Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • j0k3r!

    senior tag

    válasz Vision #26318 üzenetére

    "Arról viszont ötletem sincs, hogy a befektetési vásárlók visszatérnek-e."

    Tegnap linkeltem egy képet a tegnapi MNB jelentésből. Ezen nagyon szépen látható, hogy a magas ingatlan árak szépen leverték a potenciális elérhető hozamot, mert a bérleti díjakat nem lehez orrvérzésig emelni (itt nincs hitel/tőkeáttét). Emellett zárójelben még megemlítem, hogy most olyan különleges együtállás van, hogy magasabb az állampapír kamat pár évig, mint az ingatlannal elérhető hozam. Ilyen együtállás elég rég volt, sokan szerintem fel sem fogják a jelentőségét, annyira az elmúlt időszak rallija van még a fejekben.

    Ha racionális (hosszútávú) befektetőként nézem, akkor nekem nem jön ki a matek. Ha azt állítom, hogy a hozam és a kockázat kéz a kézben jár, akkor azt látom, hogy a kockázatok hasonlóak (vagy talán magasabbak, mint 5-10 éve voltak*), ellenben az elérhető hozam csökkent. Ez nem egy túl jó kombináció. Ha a nyakamba szakadna holnap 50 millió forint, akkor abból én személy szerint nem vennék befektetési ingatlant, mert máshol nagyobb potenciált látok. Figyelni kell a tranzakciószámokat (pl.: DH barométer, szódával elmegy, ha már a KSH ilyen sokat "késik"), mert onnan lehet majd látni, amikor újra egyensúlyba kerül a piac. Most nincs egyensúly, bottal sem piszkálnám. Persze előfordulhatnak egyedi esetek nagyon komoly alkukkal, de nem ezt venném alapesetnek.

    Ha meg Átlag Józsefként nézem, akkor ő két dolgot ismer: ingatlan és állampapír. 5 éves távon számomra kétséges melyikkel lehet majd többet keresni, de 10+ éves távon valószínűleg az ingatlan lesz a nyerő továbbra is. Ez ilyen kisebbik rossz esete.

    * - Az elmúlt 3 évet nézve számomra nagyon billeg ez a vétózós, kekeckedő politika. Talán nem túlzás azt mondani, hogy közelebb állunk egy akár hivatalos, akár nem hivatalos Huxit-hoz, mint valaha. És ennek elég komoly jelentősége van az ingatlan árak meghatározásában akár magyarként, akár potenciális külföldi befektetőként. Biztosan érdemes arra fogadni, hogy ez így marad 10-15 év múlva is (átlag ingatlan hitel futamidő)?

    some men just wanna watch the world burn...

Új hozzászólás Aktív témák