Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • AVProf

    csendes tag

    Úgy látszik, nagy itt a sötétség HDMI 1.3 berkekben.

    A DVI - HDMI alapvetően csak a csatlakozó fizikai formájában különbözik - ugyanazok a lábak vannak mindkét csatlakozóban. Egy kivétel azért van: a HDMI csatlakozóban megtalálható az ún. CEC láb, ami a távirányításra szolgál - ennek segítségével például a tv távirányítójával vezérelhetjük a blu-ray lejátszót. Ez a funkció DVI kábellel garantáltan nem fog működni.

    Az audió ugyanazokon a lábakon közlekedik, mint a videó, mégpedig az ún. képkioltási periódusokban. Igazából a HDMI és a DVI szabvány annyiban különbözik, hogy HDMI protokollt használva a kép és vezérlő adatok mellett átküldhető egy ún. adat periódus is, ebbe pedig többek közt akár hang is ágyazható. (egyéb leíró információkat is átküldenek adatperiódusban, de ez az átlagfelhasználónak talán annyira nem fontos - színterek, ISRC tagok, stb..)

    Mindenki keverni szokta a HDMI és a DVI csatlakozót a HDMI és a DVI protokollal - teljesen hibásan, hiszen mindegyik kábelen mehet mindkét fajta protokoll - a korábban említett CEC vonal használatát leszámítva. Minden audió átküldhető DVI kábelen is.

    Mikor egy monitorba/tvbe/avreceiverbe stb. csatlakoztattok egy forrást (legyen blu-ray vagy vga kártya), a forrás kiolvassa az ún. DDC buszon a nyelő EDID-jét, ami egy leíró adatstruktúra - ebben szerepelnek pl. a támogatott felbontások és audió módok.

    Sok megjelenítőnél a DVI és a HDMI csatlakozókban más-más EDID található - például a DVI csatlakozó EDIDje lehet nem tartalmaz támogatott audiót. Ez esetben hiába kötjük be ide kedvenc blu-ray lejátszónkat, a lejátszó nem fog hangot küldeni, hiába lenne rá képes. Érdemes tájékozódni a megjelenítóeszköz dokumentációjából.

    Némely DVI kimenetes videókártya ha HDMI eszközt lát, nem tudja megfelelően értelmezni az EDID HDMI paraméterekre vonatkozó részét. Valamiért az ATI-nál úgy gondolták, hogy ilyenkor a leghelyesebb, ha a videókártya kérdés nélkül javítja a ,,hibát" és megpróbálja írni a megjelenítő EDID információját. Némely tévénél, projektornál ez sikerülhet (a legtöbbnél nem, az EEPROM többnyire írásvédett), és ilyenkor kész a baj. A legfrissebb driverek használatával elkerülhető ez a probléma.

    A HDMI 1.3 két jelentős újítást hozott: egyrészt a TrueHD és DTS-HD (összefoglaló nevükön High-Bit-Rate audió) támogatását és a deep colort. Fontos, hogy mindkettő opcionális - ha pl. egy tévé tud TrueHD-t, a kedves marketingszakemberek akkor is HDMI 1.3-at fognak a dobozra írni, ha nem tud deep colort. Érdemes elolvasni a manualban az apróbetűt.

    A deep color tévé ritka mint a fehér holló. Ráadásul többféle deep color is létezik: 30bit, 36bit és 48bit. Én még nem találkoztam 48bites megjelenítővel sehol. Jellemző a tudatlanságra, hogy a legtöbb márkaboltban az eladónak fogalma sincs, mi az a deep color és melyik modell mit támogat. Gyakran keverik már fogalmakkal, mint pl. a SuperWhite, vagy Gammut space, xyYUV, stb... Sokan hazaviszik az ilyen tévét és aztán verik a mellüket, hogy milyen gyönyörű képet ad a deepcolor... wtf

    A deep colorról érdemes tudni, hogy még a 1080p-s blu-ray filmek is csak 24 biten vannak a korongon. A blu-ray szabvány megenged nagyobb színmélységeket, talán a jövőben lesz változás. A legtöbb blu-ray lejátszó valóban deep color képet küld ha olyan megejelenítőt dugunk rá, de az alsó színbiteket többnyire dither zajjal tölti fel. Ettől egyébként akármilyen rosszul is hangzik, valóban lehet szebb a kép, eltűnnek pl. az égbolton az idegesítő csíkozódások. Persze nem kizárt, hogy árulnak már valahol olyan lemezt, ami tényleg nagyobb színmélységgel van felvéve...

    Ha egy VGA kártya leírásában azt olvassátok, hogy 36 bitet tud az eszköz, és csak DVI kimenete van, akkor a marketingesek megint át akarnak verni: DVI protokollon csakis 24bites színmélység adható ki. Lehet hogy a VGA kártya GPU-ja 36biten dolgozik, de a kimeneten mindenképp el kell hogy dobja az alsó biteket!

    Érdemes kipróbálni egyébként, hogy meglátjátok-e a 24 bit korlátait... Csináljatok pl. egy HTML-t, ahol mondjuk #000000, #000001 csíkok váltogatják egymást.. vagy akármelyik két másik szín, ami csak 1-ben tér el egymástól. Én személy szerint csak akkor szoktam látni, ha feltekerem a kontrasztot és a fényerőt maximumra, persze monitorfüggő a dolog.

    Minden jót

Új hozzászólás Aktív témák