Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ƬΛЯΛ

    senior tag

    válasz Sokimm #50355 üzenetére

    Köszönöm kolléga! Ez egy érthető és velem baráti hangvételű felkérés/vélemény volt :R

    vapebook.hu - őszinte ecigi tesztek, vaperektől vapereknek

  • szacsee

    nagyúr

    válasz Sokimm #50355 üzenetére

    Szia!

    Kösz, hogy leírtad, de kicsit bonyolultabb helyzet miatt írtam amit írtam. :R

    A processzorblokk nem egy egyszerű valami, amit csak megálmodik az ember és hatékonyan működik.
    A komoly processzor blokk gyártók másolják egymás termékeit.
    A hatékonyságról ennyit, de mivel ez házi barkács szóba sem hozom többet.
    A másik oldala a plexi ami miatt írtam, mivel ez az anyag ami hajlamos a repedésre elég hamar.
    Lásd Triton játékvíz tetők hibái. Ha nem 10mm feletti vastagságú anyagból dolgozik, akkor megette a fene, mert bármikor elrepedhet a tető. Ezért is írtam le a példámat a réz forrasztásával.
    Nem akarok lebeszélni senkit a barkácsról, írtam is hogy "hülyeségből" értsd jól.. kedvtelésből csinálja meg ha akarja a kolléga, de mint felvázolta nincs anyagi kerete használt processzor blokkra ezért választja ezt az utat.
    Ilyenkor viszont érdemes elgondolkodni hogy ha a plexi reped, vagy ereszteni fog a blokk és tönkremegy az alaplap vagy esetleg más is akkor leves vs hús esetből tanulva megérte nekiállni?
    Nem ismerünk mindenkit, nem tudjuk milyen szakmai tapasztalatai vannak és mennyire óvatos. 18 éves lévén a kolléga nem hinném, hogy hatalmas szakmai tapasztalattal rendelkezne, de ki tudja. Az óvatosság már más tészta, ha pl egy hétig üresben járatja a rendszert mielőtt felteszi a prociblokkot a helyére, akkor ok, ha türelmetlen és felteszi, netalán ereszt és elázik a konfig, akkor nem lesz őszinte az öröme. Ezért írtam amit...

    Tara9714: Megesik, hogy be vagyunk határolva anyagilag.
    Pár szösszenetet engedj meg hogy leírjak.
    Először is csináltam viszonylag néma gépet léggel is vízzel is.
    Légnél a leg egyszerűbb, mert jóval olcsóbb. A pasztázást kell ellenőrizni legelőször, ha fos, akkor min egy Arctic MX2-vel át kell pasztázni a procit. Ha a hőmérsékletek jók, akkor a ventilátorokat cserélni vagy halkítani kell. Halkítás akkor jöhet szóba, ha pl fele hűtési teljesítménnyel is elbírja a meleg levegőt szállítani a ventilátor adott konfigból, ez általában netezős gépeknél szokott lenni. Cserére pedig kismillió + 1 ventilátor áll rendelkezésre. Mivel vízhűtésnél is kell ventilátor így ha ezt nem tudod anyagilag meglépni, akkor lebeszélnélek a némítás eféle megoldásáról.
    Víz: Kicsit bonyolultabb, de hang szemponjából 2 dolog ad hangot, ami mozog... ventilátor és a szivattyú.
    Szivattyúból az aprón 4-5 ezer ft-os DDC-k javarészt leharcolt traktorhangú darabok, újan gondolom nincs rá 25 ezer ft-od, ahogy nekem sem. Ezután anyagilag egy lépcsővel feljebb a Phobya és EK gyárt DCP 2.2, 2.6, 4.0-s jelzésű szivattyút. 10 ezer ft felett vesztegetik, venticsatis, megy 5V-on is és elég halk.
    Ventilátorra most térnék ki. Minél nagyobb átmérő annál több levegőt tud szállítani adott fordulaton, így célszerű minél nagyobbat választani, de univerzálisat, amit pl radira is rakhatsz, így 120-140mm-es típusokkal érdemes szemezni Legolcsóbb a Xilence Red... 1000-1500Ft, halk, kicsit kerepel közelről, főleg a PWM-es, de a simának is van némi zaja. 2-3 ezer ft körül Antec TC 140mm-ese és a Thermalright Ty 140,141,147 ami bejön. Utána 3-4 ezer ft és kicsivel felette Bitfenix Pure Wings 2, Akasa Apache, stb 5 ezer felett jönnek a nagyágyúk: Noiseblokker E-loop B12-2, Noctua, Bitfenix Silent Wings 2 stb. 180mm-es ha szóba jön, akkor a silverstone AP sorozata a nyerő, de ez megint nem két fillér.
    Most hogy kicsit átlátod ezt láthatod, hogy ventilátor kell neked, enélkül a víz is hangos... utána még ott a szivattyú, de az más tészta.
    Nem akartalak megbántani az előző hsz-ommal, de láthatod, hogy a halk gép nem olcsó, ventilátort kell hozzá venni jót és halk szivattyút... D5-öt meg sem említettem, pedig az a leghalkabb vízhűtéses szivattyú jelenleg, de kicsit drága.
    Először az alábbiakat javaslom, de ígérem többet nem írok...
    Gépház átnézése, rezgés csillapítás a merevlemeznél, kifújó ventilátorok rácsának eltávolítása ha hangos, szívó ventilátorokat kicsit emeld el a rácstól (ettől halkab lesz) vagy a rács kivágása. Ha nincs 120mm-es ventilátor hely a házon, akkor házcsere is javasolt. Ha ez megvan paszta a procira, hűtőre jó ventilátor és a házra. Leszabályzod alaplappal, vagy 5V-ra kötöd és meglátod mennyire halk.
    Nem lebeszélni akarlak a vízről és a barkácsolásról, de ezt a műveletet vízhűtés építésénél is meg kellene csinálni.
    Részemről ennyi...
    További szép napot!

    [ Szerkesztve ]

  • Omli85

    őstag

    válasz Sokimm #50355 üzenetére

    Maximálisan egyetértek a leírtakkal. :R
    Én úgy vagyok vele, hogy szórakoztató a barkácsolás. Olyankor kikapcsol kicsit az ember, és ha a végén nem éri meg a belefeccölt időt akkor max tapasztalattal lettem gazdagabb. A lényeg, hgoy annyival is okosabb lett az ember és sosem tudni, hogy az így szerzett tapasztalat mikor fog később visszaköszönni. Akinek van egy kicsi hajlama is, hogy az ötleteit kivitelezze az csinálja.
    Én pl felállítottam egy saját értékrendet, amit csinálok magamnak csinálom ha elégedett vagyok az eredménnyel akkor már fél siker :D ha mások esetleg hozzáértőbbek is elégedettek az eredménnyel az már csak a ráadás. Az esetleges véleményeket meg hangnemtől és stílustól függően kezelem :D.

    Amit és ahogy szacsee levezetett viszont én teljesen korrektnek tartom és nem érzem lebeszélésnek. A leírtakat inkább amolyan összegző átfogó leírás ami nem feltétlen szükséges barkácsolásnál de semmiképp sem érzem offenzívnek a dolgot :). Mindenki saját felelősségére barkácsol, remélhetőleg a következmények tudatában mérlegeli, hogy megéri e amennyiben esetleg nem gondolta végig, néha hasznos egy ilyen levezető tanács. Amit kb így is kell kezelni vagy megfogadod vagy nem de ha elszánta magát, hogy valamit megvalósít akkor csinálja. Eredményképp pedig hasznos pozitív/negatív tapasztalatokat szerez, erről szól ez az egész.
    Szóval hajrá :).

    #50357) szacsee : Pont a vizes témával kapcsolatosan leírtakkal kikövezett úton haladok éppen :D
    Kezdő vizesként nekem is tapasztalatok után be kellet látnom, hogy van egy határ ami felett más sajnos nincs mese költeni kell, bármennyire is szeretné megúszni az ember. Most ott tartok, hogy a hűtési teljesítmény rendben van. Ellenben a 18W-s DDC hangjával valamit kezdenem kell :D. Mivel faragtam egy saját "lakótelepet" a gépnek amiben szépen elfér belefutottam az első tapasztalattal abba, hogy a nagyobb üreges tér (doboz hatás) frankón felerősíti a pumpa hangját xD.
    Most első körben megpróbálok játszani a fesz szabályzással aztán ha nem kielégítő akkor jönnek az egyéb ötletek. Mivel olcsó volt a pumpa és (új használatlan 7.5K postával) így még ha most feccölök is bele ezt azt se lesz 10K-ban az egész. Aztán ki tudja ha sikerü valami okosat alakítani még másnak is hasznos lehet :).

    [ Szerkesztve ]

    ASUS TUF GAMING X570-PLUS, AMD Ryzen 7 5700X , RX Vega 56@64, CRUCIAL 16GB Ballistix Sport LT DDR4 3200MHz CL16, Seasonic PRIME 1200W

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Sokimm #50355 üzenetére

    A tanulási folyamatot sosem elkezdeni bűn, hanem félbe hagyni.
    Csinálja, de akkor egy olyan megoldás felé tereljük, amivel talán nem éget el 1-2 procit.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

Új hozzászólás Aktív témák