Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Wohme

    tag

    Sziasztok!

    Elég fura helyzetben találtam magam, elkezdtünk párommal ingatlant nézni és szembe is jött rögtön egy olyan ajánlat, amit komolyan megfontolnánk. Gyors döntésre van szükségünk a vásárlási szándékkal kapcsolatban, de nem fogok elkapkodni semmit. Családi segítség nélkül sokat spórolva gyűjtögettünk egyetem mellett és benne vagyunk hogy egy biztonságos hitelkonstrukcióval elköteleződjünk, ha az azt jelenti hogy nem kell többé bérleményben lakni.

    Adatok
    Önrész: 14 M Ft
    Hitel amit felvennénk: ~22-24 M Ft
    Lakás vételára: ~36 M Ft
    Papíron nettó háztartás jövedelme: 615 E Ft
    Valóságban nettó háztartás jövedelme 685 E Ft
    Kor: én 24, párom 22
    Munkatapasztalat: én 1,5 év, párom 1 év főállás.
    Házasságkötés: nincs

    12 év futamidőre havi kb. 100 ezer Ft/fő törlesztőt számoltam végig fix konstrukcióban.

    Kérdéseim
    1. Melyik lenne szerintetek előnyösebb? Minél hosszabb futamidő és végtörleszteni vagy minél rövidebb és előbb kifizetni?
    2. Fix vagy változó kamat?
    3. Gyereket szeretnénk, szám szerint kettőt is (4-5 éven belül leghamarabb), viszont elkötelezni mindenféle családi kedvezményre előre nem. Ha megjönnek a poronytok, ki lehet a hitelt váltani valahogyan? Van lehetőség jól kijönni belőle utólag is vagy mindenképp előre kell gondolkodni?
    +1. Tanácsféleségre is szükségem lenne. A lakás elég nagy, 4 szobás, pont megfelelő lenne 2 gyerekre, mikor már külön szoba kell nekik, de az még alaphangon is 10+ év, mire kellhet. Gondolkoztam hogy jó döntés-e ilyen nagy lakást venni előre és letudni már vagy érdemesebb kis lépéssel kezdeni és átköltözni utána egy nagyobba. A gondot az adja, hogy ez egy nagyon jó lehetőség jelenleg, amit nagyon sajnálnék, ha elszalasztanám.

  • Wohme

    tag

    válasz Sztenly #18428 üzenetére

    A házasság tuti, csak papíron nincs meg. Már több mint 6 éve vagyunk együtt, nem zsákbamacska a dolog.

  • Wohme

    tag

    Köszi az észrevételeket mindenkitől, sok segítséget jelent a rengeteg különböző látásmód.
    3 éve élünk életvitelszerűen együtt.
    A CSOK-os támogatásforma kihagyása tényleg fájó pont... Rengeteget lehetne vele megtakarítani, de mi pont 4-6 év alatt szeretnénk az első gyereket, ami igazán kicentizi a határidőt. Semmiképpen sem akarom ezt kockáztatni, de mellette ezt a lehetőséget sem elhalasztani.

    A tulajdonjogi része nem tudom miért vet fel ennyi aggodalmat részetekről. Bár a tőke részében nagyon túlsúlyban vagyok (11+3 M), a hitelt együtt fizetnénk, egyedül elég magas lenne. Az ingatlanból a befizetés százalékában lenne mindenkinek részesedése (nem vagyok jártas ezekben a dolgokban, csak sejtem, hogy van erre lehetőség). Illetve ha szétválásra kerülne a sor, akkor vagy kifizetném a részét, vagy az eladási ár vándorolna a tulajdoni hányad mértékében. Fenntartom annak a lehetőségét, hogy ez nem ilyen egyszerű a valóságban egyébként, de nálam ez így lenne logikus.

  • Wohme

    tag

    A következő helyzettel találtam magam szembe:
    -Kinézett ingatlannal kapcsolatban sikerült megegyezni az ingatlanossal az árban
    -A tulajdoni lap vizsgálata alapján a lakás tehermentes 1/1 tulajdonrész megvan és vásárolt ingatlan. A tulajdonossal még személyes találkozó nem történt.
    -Ingatlanközvetítő ügyvezetőjének nevére nem túl biztató keresési eredményeket kaptam. Volt bírósági ügye, mint tanú, ahol balhézott a sértettel a tárgyaláson, kitiltási határozat van ellene egy rendezvényhelyről és a kommunikációs stílusa is inkább alulról üti a lécet. Ő áll kontaktban a tulajjal, de nem ő vezetett a lakásban körbe (ez lentebb fontos lesz).
    -A bejegyzett cégének nincs honlapja, alapvetően ismeretlen számomra, Optenen vizsgálva nincs sok árbevétele.
    -Aki a lakásban körbevezetetett rákérdeztem a foglalóval kapcsolatban, hogy utalással megoldható-e. Ő erre hevesen ellenkezett és mondta, hogy az nem szokás, mindenképp készpénz kell, mert "őket akkor hogy fizetik ki". Jeleztem erre, hogy én nem velük állok szerződésben, hanem a tulajjal, nekem semmi közöm, hogy őket hogy fizeti ki. Miután én elutalom a pénzt valós idejű elszámolási rendszerrel, az azonnal megjelenik a számlán, a tulajdonos leveszi ATM-ből az ingatlanos jutalékát, odaadja nekik és mindenki boldog. Ellenkezett és jelezte, hogy egyeztessek erről a (fentebb már bemutatott) ügyvezetővel.

    Kérdésem az lenne, hogy miért ragaszkodhatnak ennyire a készpénzes foglalóhoz?
    Ezeket már kilőttem mint lehetőség:
    -Nem bíznának a tulajban, mert nem írtak vele szerződést. HAMIS, mert az ügyvezető mondta hogy tizenéves barátja a tulaj, így megbízik benne, hogy fizet.
    -Gyanús lenne a NAV-nak, ha számlán mozogna a pénz és nem akarnak adózni utána. HAMIS, mert csak a tulaj számláján lenne mozgás, amit ő magán célra bármikor egy ATM-ben levehet és készpénzként nyom és számla nélkül átadhat az ingatlanosnak mint jutalék.

    Van egyéb magyarázat erre a fenti problémára? Még nem beszéltem az utalás lehetőségéről az ügyvezetővel, csak ugye az alkalmazottal. Ragaszkodnom kellene az utaláshoz? Milyen kockázatokat rejthet, ha készpénzben fizetnék mégis?

  • Wohme

    tag

    válasz axioma #18559 üzenetére

    Jelenleg is kp-ban elérhető az összeg nekem, így nem a pénzfelvétel díját akarom megspórolni. Jeleztem is a közvetítőnek, ha az a gond, hogy le kell venni akkor annyival többet utalok.

    Szimplán a közvetítőcég gyanús nekem a fentebb említettek miatt és mivel első ilyen vásárlás lenne, ezért extra óvatossággal járnék el. Ezért is akarom megtudni, hogy van-e mitől félnem, tartanom. Nyilván ahhoz az összeg elég csekély, hogy hamis személyazonossággal lelépjenek vele, de nem tudom milyen egyéb kockázatot rejthet magában a dolog.

    Egyébként a foglaló átadása már az adásvételi szerződés kötésekor történik? Az önerő többi része ilyenkor ügyvédi letétbe kerül amíg nem utalja el a bank a hitel összegét az eladónak? Hogyan működik pontosan ez a rész innentől.

    Természetesen az ügyvéddel hétfőn egyeztetek minderről, csak ha van a fórumtársaknak esetleg releváns tapasztalata hasonló helyzettel azt szívesen fogadom.

  • Wohme

    tag

    Budapest Bank Egyenlítő Hiteljéről tapasztalatokat tudna valaki osztani?

    Hitelfelvétel előtt állok és a legjobb konstrukciónak tűnik elsőre (persze az én esetemben).

    A lényege röviden, hogy a bank a számlán a hitel levonása után fennmaradó pénzösszeg után hitel kamatával megegyező mértékű betéti kamatot számol el. A kamatkedvezményt a bank félévente, ingyenes előtörlesztésként jóváírja, majd az így csökkentett tőketartozást változatlan törlesztőrészlet mellett újraütemezi, aminek hatására csökkenti a futamidőt.

    Van ehhez egy kalkulátor, amin lehet az összegekkel játszadozni. Be kell állítani a hitel típusának a "piaci alapú kölcsönt", illetve maradhat, hogy 300.000 Ft havi jóváírás jön.

    Tegyük fel egy 15 milliós 15 éves futamidős hitel esetében, ahol 10 éves a kamatperiódus, ha a hitelen felül havi rendszerességgel felhalmozott összeget 100.000 Ft-ra állítom, akkor a futamidő 2 évvel rövidebb lesz, azaz 2.7M Ft-tal kevesebb lesz a visszafizetendő összeg, ha nincs előtörlesztés. Ez 2,7%-os THM-et jelent.

    Meg lehet fűszerezni a dolgot azzal, hogy az előbb említett felhalmozott összeget elő is lehet akár törleszteni a hitelbe, ami tovább csökkentheti a futamidőt/törlesztőt(?)

    Milyen buktatói lehetnek ennek? Előnyök/hátrányok, tapasztalatoknak nagyon örülnék, mert nem találtam sok gyakorlati tapasztalatot a neten/fórumban keresgélve.

  • Wohme

    tag

    Márpedig az Unicreditnél nincs előzetes bírálat. Emellett pedig extrém óvatosság kell velük kapcsolatban, mivel nagyon kevesen mennek át a rostán.
    Például engem visszautasítottak volna, mert a szektor tiltólistás náluk amiben dolgozom.
    Csak azért tudom ezt az infót, mert van ismerősöm ott, aki vezetői pozícióban van és lefuttatta nekem a céget, hogy átmenne-e a rostán. Ráadásul mondta hogy 2 nappal előtte még átment volna, olyan friss szabály volt nekik a rendszerben.
    Óvatosan az Unicredittel!

  • Wohme

    tag

    Sziasztok!

    Szerdán folyósított az eladónak a bank, tegnap átvettük a kulcsokat, az ügyvédem hétfőn megy a földhivatalba a bejegyzési határozatot leadni. Onnantól elvileg 60 nap, mire a tulajdoni lapon megjelenik a végleges módosítás.

    Kérdésem az lenne, hogy addig is tudok lakcímkártyát igényelni? 60 napig nem nagyon tudnék várni, mert a kerületben a parkolási engedélyt ki szeretném váltani.

    Az ügyvéd már rég széljegyet rakott a tulajdoni lapra ezelőtt, most csak hétfőn bejegyzési határozat miatt megy. Akár ma el tudnám intézni a lakcímkártyát? Láttam ügyfélkapun keresztül is lehetséges.

  • Wohme

    tag

    Sziasztok!

    Garázsvásárláson gondolkozom egy ideje. Siralmas a választék belőlük. VIII. kerület Orczy-negyedbe költöztem majd 1 éve és az utcai parkolás eddig még kényelmesen megoldott volt, de már akadnak olyan napok, amikor nehézkes találni.
    A trendek is azt mutatják, hogy biciklisávoké, fáké, teraszoké, buszsávoké a jövő, nem pedig az utcán elhelyezett tonnás fémdobozoké. Ahol én lakom ott még botrányos állapotban vannak az utak, de lassan elér ide is a felújítás, a Corvin-negyed pár perc séta. Ha felújítanak, biztosan további utcai parkolókat fognak majd felszámolni, szóval értitek... Elég sok új társasház is épül a környéken.

    Kérdésem röviden az lenne, hogy ki mit tud a garázsok jelenlegi átlagárairól manapság akár hasonszőrű (IX., VII. kerületek) alapján. Legyen mondjuk a példa egy sima teremgarázshely (nem pedig fedett, dedikált beálló).

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés