Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gurabli

    senior tag

    Sziasztok!

    Olyan fórumtársat keresek, aki a CIB-nél vett fel forint alapú lakáshitelt a FIX3 vagy FIX5 konstrukcióban, ahol 3 illetve 5 éves periódusokra fixen rögzítették a törlesztőrészletet. Elsősorban annak a tapasztalata érdekelne, akinél már lejárt a 3 vagy 5 éves első fix periódus, mégpedig konkrétan az, hogy mit állapított meg a CIB a következő 3-5 éves periódusra?

    Elvileg az adott napon érvényes MNB-alapkamat határozza meg a következő periódusra aktuális törlesztőrészletet, ami ugye most jelentősen alacsonyabb, mint 2010-ben volt. Ez a konstrukció nem volt túl sokáig a bank kínálatában és eleve 2010 második felében jelent meg a kínálatban, de talán fél évig sem volt elérhető. Mi 10 évre vettük fel a lakáshitelt FIX5-ben, vagyis jövőre lesz a forduló.

    Köszönet!

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    Sziasztok!

    Jár erre valaki, akinek CIB FIX5 vagy FIX3 lakáshitele van? Mi 2011-ben vettünk fel CIB FIX5 lakáshitelt, elvileg 2016 januárban van az 5 éves kamatforduló és ha jól értelmezem a dolgokat, akkor a jegybanki alapkamat jelentős csökkenését követően csökkennie kell az újabb 5 éves periódusra a kamatnak is, egyben a törlesztőnek is?
    Tapasztalat?

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz viharhozo #6554 üzenetére

    Köszönöm válaszod!
    Mit értesz az alatt, hogy a régi, mocsokszemét stílusban összerakott konstrukció? Ennek milyen hatása lehet rám nézve? :)
    Amikor felvettük a kölcsönt, akkor azt magyarázták, hogy a mindenkori jegybanki alapkamat a mérvadó. Persze tudom, ez így nagyon nem mond semmit, mert valami alapján kell, hogy számolják. Gondolom a sok-sok oldalas szerződésben ez benne kell valahol, hogy legyen. Segítenél esetleg megfejteni, hogy hol keressem az ide vonatkozó részt?

    Amit találtam a CIB oldalán a hirdetmények között, az mind a FIX1 és FIX3 konstrukciókat érinti, feltételezem azért, mert a FIX5 most vált, most jár le az első 5 év. Ha jól tudom, akkor az elején vettük fel, szóval a vannak is, sokan nem lehetnek előttem, akinek előbb lejárt az első öt év.

    Link1
    Link2

    Emígy pár hete küldtek egy levelet: valami Elszámolási törvény alapján megvizsgálták a szerződést, stb, gondolom ez a fair bank törvény, vagy mi miatt kellett nekik a forint hitelekre is. Itt megállapították, hogy az éves kamat 7.99% volt és most is ennyi lesz. Ha jól értem, akkor ennek nem az öt éves fordulóhoz van köze.

    Elnézve, hogy a FIX1 és FIX3 kamatok jelentősen csökkentek, legalább is a fenti két hirdetmény szerint, így nem tudom elképzelni, hogy a FIX5 miért ne csökkenne. Megtehetik, hogy nem csökkentik (főleg annak tudatában, hogy a FIX1 és FIX3 is csökkent).
    Most nem találom azt az oldalt, ahol azt illusztrálták, hogy 1% változás is milyen komoly csökkenést vagy növekedést eredményez. Ha kb arányosan csökkenne a kamat a FIX1 és FIX3 konstrukciókkal, akkor ez egész korrekt összeg kellene, hogy legyen.

    Most mást nem tudok tenni, várom, hogy értesítsenek, gondolom küldenek majd róla levelet az utolsó pillanatban. Addigra amennyire lehet, felkészült szeretnék lenni.

    Köszönöm előre is a segítséged!

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz viharhozo #6557 üzenetére

    Tudom, hogy a linkelt hirdetmények a múltról szólnak, csak tájékozódás miatt néztem, mert azt látni, hogy az egy és három éves futamidőkre jelentősen csökkentették a kamatot. Ez a logika mentén hamarosan aktuális öt éves periódusnál is ki kell hirdetni az új értéket, ami nagyon meglepő lenne, ha nem csökkenne.

    Az elszámolási törvényt csak megemlítettem, az én esetemben ez nem érdekes és nem is releváns.

    Az lesz, amit mondasz, kikérem majd írásban a banktól, hogy pontosan mi alapján kerül meghatározásra a következő kamatperiódus. Mondjuk lehet, hogy megvárom, hogy kiküldjék a tájékoztatót, ami ugye hamarosan úgyis esedékes, most úgysem mondanák meg, hogy mi lenne a változás és az pontosan mennyi lenne, ha már látom, akkor lehet majd tovább lépni, főleg, ha úgy érzem, hogy előnytelen rám nézve.

    A 6%-hoz már 2011-ben is aránylag közel voltam, mert akkor 7,99% volt. Én most kb. 6%-ra számítok, ami kb. 2%-os csökkenést jelent, amivel én fixen öt évre elégedett is lennék. A FIX3 esetében 3,42%-ot csökkent (2009-ben 9.2%, majd 2014-ben 5,78%). Persze tudom, hogy ez csak találgatás, de a fix1, fix3 és fix5 között kizárólag abban volt különbség, hogy hány évig fix az induláskor megállapított kamat, valamint a kamat mértékében (a 1 alacsonyabb volt, de ugye évente változik, az 5 ugye magasabb, de öt évig biztos nem változik, ennek a "biztonságnak" az árát fizetjük meg valamivel magasabb kamattal).

    Itt a bemutatójuk, ahol illusztrálják is, hogy mit jelent 1%-os kamatváltozás: Link Itt a 3. oldalon a FIX5 konstrukcióval illusztrálja: havi részlet: 54 048 Ft, +1% +3 552 Ft, -1% -3 467 Ft változást jelent.

    Emígy pénzügyes szemmel biztos, hogy érdemes a minél jobb konstrukciót választani, de nekem megéri a valamivel magasabb havi törlesztő azért a biztonságért cserébe, hogy tudom, az első öt évet is fix összeggel törlesztettem, a második (és egyben utolsó) öt évet is fix összeggel törlesztem, történjen bármi is. Ez a havi törlesztő teljesen rendben van számomra, de ha valamitől elszállna (fél évre nem lehet tudni mi lesz, nem hogy öt évre), akkor viszont bajban lehetnék. Ha meg jelentősen növekedne a bevételem, akkor előtörleszteném és kész. A biztonság nekem többet ér, mint valamennyi megtakarítás, főleg a mai világban.

    Meglátjuk, hogy miről tájékoztatnak majd, februárig már nem sok idő van, utána beszámolok majd itt is, hogy mi lett belőle. Ha a 6% körüli kamatot megkapom, akkor teljesen rendben lesz, attól eleve nem nagyon találnék fix öt éves jobb konstrukciót (nem kiemelkedő jövedelemmel).

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz viharhozo #6559 üzenetére

    Hát, lehet, hogy a THM nagyobb, majd pontosan utána kell járnom, már nem emlékszem, akkor tudtam mindent, de már régen volt.

    Nézegettem az 5 évre fix ajánlatokat, de egyik sem jobb, max egy nagyon kicsivel a mostaninál, szóval biztos nem éri meg a tortúrát a kiváltással.

    Ugyan igazad van, hogy a második öt évemet nem védem le, de sokkal több időm marad felkészülni és meghozni bármi döntést, ha látom, hogy "elszabadul a pokol" és pl a jegybanki alapkamat megindul felfelé, stb. Pl. abban az esetben meg tudnánk oldani a fennmaradó öt év előtörlesztését (nem akartunk nagy összeget felvenni, és azt is "csak" 10 évre). Ha egy vagy három évest választok, akkor erre nincs vagy csak nagyon kevés időm marad, valamint előtörleszteni is jóval nagyobb összeget kellene. Ha gond lett volna, akkor az öt év lejárta előtt az utolsó pillanatban törlesztettünk volna, mielőtt változna a kamat. De szerencsére erre nem került sor.

    Mint mondtam, nem azt néztem, hogyan tudok nyereségre szert tenni, hanem azt, hogy ami van és lesz öt évig, az nekem elfogadható-e vagy sem. Mivel az öt év alatt a havi befizetés nem jelent gondot, ezért ez nekem már rendben van, nem kell parázni, hogy mi lesz, ha pl. a MNB kamatcsökkentős politikájának az ellenkezője történik. Öt évnél hosszabb rögzített kamatperiódust akkor nem kínált senki (és ma is kevesen, szinte elérhetetlen feltételekkel a részemre).

    Aki nem kockáztat, valószínűleg soha nem lesz gazdag, de aki a biztosabbra megy, átgondoltan és felkészülten, az ritkábban bukik akkorát, mint azok, akik minden forintért váltanak, kockáztatnak, stb.

    Nagyon kíváncsi vagyok, hogy mit lépnek majd a következő 5 évre, gyakorlatilag lehetetlen, hogy ne legyen alacsonyabb a kamat, hiszen a jegybankihoz igazították felvételkor is. De ha nem változna, akkor azt is tudom fizetni és továbbra is annyi, amivel kalkuláltunk felvételkor. Feljebb meg egyszerűen semmilyen tényező nem viheti.

    Pont az árfolyamkockázat miatt nem vettünk fel előtte devizában (CHF, EUR) kölcsönt, valamint a katasztrofális forint kölcsönöket sem, inkább kivártunk, és utólag nagyon is bebizonyosodott, hogy megérte óvatosnak lenni, de még mennyire.

    [ Szerkesztve ]

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

Új hozzászólás Aktív témák