Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Phülöp

    addikt

    Yamaha YSP-900

    Kb. 2 évvel ezelőtt jutottam hozzá egy budapesti kiskereskedésben.
    Előtte nem sokkal költöztünk új lakásba, összebútorozva az asszonnyal (aki azóta is rendületlenül elvisel). Beköltözés után hamar megérett az igény a Yamaha házimozi-erősítő + Magnat hangfalrendszer cseréjére.
    A frontok sok helyet foglaltak (a hátsó sugárzók sem kevesebbet állvánnyal), ráadásul az egész szoba be volt zsinórozva.
    Kutakodtam sokat, ráleltem a hangprojektorra, mint alternatívára. Egyetlen gyártó termékei voltak akkoriban elérhetők, ez a Yamaha volt. A hangprojektorok sorában a Yamahánál az YSP-1 volt az első, ez akkoriban még mindig 150-200e Ft körül mozgott. Következő körben érkezett az YSP-800, és az YSP-1000.
    Ezeket váltotta le rendre az YSP-900, ill. az YSP-1100.

    Az YSP 900-as típust a mérete (kb. egy 82cm-es tévé szélességével egyezik meg) és az árfekvése miatt választottuk. Akkoriban ez a jószág kb. 125e Ft körüli áron mozgott.
    Vásároltam mellé egy Wharfedale WH-210-es típusú mélyládát - és már az elején leszögezem, hogy a mélyláda kötelező egy hangprojektor mellé.

    A falra szereléshez külön kapható konzol (SPM-K30), kb. 8e Ft (egy sima lemez egyébként, amit a falra kell felfúrni, 2 "fülére" akasztható maga a projektor.
    Az installálás fizikai része nagyjából ennyi, a zsinórozás egyértelmű.
    A könnyebb része a dolognak a beállítás (ha megelégszik az ember az automatikus beállítás lehetőségével - egyébként ugyanúgy el lehet vele tölteni egy-két hétvégét, mint a hagyományos, sokdobozos megoldással). Az automatikus beállítás annyiból áll, hogy a mellékelt bemérőmikrofont a szoba azon pontjára pozícionáljuk, ahová szeretnénk, hogy összpontosuljon a térhatás, a zsinórjának a végét (3.5mm-es jack) a projektor előlapján lévő aljzatba csatlakoztatjuk. Ezután az automatikus beállítást kiválasztva a menüben kapunk néhány másodpercet, hogy elhagyjuk a szobát... Kb. 2-3 perces zajongás következik, a projektor a mikrofon segítségével analizálja a szoba méreteit, ill. a benne található "tereptárgyak" elhelyezkedését.
    Itt jegyezném meg, hogy a szoba átrendezése esetén a régi beállítások nem lesznek jók, újra kell kalibrálni az eszközt.
    A bemenetek közül a digitális optikait választottam.
    A csatlakozóaljzatok lefelé néznek, polcos megoldásnál érdemes pipacsatlakozókat használni a kábelek védelmében.
    A forrás kizárólag egy PC alaplapi hangkártyájának optikai kimenete.
    A szoba, ahol elhelyeztük, egy átlagosan, a napi életre berendezett nappali. 5*4 méteres, keresztbe hallgatjuk (az egyik hosszabb fal közepére raktam fel, kb. 160-170cm magasan - a monitor miatt nem tudtam lefelé csalni).
    Zenei téren javarészt akusztikus jazz-t, bluest és klasszikus zenét kap, veszteségmentes formátumban, nagy ritkán CD-n.

    A sokféle üzemmód közül csak néhányat használunk ki:

    - stereo: zenehallgatáshoz, tévénézéshez,
    - 5beam: filmnézéshez (ha a forrásanyag tartalmazz a megfelelő csatornákat),
    - mybeam: ha csak egyikünknek szól halkan, és nem akarjuk a másikat zavarni.

    Első körben zenét hallgatva hasonlítottam össze a régi rendszerrel: Yamaha RXV-430 házimozi-erősítő, a hangfalak pontos típusára viszont nem emlékszem (annyi biztos, hogy Magnat volt), ugyanúgy digitális optikai jellel.
    A zenei tesztben a mélyláda mellőzve volt.
    Ami rögtön feltűnt: az új rendszer hallgathatóbb. Tudom, ez szubjektív, de szinte minden téren erősebb volt, mint a régi. Részletgazdagabb, élénkebb volt a hangzás, a hangkép teltebb, a felső szegmens sokkal tisztábban jelent meg. A színpadnak volt mélysége, minden hangszer helyét majdnem pontosan meg lehetett határozni. Itt a színpadszélesség hiánya volt a probléma, a különálló dobozok ezt sokkal konkrétabban hozták. Ekkor kipróbáltam a 3BEAM üzemmódot, ettől a színpad kiszélesedett (utólag kiderült, ez csalóka, nem is használjuk). Ezen a problémán végülis sikerült felülkerekedni: egy közel 2 köbméteres terráriumot száműztünk a nappaliból, és az újrakalibrálás meghozta a várt eredményt, megjött a színpad szélessége, kapásból lehetett tudni, melyik zenész hol áll a színpadon.

    A házimozis tesztnél belépett a képbe a mélyláda is.
    Itt is nagy volt a minőségi különbség az új rendszer javára, de nem hozta azt a 3D-s hangzást, mint a régi rendszer - fülelni kellett, merről is jön a hang (valahogy mindenhonnan egyszerre, de nem lehetett pontosan meghatározni). Nem hagyott nyugodni a dolog, kerestem a neten direkt a többcsatornás rendszerek bemutatására készített felvételeket (pl. http://www.demo-world.eu/trailers/high-definition-trailers.php), ezekkel újra rápróbáltam. Ezeknél már nem volt meg az a különbség, nem kellett figyelni az effektek pozíciójára. Később (a már említett szobaátrendezéssel), még jobb lett a térhatás, filmeknél is hozza az elvárt szintet.
    Ha a hátsó faltól kb. 1 méterre helyezkedünk el, akkor az összes hangnyaláb teljesen a helyén van (a falra húzódva értelemszerűen a hátsók hiányoznak, vagy tévesek).

    Összességében véve nagyon meg vagyok elégedve ezzel a projektoros megoldással, kellemes meglepetést okozott. Mondom ezt annak fényében, hogy akkoriban nem lehetett meghallgatni sehol ezeket a cuccokat, mindenhol csak megrendelésre hozták, zsákbamacska felirattal a dobozon.
    Ha a mai eszemmel kellene vásárolnom hangcuccot a jelenlegi nappalinkba, projektort vennék megint. Esetleg újabb típust - de azt csak meghallgatás után.

    Fényképeket sajnos nem tudok készíteni, mobilosakat meg nem akarok.

    Ha bárkinek kérdése van, szívesen válaszolok -ha a véleményem szubjektív is, mégiscsak tapasztalatokon alapszik.

    [ Szerkesztve ]

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz ponsz #16 üzenetére

    Ha kint az eladótérben hallgattad meg, akkor pont a lényeg maradt ki... :U
    A falakról visszaverődő hangnyalábok adják a térhatást.

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz AXisBOLD #19 üzenetére

    'vesen :)

    A te esetedben viszont nincs sok értelme a hagyományos kialakítású hm rendszernek sem - még ha magad felé fordítod a satellit-eket, akkor is max. oldalról hallod azt, amit jobb esetben hátulról kellene.
    Ha nem tudsz leválni a falról, akkor jobban jársz (hasonló árban gondolkodva) egy normális sztereó rendszerrel - nem lesz térhatás, de legalább a minőséggel nem lesz bajod.

    [ Szerkesztve ]

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz paulmeth #40 üzenetére

    a link nem működ

    hangprojektor
    ysp-1000
    ysp 1000

    keresésre nem dob semmit az expressz

    [ Szerkesztve ]

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz user137 #42 üzenetére

    Szerbusz!

    100k alatt nekem sincs megoldásom, de néhány dolgot a figyelmedbe ajánlanék:

    - mélyláda nélkül "igazi" mély hangot nem fogsz hallani, túl kicsik a hangszórók a projektorban,
    - ha úgy nincs helyed, hogy meg van pakolva a szoba, akkor a hangvisszaverődések messze nem lesznek optimálisak,
    - S/PDIF elég, a HDMi nem kell a projektornak - bár van olyan hangprojektor, ami video-erősítő is egyben, de az már főleg nem fér bele a keretedbe

    Azt gondolom, hogy két jó polcsugárzóval jobban járnál. Nem feltétlenül sztereó erősítővel, mert később lehet, hogy ki tudnál használni 5.1-es rendszert is (ezt ugye én nem látom innen).

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz user137 #44 üzenetére

    Médialejátszó minek külön? Fentebb azt írtad, HTPC lenne a forrás. A hangprojektorhoz meg ugyanúgy kell távbuzerátor, mint az erősítőhöz.
    A Philips mindent bele cuccát meghallgattam én is, siralmas. Azért az árért meg főleg.
    A minden jelet a tv-be, onnan meg a projektorba HDMI-n szerintem nem jó ötlet. Azzal pont egy zsinórral lenne több, mint ha képi forrás -tvbe HDMI-n, Összes hangforrás - hangprojektorba zsinórokkal.
    PS: valószínűleg félreértettelek - vagy te nem voltál elég egyértelmű - neked nem "csak" hangprojektor kell, hanem komplett médiacenter, aminek része a hangprojektor?

    [ Szerkesztve ]

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz eziskamu #53 üzenetére

    :K

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz zaer #55 üzenetére

    Nem igazán lehet projektort kapni, inkább webáruházakban lehet megrendelni.

    Pont ez volt a bajom nekem is, és szerintem ez is oka annak, hogy nem nagyon terjedt el a hangprojektor, mint alternatíva.

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz greatdoki #58 üzenetére

    Évek óta használok Yamaha hangprojektort, maximálisan meg vagyok vele elégedve. A szoba 20nm-es.
    A projival egy a gond: nem szabad a hátsó falra húzódni, mert az onnan visszaverődő hangnyalábok nem lesznek pontosak. 1-1.5 m-re elég elköltözni onnan.
    A képen látszik, mire gondolok:

    kép

    Mélyláda mindenképpen kell a cucchoz.

    Nem ismerem a mai hangprojektor-felhozatalt, de 150+valamennyiért már elég rendesen van választási lehetőség.

    Elsőre én se nagyon hittem a dologban, de amikor sikerült összelőni (fentebb olvasható egy hosszabb írásban), meglepődtem. Eddig egyetlen ember volt, aki nem hallotta ki a térhangzást, mindenki más meggyőzőnek tartotta.
    Amióta használjuk, eszünkbe se jutott más megoldás, nem jelentkezett hiányérzet.
    Ahogy a fenti írásomban is említettem, egy Yamaha+Magnat rendszert váltottunk le vele (az eredeti ára kb. 180e Ft volt annak is, ugyanúgy, mint a Yamaha proji+Wharfedale mélyláda rendszernek), és nagyságrendbeli javulás van hangzás terén.
    A kényelmi faktorról meg még nem is beszéltem... :)

    [ Szerkesztve ]

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz VateRicsi #60 üzenetére

    Hangprojektor leírást/tesztet magyar nyelven nem nagyon találsz. Sajnos.
    Éppen ezért (is) hasznos, hogy ha meg tudod hallgatni.
    A két méteres távolság nem gáz, ha be van rendesen kalibrálva az eszköz.

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz VateRicsi #62 üzenetére

    Igazából nem az ár játszik, hanem az elterjedtség. Szerintem itthon nem sok hangprojektort adtak még el, azok tulajai pedig csak kevés kivétellel írják le a tapasztalataikat.

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz VateRicsi #64 üzenetére

    Én pár éve egy Yamaha-nak adtam esélyt, azóta is az lóg a falon.

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz JuanD #67 üzenetére

    Igen, lehet.
    A projektor be tudja lőni magának a tereptárgyakat egy bemérőmikrofon segítségével. Értelemszerűen minél tagoltabb a fal felülete, annál kevésbé lesz pontos a hangnyalábok útja. Ha a rajzod méretarányos, akkor szerintem nagy gond nem lesz.

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

  • Phülöp

    addikt

    válasz dodoal9 #69 üzenetére

    A vezetékmentes megoldást alapból elfelejtheted. Sok zsinórral nem kell számolnod: tápfesz be, jel be, mélyládába át - ez 3 zsinór, akár össze is kötegelheted. Ezen kívül van még ugye a mélyláda tápfesze. Ennyi.
    A mélyládát külön is meg tudod venni, nem kell, hogy a gyári rendszerhez tartozzon - csak kapjon jelet, oszt világbéke.
    Mondanám, hogy Yamahát vegyél, mert az jó - de nem mondom, mert bár magam azt használok, nem mai darab már, és valószínűleg vannak már szebb hangú/funkcionalitásban bővelkedőbb/jobb ár/érték arányú cuccok. Úgyhogy nem mondom, hogy Yamaha-t vegyél, de hallgass meg párat, ha van lehetőséged, és azt válaszd, amelyik a legkevesebb kompromisszummal jár.

    A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

Új hozzászólás Aktív témák