Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lacerta

    aktív tag

    válasz Vlah #61910 üzenetére

    és mennyi a belső átmérő? 13.5? és az alsó nyílás?

    Elég vékony a fala, és nem is lehet pontosan megmérni, mert összekaristolom a tolómérővel. Az alsó brutálisan nagy, van vagy 8mm. Este otthon lemérem rendesen, és le is fényképezem neked.

    Szerintem ezeket a fejlámpa reflektorokat, a kis átmérő és a relatív nagy led miatt úgy csinálják, hogy a legalja az egy sima kúp és felette paraboloid, csak így fér bele a led, ez nem egy akkora kompromisszum, erre gondoltál, hogy a vége le van csapva?

    Technológiai oldalról, a CNC megmunkáló központon sokkal egyszerűbb felprogramozni egy parabolát, mint egy összetett görbét. Bár csak egyszer kell, és nincs sok különbség.
    Geometriai oldalról, ha egy ponton túl az érintőjével helyettesítem a parabolát, akkor a fenéken valóban nyereségem van átmérőben. Ugyanakkor a fenekét meg úgyis levágom, tehát tökmindegy. :)

    Sőt szerintem a Manker e03h teljesen kúp alakú. Ilyen kis méretnél szerintem nagyobb a mozgástér a reflektor alakjában, így is nagy szöghibák vannak. Persze ettől még jól kell központosítani. Lennie kell egy fókusznak.

    Ha még hozzáférnék koordinátamérőgéphez, akkor ez tök egyszerűen lehetne igazolni vagy cáfolni.De azok az idők elmúltak. :(((
    Mivel OP refi, nehéz ránézésre megállapítani, de én mégis azt mondanám, hogy nem kúp, inkább hosszú gyújtótávolságú paraboloid. Mert az igaz, hogy nagy a led az átmérőhöz képest, de az is igaz, hogy a nyílásviszony növelésével egyre érzékenyebb lesz az optikai rendszer a geometriai hibákra. Távcsőnél, F/10 nyílásnál pl. simán lehet a paraboloidot gömbbel helyettesíteni. F/2-nél viszont már elég precíz paraboloidot is nagyon nehéz csinálni. Lámpában meg F/0.5..F/0.2 tükrök vannak. Persze, nem akarunk velük kettőscsillagokat megfigyelni, de vetítésben baromira látszana, ha más görbe lenne a palást. Próbáld ki otthon, egy kúpot nem nehéz összerakni.
    Ja! És a TIR alján elég szépen látszik, hogy nem kúp, pedig annak is ugyanaz a nyílásviszonya.

    A led átmérő, az nem optikai hibát okoz. Mert ugye fordított esetben, távcsőnél, a látómező szélére eső objektumokról is kapsz értékelhető képet. Ha viszont mondjuk kúpot használsz, akkor képet se kapsz.

Új hozzászólás Aktív témák