Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ariadne

    őstag

    Olvasgatom csendben ezt a topikot egy ideje és ámulok-bámulok. Azt hittem, hogy manapság már csak az emberek elenyésző kisebbsége gondolja azt, hogy aki meleg, az más is bármi módon, mint aki hetero. Mindannyian felkelünk reggel, munkába megyünk, bevásárolunk, néha moziba megyünk, ha betegek vagyunk, akkor meg orvoshoz, néha összekapunk a párunkkal, vannak jó és rossz napjaink. Egyszerűen nem látom, miben is jelent "másságot" az, ha valaki meleg, azon túl, hogy azonos neművel jár vagy él együtt. Természetesen van meleg ismerősöm, de ettől a ténytől függetlenül - megrögzött heteróként :) - mindig is így gondoltam. Az Alkotmány mindannyiunkra érvényes, különösen az a része, ami tiltja a megkülönböztetést bármilyen alapon...

    A regisztrált élettársi kapcsolat már jelent egy lépést talán úgy össztársadalmilag, legalább már beszélünk is a dologról, de sok mindennek kell még változnia felfogásban, amíg eljutunk oda mondjuk, ahol a franciák tartanak. Volt szerencsém Párizsban élni egy ideig, és bár messze nem minden szempontból toleráns nemzet, de ilyen téren teljesen normálisak. Itthon nem látsz kézen fogva az utcán sétáló, parkban együtt görkorizó vagy kávéházban ücsörgő meleg párt, ott gyakran - és senkit sem zavar, miért is zavarna? Hiába, az egyén szabadságának kicsivel nagyobb hagyománya van arrafelé. Azért nem mondom, némelyik pár jelentős veszteséget jelent a női nem számára... :D

    Franciáéknál vagy egy évtizede létezik már a regisztrált élettársi kapcsolat egy formája, a PACS (kiejtve "pax"), ami tkp egy regisztrált szerződés a felek között. Örökbefogadásra ott sem jogosít fel, ezt még ott sem tudták elérni, de vagyoni, adózási, egészségügyi szempontból szabályozott helyzetet teremt. Érdekes, hogy ott nagy meglepetésre a heterók kezdtek azonnal tömegesen PACS-ot kötni, erre nem számítottak annak idején. Most néztem, 2006-ban 280.000 házasságot kötöttek és 60.000 PACS-ot, és az eddig megkötött összes PACS 13%-át bontották fel, míg a házasságok 50%-át. :DDD Kíváncsi leszek, nálunk mi lesz, sok házasodni nem akaró hetero élettársnak is jól jöhet majd ez az új lehetőség.

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz #54715584 #1561 üzenetére

    Pedig a mi leendő rendszerünk még alaposabb is lesz talán, mert ott végrendelet hiányában nem örökölhetnek egymás után a pár tagjai, míg itthon ha jól rémlik a jogszabály szövegéből, igen. Mondjuk ahogy nő a pacs-ok száma ott és csökken a házasságoké, szerintem idővel ők is változtatni fognak...

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz #54715584 #1567 üzenetére

    No igen, sokan hiszik azt, hogy a házasság ténylegesen változtat az adott kapcsolaton, de én ebben nem hiszek. Párommal 9 éve járunk, 8,5 éve élünk együtt, de eddig fel sem merült, hogy összeházasodjunk. Ehhez ugyanis számunkra feltétel az, hogy önállóan, felnőttként éljünk, tehát a saját fizetésünkből (egyetem 6 éve kilőve), a saját lakásunkban (no a bank keze azért rajta lesz vastagon :D). Valahogy talán belénknevelték, nem tudom. Viszont így élettársként nincs jogunk a másik orvosi ellátásáról értesülni, nem vehetjük át egymás levelét, stb, vagyis hetero élettársakként részben ugyanazok a jogi problémáink, mint a meleg pároknak. Szóval ez a regisztrált élettársi kapcsolat nekünk és hasonló helyzetű pároknak is elgondolkodtató lehetőség, és persze ebből bármikor házasságra is lehet váltani később.

    Megnéztem még pár francia statisztikát, azt írják, hogy a pacs bevezetése évében még 42%-ban meleg párok szerződtek, míg a most létező szerződéseknek már mindössze 7%-ánál tudtak név alapján meleg párra következtetni. Magyarán mindenkinek jól jön a lehetőség akkor is, ha van más választás. :)

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz Ricardo #1569 üzenetére

    Arról, amit írtál, eszembe jut egy ismerősöm. Felnőtt nő, férjjel, három gyerekkel, kertes házzal, kutyával, boldog családi élettel. Az egyik egyenruhás hivatalnál dolgozik, nagyon jó műszaki érzéke van, ő tartja rendben a család számítógépeit, fúr-farag-barkácsol. És emellett igazi nő, nagyon jó fej. A férje szokott főzni, ő sosem. A gyerekei teljesen normálisan nevelt gyerekek.
    Többek között ezért is gondolom, hogy a szerepek nem határozzák meg azt, hogy ki tud sikeresen gyereket nevelni és ki nem. Valahol hallottam egy mondást, ami megragadt a fejemben: a gyerekneveléshez sem kifejezetten női, sem kifejezetten férfi nemi szervek nem kellenek - csak szeretet... :) Szerintem.

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz Don Vittorio #1573 üzenetére

    No az én párom hiába hivatalosan "alkimista" (vegyész), a konyhába nagyon ritkán téved be főzésileg. :) Viszont leborulok előtte, olyan laboratóriumi precizitással mosogat. Azt hiszem, nálunk nagyjából a hagyományos szerepek vannak, kivéve hogy én többet többért dolgozom, de ez még változhat.
    Azért az egyik étolaj reklámon mindig felhúzom magam, amelyikben azt mondják, hogy a lányok megtanulják anyutól, hogy kell főzni. Középkori felfogás, ma már egy fiúnak sem kellene éhenhalnia egyedül... :DDD

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz mefistofeles #1585 üzenetére

    Vannak heterók is, akik gyakran cserélnek partnert, ez mégsem akadálya az örökbefogadásnak például, hogy a gyereknemzésről és ennek folytán gyereknevelésről ne is beszéljek... ;)

    mod: Sőt, ha onnan nézzük, a mai heterók között sokkal többen vannak nyilván, akik gyakran cserélnek partnert, mint 50 évvel ezelőtt, de ettől még ugyanúgy nevelhetnek gyereket. Egy monogám kapcsolatban élő meleg párnak viszont így sincs lehetősége a mai szabályok szerint...

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz bandus #1581 üzenetére

    Ez jó pont. :D Nem csak a főzés, a testépítés is. :P

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz mefistofeles #1595 üzenetére

    Az érveléseddel ott látom a gondot, hogy nem attól lesz valaki meleg vagy éppen hetero, hogy melegek vagy heterok nevelik, azért idáig már rég eljutott a tudomány. A mai melegek túlnyomó többségének a szülei heterók voltak, ők mégis melegek, akkor ez sem történhetne meg a te elméleted alapján. Arról nem is beszélve, hogy attól, hogy két férfi neveli mondjuk azt a gyereket, attól még vannak nagynénik, unokatesók, nagymamák, hetero barátok, stb. Nem dobozban nő fel az ember és messze nem kizárólag a szüleitől tanul mintákat.

    mod: Egyébként ma is előfordulhat, hogy meleg pár nevel gyereket, jelesül akkor, ha valamelyiküknek hetero kapcsolata volt korábban, és abból származik a gyerek. Egyetlen hatóságnak sem lehet egy szava sem, hiszen a vér szerinti szülője és annak élettársa neveli. ;)

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz oxox #1602 üzenetére

    A korábbiakra még reagálok később, csak annyit gyorsan: az élettárs fogalma nincs kifejezetten meghatározva egyetlen jogszabályban sem, bár maga a fogalom több helyen is szerepel. Jogirodalmi meghatározás szerint két, gazdasági és érzelmi közösségben élő személyt jelent, tehát ez két bármilyen nemű személyt jelenthet jelenleg is. Elvileg semmilyen jogszabály nem akadályozza ezért pl. azt, hogy két férfi, akik élettársak, közösen vegyenek fel lakáshitelt. Ha a gyakorlatban megkülönböztetnék emiatt őket, az sértené a diszkrimináció tilalmát.

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz shtml #1605 üzenetére

    No csak hogy tisztázzuk a jogi környezetet.

    Ma Magyarországon tilos és alkotmányba, valamint jogszabályokba ütköző dolog valakit nemi irányultsága alapján megkülönböztetni. (Abba ne menjünk bele, miért lehet mégis kizáró ok véradásnál, ha valaki meleg. Felháborító, elég lenne az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordulni vagy egy Alkotmánybírósági eljárást kezdeményezni, és azonnal szétcsapnák ezt a szabályt szerintem...)

    (Nem vagyok biztos a dologban, de azt hiszem, az életkori határok is eltérőek a heteroszexuális és a homoszexuális nemi kapcsolatok törvényi büntetésében.)

    Természetesen nem ez a helyzet, a Btk. nem bünteti sem a heteró, sem a meleg kapcsolatot, azért kiléptünk már egy jó ideje a boszorkányégetések időszakából. Sőt, a földről is nyugodtan lehet állítani, hogy lapos, az sem bűn régóta. :U Ezen kívül nem tesz különbséget egyik bűncselekmény esetében sem aszerint, hogy az azonos vagy eltérő neműek között valósul-e meg. Korábban volt ilyen, de éppen a diszkrimináció tilalma miatt már majd' 10 éve megsemmisítették azokat.

    Pl. a jelen törvények szerint (még) nem léphetnek élettársi viszonyra a melegek, ennek minden hátrányos jogi és anyagi következményével együtt - ez nem elég különbségtétel?
    Esetleg olvasd el a korábbi hszemet (#1603), ott leírtam, hogy ez sem igaz. ;)

    Úgy általánosságban meg tényleg kíváncsi lennék, hogy a melegházasság/örökbefogadás ellen véleményt formálók közül hányan ismernek ténylegesen olyat, aki meleg? Mert a valóság azért erősen más, mint amit a tévében meg filmekben lát az ember. Simán lehet valaki úgy meleg, hogy soha nem mondanád meg róla, hiszen pont úgy viselkedik és él, mint bárki más. De ezt lehet sokaknak látni és tapasztalni kell, hogy elhiggyék...

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz dabadab #1618 üzenetére

    Véletlenül itt van előttem egy Btk., egész pontosan 2002. szeptember 4-től hatálytalanok ezek a rendelkezések egy AB határozat folytán, azért az elég rég volt már. Sőt, amikor én ezt először tanultam 2000-2001 környékén, már akkor is mondták, hogy nem jó így, nem felel meg az Alkotmánynak, csak időbe telt, amíg megfelelően át is alakították a Btk-t.

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz shtml #1620 üzenetére

    Ne haragudj, de nekem ez a szakmám, tehát valószínűleg jobban ismerem a szabályokat, mint te... ;) Nem akartam ezzel előhozakodni, de látszik, hogy másképp nem megy.

    Az Alkotmány természetesen felhozható bármikor, hiszen minden jogszabálynak meg kell felelnie az Alkotmánynak, az Alkotmánybíróság megsemmisíti azt a jogszabályt vagy rendelkezést, ami nem felel meg. Egyébként 70/A szakasz, és kérlek, ne kezdjünk bele abba, hogy a te értelmezésed szerint nem tartozik bele, jó? Elegem van abból, hogy mindenki azt hiszi, hogy tud jogszabályokat értelmezni csak úgy magától, ez is egy szakma. Azon persze aztán fel vannak háborodva itt a PH!-n az emberek, amikor a sarki gémer Pistike azt hiszi, hogy tud számítógépet szerelni, és kalapáccsal teszi helyre a videókártyát, de ti sokszor pontosan ezt teszitek, amikor "értelmeztek"... :O

    Tény, hogy a házasság jelenleg csak eltérő neműek között lehetséges, ez egy "hagyományos" dolog, egyelőre az AB indokoltnak tartja a különbség megtartását. De a halálbüntetés is sokáig jogszerű volt, aztán mégis úgy döntött az AB, hogy azt követően alkotmányellenes, szóval ez nem egy állandó dolog, és az AB összetételének változásával egyáltalán nem kizárt, hogy egyszer lehetőség lesz rá. A gond az most, hogy van egy határozat, amiben kimondták egyszer, hogy házasság néven csak eltérő neműek kapcsolata lehet (jelentem, nem olvastam ezt a határozatot,de ha lesz időm, megkeresem), így hiába lenne esetleg más most a véleményük, nem egyszerű korábbinak "ellentmondani". De nem hiszem, hogy kizárná bármi most sem, hogy más néven ugyanolyan jogokat kapjanak, ahogy most ez majdnem teljeskörűen meg is fog történni a regisztrált élettársi kapcsolattal. Ami a heteróknak is nagyon jó lehetőség, és várhatóan élni is fognak vele sokan.

    Tagadom azt, hogy a jogszabályok eltérően kezelnék a hetero és meleg élettársakat, könyörgöm, olvasd már el, amit az előbb írtam az élettársi kapcsolatról... Nem tudom, te honnan veszed, amit írsz, részemről a jogi egyetemen tanultam.

    Szóval kösz a kioktatást. :U

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz shtml #1620 üzenetére

    Ja még egy, erre elfelejtettem válaszolni.

    A törvény bünteti a kiskorúakkal folytatott nemi kapcsolatot. Az itt alkalmazott életkori határokról írtam,

    Én is erről írtam, és ebben nincs megkülönböztetés. Volt, de már nincs. És egyáltalán, hogy jönnek ide a kiskorúak?

    mod: monstre: :)

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz shtml #1625 üzenetére

    Azt hiszem, ennek a vitának így nem sok értelme van. Olyan dolgokra kérdezel rá újra és újra, amelyekre már válaszoltam. És pont azt teszed, amiről beszéltem, próbálod a magad módján értelmezni a dolgot akkor is, ha egyértelmű, és olyan dolgokról nyilatkozol, amit nem ismerhetsz, csak ha jogász vagy. Ha ilyen járatos vagy, az Alkotmány adott szakaszát gond nélkül megtalálod, egyébként a gugliból vagy wikipédiából másodpercek alatt megszerezhető.

    Nyilván jobban ismered az ítélkezési gyakorlatot, hiszen az (sajnos) nem hozzáférhető, csak jogászok/jogtár/BH lap előfizetők számára... Ne haragudj, de más a hírekből ismerni, és más tankönyvekből, meg részben gyakorlatból, angolszász precedensjogot szintén (bár a Deed bíró sorozat egész jól átadott egyes dolgokat, angolszász jogász ismerős szerint is :) ).

    A jogértelmezés többrétűsége kapcsán meg ne bonyolódjunk itt vitába, nem ez a helye. Még a TTKs végzettségű barátom, akivel sokat beszéltünk erről, ő is nehezen fogadja el, hogy lehetetlen mindenki számára egyértelmű szabályokat alkotni, az értelmezés mindig többféle lesz, ez nem olyan, mint a matematika, ahol 1+1 mindig 2 lesz.

    A házasság és megkülönböztetés kapcsán pedig kiragadsz részeket abból, amit írtam, ahelyett, hogy egyben olvasnád, kérlek, olvasd végig még egyszer egészében.

    Élettársi kapcsolatról szólva pedig már leírtam itt pár hszszel feljebb a tényleges jogi hátterét a dolognak, lásd #1603.

    Szerintem térjünk vissza a topic szorosan vett témájára. ;)

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz shtml #1626 üzenetére

    Mondom, hogy _nincs_, többször leírtam. Jelenleg hatályos szabályok szerint nincs megkülönböztetés ilyen szempontból. Te írtad az előbb, hogy csak az számít, ami most van, hát most ez van. :P De most már tényleg térjünk vissza a lényegre.

    Igen, házasodjanak, ha szeretnének, vagy ha a társadalom ellenkezése túl nagy, legyen más neve a dolognak, úgyis a tartalma számít. :)

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz shtml #1630 üzenetére

    Nem várom el, hogy elfogadd a véleményemet, és pláne nem azért, ami a szakmám. Én érveltem, meg leírtam tényeket, viszont te nem olvasol, az élettársi kapcsolat jogi szabályozására már vagy harmadjára kérdezel, pedig rég leírtam... A valóságtartalmukban pedig ha nem hiszel, keress utána magad, várom a cáfolatokat, mivel természetesen tévedhetek is dolgokban.

    Tessék, itt egy link az Alkotmányhoz link.
    Miről kívánsz még linket? Az élettársi kapcsolatról leírtakat ha elolvastad, akkor érted, hogy ott nincs mit linkelni...

    mod: És mellékesen rég offtopic vagyunk...

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz #54715584 #1632 üzenetére

    Tessék élni majd a regisztrált élettársi kapcsolattal, mihelyst lehet, emlékeim szerint január 1-től. ;) Tényleg, mennyire nagy az érdeklődés eziránt? Mert azért ha nem is egyenértékű tartalmában a házassággal, de nagyon sok minden van benne, ami már megkönnyítheti a közös életet.

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz #54715584 #1636 üzenetére

    Ha a gyerekek szülei beleegyeztek, akkor a világon semmi gond nincs vele szerintem. Mert hát ugye ilyen kicsi gyerekeknél a szülőnek kell döntenie arról, hogy bármilyen vonatkozásban is megjelenhessen a gyerek képe, mindegy, hogy újságban vagy plakáton.

    Bár nem tudom, hogy az ilyen szándékos közvélemény provokáció mennyire segíti vagy éppen hátráltatja az ügyet... Akinek nincs baja a rendezvénnyel, annak tetszeni fog, a nem toleráns embereket viszont lehet nem kellene így provokálni, mert attól talán csak még ellenségesebbek lesznek... :U

    mod: monstre, te hogy megváltoztál mostanság! Olyan szelíd képed lett, alig ismertelek meg. :D

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz #54715584 #1638 üzenetére

    Hát az eddigiek elég félelmetesek, nem hinném, hogy sokkal jobbak jönnének később... :U Nyilván az fog inkább nekiállni írni, aki nem ért egyet és felháborodik.

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • Ariadne

    őstag

    válasz #54715584 #1641 üzenetére

    Azért hihetetlen, milyen alapvető fogalmakkal nincsenek tisztában az emberek, de azért mondják... :U
    Mellékesen eszembe jutott, hogy voltaképp nincs is min csodálkozni, ha az is megtörténhet, hogy a munkahelyemen (ügyvédi iroda, a belváros legeslegközepén) tanult és nagy gyakorlatú főnököm évek óta rendszeresen és folyamatosan hátrányosan kezeli az ott dolgozó ügyvédjelölt lányokat a fiúkkal szemben. Teljesen egyértelmű, sőt néhány esetben papíron is megmutatkozó a nemi diszkrimináció. De megállapodtunk a többiekkel, hogy akkor sem fogjuk átoperáltatni magunkat, csak hogy olyan munkákat kapjunk, ami járna nekünk, inkább elhúzunk onnan... :( Magyarország, 2008...

    [ Szerkesztve ]

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

Új hozzászólás Aktív témák