Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vzozo

    senior tag

    válasz Synthwave #214 üzenetére

    Ha értettem volna a hálózatokhoz is, 2500-3000 EUR kézbe, ha a szerverekhez is konyítottam volna, 4-5000. Nettó. Pedig nem egy óriási cég, csak egy kis shop, ami foglalkozik hálózati- és szerverkarbantartással is. Hoppá.
    Na mindegy, erről sajna lecsúsztam.

    Nem fogok belemenni számháborúba, mindig vannak exceptionök, na meg a többiek elég jól leírták már mi az általános valóság. Ezek a számok lehetnek akár igazak is.

    Az, hogy zsebbe mit kaptál volna, az egy nagy volna, és egyáltalán nem biztos, hogy 100%-osan legális keretek között lettél volna kifizetve. Erre utal pl. a Krankenkassével való trükközésre utaló megjegyzésed is...

    Hogy tudjál viszonyítani: bruttó havi 6-10k eurót haza lehet vinni senior pozikban (aztán a Steuerklassétól függően lesz abból valamennyi nettó), de nem bolti eladóként meg hálózatkarbantartóként. (Erre még rájöhet az éves bónusz meg egyéb juttatások.) Mindig vannak kivételek, de nem az az átlag, amiről te írsz. Lehet csak hitegettek, vagy az illető éppen kifogott valami hétvégi vagy túlóra pótlékot, akármi lehet. (Egy korábbi munkakörömben pl. heti 1400-at kaptam csak azért, hogy "ügyeletben" legyek, és ezért még csak dolgoznom sem kellett, csupán elérhetőnek lennem szükség esetére.)

    Az pedig, hogy mi mennyibe kerül, az akkor derül ki igazán, amikor már éveket élsz ott. Párszáz, esetleg ezer euróért autó? Légy vele boldog, meg fizesd az alsó hangon 1000-1500 euróba kerülő biztosítást rá, meg a 15-20 literes fogyasztását.

    Lakást megintcsak nem kapsz 1000-1500 euró alatt ha olyan helyen élsz, ahol jó a fizu is. Mert azért erősen szórnak a fizetések annak függvényében, hogy hol is van az ember. Persze aki csak pénzt gyűjteni megy, lehet megelégszik egy szobával ötödmagával, mások vagyunk...

    Kicsit azért nem árt körbenézni, nincs itt kolbászból a kerítés.

  • vzozo

    senior tag

    válasz freaghill #229 üzenetére

    Fél éve is ezt kérdezgetted, azóta mit tettél az ügy érdekében? :U

  • vzozo

    senior tag

    válasz Synthwave #235 üzenetére

    Te azt nem vagy hajlandó megérteni / elfogadni, hogy különleges helyzetben voltál, és rengeteg olyan externália volt adott, ami miatt nem kellett költened. Ez nem egy fenntartható állapot. Egy-két hónap, "megszeded" magad (már haz a párszáz euró annak számít...), hazamész Magyarországra, és örülsz - ennyire jó, másra nem.

    Minden egyéb esetben nem kapsz 370-ért lakást, nem kajálsz havi 120-ért, viszont kell kötnöd mindenféle biztosítást, a szolgáltatások ára az egekben, stb, stb. A háztól-házig vivő olcsó "sofőrök" is csak addig jók, amíg nem hagy ott valaki, esetleg tesz ki az autópálya lehajtónál - hány ilyen sztoriról lehet olvasni... Bár a kajára visszatérve, lehet látni melós embereket tipikusan "3 zsemle, valami szar felvágott, olcsó sör" kombóval a kasszáknál, de ugye mindannyian tudjuk, hogy ez nem élet.

  • vzozo

    senior tag

    válasz Synthwave #238 üzenetére

    Mondom nem vitatom a számaidat, újra leírom: nem fenntartható amit csináltál. De nem akarok tovább ezzel foglalkozni, légy boldog, kívánom, hogy sikerüljön minden az életedben. Full komolyan mondom, nekem nem fáj, ha mások sikeresek.

    #240 F34R, hihető az oldal, persze ott is vannak kamu hirdetések, észnél kell lenni. Egyből házat vásárolnál?:)) Egyébként a környékemhez képest elég baráti árak, lehet munkahelyet meg várost kellene váltanom.:)

  • vzozo

    senior tag

    válasz EnGarde #271 üzenetére

    Magyaro-on laknátok vagy Ausztriában? Feleség van? Ő dolgozna?

    Nekem ez nagyon kevésnek tűnik, bár nem ismerem az osztrák adórendszert. Ha a felét megkapod nettóban, akkor azt odahaza is simán megszerezheted egy jobb munkahelyen (+megfelelő tudással), és a megélhetés jóval olcsóbb Magyarországon.

  • vzozo

    senior tag

    válasz EnGarde #273 üzenetére

    Erre akkor osztrák kollégát kell várni, a helyi viszonyokat, különösen az ilyen kétlaki életet nem ismerem. Néhány gondolatébresztő "probléma":

    - Adózás (Hol leszel adórezidens, melyik országban tartózkodsz életvitel-szerűen? Családi vagy bármilyen kedvezmények, ha egyszer nem élsz az országban?)
    - EÜ Biztosítás (Mondjuk ezt Magyaro-on pár ezer forint befizetésével le lehet tudni)
    - Fizuemelés: mindig cégfüggő
    - Németül: hát állítólag az osztrákok is németül beszélnek, legalábbis egyesek szerint...:)))

  • vzozo

    senior tag

    válasz EnGarde #280 üzenetére

    Kánaán sehol sincs, mindenhol magadnak kell kitúrni és megteremteni az aktuálisan elérhető legjobbakat.

    Budapest nem vészes, csak jó-jobb helyre kell költözni.:) Amennyiben pedig a BKV zavar, akkor céges autó legyen a feltételeid között (vagy akkora fizetés, hogy fizethesd a sajátod).

  • vzozo

    senior tag

    válasz EnGarde #284 üzenetére

    Céges autó? Az autós közlekedés még rosszabb Pesten, mint a BKV. Rengeteg aggresszív sofőr, tolakodás, leszorítás...több évig vezettem Pesten, de akkor inkább BKV.

    Akkor itt egyéb "gondok" (direkt idézőjelben, nem negatív felhanggal írtam!) lesznek: lehet nem való neked, nektek a nagyvárosi élet. A nagy lóvét viszont ott fizetik, szóval döntési helyzetbe kerültél...

    Személyes véleményem szerint a bp-i autós közlekedés teljesen rendben van, még nyugati szemmel is. Aggreszivitás? Lehet, de nem vészes. Az is elképzelhető, hogy egyesek csak jobban ismerik a környéket, és kihasználják a lehetőségeket. Számomra pl. néha teljesen érthetetlen és logikátlan, ahogy a "minta" németek (bajorok) vezetnek. A magyar vidéken pedig néha olyan megoldhatatlannak tűnő feladatokban akadnak el emberek, hogy csak nézek, a rutinvizsgán hogyan mentek át? Viszont ez nem autós topik, ezért eléggé off.

    A tömegközlekedés budapesten ugyan létezik, de össze sem lehet hasonlítani pl. egy némettel vagy egy svájcival. Akkor már inkább autó, mint ahogy az esetek 99%-ában tettem is, amíg ott éltem.:)

  • vzozo

    senior tag

    válasz EnGarde #292 üzenetére

    Őszintén szólva nem teljesen értem, hogy mit szeretnél, szeretnétek a családoddal.

    Most forintban többet keresel, mint amit Ausztriában ígértek. Tehát kisebb fizuért költöznöd kellene, de továbbra is Magyarországon laknátok, magyar emberek között, magyar "szolgáltatásokat" (EÜ, iskola, hivatalok, etc.) használva, mindezt úgy, hogy közben egy idegen országba fizetnéd az EÜ / nyugdíjjárulékot, ami ki tudja milyen negatív következményekkel járna a családod számára. Abba most politikailag-társadalmilag nem fogok belemenni, hogy milyen a jelenlegi / jövőbeli magyar helyzet, de hát tudjuk, nemde?

    Oké, írod a családi pótlékot, meg az osztrákoknál talán van 13. havi fizetés (esetleg az csak bónusz, ami mindenkinek járna amúgy is?), de most így elnézve amiket eddig írtál, nem teljesen értem a motivációt. Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi tapasztalatoddal jóval magasabb külföldi fizut is meg tudnál célozni.

  • vzozo

    senior tag

    válasz _NCT #316 üzenetére

    A kérdés az, hogy hova akarsz menni. Itt Münchenben pl. számolhatsz alsó hangon 1000 eurót egy kisebb lakás bérlésére, ha nem lepra környékre mész. Kaució + közvetítői díj miatt legyen a zsebedben ennek kb. az ötszöröse, azonnal kifizetésre, az alatt szóba sem állnak veled. Jah, és akkor ez még egy üres lakás, be is kell bútoroznotok, nem ritkán még a konyha is üres, csak csonkok lógnak ki a falból.

    A ketten 2500 eur, az kb. minimálbér vagy annál is rosszabb. Ne ez legyen a célotok.

  • vzozo

    senior tag

    válasz _NCT #320 üzenetére

    Hát én az elején pikk-pakk eltoltam 6000 eurót lakáskeresés-bérlés és minimálbútorozás céljából, tehát nem a gyémántberakásos lapostévé miatt került ennyibe, hanem itt ilyenek az árak... Mondjuk ezt a munkahelyem térítette relocation keretében (nem akármennyit, hanem fixen 6k-t adtak, tehát alaposan meg kellett néznem, hogy mire költsek.)

    Ráadásul az elején lakhattam ismerősöknél, ha ez nem lett volna, akkor még szálloda / munkásszálló az első időkben... Az a 800k HUF (?) nekem nagyon kevéskének tűnik, hacsak nem tudsz beleülni a készbe.

    A másik kérdésedre: részemről passz, rendszermérnök vagyok. Viszont vannak erre webes adatbázisok, nézz rá a "german IT salary" vagy hasonló kulcsszavakra a kedvenc keresődben.

  • vzozo

    senior tag

    válasz freaghill #323 üzenetére

    Nem fogok számháborúba kezdeni, csak gondolatébresztőnek néhány infó, amelyekkel lehet vitatkozni, csak szerintem nem érdemes:

    - Akinek otthon van egy relatíve jó egzisztenciája, főleg asszonnyal, az nem fog munkásszállóra menni
    - Egy ilyen feltételeknek megfelelő kisebb lakás NEM a belvárosban melegen olyan havi 1000 euró, ebből számolható a kaució (2-3x) és a makler (2.38x) díja
    - Az első lakás elég rendesen meghatározza a jövőt: egyrészt hol-milyen környéken, emberek között fogsz élni, másrészt legombolsz egy csomó pénzt, amelyet talán sosem látsz viszont (pl. ha közvetítős az ingatlan, és az esetek 99%-ában az). Ugyebár annyira nem menő a havonkénti lakások közti ugrálás, nem csak az anyagi része, hanem pl. ajánlólevél hiánya miatt is. A havonta megpattanó bérlőket sehol sem szeretik.
    - Otthonról sok mindent lehet hozni, csak akkor fizetni kell legalább egy fuvarozás árát, ami olyan 500 euró körül volt tavaly BUD-MUC viszonylatban
    - Nagy igények: az olcsó cuccok a legdrágábbak in the long run
    - Apránként beszerezni: ez nagyon jól hangzik, csak azért itt is van egy véges határidő. Saját tapasztalat: két-három hétig lehet felfújható matracon aludni, meg bőröndökből élni, de utána azért már nagyon jól jött, hogy a szállítók megérkeztek a komplett hálószobabútorral... Ugyanakkor TV-t talán másfél év után vettem, mert akkor volt éppen egy 50%-os akció az amazon téli készletkisöprésénél.

    Summa summárum: ha nekem csak 800k hufom lett volna erre, főleg két fővel, sose jövök ki, mert csak szoptam volna.

    Aztán lehet másnak összejön. Én biztonsági játékos vagyok, illetve van egy bizonyos igényszintem, amiből nem vagyok hajlandó leadni. Akkor maradhattam volna otthon is, a jócskán felső decilisbe tartozó fizummal.

  • vzozo

    senior tag

    válasz F34R #329 üzenetére

    Ha úgyérted a magyar számlához tartozó bankkártyával tud-e fizetni: igen, ha elfogadják (német nyelvterületen elég sok helyen csak a helyi EC kártya használható). Hogy arra utalják-e majd a fizetését: mivel Magyarország nem SEPA tag, és kb. a munkaadók 99.9%-a helyi számlát kér (amúgy is szüksége lesz egy helyi bankszámlára), ezért ez a része zsákutca.

    Egyébként nem érzem problémának a kérdést, mi a baj a két számla meglétével? Ingyenes számlavezetés kell, pénzügyi blogokban írnak ezekről eleget. Utána meg enni sem kér, csak elvan.

    Vagy ennyire fel akar számolni odahaza mindent?

  • vzozo

    senior tag

    válasz F34R #331 üzenetére

    Pl. kiszamolo.hu

    De hadd legyek provokatív: ha egyedül nem tud olyan banki konstrukciót kiválasztani a különféle pénzintézetek honlapjain nyilvánosan elérhető infornációk alapján, amely megfelelne neki, akkor lehet jobb, ha bele se vág ebbe a külföldi kalandba... Ott majd sokkal több mindent kell önállóan megoldania.

  • vzozo

    senior tag

    válasz F34R #333 üzenetére

    Erről a blogról ma hallottam, és gyorsan átfutva csak megerősíteni tudom a leírtakat:

    Hogyan vágjak bele? Münchenbe költözött IT-s srác tapasztalatai

    Szóval aki a környékre jön, annak kötelező, de úgy általában egész Németországra érvényesek lehetnek az adminisztratív teendők. Disclaimer: ez egy blog, nem teljes, mindenre kiterjedő tanácsadás, én bizonyos dolgokat jobban kifejtettem volna (vagy csak máshogy tapasztaltam - éltem meg), de elindulásnak azért jó alap lehet.

  • vzozo

    senior tag

    válasz total90 #339 üzenetére

    Jah, hát nem hiába írtam, amit írtam:

    Disclaimer: ez egy blog, nem teljes, mindenre kiterjedő tanácsadás, én bizonyos dolgokat jobban kifejtettem volna (vagy csak máshogy tapasztaltam - éltem meg), de elindulásnak azért jó alap lehet.

  • vzozo

    senior tag

    válasz total90 #374 üzenetére

    Pedig sokan csinálják, más-más motivációval, nyilván különböző emberek vagyunk. Más az elvárási és igény-szintünk is. Nekem pl. egy relatíve fiatal autó havi fenntartása (törlesztővel együtt) kerül annyiba, mint amennyiért más autót vesz - más kérdés, hogy abba nem ültetném bele a családomat, meg kb. sehova sem indulnék el vele.:)

    Aki viszont csak egy-két évet akar lehúzni itt, úgymond "megszedni" magát, és majd hazamenni - annak tökéletes a nyomorgás a munkásszállón meg napi 5 euróért evés, miközben minden megy a megtakarítások közé. Mit gondolsz, aki pl. a 18 eurós GEZ-en akar spórolni meg kibúvót találni, annak mennyire lehet kihegyezve a költségvetése és mennyi tartaléka lehet vészhelyzet esetére?

  • vzozo

    senior tag

    válasz kenny123 #377 üzenetére

    Hollandiában nem 20-30 perc egy számlanyitás? Ha az megvan, akkor Transferwise / Currencyfair, ezeket szokták ajánlani, én csak a TW-t ismerem. Vagy ha ez túl egzotikus, akkor sima IBAN utalás, default banki jutalékkal.

    A WU iszonyat költségekkel dolgozik.

  • vzozo

    senior tag

    válasz big-J #379 üzenetére

    Minimum 7 ezer az iban ára, 10-12 euro a saját bankod, 10-12 a másik bank díja.

    Nem feltétlenül ennyire rossz az. A német HVB számlámra sima magyar forintszámlára utaltam a TW felfedezéséig, és a legutóbb 500 euróra 1710 HUF kezelési költséget vontak le a fogadó oldalon (na meg a fos váltási árfolyam...) - küldő oldalon semmilyen pluszköltségem nem volt.

  • vzozo

    senior tag

    válasz big-J #381 üzenetére

    Mint írtam, forintszámlára ment. Szerk.: és magyarországi bank forintszámlájára. Tudtommal még nem vagyunk euróövezet.:)

    [ Szerkesztve ]

  • vzozo

    senior tag

    válasz big-J #383 üzenetére

    Újraolvasva én gépeltem el: tehát a német eur számlámRÓL ment a magyar forint számláRA.

  • vzozo

    senior tag

    válasz Rambovits #398 üzenetére

    Szerk: valahova 3k és 4k euro közé gondoltam.

    Már nettóban, ugye?

    Na szóval komolyra fordítva a szót, 2-2.5 éves tapasztalattal azért ez lehet sok, bár függ attól is, hogy hol lennél és pontosan mi a meló. München környékén csak a lakás elvihet 1000-1500 eurót havonta (HA egyáltalán találsz lakást, és ez egy nagy HA), és akkor még nem éltél, közlekedtél, semmit sem csináltál.

    Bruttó nettó kalkulátorokat találsz a neten, keress rá. 3-as adóosztályba leszel sorolva, a többit értelemszerűen töltsd ki. TB-t (Krankenkasse) vagy "államit" (gesetzliche) vagy privátot választhatsz, ez utóbbi olcsóbb lehet, de cserébe van önrész és gyakorlatilag nincs visszaút az államiba (ha lesz majd családod, akkor nekik is a privátot kell fizetned).

    Mivel nem lesz bónusz, én eleve magasabb havi fix fizut kérnék. Meg kell nézni, hogy mi egyéb juttatás van, bár ha állandóan ügyfélnél leszel, akkor kb. teljesen mindegy, hogy a cégnél mi érhető el milyen kedvezményekkel...:( Relocation vagy signing bónuszt mindenképpen próbálj kiharcolni, mert hacsak nincs egy 3-4000 euró megtakarításod, akkor nehéz lesz elkezdeni az új életet.

  • vzozo

    senior tag

    válasz Rambovits #401 üzenetére

    Ha jól rémlik én 3 havi kauciót fizettem, és mivel magánembertől béreltem, ezért nem volt közvetítői provizió, ami a havi díj 2.38x-osa lehet. Maximum, de ezt nyilván el is kérik.:) (Ezt el akarták törölni törvényileg, de nem tudom hol tartanak vele.) Egyébként a kaució elvileg kiüthető valamilyen "kaució biztosítással", amikor havi pártíz eurót fizetsz egy biztosítónak, és a tulaj tőle kapja meg a jussát, ha bármi probléma adódna. Rövidtávon lehet ez a jobb megoldás, már ha a másik fél is belemegy...

    Aztán vannak rémtörténetek, hogy a közvetítőket még külön meg kell kenni párezer euróval, zsebbe, hogy biztosan te kapd a lakást. Én huszonsok lakást néztem meg, adtam le adatlapokat, fizetési papírokat, motivációs leveleket, etc. mire megtaláltam a mostanit. Üresen, bútorok nélkül - értelemszerűen azokra is kellett költeni, utánajárni, csak hogy minden frankó legyen.:)

    Nem hiába írtam, hogy ha München / Bayern környékéről van szó, akkor jó pár ezer eurónyi megtakarításod legyen előre, mert egyébként labdába sem rúghatsz.

  • vzozo

    senior tag

    válasz Rambovits #405 üzenetére

    Számomra túl sokszor villant fel a piros lámpa, miközben ezt olvastam.

    Nyilván előítéletes vagyok, de az eddigi tapasztalatok szerint magyar közvetítőhöz nem mész dolgozni, mert lehúznak - átvernek. Túl sok ilyen sztorit hallani, olvasni a külföldi magyar fórumokban, de akár személyesen másoktól is.

    Ez az ide-oda kiközvetítős dolog meg teljes bizonytalanság. És addig fenntartasz egy kisebb lakást, ahonnan utazgatsz? Szállodázol? Mit fizetnek? Autó, repülő, napidíj? Vagy állandóan költöznöd kellene?

    Ha mindenképpen Németország a cél, akkor szerezz egy helyi (prepaid) SIM kártyát, aktiválj rajta egy ingyenes vagy legalábbis olcsó EU roamingot, és azzal a számmal kezdj el álláshirdetésekre jelentkezni. Közben regisztrálhatsz egy VOIP szolgáltatásra is azzal a számmal, és akkor hívást is fogsz tudni indítani. Ez a lakáskereséshez is szükséges lesz. Külföldi számon nem fognak visszahívni.

    (#412) SOAD19

    Arra ne vegyél mérget, hogy x év akárhol tartózkodás után megtanulod a nyelvet, ha eddig itthonról nem sikerült. Én nem vagyok rá büszke (mások voltak a prioritások eddig), de jó 4 éve dolgozom német nyelvterületen, és mivel az angollal + minimális némettel tökéletesen elvagyok, ezért kb. ugyanazon a szinten van a némettudásom, mint amikor ideérkeztem. (Ami mondjuk alapfoknál jóval erősebb, de azért pl. nem állnék ki száz ember elé előadást tartani németül, miközben angolul ez álmomból felkeltve is megy.)

  • vzozo

    senior tag

    válasz maláj #421 üzenetére

    Hajrá.:)

    Szóval ahogy írtam már privátban, kicsit több konkrétumot pls., mert nagyon szórnak az árak várostól / tartománytól függően. És itt nem a kaja-közlekedés-minden más szentháromságról beszélek, hanem pl. a lakhatásról, ami simán elviheti a fizud harmadát-felét, attól függően, hogy hol akarsz lakni, és mennyit keresel.

  • vzozo

    senior tag

    válasz psycroptic #423 üzenetére

    Nem akarom elvenni a kedved, csak néhány gondolatébresztő komment:

    - Adószámot, Krankenkassét, bankszámlát csak személyesen tudsz intézni, ehhez ki kell utaznod. Viszont ezekhez szükséged lesz bejelentett lakcímre is, ami ugye lakás nélkül nehézkes (hacsak nincs ismerősöd, ahová be tudnál jelentkezn. Vigyázz, mert változtak a szabályok, a bérbeadó beleegyezése is kell most már!)

    - Az 1200 euró elég soványka. Két főre különösen! Egyáltalán ez a minimálbért megüti? Hacsak nem ég a ház odahaza nálatok, ennyiért eszedbe ne legyen elindulni, mert csúnya vége lesz.

    - Ingatlanokat kereshetsz pl. ImmoScout24, de német telefonszám és személyes megjelenés a preferált, távolról ezt sem fogod tudni elintézni.

    - Gondolj bele a bérbeadó helyzetébe: te kiadnál egy olyan embernek lakást, akinek a fizetésének legalább a fele elmegy a havi lakbérre (rezsi nélkül), és két főt el is kell tartania? Szerinted mennyire lenne bizadalma benned és a fizetőképességedben?

  • vzozo

    senior tag

    válasz psycroptic #425 üzenetére

    Számolj még kaucióval, bebútorozással, költöztetési díjjal, biztosításokkal... Sok sikert, kérdezz bátran!

  • vzozo

    senior tag

    válasz psycroptic #427 üzenetére

    Azt egyébként a munkáltatónak tudnia kellene, hogy lakcím nélkül nem lesz adószámom és biztosításom nem?

    Fordítsd meg a kérdést: miért kellene tudnia, hogy egy külföldinek milyen bejelentési és egyéb kötelességei vannak, illetve milyen számára szükséges adatokkal nem rendelkezel? Hiszen ő német, és minden Németországban élő embernek van adószáma, lakcíme, bankszámlája - tehát alapnak veheti, hogy neked is van.

    Ezeket sürgősen tisztázzátok, mert meglepetés érhet.

    Szerződést aláírni szvsz bármilyen címmel lehet, anno én is a magyar adataimmal írtam alá, de aztán kapod a HR-től / pénzügytől a kérdőívet, és ott már nem fognak külföldi adatokat elfogatni. Amíg pedig nincs meg minden német adatod, addig nem utal(hat)nak fizetést! Fizetés nélkül nem lesz lakásod. Lakás nélkül nem lesz adószámod, bankszámlád, Krankenkasséd. Kissé 22-es csapdája...

    Egyébként én továbbra is azt mondom, hogy ez az 1200 euró, főleg két főre, itt Bajorországban semmi. Ne vakítson el, hogy forintra átszámolod. Ez itt NULLA.

  • vzozo

    senior tag

    válasz gergobaby #482 üzenetére

    Bármilyen cert valós munkatapasztalat nélkül = kamu, braindump. Ennek megfelelően is kezelik a cégek.

    Inkább legyen munkatapasztalatod, aztán az interjún be kell ígérni, hogy x hónapon belül leteszed az y vizsgát, ha ez kell nekik.

  • vzozo

    senior tag

    válasz dangerzone #487 üzenetére

    Nyilván attól is függ, hogy milyen pozi.:) Nekem anno simán elküldték a magyar címemre a munkaszerződést, igaz nem is mosogatni jöttem ki...

  • vzozo

    senior tag

    Igazából csak "venting steam", ezért offtopikba teszem: német orvosi ellátós tapasztalat koronajárvány idején...

    Még tavaly év végén elkezdtem egy terápiát a kb. huszonsokéve meglévő pollenallergiámra, mondván rosszabb csak nem lesz... Ez azzal jár, hogy havonta 1x el kell battyogni az egyébként utca végén lévő allergiacentrumba, ahol egy szurival beadják a személyre szabott "Hyposensibilisierung" koktélt.

    Tegnap újra voltam. Ne értsetek félre, nyilván komolyan kell venni ezt a járványt, megértek minden óvintézkedést. Eleve előtte telefonon egyeztettem időpontot, minden oké.

    Megérkezek, mint azt a boltokban már megszoktam, a személyzet plexifal mögött, szájmaszk, kesztyű, oké. Láthatóan jóval kisebb kapacitáson üzemelnek, de azért a váróban volt 4-5 paciens. Az asszisztens kislányok persze továbbra is 5-6-an sürögtek-forogtak egy relative kis praxisban, erre még visszatérek.

    Becsekkolás, biztositási kártya ellenőrzése, majd az egyik kislány: fáradjak a váróba. Mondom inkább nem, várnék az előtérben. Nem érti, elismétlem (maszkban jóval hangosabban kell beszélni! :) ) - odafordul a jobbra, majd a balra ülő többi kislányhoz, csak a szemeiket látom, éppen rebootolnak, nem tudnak mit kezden ia válaszommal. Hozzáteszem: "fertőzésveszély..."

    Jó, akkor menjek a kezelő x-be, és várjak ott. Hogy miért nem lehetett ezzel kezdeni...

    Egyébként le a kalappal, tényleg flottul ment kvázi nulla várakozással (a korábbiakhoz képest...), majd a szokásos protokoll: 30 percet várni kéne, hogy ha kidőlök, elájulok, meghalok, stb. akkor el tudjanak látni. Mondom: NEM, ez már kb. az 5. alkalom, soha semmi allergiás reakcióm nem volt, én most hazamennék.

    A lányok megint összenéznek, mindegyik újrabootol, oké, végül is lehet, csak irjak alá egy papirt, hogy saját felelősségre távozom. Persze, hol kell aláirni? Oh, hát ilyet senki se csinált eddig, nagy fejvakarás, template-et nem találnak, fáradjak a váróba... NEM. Jah, tényleg, itt leesik nekik (most reboot nélkül), hogy ezt már megbeszéltük. Wordben gyorsan körmölnek valamit, print, aláirom, tschüüüsss...

    --

    Ugye itt az érdekes kérdések:

    - Bayern kb. 6 hete le van zárva, és nem látszik, hogy BÁRMIFÉLE protokollt kidolgoztak volna az adott praxisban a járványügyi helyzetre. Oké, most tényleg csak időpontra lehet menni, még az ilyen piszlicsáré kétperces dolgokkal is, mint az én esetem.

    - De nem értik meg, hogy a páciensek esetleg nem akarnak egy 3x3 méteres váróban egymás hegyén-hátán lenni?

    - Hogy saját felelősségre lehet távozni, mert az utcán / saját otthonban biztonságosabb, mint egy random emberekkel teli orvosi rendelőben?

    - Hogy habár extrém csökkentett kapacitással dolgoznak, a talán érettségivel ha rendelkező asszisztens kislányok továbbra is teljes kapacitással "unatkoznak" meg mondják le telefonon a betegeket, mert "járvány van".

    - Úgy általában a szervezés és logikus gondolkozás teljes hiánya. De persze a betegek részéről is, mert tényleg én lettem volna az első, aki a fentieket megkérdőjelezte, hogy ennyire nem tudtak mit kezdeni a szituval?

    Egyébként számomra az a legalja itt, bárhova megyek, csillió asszisztens jut egy orvosra, akik igazából csak annyit tudnak, hogy beküldenek a váróba, majd 10 perc múlva az A kezelőbe, újabb 10 perc után a B kezelőbe, aztán majd talán egyszer egy orvos is lát. És közben folyamatosan mondogatják le az időpontokat, bár mi ugyan ezeket relative jól megúsztuk eddig, de nem egyszer saját füllel hallottam várakozás közben, hogy telefonon akkor 3-6 hónapra eltoltak időpontokat, mert <random kifogás>. Őszintén sajnáltam azokat a szülőket, kisgyerekes, spéci ellátás volt, ahol talán minden hét számitott volna... :(

    Apropó időpont: ha Te nem jelensz meg, akkor kiszámláznak egy borsos összeget. Ha a doki éppen szabin van, lebetegszik, zárva a praxis, vagy éppen máshoz kerülsz, őket persze soha, semmi nem terheli.

    --

    Ami még hozzátartozik: a német EÜ rendszer valamiféle érdekes hibrid az állami és a privát között. Mi "államiban" vagyunk, de igazából itt is egy adott, általunk választott egészségkasszába fizetünk, és a praxisok sem államiak, hanem privát kb. minden, és ha fogadnak, akkor a biztositóval ők rendezik a számlát.

    Szóval itt nehezen tudom azt felhozni, hogy ez azért ilyen szar, mert "állami". Itt minden privát talán a kórházakat leszámitva, a gyerekorvostól kezdve a felnőtt háziorvoson át a különféle szakrendelésekig.

    Mégis a fenti megjegyzések kb. bármelyik eddig látott helyre ráhúzhatók.

    Szóval ha Németországba költözés előtt állsz, olvass utána az EÜ tapasztalatoknak is. Nincs kolbászból a kerités, bár lehet én sokat vártam (2012-ben költöztem ki, előtte Magyaro-on csak magánklinikákra jártam amióta dolgozom.)

  • vzozo

    senior tag

    válasz total90 #574 üzenetére

    Nekem itt az nem tetszik, hogy random mazsolázgattál félmondatokat, amelyekre így teljesen más kontextusban reagáltál.

    De akkor hagyjuk, mint írtam, venting steam volt 8 évnyi itt-élet után. Fáradt is vagyok és kedvem sincs részletesen válaszolni.

    Te máshogy látod, oké.

    Köszönöm a véleményed.

Új hozzászólás Aktív témák