mert egy-két műanyag alkatrésze miatt rizikós (értsd, kb. olyan 10000 expo után eltürik és javítathatod jó drágán).
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Nos igen, tényleg van akinél kitart sokáig. De honnan tudod, hogy nem a tied lesz? Csak mivel nekem valami ilyesmi lenne a szakmám (anyagmérnök) ezért nem kicsit ódzkodok az ilyen termékektől, amiknél ez kiderült. A többi felsorolt alap DSLR-nél ilyen hiba nem merült fel legjobb tudomásom szerint, ott már tényleg a tudás/kompatibilitás/ergonómia/képminőség(színek,dinamika)/etc... számít. Bár mondjuk a Minoltánál (főleg a 7D-nél meg a legnagyobb probléma a backfókusz, azaz nem jól fókuszál az gép+obi együtt. Ez a hiba bármely márka/típus esetén felléőhet, csak ez meg itt a ''legnépszerűbb'' hiba. Az a gép ami meg szervízben volt... bár lehet hogy csak számomra.
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Nézz el ide: [link]
A gép az elg jó szerintem, az obi viszont nem egy nagy szám (35-90mm, nem is igazi nagylátó), de újonnan van az egész cucc. Később pedig szépen tudsz venni hozzá, amikor van rá keret. Az viszont igaz, hogy Canon/Nikon vonalon hamarabb kapsz használtat, ezt közben találtam: [link] , ez 28-75, ha jól számolom és 160 ez is. Ettől olcsóbban nem fogsz találni újat. Szóval tényleg az a kérdés, hogy a késbbiekben hogyan lesz lehetőséged bővíteni. Én személy szerint az Olyra voksolnék, de sajna be kell ismerni, hogy a Nikon jobb választás pénzügyileg. Ezt eked kell tudni, hogy miben engedsz és miért.''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Mondjuk makróra remek választás lenne az Oly E330. akár 10x-es nagyítású élőkép az lcd-n és manuál fókusz a pontos makrókért. Ez szól talán az Oly mellett, a többi az obi dolga, az meg egész jól kiegyenlített a Canon/Oly közt ( na jó, nem teljesen, a Canonál nagyobb a választék, de itt is találsz szuper kis obikat) Csak pénzel kell győzni.
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Hát igen, vannak rebesgetések sok mindenről, ami szép és jó; most mrá csak az a kérdés, hogy mi az igaz belőle.
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
válasz Hydra SR #3769 üzenetére
Az lenne a nagy kérdés, hogy mi az a határ, ami még belefér sandokan66?
Ugyanis már annyira lementek az árai a dslr-eknek, hogy megérheti belevágni, hiszen később nyugodtan van időd rákészülni és venni új/jobb obikat bármikor.
Hydra:Zajosodnak azok is azért elég szépen. Meg ez az ISO nem csodaszer, az a 3200 is csak parasztvakításnak van bennük. Ide is elér a marketing elég szépen. Csak gondolj bele, itt sima analóg erősítéssel történik a kiolvasás a ccd-ből. Ok, utána van A/D lépés is.
Szóval ezt nyugodtan ki lehet hagyni az érvekből, hogy melyik mennyit tud max. Inkább az a fontos, hogy az ISO 100-400 (és esetleg 800) esetén mekkora zaj és annak milyen a jellege. (képzaj, színzaj, sötétzaj, blokkosodás) meg az összes többi hatás. Mi az, ami neked kitobival megfelel. Ha ez megvan, akkor kész is. Megtaláltad a gépet. Nem kell a többi tulajdonsággal foglalkozni. Azt még ne felejtsd el, hogy van egy olyan dolog, ami szerintem még talán fontosabb is lehet ennl néha. Nevezetesen az ergonómia. Milyen a fogása. (Esetleg van-e markolata, hogy később azzal is nyomhasd.) Főleg ha majd később szeretnéd egész nap a kézbe fogva fotózni vele.
Amúgy egy jó obi nem annyi, mint egy S9600, hanem inkább 2-3 S9600. Csak gondolj bele, egy olcsó obi F4/ISO800 kb. ugyanott van, mint drága F2/ISO100. (A fényerő tekintetében nézve csak). Viszont lehet kapni nagyon jó obikat is elérhető áron, főleg a régi manuálok közül (akár adapterrel is a vázhoz).''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Ha már árban ebben a kategóriában gondolkodsz, akkor nézd meg az Olympus E330/E500 vázakat a kétobis kitben. Az általános vélekedések szerint a kitobik közül a legjobbak vannak a vázzal. Aztán ha később lesz pénz cserélni, akkor a jó obi itt sem drágább, mint a Canon oldalt (esetleg Canonm részen több a használt cucc, de én speciel nem vennék használtat). A felbontás nem számít ebben a kategóriában, egyedül ami a canon felé viszi a lécet, az a markolat. Amikben szerintem hátrányban van: (nekem pl Oly E330 van) E330: kihajtható LCD, élőkép az LCD, mint a kompaktoknál! (nagyon állat, jól tud jönni ha nincs lehetőség belebambulni a keresőbe állandóan), xD és CF kártya egyszerre.
Amúgy én a Fuji S9600-ot mondanám. Ha nem lett volna pénzem az Oly-ra, ezt vettem volna.
[Szerkesztve]''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
-
domedee
senior tag
Én ránéznék a helyedben a Fuji S9600-ra is. Bár nincs benne képstabi, de a képét talán jobban/többen dícsérik, mint a Pana-t. Ami viszont nagyon mellette szól az az, hogy 28-300 a zoom, míg a Pana 35-420. Hidd el a 28-35 sokkal jobban tud hiányozni, mint a 300-420. Vagy esetleg Olympus E500? Ez két obis kitben (28-300 tartomány itt is megvan 14-45+40-150 -itt 2x-es szorzó van, amit nézni kell, míg a Canon 1,5x) csak 200. És a 40-150 nagyon pöpec, míg a 14-45 jó átlagos obi.
''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán
Aktív témák
Hirdetés
- Lexus, Toyota topik
- Milyen monitort vegyek?
- Egy héten belül bemutatkozik a Nubia Z70 Ultra
- Gaming notebook topik
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Black Friday november 29. / Cyber Monday december 2.
- Bittorrent topik
- Milyen okostelefont vegyek? OFF topik
- PlayStation 5 Pro teszt
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest