Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kávé Kálmán

    tag

    válasz Parci #38495 üzenetére

    "Hisztisebb"-e a Pavoni vagy akár a Cremina a Caravel-nél?

    Hát, igen. A Pavoni sokkal, a Cremina meg egy paraszthajszálnyit kevesebbel. Pedig nem Caravelt forgalmazok :-).

    Kicsit közvetve írtad le miért: GŐZ.

    Menjünk a gyökerekhez.Más működési elv. Az egyik dipper (nyomás alatt), a másik nyitott bojler. Ebből következik, hogy az előbbinél a víz hőmérséklete 116-120 környékén pendlizik, a Caravelnél meg max 100. Az előbbinél túlmelegszik a fej stand by (Pavoni) vagy 1-2 húzás után (Cremina) is, az utóbbinál meg képtelen, mert kitett és alacsonyabb a dipperhez képest a mögötte levő víz hőmérséklete eleve. Ennek következménye, hogy a Caravel-lel sorba húzkodhatod az odaverős eszpresszókat gyors egymásutánban. Wouter Strietman maga is bevallottan Caravel által inspirált "kávégépgyártó".

    PID. A PID a gép egyetlen komponensének lehetőség szerinti fix hőmérsékletéért felel. De van még ezen kívül minden pid-elt gépnek számos komponense a szabályozott elem után (és előtt is), melyek faszán kilengenek minden egyes csapoláskor. Ergo közvetlen utána húzni, az nem megy neki. Mert ugyan a PID mutat valamit, de az összes többi komponens kicsit "zavarba jött" az utolsó shot közben. Várni kell, ahogy Parci is írta. De, hogy mennyit, az egy nem kicsi kérdőjel. Mindegyik gépnél (típusnál) más és más ez az idő, mert mások a hőtehetetlenségek. Mindenki vár valamennyit - remélhetőleg (eleget). És elhiszi (mert el akarja), hogy eleget várt. Azaz a PID is legalább annyira hit kérdése (nem objektív és egy igazság), mint minden más kávés "mágia".

    De még egyszer megismétlem: nem vitatom, hogy egy PID-elt gép jobb egy pideletlennél, de ne akarjuk már azt hinni, hogy ezzel minden bizonytalanságot kiszűrtünk a rendszerből.

    Parci. Egy olyan ember szavát kérdőjelezed meg, aki használt - ha jól értettem - PID-elt gépet, majd most meg nyúz egy nyitott bojlerest, aminek annyi köze van egy Pavoni-hoz, hogy eszpresszó jön ki mindkettőből.

    A Caravel-hez - ezt írtam korábban rettenet szkeptikusan álltam én is. És most meg nagyon másként nézek rá. Úgy hogy ehhez semmilyen üzleti érdek / önigazolási vágy nem fűz. És nálunk is megvolt a kontrollcsoport. Az exbarátnő is azt mondta, hogy odaver. Nem megszédült szektatagokról van szó :-), hanem olyan oldalkocsikról, akik sok esetben kiröhögik a pasi hülye hóbortjait.

    Na, sebaj. Jó hely ez a rajnavidék. Nem elég, hogy ma ebéd után megmutattak nekünk vagy 50-100 tonna hisztorikus pörkölőgépet, de még meg is kértek bennünket, hogy miénk legyen az első pörkölés egy nagy (de rövid) nevű berlini pörkölő ma összepuzzle-zott csont új UG22-jével. Még az összecsavarozásban is részt vehettünk. Nehéz lesz ma elaludni...


Új hozzászólás Aktív témák