Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Volband

    csendes tag

    Sziasztok! Olyan gép érdekelne, ami bírja a CPU-intenzívebb szimulációs játékokat, mint pl. a Planet Zoo vagy az Anno 1800 végjátéka - tehát olyan játékok, amik notóriusan belassulnak, mikor a játék vége felé már rengeteg dolgot kalkulálnak egyszerre és diavetítéssé válik az egész. Azt olvastam, hogy ezeknél a fűtés is fontos lehet, mert túlmelegedésnél a CPU is gyengül. A grafikát nem említem, mert bitang rossz gépről lenne a váltás, szóval gyanítom, hogy az a gép, ami megfelel ezeknek az elvárásoknak, abban lesz olyan kártya is, amin szépen fut.

    Az árkategóriákkal nem vagyok annyira tisztában, de 400 000 fölé nem szeretnénk menni, ha nem muszáj.

    290 000-ért találtam egy Lenovo IdeaPad Gaming 3-at. Nem tudom, hogy az mennyire számíthat jó ajánlatnak.

  • Volband

    csendes tag

    Köszi a válaszokat! Még annyit szeretnék csak kérdezni, hogy ez az oldal és a can I run it? része mennyire vehető komolyan? VGA-k nem sokat, processzorok meg még annyit se mondanak, szóval hasznos lenne, ha többé-kevésbé jól lőnék be a számításaikat.

    Azzal természetesen tisztában vagyok, hogy főleg egy szimulációs játék esetében ez nem vehető szentírásnak, mert nem mindegy, hogy pár tucat vagy százmillió lakost próbál épp szimulálni.

  • Volband

    csendes tag

    Nem tudom eldönteni, hogy 0 hozzáértésről indulva a telefonokról vagy a laptopokról volt-e nehezebb kiképezni magamat, utóbbi még folyamatban, de most is úgy érzem magam, mint Charlie az Always Sunnyban.

    Legyen jó a proci, több magot is kezeljen jó. De hohó, sok játéknál nagyon fontos az egymagos teljesítmény, intel abban talán jobb. De cserébe melegebb. Mi történik, ha túl meleg? Throttle. De csak ha szar a kialakítás. 3060 vs. 4050? Attól függ mekkora energiát zabálhat. Mondtam már, hogy az energiazabálás hőt okoz? Nem baj, Acer Nitro korlátozta 95-re. Hogy mit csinált??! De akkor máris nem reprezentatívak a benchmark adatok. A ram nem fontos, majd utólag beszerelem, van egy 16-os a régiben. Ja de dual channel, tehát ha 16-osat veszek két 8-assal, abból csak 24 lesz. Nem baj, az is jó. F*szt jó, mert így nem optimálisan használja ki a ramot a gép, és legjobb esetben is csak 8 gigáig futnak dualban, aztán a 16 maradék 10 gigája soloban veszi át a munkát, de egyedül ugye lassabb. Egyiknek eltörik a képernyőtartója, másikban gyenge a wifi kártya (?????), harmadik 16.1 colos, ami fogalmam sincs, hogy jó vagy rossz-e, negyedik hűtési gondokkal küzd, ötödik nem ad elég energiát a hardvereknek és így tovább.

    A magam nyugtatására elkértem a párom gépének specjeit (ugyanis valójában ez most neki lesz), hogy amikor épp túlpörgök, akkor kicsit lenyugtasson, hogy bármit is választok végül, valószínűleg sokáig el lesz vele. Eddig ugyanis i3-6006U procival és integrált intel hd 520-as videókártyával nyomta. Ettől mondjuk még ne törjön le a képernyő vagy repüljön a Holdig a ventilátor *rád nézek GF 66*

    Na sorry, csak ki kellett adnom magamból. Most megyek vissza Jarrod videókat nézni, hogy megtudhassam, hogy épp mi a baja annak a gépnek, amit kinéztem. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Volband

    csendes tag

    Acer Nitro 5, LOQ és HP Victus 16-ra szűkítettem a legfelső szintet. Ezekben 3060 vagy 4050-es kártyák vannak, amiknek már bőven futtatniuk kell egy Planet Zoo-t, Lego Star Warst, Jurassic World Evolution 2, de az Anno 1800-ra is azt jósolják, hogy már túljut a high-on. Egy Hogwarts Legacyra viszont a csak a 4050 ugorja meg a mediumot, de az majdnem a high-t is.

    Az Acerben i5-11400H vagy i5-13420, A Victusban Ryzen 5 7640HS, a LOQ-ban ig-12450H a cpu. Mindet 32 giga rammal venném, mert rájöttem, hogy a dual channel miatt lehet két ramot is vennem kéne, mert inkább 16-16, mint 16/32-8. 370 000 és 410 000 között vannak.

    De ha ráharapok a 3500 Ti pirulára, akkor már 300 000 elején lehet találni gépeket Ryzen 5 5600H (Ideapad Gaming 3), Ryzen 7 5800H (Nitro 5) és i5-11400H vagy Ryzen 6800H (ASUS TUF).

    Magamnak az előbbi kategóriából választanék nitrot vagy loqot, de nem tudom, hogy mennyire érné meg neki a +50-100 ezres költség. Az 5800H-s Nitro 5 pl., igaz minimumon, de a Hogwartsot is tudja futtatni.

  • Volband

    csendes tag

    A túlgondolásom részben abból is fakad, hogy azért ez a gép nem egy hatalmas gamernek lesz, szóval legalább az alternatívát felajánlanám neki, amivel spórolhat akár 100 000-et is, miközben valószínűleg bírni fog majd egy Sims 5-tel mondjuk. Egy 5 éve már minimum megvan neki a mostani masinája, és még egy 3050 Ti-vel összehasonlítva is ekkora lenne pl. a különbség: [link]

    Ez például 320: [link]
    Amit én magamnak vennék az ajánlásaitokból bogarászva 420 : [link]

    Köztes opciónak a következő kettőt néztem ki, de ugye ez már az az árkategória, hogy "tesó, csak egy kicsit dobj még rá és máris jobbat kapsz!".
    Acer 5 - i5-11400H, 3060: [link]
    LOQ 15 - i5-12450H, 4050: [link]

    Azt amúgy nem teljesen értem, hogy mi a különbség a LOQ-oknál az 1440p-s és az 1080p full HD-s kiadások között? Szigorúan jobb az 1440p, vagy nem ilyen egyszerű?

    [ Szerkesztve ]

  • Volband

    csendes tag

    válasz Csupati #104387 üzenetére

    Nem lenne jobb a sima full hd 1080-as képernyős variáns? Ahogy olvastam, az 1440-hez vas is kell, és lehet csak magam alatt vágnám a fát, ha olyan gépet veszek mellé, ami nem biztos, hogy bírja. Akkor vagy vissza kellene venni a beállításokból, vagy pedig 1080-ban futtatni, de olvastam, hogy akkor pedig kicsit elmosódottnak tűnhet a kép.

    DamianB: néha rájuk lesek, de nem akarom elkapkodni a döntést.

  • Volband

    csendes tag

    válasz peet05 #104426 üzenetére

    Nézegettem azt a hirdetést én is, és a képek egy indexes cikkből vannak, szóval ha kamu is, akkor nem a képek miatt. Amúgy amikor én először láttam a hirdetést, akkor 340-ért ajánlotta (ennyi kb. a bolti ára is), aztán pár órára rá 310, másnapra lett 299, azóta maradt.

    Csak a processzor miatt nem csaptam le rá, mert 420 körül mutatott valamelyikőtök egy LOQ-ot 13450HX-szel, amit a cpu-s tesztek vagy minek nevezzem őket jóval jobbnak hoztak ki. Hiába a 120 ezres különbség, ha 2x16 GB RAM az kb. 40, egy minimum 512-es SSD pedig olyan 15 ezer lenne még hozzá, szóval olyan ~60 ezret spórol az ember, cserébe rosszabb proci van benne. De arra még nem sikerült rájönnöm ,hogy mennyivel jobb a 13450HX, mert viszonylag új, szóval kevés a komment róla.

    Display miatt én személy szerint nem aggódom, mert nekem meg a hozzám hasonló laikusoknak igazából semmit se mondanak azok a számok meg betűk, amik itt most elhangoztak. Ismerősöktől is hallottam, hogy ők már X hertznél lejjebb nem adnak, de én, meg talán a másik kérdező se tudja, hogy egyáltalán a mostani (nekem már 6 éves) gépünknek milyen. Valószínűleg jóval rosszabb, mint mondjuk egy LOQ.

    [ Szerkesztve ]

  • Volband

    csendes tag

    válasz Csupati #104435 üzenetére

    Az okostelefonos világban is vannak, akik úgy beszélnek a 120 Hz-ről, mintha használhatatlan lenne tőle a telefon. Szerencsére nem ez döntött a választásom mellett, de végül 120 Hz-es kijelzős telefont vettem Ha sunyiban visszacserélnéd 60-ra, akkor valószínűleg soha észre nem venném. Ez nem azt jelenti, hogy nem számít, csak hogy egyszerű elfelejteni az átlag user igényeit, vagy nevezhetjük igénytelenségeinek is.

    A telefonok után a laptopok még csak a második tech-világ, amibe belecsöppentem, de mindkettőben elképesztő nyúlüregek vannak. 300 nit alatt kuka, alacsony response time mellett fps játékokat felejtsd is el, 8 GB VRAM azért kéne, legyen mux switch, és ez még csak a jéghegy csúcsa. Valahol meg kell húzni a határt a budget és az igények mentén, mert különben elszalad a ló. Pl. amikor Redditen egy 1,5 milliós ASUS ROG Zephyrus M16 gazdája azt mondja, hogy minden, ami nem 100%srgb az szar, az nem biztos hogy a legrelevánsabb infó egy belépő szintű vásárlónak.

    Aki 3-400 között akar gaming laptopot vásárolni, annak muszáj lesz beáldoznia valamit. Az 5800H-nak pl. a cpubenchmark.net szerint 500-zal kevesebb a single core ratingje, mint a 13450HX-nek, de a 12450H-tól is jócskán elmarad. De ha van a közelében valami mediamarkt, akkor mondjuk elbattyoghat oda, hogy megnézzen egy 60% és 100% srgb-s kijelzőt, és akkor letesztelheti, hogy hanyatt esik a különbségtől, vagy újra meg kell néznie a kiíráson, hogy most melyiknek is kellene a szebbnek lennie.

    [ Szerkesztve ]

  • Volband

    csendes tag

    válasz Raymond #104440 üzenetére

    Vagy nem. De nyilván mindenki magából indul ki, szóval akinek ez rögtön szemet szúr, az nem fogja érteni, hogy másnak miért nem - ha tudom, hogy átállítottam, akkor már én is észreveszem pl. Ha 100 teljesen casual telefonhasználóval ezt megcsinálnád, akkor nem fogadnék arra, hogy 24 órán belül legalább a fele panaszkodni kezd, hogy elromlott a telefonja. Gépek terén sokaknak az fps is annyit jelent, hogy "ne akadjon". Aki világ életében budget vagy az alatti masinákkal nyomta, az nem fog screen delayről, 40 fps-ről meg alacsony nitszámról panaszkodni. Aki meg nem, az nem is a budget árkategóriában nézegetné az opciókat.

    Srgb kíváncsivá tett, most vagy holnap hétvégén ha időm engedi beugrok egy mediamarktba, de ha lenyűgöz se ad sajnos +100 000-et a büdzsébe. Utolsó hasraesésem ilyen téren 15 éve volt, amikor az aktuális Lost részt 480p helyett 720p-ben szedtem le.

    A LOQ 15IRX9 egyébként úgy tűnik, hogy 100% srgb-s, Jarred tesztje alapján pedig jól hűti a procit és becsületesen is szerepelt a 13450HX. 370-ért már lehet kapni 4050-tel.

  • Volband

    csendes tag

    válasz peet05 #104445 üzenetére

    Ne érts félre, én abszolút hálás vagyok, mert sok gépnek utánanéztem a javaslatod előtt és után is, de már az "srgb botrány" előtt is az tűnt a legszimpatikusabbnak, most pedig láttam, hogy ez eleve 100%srgb-s (ami ugye nem is volt szempont, de ajándék lónak...), és Jarred nagyon pozitív tesztje is erről a szériáról szólt. Az én linkem elvileg ugyanaz, amit mutattál, csak beletették a plusz ramot.

    A ramon és az ssd-n azért lovagoltam, mert én jobban szeretem előre letudni: tudom, hogy a 16 GB nem lesz elég, szóval inkább tudjam le előre a későbbi bővítést, ami ebben az esetben ugyanannyi, mintha én venném a 2x16 giga ramot, és ne kelljen megbontani a gépet vagy 5 évig. Akinek eddig nem volt gondja a 16 vagy ne adj isten a 8 giga rammal annak tényleg felesleges a 32-est választania.

  • Volband

    csendes tag

    Egyébként szoktak lenni bizonyos alkalmakkor értelmes leárazások, vagy csak annyi történik mondjuk egy black friday alkalmával, hogy az X árú laptop ugyanúgy X-be kerül, csak az áthúzott Y "eredeti" összeg helyett egy Z lesz áthúzva?

  • Volband

    csendes tag

    válasz tutis #104672 üzenetére

    Nevetséges amúgy, hogy úgy kell összehorgászni a kártyák TGP adatait. Az Acer 3050 6GB-os kütyüjét néztem én is, és evlileg 65W (50+15), de a 3050ti változatról első blikkre nem találtam semmit. 2 perccel több guglizás már biztosan eredményt hozna, de ennek eleve nem szabadna kutatómunkához vezetnie.

  • Volband

    csendes tag

    baro32: Igen, azt (meg még vagy 2 tucat másikat :D) is néztem és pont azt a videót találtam én is. Nekem továbbra is a LOQ IRX9 széria a legszimpatikusabb, mert szerintem még túl is teljesíti, ami budget gamer laptoptól elvárható. Viszont a 16gb/512gb-os verzió is 370 körül kezdődik.

    A párom viszont nagyon nincs kibékülve a gondolattal, hogy közel 400 000-et költsön, szóval marad a talán vállalható 3050 6gb/3050 ti-re vadászás 300 alatt, vagy a fejvakarás, hogy hát van 340-ért is 3060-as Acer, de akkor meg már pengessen ki az ember +30-at egy LOQ-ra, amiben jobb a processzor, jobb a videókártya és jobb a kijelző is. Én személy szerint a köztesnek nem látom értelmét, és inkább vetetnék vele egy rosszabbat, amit max nem 5+ évig használ, hanem csak 3. Viszont nem sürgős a vásárlás, szóval lehet az év második felére esik még a 3060/4050-es gépek ára.

    tUbThUmPER: a kettőt együtt nem tudom, hogy hol lehet megnézni, ezért én a felmelegedést szoktam nézni tesztekben és kommentekben. Ha valami hírhedten túlmelegszik és throttle a vége, annak úgyis híre megy. De ezért is szimpatikus pl. a 4050 a 3060-nal szemben, mert alacsonyabb energiaellátással jobban üzemel, szóval nem a világvége, ha esetleg egy kicsit elmarad a LOQ esetében a 95W-tól.

    Egyébként az sem mindig tiszta, hogy mit takar a feltüntetett 16 GB ram. Jó lenne tudni, hogy az most 2x8 vagy 1x16. Van ahol feltüntetik, van ahol nem. Nyilván egy rövid telefon vagy e-mailezgetés és valszeg tisztázódna a dolog, csak ugye amikor egyszerre 6 outletet nézegetsz, akkor megint az van, hogy te csinálod az ő házifeladatukat.

  • Volband

    csendes tag

    válasz tutis #104687 üzenetére

    Ha jól olvastam a kommented, akkor egyedül Warzone-ozni szeretnél? Nem játszom ilyenekkel, de ez alapján az rtx 3050 6GB-os Acer elérné az ajánlott küszöböt - ne nézd alatta a különböző beállításokat, mert úgy tűnik ennél a játéknál rosszul tüntették fel őket. Ez a srác több Warzone videót is készített a 3050-nel, és úgy tűnik még ultrán is tudja tartani az 50-60 fps-t. Ráadásul ez a 4 GB-os változat, szóval a 6 GB-os szerintem még ennél is jobban teljesítene. 75 wattja van az Aceres 65 helyett, de szerintem túléled, ha nem tudod ultrán futtatni.

    A GeforceNow egy jó javaslat volt amúgy a másik usertől, de azt tudnod kell, hogy én eddig két helyen próbáltam wifiről futtatni és mindkétszer voltak input laggok, 10-20 percenként (ha többen voltak a wifin, akkor inkább 5-10 percenként) pedig újrakalibrálás is, ami egy szimulációs játék esetében nem gáz, de fps-nél átfejelnéd a monitort. Van akinél semmi ilyesmi nem volt. Az ethernet kábel megoldotta a problémát, de ha a te párodnál is úgy van a wifi, mint az enyémnél, hogy a fél lakáson keresztül kellene húzni a kábelt, akkor gyanítom nem díjazná. Mindenesetre ingyen ki tudod próbálni, csak a beállításoknál ne felejtsd el beállítani, hogy 1080p-ben streameljen.

    Ha tényleg nagyon ergya a mostani géped és tényleg csak lövöldözgetnél warzone-ban, akkor szerintem nem érdemes túlköltekezned magad. Írd be az első linkemen lévő oldalra a mostani specifikációid (dxdiag-gal meg tudod nézni a gépeden), aztán valamelyik olcsóbb gépét is, amit kinéztél. Lényegében minden egy új világ lenne a számodra. A Warzone szebb lenne, a AAA játékok meg legalább elindulnának.

    Én azért vennék per pill egy IRX9-et, mert nekem a laptop a tv is, a tanulás is, a játék is, meg úgy igazából minden. Ha veszek egyet, akkor egy 5 évig nem akarok se más laptopokat nézegetni, se ezt az újat szétcsavarozgatni, mert valami épp kevés benne. A te esetedben viszont nehezebb lenne megindikolni egy közel 400 000-es kiadást azzal, hogy valamivel szebbek a színek, vagy hogy very high helyett ultrán is megy a warzone, amit egyébként vagy észreveszel, vagy nem. Csak legyen benne legalább 16 GB ram.

  • Volband

    csendes tag

    válasz baro32 #104688 üzenetére

    Az a baj, hogy teljesen mások az én és a párom elvárásai, és igazából csak azért nem sétált még be egy mediamarktba, hogy aztán ~250-ért vegyen egy laptopot, aminek szépen világít a billentyűzete, mert mondtam neki, hogy majd én utánanézek. Magamnak mindenképp 40-es vonalat vennék majd, mert szinte ugyanannyi, mint a 3060, de kevesebb zabával is elvan, ami jót tesz a hűthetőségnek és a TGP-n is kevesebbet kell aggódnom, mert 95 watton is teljesen tökéletes.

    Nekem 2 laptopom volt eddig: a mostani acer aspire, előtte pedig egy lenovo g505s. Utóbbiból kipotyogtak a gombok, kicseréltettem a billt, utána abból is kipotyogtak a gombok, végül meghalt az akksi és permanensen 0-ra esett a fényerő, tehát csak külső monitorra kötve tudtam bármit is kezdeni vele. Mindezt olyan 3 éven belül leművelte. Ez az Acer már a 7. évébe lépett, de egy venti cserét és egy ram upgrade-et leszámítva semmi gond nem volt vele, pedig munkába is vonatoztatom a laptoptáskámban, a játékok közben meg tükörtojást is süthetnék rajta, úgy felforrósodik. Az E betű mondjuk már az első hónapban kiesett és azt azóta vissza kell tennem néha. A lenovos tejfogas billentyűbombok után azt hittem, hogy itt is valami ilyesmi van készülőben, de szerencsére nem.

    Ennek ellenére csupa jót olvasok a Lenovokról, szóval egy gagyi laptopjuk miatt nem akarnám elásni őket. Az Acer viszont határozottan jó benyomást tett.

  • Volband

    csendes tag

    válasz Csupati #104694 üzenetére

    Az a kérdés, hogy hosszabb távon melyikkel jár jobban, melyikkel valószínűbb, hogy mondjuk 3+ év múlva futtatni tudja az új CoD-ot. A saját példámból kiindulva: ahol nem követelmény a 4 GB, ott ha abszolút minimumon is, de legalább eldöcögnek a játékok, sőt a textúrákat még mediumig is tolhatom, de ahol követelmény, ott a 2 gigámmal még a menüig se engednek.

    AAA játékot úgysem akar játszani, pedig még azok is vállalhatóan futnak jelenleg a 3050-es szérián, ezért igazából mindegy, hogy egy kenyérpirítóval vagy egy 4050-nel nem játszik Cyberpunkot - vagy ha mégis, akkor "csak" mediumon. 20XX-es laptopkártyákat pedig a használtpiacon kívül már nem nagyon találtam.

    Lehet hogy neki a gép ventijeinek hangereje is fontosabb, mint a AAA-kompatibilitás. Egyetlen előnye a jelenlegi gagyi gépünknek, hogy a legizzasztóbb pillanatokban sem fülsüketítő, de lehet, hogy egy szenvedő nitro már nagyon idegesítő lenne. Ennek még utánajárni sem könnyű, mert youtube videókból nehéz megítélni (bár van aki hazsnál db mérőt), a "mi a hangos" kérdésre pedig egyénfüggő a válasz.

  • Volband

    csendes tag

    válasz patyil #104934 üzenetére

    Ha nagyon türelmes vagy, akkor talán 1 hét múlva tudok neked a LOQ IRX9-ről mondani valamit, mert az itteni tanácsok + alapos utánanézés után végül azt javasoltam a páromnak, amit már meg is rendelt. Az ára amúgy egy hónap alatt 15 000-et esett a Radiumon.

    Dicsérték a hűtést, a 4050 már 90-100 watt között eléri a max teljesítményét, míg a 3060-nak 140 watt kell hozzá, és akkor is csak kb. 10%-kal erősebb, magyarán a 4050 hűvősebben hozza kb a 3060 szintjét - feltéve persze, ha egyáltalán támogatja a 140 wattot az adott laptop. VRAm szintjén ugyanott vannak, szóval vagy beleesel a 4060/4070/3070 nyűlüregbe, amik 8 gigát adnak, de drágábban, vagy meghúzod a határt a 3060/4050-nél, amik a leírásod alapján bőségesen elégnek kell hogy legyenek neked. Sőt per pill még magas grafikán is futtathatod a legújabb játékokat, a 4050-nel pedig még mesterségesen rásegített fps-t is kaphatsz - mondjuk ezt e-sport játékokban pont nem akarnád majd használni.

    Akksija kaka, képernyője jó, a laptop baloldala kicsit érthetetlenül üres. 16 giga rammal érkezik, ami elvileg egy db 16 gigás ramot jelent az IRX9 esetében, ami jót és rosszat is jelenthet. Jót, mert ha 32-t szeretnél, elég egy darab másik 16-os ramot venned hozzá, de rosszat is, mert dual channeles 2x8 elvileg gyorsabb, mint a szimpla 16 - nem tudom, hogy ez mennyire jelentős a gyakorlatban. Viszont 375-ért tudsz venni egy ugyanilyen gépet, amibe a Radiumosok betettek még 512 GB SSD-t (vagy kicserélték az 512-eset egy terrásra, azt pont nem kérdeztem meg tőlük) és betettek még egy 8-as ramot.

    Egy másik vásárló a Notebook.hu-ról rendelt egy ugyanilyen gépet, viszont neki eléggé el volt cseszve a belseje. Nem tudom, hogy ugyanonnét szerzik-e be a gépeket, de ha szét nem is merném én szedni a gépet, hogy meglássam a paszta állapotát (és úgy tegyek, mintha értenék is hozzá), de egy karib-tengeri ismerős biztosan tud küldeni nekem egy Cyberpunkot vagy hasonló játékot, amin le lehet tesztelni, hogy fel akar-e majd robbanni a gép (ergo vmi bibi van a gépben) vagy sem.

    Részletes beszámolót nem tudok ígérni, de mindenképp akartam volna írni róla, ugyanis nagyon-nagyon keveset lehet erről a szériáról olvasni a neten, főleg ezekkel a specekkel.

    [ Szerkesztve ]

  • Volband

    csendes tag

    Na most már nagyon kíváncsi vagyok én is; jobban várom a gépet, mint ő. :U Végül köztes megoldásként rábeszéltem a 24 gigás verzióra. A 32 már szerintem tényleg sok (de aki 16-ról uppol, az már nyilván 32-re ugorjon), de a sim játékokhoz egészen egyszerűen nem elég a 16. Akárhányszor azt olvastam, hogy márpedig valakinek ment 8 meg 16 gigával is, később hozzátették, hogy a grafikát meg vissza kellett venni, szóval akkor meg ott vagyunk, ahol a part szakad.

    Én a processzorra leszek nagyon kiváncsi, mert benchmarkokon nagyon jól teljesít, de kérdés, hogy bírja-e a hűtés. A 40-es széria annyiból jó, hogy akár 90 wattra is lehet limitálni az áramfelvételt és közel 100%-os teljesítményt tud produkálni, de talán így jobban tudja cserébe hűteni a procit - ha jól értelmezem a közös hűtéselvezető mechanikáját.

  • Volband

    csendes tag

    Van köztetek olyan, aki csak Lenovo Vantage-en keresztül undervoltolta a gépét? Érdekelni, hogy egy ott beállított -0,1V már elegendő-e a hőmérséklet csökkentésére, vagy csak a throttlestop a nyerő ebben az esetben?

    Nyilván a modelltől is függ az eredmény, szóval csak általánosságban kérdezem, mert azt olvastam, hogy a -0,1 az egy biztonságos arány casual embereknek, akik nem akarják teljesen optimalizálni a dolgokat, csak egy gyors és egyszerű javulást szeretnének.

  • Volband

    csendes tag

    válasz RM007 #105003 üzenetére

    Ez amúgy nekem fekete mágia, hogy kevesebb voltot kap valami és kevésbé forrón hozza a jobb teljesítményt. :U A cache-t is undervoltoltad? A Vantageben pl. úgy tudom, hogy csak a core-t lehet.

  • Volband

    csendes tag

    válasz RM007 #105005 üzenetére

    Köszi, ez megnyugtatott akkor, hogy én végképp ne akarjak vele emberkedni. :R

  • Volband

    csendes tag

    válasz kory24 #105007 üzenetére

    Köszi, ha esetleg nem lenne elég a Vanatge-es -100 ezt észben tartom.

    De ha már Lenovo tulaj vagy, lehet fel tudsz homályosítani erről is: a hybrid mode ugyanúgy működik, mint az advanced optimus? Mert redditen és youtube-on eltérő válaszokat kaptam. Voltak, akik szerinted dgpu only és advanced optimus beállítások verik a hybrid mode-ot, mert nem az igpu-n keresztül küldik a jelet a képernyőre. De van aki szerint az új LOQoknál már a hybrid mode is ezt csinálja.

    Mondjuk igazából mindig töltőn lenne a gép, szóval valszeg felesleges a kérdés, mert így nyugodtan berakhatom dgpu onlyra.

  • Volband

    csendes tag

    válasz Csupati #105009 üzenetére

    Ez most akkor kicsit "melyik kezemet vágjam le" szitu. A hybridet még nem említetted, de ha tényleg az igpu-n keresztül küldi a jelet, akkor ott meg az igpu bottleneck lehet.

    echterion: ebben az esetben még kicsit nyugtat is, hogy elvileg ezek a HX-es kártyák úgymond pont úgy is vannak tervezve, hogy ezzel játszadozzon az ember.

    Viszont félreérthettem a Radium.hu-n feltüntetett értékeket, mert én azt hittem, hogy 230-as tápot adnak, aminek örültem is nagyon, mert a hivatalos leírásban 170-est írnak. De valószínűleg azt írták a Radiumon, hogy mennyi a max, amennyit fel bír venni. Megnéztem, hogy mennyibe fáj egy 230-as táp, de gyorsan be is zártam az oldalt. Nem hiszem, hogy lesz most kedvem csak azért órákig fullon járatni, hogy megnézzem mennyit fogy 1 óra alatt tápról, de remélem nem okoz majd gondot a későbbiekben.

  • Volband

    csendes tag

    Az mitől lehet, hogy scrollozáskor (edge scrollibg, zoom in, zoom out) mintha akadozna a kép? Figyeltem azvfps számlálót és végig 80-90-et mutatott. A windowsban dinamikus 144 hz a képfrissítés, a játékot borderless próbáltam. Amikor fullscreen 144 hzre tettem, akkor a menü mondjuk megőrült.

    Már medium grafikán is mutatkozik ez, csak lowon nem, pedig a legmagasabb very hight is vinnie kellene. És végül is viszi is, mert más probléma vagy akadás nem mutatkozik.

    GF Experience-en keresztül a drivert is frissítettem.

  • Volband

    csendes tag

    válasz patyil #104934 üzenetére

    Ígértem egy választ, meg hát amúgy is megosztottam volna ennyi kérdezz-felelek után a tapasztalataimat, úgyhogy itt is jövök:

    Lenovo LOQ 15IRX9 - i5-13450HX, rtx 4050 6 GB, 24 GB Ram, 1 TB SSD, full hd.

    A legelső helyen mindenképp a kijelzőt emelném ki. Hogy az a +35% srgb teszi-e a mágiát, vagy egyebekkel is operál még, azt nem tudom, de valóban gyönyörű és vibráns. Ha másik monitorra lesz kötva a gép, akkor persze mindegy, de aki sok-sok év után vált új gépet, esetleg ezen szeretne filmezni is, annak szerintem ez az egyik legnagyobb selling point. Beismerem a vereséget: ha már 300 felett vesztek gépet, akkor az legyen 100% srgb-s.

    A második helyre az RTX 4050-et tenném. Sokan szidják, de nem igazán értem, mert szerintem ez egy tökéletesen jó casual videókártya. Hogwarts Legacy-t tökéletesen futtatja DLSS és frame gen nélkül ultrában (rtx nélkül). Ez nagyjából annyit jelent, hogy egy AAA játékkal még 3 év múlva is fogtok tudni játszani, nyilván jóval alacsonyabb beállításokkal - a tréül optimalizáltakkal meg már most is nehezen, de ilyen szempontból még a 4060-nal sem lesztek sokkal beljebb. Aki viszont olyan, hogy azonnal lecsap a legújabb AAA játékokra, de a 4080 már túl drága, az nyilván ne sajnálja a 4060-asra a pénzt, mert olyan sokkal nem drágább.

    3060-nak sok értelmét nem látom, ha abszolút ugyanabban az árban mozog, mint a 4050, márpedig bolti áraknál én azt láttam, hogy ez a helyzet. Szinte egyik budget laptop se fog 140 wattos TDP-t adni hozzá, aztán azt hűtsd is le, aztán ha ez mind ki van pipálva, akkor nyersz 5-10%-nyi extra teljesítményt a 4050-hez képest, de cserébe meg nincs új technologia, ami ezt a különbséget rosszabb esetben kiegyenlíti, jobb esetben még el is húz mellette. De ha van használtan olcsón, akkor persze megéri, mert ez a kritika fordítva is igaz: nagyobb árkülönbségnél nem érné meg 4050-re költeni.

    CPU, hőmérséklet, hűtés: Ezzel mókoltam a legtöbbet, és itt érdemes megjegyezni, hogy aki abszolút nem akar semmihez se hozzáérni beállítások terén, az szerintem megoldhatatlan. MIndenesetre rövid verzió: beállítottam nvidia control panelben 90 max fps-t, betettem -0,1-es core undervoltot, variáltam egyedi módban az áramelosztást, és a cpu max 80 elejére melegszik fel, a ventik se pörögnek fel maxra, de minden tökéletesen fut - képfrissítéses problémámat egyelőre zárójelbe téve. Szívesen segítek, hogy ehhez miket kell leszedni.

    Hosszú verzió: Lenovo Vantage-t Performance módban cinebencheltettem (23-assal azt hiszem), úgy jött ki ~15500 körülre a pontszám. Utána undervoltoltam és 16200-ra szökött. Viszont a CPU instant throttle-t kapott így is, úgy is. Ez a ventiknek se tett jót, mert maxon süvítettek, ami azért elég hangos. Ekkor kaptam a tippet, hogy állítsak be fps limitet. Egyelőre a 90-nél állapodtam meg, és 70 vége, 80 elejére kúszik csak fel, a hűtés is sokkal halkabb. Érdekes amúgy, mert fps limit nélkül is 80-90 fps között ugrált a szóban forgó játék, de azonnal throttle állt be, így meg vígan elvan. Ezt egyébként még bőven lehetne optimalizálni, de tegnap már el kellett jönnöm, én pedig azt az utasítást kaptam, hogy úgy legyen beállítva a gép, hogy ne kelljen többet hozzányúlni. Szóval most halk, nem túl meleg, nem túl hangos, de hozza a videókártya max teljesítményét és a processzor is bírja. A képernyőt gpu onlyra tettem, mert 90%-ban csak játékra lesz használva amúgy is.

    A gpu áramellátását úgy oldottam meg, hogy azt hiszem a 100 valahány watt előtti opció 80 vagy 85 volt. Márpedig én 95- szerettem volna beállítani, szóval betettem erre a 80-asra, és beállítottam, hogy a CPU-tól még kaphat 10%-ot. A CPU energiabeállításait és undervoltolását egyébként meg lehetne fokozni, de annyi cpu csúszka volt, hogy csak nagyjából értettem, hogy mi mit csinál, és nem volt elég időm tesztelgetni. Tegnap már mennem kellett, és ki lett adva, hogy úgy hagyjam hátra a gépet, hogy semmihez ne kelljen nyúlni, de fusson minden rendesen. Szóval így is lett, minden jól fut, gpu hozza szinte a max teljesítményét, cpu-val sincs gond, nem túl meleg, nem túl hangos. :C

    Extra hűtési megoldást nem igazán alkalmaztam. Szóval azok az értékek, amikről írtam, azok egy be nem kapcsolt, 1500 forintos laptophűtőn, ölben történtek. Szóval a jó hír, hogy rendes laptophűtővel és/vagy a sejhajának megemelésével ez tovább is javítható, a rossz hír, hogy nyáron, légkondi nélkül ez ugyebár rosszabb lesz.

    Az akkumulátor maxi terhelés alatt bizony fogy. Azt hittem, hogy 230-as töltőt adnak hozzá, de szerintem a Radiumos adat azt jelenti, hogy mennyi a max, amit bír a laptop. Utánanéztem a hivatalos leírásnak is, és tényleg 170-essel érkezik. A 4060-as verzió elvileg 230-al, de annak nézzetek és/vagy kérdezzetek utána. Sok tesztet ezen a téren ne mtudtam végezni, de egy 35-40 perces late game, izzasztó Anno 1800 háromszoros sebességen olyan 3%-ot evett. Jarrod videójában arról beszélt, hogy 3+ óra alatt fogyott el neki 16%. Ezzel kapcsolatban kérdezzétek meg mások tapasztalatait is. Szerintem nem vészes, de kérdés, hogy ahogy romlik az akksi, nem-e lesz gázabb a helyzet.

    Azt is érdemes letesztelni, hogy Lenovo Care-rel kicseréltetheted-e az akksit. Redditen azt írták, igaz egyelőre csak ázsiai országokból, hogy amikor jelezték a Lenovo Care-en keresztül, hogy játék közben fogy a kraft, akkor megkérték őket, hogy mutassanak erről egy videót, és utána küldtek nekik egy 230-as töltőt. Nem tudom, hogy ez itt Európában működik-e, de egy próbát megér. Voltam én már nagyon hitetlen az ilyen "hidd el bro, visszakapod a pénzed" tippek hallatán, de aztán meg kellett lepődjek, hogy több jogunk van, mint gondolnánk! Még Duolingotól is kaptam egy 100%-os refundot, holott mindenkit el szoktak utasítani, ráadásul 4 hónapig használtam is az előfizetést, szóval meg se érdemeltem volna, de valaki megsúgta, hogy milyen varázsszavakat kell mondani nekik és voilá. :DD

    Az egyetlen játék közbeni negatívumról az előző kommentemben már panaszkodtam ,ezúton is köszönöm a tippet Fődudu-nak, amint lesz rá lehetőségem, megpróbálom. Jurassic World Evolution 2-ben és Planet Zooban tapasztaltam, de főleg az előbbiben, mindkét játék ugyanazon az engine-en fut, ugyanazoktól a fejlesztőktől. Amikor reptetem a kamerát, akkor én úgy látom, mintha nem frissülne elég simán a kép, mintha 30 hertzes lenne vagy ilyesmi. Ha csak ráállítom a kamerát egy dínóra vagy oroszlánra, akkor mindenféle gond nélkül mutatja, ahogy futkározik, de amint én húzogatom a kamerát, már jelentkezik a gond. Planet Zooban ritkábban, JWE2-ben végig.

    Egyéb problémák:
    - nem teszteltem, de ezt nem is igazán kell: akksi nagyon gyengusz. Aki sokat akar akksi nélkül ügyködni, az ezt tartsa észben.
    - a hang ergya. nem a minőség a legnagyobb baj, hanem a hangerő. ha nem akarsz állítgatni semmit custom mode-ban, csak performance mode, aztán hadd szóljon, akkor ajánlott a füles.
    - redditen panaszkodtak páran, hogy a motherboard pár nap alatt kipurcant. ehhez nem tudok hozzászólni egyelőre, remélem a későbbiekben is csak annyit, hogy még ver a szíve.
    - 2 db USB port az elég karcsú. Azt sem értem, hogy ebből az egyik miért jobboldalt van, nem pedig a totál üres balon.
    - Kicsit idegesítő, hogy mennyire nem segítőkész néha a Lenovo Vantage. Tök jó pl., hogy undervoltolást még a hozzám hasonló nubok számára is lehetővé tették, csak éppenséggel semmit sem segít abban, hogy az ehhez szükséges telepítendő programot le tudjam szedni. Oké, most lehet mondani, hogy aki a BIOS-ban ki tudja kapcsolni az undervolt védelmet, az tudja ezt kiguglizni, de mibe kerül megoldani, hogy ne azt mondja a Vantage, hogy hupsz, ehhez hiányzik egy program, de amúgy nem találtam semmi telepítendő programot, good luck =)), haenm magától leszedje? 4 inteles frissítést is leszedtem, mire a 6. reddit témában végre megtaláltam a kommentet, ami a helyes irányba terelt. Ugyanez a wifivel is, de gpu-hoz is leszedtem a geforce experience-t.

    A képernyőtartó minősége nagyon szolidnak tűnik. A szőr felállt a hátamon, amikor az MSI GF-ekről néztem videókat, mert undorító egy megoldást választottak.

    Játékok terén ugye már a legterhelőbbről, a Hogwarts Legacy-ról meséltem, hogy vígan megy ultrán native-ban is, de engem legjobban az Anno 1800 érdekelt, ugyanis az CPU-t és ramot zabál a leginkább. Először itt is tapasztaltam a fura képernyőfrissítést, itt főleg zoomoláskor, de pár állítgatás után már nem láttam. A CPU itt is 80 elején volt, a 24 giga ramból pedig maradt még 4 így is, szóval aki az ilyen simes játékokra gerjed, annak ez hasznos infó lehet. A durva az, hogy jobban teljesített, mint a geforce now-os desktop RTX 2080!! Ez gondolom a processzor miatt lehet, szóval szenzációhajhász a kijelentés, mindenesetre a 2080-as masinánál nem tudta betölteni az összes assetet. Ez annyit jelent, hogy minden 3. ház tetején a cserepek 5 pixelen osztoztak. Ha egy percig ott tartottad a kamerát, akkor talán betöltött. Itt nem volt ilyen gond, pedig pontosan ugyanazt a mentett állást teszteltem ezzel is. És ismétlem: lehet még optimalizálni a processzort.

    Barátnő kompatibilitás: igen, remekül fut a Sims 4.

    Billentyűk és touchpad ambivalensek voltak a számomra, de ezeket bármelyik mediamarktban letesztelhetitek.

    Ha van kérdés, jöhet bátran, noha egy darabig nem lesz most előttem a gép.

  • Volband

    csendes tag

    válasz KillHates #105047 üzenetére

    Ohh, köszönöm! Nem ismertem ezt a Logoutot eddig, de lehet átírom majd oda is. Azért várok még vele, mert ezek 1,5 napnyi tapasztalatok, úgyhogy egy kis idő még eltelhetne. Régen írtam cikkeket, szóval azt se bírnám ki, hogy ne szerkesszem át akkor az egész kommentet, hogy legyen eleje, közepe és vége, ne csak random, ami épp eszembe jutott. :D

    A pásztázós kommenteket figyelemmel követtem, de én is, meg főleg akinek most be lett szerezve ez a gép, basic vásárlók vagyunk olyan értelemben, hogy ha megoldható, akkor legyen friss példány és ne kelljen nagyon bütykölni, a garancián aggódni, miközben még alig tudtuk használni. Szerencsére szoftveres beállításokkal elfogadható hőmérsékletet produkál, és ezt még lehet fokozni egy normálisabb laptophűtővel. A garancia lejártával, vagy sunyi mód pont előtte viszont biztosan átgondolom majd. :K

  • Volband

    csendes tag

    válasz MikaVejneGI #105052 üzenetére

    Uhh, biztos ez? Nem tudom mekkora kedvezményt kapsz rá, de 561-re jön ki tisztán részlettel. Fullos 4050-es, de még 4060-as is kijön 400 közepe körül. Oké, ha jól vettem ki a játékaid rövidítését, akkor nincs szükséged 4060-ra, de a 200 000-es különbözetre azért már talán.

    3060-as Acer Nitro 5(nem V) 340 000, 4050-es Nitro V 376 000, és ezekben csak a processzorok rosszabbak. De 400 000-ért kapsz egy 4050-es Lenovot, ugyanilyen AMD procival, 440-ért pedig egy olyan lenovot, mint amiről írtam, csak 4060-as kártyával. És ahogy láttam, 12 havi törlesztést is vállalhatsz, amik annyira nem dobják meg a végösszeget.

    Én eleve nem vagyok a részletfizetés híve, de 2 év alatt 100+ ezret otthagyni az nem hangzik olyan bölcsen, de nem tudom, hogy kedvezményekkel együtt mennyit is kellene fizetned összesen.

  • Volband

    csendes tag

    válasz hotian #105060 üzenetére

    Köszi, ezekre is ránézek majd, hátha segít. Nvidia control panelben pl. az fps limiten kívül semmit se állítottam még.

    Neked nem volt gondod battery drainnel? Mondjuk lehet túlpörgöm ezt a dolgot és felesleges aggódni miatta.

  • Volband

    csendes tag

    válasz hotian #105154 üzenetére

    Igen, a számok alapján én is hasonlóan matekoztam. A GPU-n nagyjából veszteség nélkül lehet spórolni 20 wattot, de ember legyen a talpán, aki magabiztosan be tudja lőni az optimális CPU energiafelvételi igényeket. Addig már eljutottam, hogy a PL1 az a "főérték", míg a PL2 az egy olyan érték, amire egy kis időre felszökhet, tehát ha jól értelmezhetem azt nem jelentheti, hogy órákig 157 watton pörög.

    Mindenesetre beállítom szerintem a 80%-os akksi-kímélő módot, hátha segít valamit az élettartam meghosszabbításában. Az meg aktívabb használat után kiderül, hogy mennyire vészes vagy nem vészes ez a battery drain.

  • Volband

    csendes tag

    válasz hotian #105156 üzenetére

    Amit mi vettünk az 105 wattos: https://psref.lenovo.com/Detail/LOQ/LOQ_15IRX9?M=83DV0056HV

    Egyelőre a kezdetleges undervoltolás mellett a PL2 max értéket vettem vissza. Még ela nagyon cpu-intenzív Anno se panaszkodott miatta, szóval úgy tűnik, hogy van mozgástér ennél a procinál.

    nggabi: töltőt első blikkre 50 000-ért láttam, úgxhogy egyelőre ott rohadjon el. :U Ezek a külön profilok amúgy egy jó ötlet, de amíg max pár százalékot fogy csak egy óra alatt, addig még nincs vész. Csak az akksi ugye erodálódik, úgyhogy ezért is próbálnám meg az akksivédő opciót Vantage-ben.

    Nem tudom amúgy mennyi egy akksi cseréje, de lehet még azzal is olcsóbban jönnék ki, mint 230as töltővel.

    [ Szerkesztve ]

  • Volband

    csendes tag

    válasz hotian #105160 üzenetére

    Bocs, én fogalmaztam hülyén. Miénk alatt azt értettem, hogy nem az enyém a laptop, amiről írogatok, mert páromnak lett véve, de csak feleslegesen bonyolítom, szóval maradjunk abban, hogy az enyém. : D

    Találkoztál amúgy olyan játékkal, amivel nem bírt el a gép? Esetleg pont hogy elbírt, pedig nem számítottál rá?

Új hozzászólás Aktív témák