Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mr K

    senior tag

    válasz stellaz #161080 üzenetére

    Az alábbi pár gondolat minden filmre érvényes, ahol a stáblista előtt ott tart a történet, hogy az emberek 99,9%-a meghalt/kipusztult (mindegy milyen okból: kisbolygó, űrlények, vírus, csettintés, bármi), esetleg opcionálisan elpusztult az emberi infrastruktúra is (gyárak, utak, hidak, stb.), vagy akár a bioszféra egy része is (mondjuk minden patkánynál nagyobb emlős).

    - Szóval ha érintetlenül maradt is az infrastruktúra, a fő gond, hogy a megmaradt emberiség képtelen azt üzemeltetni, egyrészt mert elveszett a tudás, ami a dolgozók fejében volt, másrészt egyszerűen nincs elég ember, hogy betöltse a posztokat. (Képzeljük el, ahogy a százhalombattai olajfinomítóban két ember jelenik meg munkakezdéskor, az egyik a portás. Vagy az atomerőműben. Vagy az országos teherelosztóban.)
    - A magára hagyott infrastruktúra elkezd pusztulni: a gyárak jobb esetben leállnak, rosszabb esetben felrobbannak; a kitört ablakokat nem pótolja senki, az üres épületekbe bejutnak a patkányok, a villámok által okozott tüzeket nem oltja el senki, a hidakat megeszi a rozsda, a hűtés nélkül maradt reaktorok leolvadnak, stb.
    - A félretett tartalékokkal (már ha vannak) ugyanez a helyzet: a gyógyszerek szavatossága pár éven belül lejár, az üzemanyag megromlik (vagy simán elfogy), az elektromosságot eleve nem lehet tartalékolni, a gumiabroncs elöregszik, mindenhez hiányozni fog a pótalkatrész, és ami elhasználódik vagy tönkremegy, azt nem lehet pótolni.
    - Azaz a megmaradt emberiség előbb vagy utóbb gépek nélkül marad, a csoportok közlekedés és hírközlés híján elszigetelődnek, és olyan napi gondokkal fognak küzdeni, hogy meglegyen a napi betevő, vagy túl kellene élni a telet. (Egy tavalyihoz hasonló szárazság miatt emberek fognak éhen halni, a vakbélgyulladás és a kanyaró halálos nyavalya lesz, nem lesz közbiztonság, stb.)
    - Ha minden jól megy, akkor akkor néhány generáció múlva a közösségek stabilizálódnak és növekedésnek indulnak, és csak akkor lehet elkezdeni megismételni a fejlődési folyamatot az őskortól, az ókortól vagy a középkortól kezdve (attól függően, hogy meddig sikerült visszacsúszni, ami persze függ a kiinduló kataklizma kiterjedtségétől).
    - És persze itt jön be a nehezített pálya: lehet-e gőzgépekkel modern civilizációt építeni? Ha nem lehet, akkor lehet-e gőzgépekkel legalább tengeri olajfúró platformokat építeni (mert máshol már nincs olaj). Ha nem, akkor mi fogja helyettesíteni a műanyagokat? Stb.

    (Amúgy az, hogy nem lehet megismételni a technikai civilizáció kialakulását nem saját gondolat, hanem olvasmányélmény, pl. John Gribbin: Egyedül vagyunk! utolsó fejezet, "Nincs második esély")

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

Új hozzászólás Aktív témák