Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • P-LoW

    újonc

    Sziasztok!

    A fórum rendszeres ám eddig passzív böngészőjeként most egy kérdéssel szeretnék hozzátok fordulni.
    Hosszú tervezgetés és megtakarítás után hamarosan beruházok az első asztali körfűrészembe.
    A gyártó leírásában a fűrészlap átmérőre 205mm szerepel (ilyen lappal is árulják).
    Más fórumokat olvasva viszont találtam olyan hozzászólásokat, melyek szerzője (a nagyobb vágáskapacitás végett) elment egészen a 220mm-es lapig.
    A kérdésem az lenne általánosságban, hogy a leírtnál nagyobb lap használatának van-e valamilyen "káros" hatása egy asztali körfűrész esetében? Ha jól sejtem a hasítóéket hozzá kell majd módosítani a nagyobb laphoz, de egyéb hatása lehet? (motor teljesítményét befolyásolja, nem megfelelő fordulatszám stb)
    Egyébként én magam a 220mm-t nem biztos, hogy megpróbálnám, a kérdés, hogy konkrét legyek arra irányul, hogy szerintetek használhatok-e 210mm-es lapot a 205 helyett (és ebben az esetben talán a hasítóéket sem kellene babrálni).

    Köszönöm előre is a jó tanácsokat!

    Sziasztok

  • P-LoW

    újonc

    válasz thyeby #32384 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat!
    Pont egyébként a Freud lap miatt tettem fel a kérdést, mert amit kinéztem hozzá lapot, az 200, 210, 220 mm-es átmérővel kapható. Első körben a 200as lapot rendeltem meg, viszont, ha lehetséges bele nagyobb lapot tenni, akkor nem csökkenteném az amúgy sem túl huszáros vágásmélységet egy a gyári lapnál is kisebbel.
    Ha jól tudom, a gyári lap 2,2mm-eset vág, a tervezett Freud pedig 2,4mm-t. Emiatt szükséges lehet hasítóéket cserélni? (tudomásom szerint 2mm-es a hasítóék a gépen)

    Üdv,

    P-LoW

  • P-LoW

    újonc

    Sziasztok!

    Ismét egy hasítóékes kérdéssel fordulnék Hozzátok.
    Az új gépen 2,5mm-es hasítóék van. A gyári lap 2,8as, a teste pedig 2,2. Ha jól tudom, ideális esetben a hasítóék akkor teszi jól a dolgát, ha vastagsága e két érték közé esik.(?)
    A kérdésem az lenne, hogy tervezek egy Freud lapot beszerezni, melynek 3,2mm a fogvastagsága, 2,2 pedig a test. Ezekhez az értékekhez szerintetek megfelelő még a gyári hasítóék, vagy érdemesebb hozzá készíteni egy valamivel vastagabbat (2,7mm pl.)?

    Köszönöm előre a segítséget!

    (és utólag is köszönöm az előző kérdésemre kapott válaszokat)

    Sziasztok!

    P-LoW

  • P-LoW

    újonc

    válasz thyeby #32559 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat!
    Úgy vagyok vele, hogy inkább kérdezek. Itt nem csak annyiról van szó, hogy kezdő mivoltomból fakadóan pl. elrontok egy felületkezelést vagy rosszul méretezek stb. Jelenleg úgy tekintek a hasítóékre, mint egy mosolygó jóságos angyalra, aki a vállamat fogja fűrészelés közben, és megvéd a kezdők által rettegett visszarúgástól. Tapasztalat híján nem tudom eldönteni, hogy ez a kis különbség számottevő-e vagy sem...De köszönöm még egyszer a tanácsokat, aztán remélem, hogy pár év múlva már magam is tudok adni másnak :)

    Más: külföldi videókban láttam öntvény asztalok ápolását. Az legtöbb helyen a szintetikus hígítóval áttörlés, WD40-es csiszolás (rozsda esetén) és wax-olás sorrendet találtam. Mindenki az angolul paste wax-nek nevezett dolgot használja. Tudja esetleg valaki, hogy mi ennek a magyar megfelelője? (milyen viasz ez?)
    Ti mit használtok öntvény asztal esetében a rozsdásodás gátlásra, illetve arra, hogy jobban csússzon az anyag?

    Üdv
    P-LoW

  • P-LoW

    újonc

    válasz python1 #37700 üzenetére

    Sziasztok,

    Alkalmankénti olvasója vagyok a fórumnak, és ma reggel ismét idetévedve megakadt a szemem a mindig vissza-visszatérő témán: a "milyen körfűrészt vegyek"-en.
    python1, ha még aktuális, akkor örömmel megnehezítem a választásod :) Kb másfél éve, vagy egy évnyi lamentálás (és persze pénzgyűjtés) után elhatároztam magam, és megvettem életem első asztali körfűrészét. Végigmentem én is az összes lehetőségen, MLT 100, Zöldbosch, KékBosch, Metabo TS250, nagyobb Bernardo Holzmann gépek, de ilyen vagy olyan okok miatt végül egyik sem nyerte el a tetszésemet. A Bernardo-Holzmann vonalról nem hallottam túl jót (bár valószínűleg hobbi célra megfelelő lehet, ha nem túl nagy elvárásokkal állsz neki, de ahhoz meg drága). Az MLT 100 és társai, amennyiben nem hordozható gépre van szükséged, (amatőr vélemény szerint) ár/érték arányban pedig mér rosszabb.
    Ahol végül én kilyukadtam az ez: http://www.axminster.co.uk/axminster-hobby-series-ts-250m-2-table-saw-ax943888
    Angol cég hobbi kategóriájú, viszont már szürkeöntvény-asztalos gépe. Szállítással együtt halványan volt 200e fölött. Én úgy voltam vele, hogy nekem nem volt fontos a hordozhatóság, és ez nem sokkal volt drágább, mint az említett gépek, viszont szimpatikusabb volt a szürkeöntvény asztal, a szíjhajtásos motor, meg valahogy az egész termék. Én az alapgépet vettem, amit beépítettem egy taszigálható asztalba, hogy nagyobb felületem legyen. A benne levő lapot megfelelő minőségűnek tartom, hosszvágásra vettem hozzá egy Freud hosszvágó lapot, amivel jobban muzsikál ilyen vágásoknál. Legvastagabb a a két collos juhar, bükk, dió volt, amit nem eszeveszett sebességgel, de folyamatosan, szépen vágott.
    Vannak hátrányai (ha érdekel, írok róla neked pár sort privátban), de ha nem irreális elvárásokat támasztasz vele szemben, igazán szerethető gép, amiből a kezdeti alapos babrálás/kalibrálás után egész szép pontosságot lehet kicsikarni.
    Elnézést a hosszúért, de visszaemlékeztem azokra a kétségbeesett időkre, mikor én kerestem a majdani fűrészemet, és tudom, hogy nagy öröm volt, ha olyas valakire akadtam, aki első kézből tudott róla véleményt mondani. Remélem tudtam valamit segíteni, és sok sikert a választáshoz!

    Sziasztok!

  • P-LoW

    újonc

    válasz Soká #37814 üzenetére

    "De ezt miért is kéne privátban?"

    Jogos, csak nem akartam annyira bőre ereszteni, de szívesen leírom ide is.
    Tehát, néhány negatívum a fűrészről:
    - Szögben vágásnál a stelleren lévő beosztás használhatatlanná válik, ugyanis valahogy úgy van megoldva a lap döntési mechanizmusa, hogy ha megdöntöd, elmászik, és nem tudsz a stelleren szélességet (pontosan) beállítani
    - Szintén szögben vágásnál jelent problémát, hogy a motor megdöntve és leeresztve "leér", minek következtében szögben vágáskor nem lehet teljesen leereszteni a lapot (vagy olyan egyedileg méretezett, nyitott alátámasztás kell, ahol az alátámasztás síkja alá tud merülni a motorrész)
    - A fűrészlap körül betétlap (nem tudom, hogy mi a hivatalos neve, angolul a zero clearance insert) nem túl acélos, kissé nehézkes teljesen szintbe hozni a lappal, és egyébként sem túl passzentos, mindenképp érdemes hozzá házilag csinálni (van hozzá Savas Papassava videó között egy hasznos, illetve több is, mert többféle kiegészítőt csinált az ő gépéhez)
    - A szögvezető tényleg kicsinyke, és nem is túl pontosan állítható, inkább csak körülbelüli beállításra van lehetőség, és érkezéskor kicsit lötyögött is a nútban (orvosolható, szintén az említett videók között látható módon is akár, ahol a csúszó rúdra ragasztott valamilyen kis ellenállású ragasztócsíkot)
    - Az asztalba mart nút nem standard méret (ez az egyik legbosszantóbb hiba), 15mm széles, úgyhogy a jó márkájú utángyártott szögvezető (pl. Incra, UJK) nem megy bele. Keresztvágást megoldottam kis szánkók építésével (15ös rétegelt lemez kiváló csuszka a núthoz), de a pontos szögvágás sajnos kihívás.
    - Nekem (még) nincs elvszívóm, így erről nem tudok nyilatkozni, de többi vásárlói hozzászólást olvasva az elszívás elég gány
    - A hasítóék a fűrészlap szintje fölött van, ami bizonyos vágásokat (pl nútolást) lehetetlenné tesz, így azt le kellett vágjam. Emiatt viszont a hozzá tartozó kézvédő/elszívó nem tehető rá, csak bizonyos vágási magasság felett, ami miatt aztán sajnos nem is használom... :( tudom, tudom... tervben (sok között) egy polikarbonát fej feletti védő/elszívó, csak kicsit bonyesz, mert mivel ide-oda tologatom, még nem tudom, hogy hova legyen rögzítve)

    - Fél év használat után a hajtószíj meglazult (egyébként állítható a feszesség), max feszességnél is csúszott, ami miatt nem is vágott a gép.
    - Kb. szintén fél év után az emelő szerkezetben található trapézmenetes résznél (a folyamatos szárazkenés ellenére) elfogyott a menet, valószínűleg feszült egy kicsit, ami szépen lassan elette a menetet.
    - Szállításkor a hozzávaló elszívó cső (ami egyébként meglehetősen merev, barátságtalan, csúnya darab) elrepedt

    Ezt az utolsó három dolgot azért vettem külön, mert mindegyiket sikerült garanciálisan megoldani. Volt egy félelmem, hogy Angliából hogy oldható majd meg a garanciális ügyintézés, de ha valakit ez tartana csak vissza, hogy innen vásároljon, akkor nyugodjon meg. Sok helyen olvastam, hogy kiemelkedő (vásárlás előtti ÉS utáni!) az ügyfélszolgálatuk, nagy szakmai tudásbázis van náluk, és készségesen segítenek, és ez abszolút igaz. Ez a három dolog úgy rendeződött, hogy írtam nekik levelet mondjuk hétfőn (erre egyébként semmi válasz, meg is ijedtem), és egyszer csak jön az értesítés, hogy feladtak egy csomagot a nevemre. Csütörtökre megjött az új alkatrész, semmi kérdés, semmi faxni, semmi költség. 3 év gari van egyébként a gépre.

    A steller tényleg csak elől rögzül, viszont meglepő módon stabilan teszi mindezt. De, ahogy mondtam, első körfűrész, és amatőr is vagyok, szóval nincs összehasonlítási alapom, de nem izeg-mozog vágás közben. Egyetlen hátránya, hogy a hozzávaló stellerrel a max vágási szélesség kb 30 cm. Eddig nem volt vele problémám, de ez attól függ persze, hogy mire akarod használni. Tervben van egyébként egy házilag készített steller hozzá (AskWoodman videó között találtam ihletet, szögvas, zártszelvény, néhány nylon hernyócsavar és egy Bessey szorító, az a fajta, ami előrefele szorít)
    Az asztal síkja nekem megfelelő, és öntvény lévén nem is valószínű, hogy egy komolyabb odacsapás ezen változtatna.
    A hornyok szintén megfelelőek, és mivel a motor felfüggesztése úgy van megoldva, hogy mozgatható, egyszerűen be lehet állítani (persze azért türelem kell hozzá) párhuzamosra a núttal. Illetve a steller is állítható természetesen.

    Na, hirtelen ennyi jutott eszembe, remélem valakinek hasznosak lesznek az észrevételeim.

    Üdv,

    P-LoW

  • P-LoW

    újonc

    válasz GeriCool #37977 üzenetére

    Sziasztok

    GeriCool, hasonló cipőben járok, mint te, én is gyalu vásárláson töröm a fejem. Mivel hobbi célra lenne, és a költségvetés és a műhely mérete is véges, bármennyire is szeretném, a fix, nehéz, öntvényasztalos gépek nekem sem jöhetnek szóba. Szóval maradnak a dobozos vastagoló gyaluk, a már említett márkákkal, vagy a gaggyertől félgaggyerig tartó kombi gyaluk. Szélességre legalább a 25-öst szeretném. Nekem is megakadt a szemem a JET márkán, szimpatikusnak is tűnik az említett vastagoló és kombi gyalu is. Örültem neki, mert a forgalmazó (Kentech) itt van a közelemben, gondoltam felhívom, és elmegyek, megtapizom a gépeket. Sajnos nem tartanak készleten, csak rendelésre, úgyhogy nincs mód a személyes megtekintésre :(
    Amit viszont az internetes keresgélésből sikerült kiderítenem: a kombi gyalut (egészen pontosan az USA verzióját, ami sztem csak a motorjában és a védőben tér el) eléggé szidják. A legnagyobb hibája az egyengető részen van, ugyanis (mint általában az olcsóbb gépeknél is) az egyengető asztalok nem állíthatóak. Sok hozzászólást olvastam, akik szidták, mert nem voltak síkban az asztalok, és nem állítható, emiatt nem is lehet vele normálisan egyengetni. A vastagoló résszel talán nem voltak gondok. Ha viszont így van, akkor nem érdemes olyan gépet venni, amiből csak egy funkciót tudsz jól használni, akkor inkább egy vastagoló. Szélesebbet is vastagabbat is tud gyalulni, erősebb is. . És a JET márkánál maradva viszont az általad is említett vastagolót (ami 120ért repked) dicsérik sokan. A kései élezhetők és jár hozzá plusz egy szett. Megvan persze a relatív olcsóságnak az ára (kis átmérőjű 50es elszívócsonk, ráadásul állítólag nem is a legjobb helyen, ill. ha jól láttam, akkor nem fixálható a beállítás), viszont alapvetően szinte csak dicsérő hozzászólásokat olvastam róla (árulják az axminster honlapján is, ott is van róla több hozzászólás).
    Remélem tudtam valamelyest segíteni a dilemmában. Nekem a tegnapi nap volt a fordulópont, amikor fej-fej melletti harcban lemondtam az olcsó kombi gépekről, és inkább a dedikált vastagoló felé fordulok. Valószínűleg hamarosan venni is fogok ilyen gépet, úgyhogy, ha minden jól megy, akkor nem sokára első kézből is tudok remélhetően jó véleményt írni róla.
    120 az ára jelenleg, az árkülönbözetből (a drágábbakhoz képest) meg marad elszívóra (de az később).

    Üdv,

    P-LoW

  • P-LoW

    újonc

    válasz deter #38088 üzenetére

    Sziasztok,

    Korábbi téma volt a hobbi vastagoló, gondoltam belekotyogok, és megosztom veletek az eddig szerzett minimális tapasztalatomat.
    A lényeg, hogy bátor(=hülye?) voltam, és vettem egy JET vastagolót (JWP-12) a már említett Kentech Kft-től.
    120 e Ft volt. Tegnapelőtt mentem el a gépért, persze ki is próbáltam, de mivel családozni is kell, nem sok időm volt még foglalkozni a géppel.
    Ami a gép mellett szól:
    - Relatíve olcsó
    - Jár hozzá egy plusz késpár
    - Elvileg élezhetők a kések (abban viszont már nem lennék annyira biztos, hogy túl sokszor, mert nem túl széles, de majd elválik)
    - Az elszívócsonkra csatlakoztatható nagy (normál?) elszívócső (100 mm), és (akinek csak ilyen van, pl én) a 38mm-es porszívócső is, a dobozban található adapterek segítségével
    - Szép gyalulási kép az első próbáknál, bár a vastagolóknál általában jelentkező probléma azért itt is felmerül (az első és utolsó 4-5 centin bemélyedés)...

    Ami az első használat/rövid állítgatás után viszont nem tetszett:
    - Amit először észrevettem az az, hogy mind a két oldali lenyíló asztal hosszabbító naggyon nem sík... középen van benne vagy 2 mm rész a széleihez képest. Egyik irányban sem az, sem oldalirányban, sem az adagolás irányával párhuzamos irányban sem sík...
    - Nincs rajta rögzítés, ami a vastagság beállítása után (elvileg) megakadályozná a blokk esetleges elmozdulását gyalulás közben (nem tudom, hogy ez hátrány lesz-e, vagy amúgy sem nagyon ugrálnak ezek a blokkok)
    - 50 mm-es elszívócsonk
    - Hangos (bár az elszívó porszívómnál nem hangosabb), na de egy gyalutól elsősorban nem azt várom el, hogy halk legyen...

    Mivel amúgy is tervezek hozzáépíteni egy az egész gyalun átmenő, egy darabból álló asztalt, így annyira a nem egyenes asztal nem szomorít el, bár azért igazán nem szép tőlük... 38as elszívóval kb 30%-os elszívást tudok produkálni, de nem is erre van kitalálva, a "spórolt" pénzből tervezek egy 100as elszívót, ha megjön és lesz vele tapasztalat, megosztom veletek.
    Nem sokára gerenda gyalulás és kb. 20 m-nyi kerítésre való szélezetlen akác deszka gyalulása jön, úgyhogy jelentkezem, ha jobban összeismerkedtem a géppel.

    Szerintetek érdemes csak azért visszaküldeni a gépet, mert csálék az asztallapjai? Garantálja bármi, hogy az amúgy elég kis gyenge lapocska a következőn jobb lesz?

    Illetve tapasztaltak véleményét szeretném kérni, hogy mit érdemes egy frissen vásárolt vastagolón nézni még?

    Köszi, és remélem valakinek hasznos volt/lesz a hozzászólás!

    Sziasztok!

  • P-LoW

    újonc

    Sziasztok,

    Kicsit off-topic, de talán mégsem.
    Uni-max-szal kapcsolatban szeretném kérdezni a véleményeteket, illetve megosztani az én első és remélem utolsó tapasztalatomat velük kapcsolatban.

    Egy ideje tervezgetem egy erős felsőmaró asztalba építését. Jó sok hozzászólást, leírást elolvastam, és végül oda jutottam, hogy a több néven is futó Triton/CMT/unimax erős gépét rendelem meg.
    Az Uni-max-nál épp akcióban volt szeptember végén, hirtelen felindulásomban le is csaptam rá, ki is fizettem (szállítással 87e).
    Szeptember 29.-én fizettem ki a terméket, és azóta sem kaptam meg! Hetente hívogattam őket, mindig azt a szöveget kaptam, hogy jövő hét elején biztosan szállítják. A harmadik héten, amikor már ezt kétkedve fogadtam, azt mondja az ügyfélszolgálatos, hogy hívjam ÉN fel a futárszolgálatot, és érdeklődjek náluk. Hülye voltam, hogy egyáltalán megpróbáltam, természetesen nem értem őket el, a tracking szám pedig nem működik a honlapon.
    Ezután írtam egy levelet (előbb kellett volna talán), amiben kértem a helyzet tisztázását végre, és a szállítás intézését. Szerda délután óta SEMMI válasz (most kedd reggel van).

    A kérdésem az lenne felétek, hogy:
    - ti mit tennétek? lemondanátok-e az egyébként "jó" árú, akciós terméket a késedelmes teljesítés miatt?
    - van-e tapasztalatotok az uni-max-szal ilyen téren? ennyire gány az ügyfélkapcsolatuk? És emiatt félek, hogy, ha ne adj ég baj van a termékkel, hasonló "szolgáltatás" kapok tőlük ekkor is.

    Köszönöm, ha van tanács vagy tapasztalat.

    Üdv és szép napot!

    P-LoW

  • P-LoW

    újonc

    válasz raidx #39437 üzenetére

    Sziasztok,

    Köszönöm mindenkinek a válaszokat és tanácsokat.
    Annyi még hozzátartozik a sztorihoz, hogy kaptam én értesítést okt. 4-én, hogy átadták a futárszolgálatnak, és 3 munkanapon belül kapom.
    El tudom képzelni, hogy a transoflex hibája az egész, de igazából nem érdekel. Az Unimax választotta őket szerződött partnernek, sztem ezért vállalniuk kell a felelősséget, nem pedig feltenni a kezüket, és a vásárolóra hárítani az utánajárást. (A legutóbbi válaszlevélben is egy odavetett csomagszámot kaptam, hogy járjak én utána).
    És a bosszantó az egészben, hogy az unimaxos ügyfélszolgálaton folyamatosan ígérgettek nekem, hogy köv. héten megjön. Most, egy hónap után meg vegyem fel én a kapcsolatot a tof-fal. Ezt egyébként meg is tettem, telefonon elérhetetlenek, levelemre pedig automatikus választ kaptam, miszerint 30(!) munkanap(!)-on belül válaszolnak. Hát, köszönöm...
    Lehet, hogy a TOF hibája, de az unimax hozzáállása is gusztustalan.

    Az előre utalással kapcsolatban természetesen igazatok van. De az van, hogy több évnyi internetes vásárlás során egyszer sem volt rossz tapasztalatom, és személy szerint én nem szeretek kp-zni. Főleg ennyit. (bár lehet, hogy már lehet kártyázni a futárral, nem tudom). És nem attól tartok, hogy nem kapom vissza a pénzem, mert azért ezt egy ilyen szintű cég nem engedheti meg magának. Csak elképesztően bosszantó, hogy ennyit ülnek a pénzemen, és semmit nem kapok érte.
    (Egyébként nekem is megfordult a fejemben, hogy arra játszanak, hogy lemondjam, de ez már lehet összeesküvés elmélet szintű :)).

    Még egyszer, köszönöm a tanácsokat, és remélem tanultok az esetemből: Előre utalással, Unimax-szal és különösen a TOF-al csak fenntartásokkal!

    Ja, és hogy témába is vágjak: mi a tapasztalat az említett felsőmaróval?

    Üdv,

    P-LoW

  • P-LoW

    újonc

    Sziasztok,

    Felsőmaróval kapcsolatban lenne kérdésem hozzátok.
    Csaplyuk marásra vettem tömör vídia spirálmarót, viszont ilyen-olyan okból a fogazott (forágcstörő?) verziót rendeltem meg (elvileg gyorsabb előtolást tesz lehetővé, gyengébb géppel is lehetett vele dolgozni). Ez viszont nem hagy teljesen sima felületet a munkadarabon, láthatóak a minimális kis recék a felületen.
    Szerintetek ez okozhat problémát egy csapos kötésnél, van ilyen tapasztalatotok? Érdemesebb a "sima" élűt venni? (most, hogy végre megjött a nagy Triton maróm, már nem szempont a könnyebb marás, mert így is menni fog, és tervezek egy 12-est is venni).

    Köszi a tanácsokat előre is!

    Üdv,

    P-LoW

  • P-LoW

    újonc

    Sziasztok,

    Barkács műhelynek szánt melléképület hangszigetelésével kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni Tőletek.
    Költözésen törjük a fejünket a népesedő család miatt. A ház, amit kiszemeltünk egy ikerház, maximális telek beépítettséggel. Tetszene nagyon nekünk, de még megrizikóznék egy melléképület építést az átadás után, ahol tudnék buherálni.
    Félek tőle viszont, hogy az elvileg nem szabályos építés és a hangos hobbi nem túl jó kombináció, és esetleg egy szomszéd felnyomna, és el kellene bontani.
    Ezt megelőzendő alapos hangszigetelésben gondolkodom (de még így sem biztos, hogy belevágnék).

    Van valakinek tapasztalata, hogy mennyire lehet ilyen melléképületet (valószínű könnyű faszerkezetes) kőzetgyapotos vagy üveggyapotos fal- és tetőszigeteléssel hatékonyan hangszigetelni?
    Persze a nyílászáróknak is ugyanúgy hangszigetelteknek kell lennie.

    (A leghangosabb gép, ami használok a vastagoló, amivel egyszerre megy még az elszívó is, szóval azért van zaj.)

    Szívesen vennék minden tapasztalatok, tanácsot!

    Köszi előre is!

    Üdv,

    P-LoW

  • P-LoW

    újonc

    Kedves Fórumtársak!

    Megírtam egy hosszú posztot, aztán jól kitöröltem. Most egy rövidített jön akkor.

    Lényeg, hogy sok információt kaptam már erről a fórumról, most hátha tudom kicsit viszonozni.

    Hosszas keresgélés/hezitálás (kb. 4 év) után beleugrottam egy gyalugép vásárlásába.
    A kiválasztott a Holzstar ADH 26c kombigép lett. (JET JPT 260 kiköpött mása)

    Első gépem, nem szakmabeli vagyok, csak lelkes hobbista (aki reméli, hogy megtérül a befektetése, és nem fogja megbánni), de ha bármire kíváncsiak vagytok a géppel kapcsolatban, megpróbálok rá válaszolni, illetve, posztolok majd róla egy értelmesebbet kicsit később, amikor már érdemben is használtam (tegnap érkezett, egy vágódeszkát dobtam vele össze tegnap).

    Kérdésem is lenne nálam hozzáértőbb fórumtársakhoz: mire érdemes figyelni ilyen gép karbantartásakor/beüzemelésekor? (láncok kenése, gyakorisága, tisztítás stb).

    Bármi kérdés van, keressetek nyugodtan, igyekszem válaszolni, ha valakit érdekel.

    Üdv

    Peelo

  • P-LoW

    újonc

    válasz Soká #52191 üzenetére

    Szia

    Bocs, hogy belekotyogok, de lehet, hogy nem ugyanarról beszéltek.
    Ha jól értettem, TJ a szerelőhabos PU-ról beszélt (hasonló, mint a hagyományos PURhab, csak kevésbé dagad, de attól még hab formájú). Ezek tényleg nem bírják a kültéri körülményeket (különösen UV-t, főleg, ha le is vágják a "kibuggyanás" miatt a kemény és ellenállóbb külső kérget).
    Te a lépcsőlap ragasztásánál nem az élek ragasztására értetted a PU-t? Mert arra sztem tökéletes. Önmagában a poliuretán nagyon jól bírja a külső környezeti hatásokat, vízálló stb, csak a hab formájában vannak az említett gondok. Van pl. nagyszerű kartusos PU ragasztó, ami alkalmas lehet az eredeti kérdésre (vagy akár bármelyik, már említett építési ragasztó is).

  • P-LoW

    újonc

    válasz Soká #52174 üzenetére

    Hosszas vacilálás után döntettem emellett a gép mellett. 230V-os egyébként.
    Én úgy vagyok a szerszám vásárlással, hogy inkább nem veszek, sokáig, de ha veszek, akkor az jó minőségű, jól használható legyen, ne okozzon frusztrációt a használata (merthogy hobbi lévén arról szólna, hogy kikapcsoljon, ne felpattintsa az agyamat). Szóval inkább évekig nézegettem, fontolgattam, gyűjtöttem az infót, kerestem alternatív megoldásokat az egyengető hiányára (több inkább kevesebb sikerrel).
    Azt nagyjából sejtettem, hogy 3-4 alatt nem igazán lesz olyan, amit szeretnék. El kellett döntsem, hogy monstrum öntvény használtan, vagy ez a belépő szintű új. 400V van a pincében, nem ez döntött, valahogy a monstrumot nem éreztem a műhelyembe valónak. Az már tényleg ipari. És bazi nehéz. Ha valahova azt lerakom, az ott marad. Ezt meg azért majd tudom tologatni, ha kell, ha elkészül a mobil alapja.
    Az új gép felhozatalból pedig volt a holzmann/bernardo/akármilyen néven árult vonal. Azoknak az alsó (eco) kategóriájáról elég sok rossza olvastam/láttam (nem élőben), így inkább feljebb mentem eggyel.
    Szempont volt, hogy ennél a gépnél egyszerre nyílik fel az egyengető asztal. Nagyon gyors, kényelmes megoldás, az olcsóbb verzióknál ez még nem alap jellemző. Nem kell stellert, késvédő levenni, csak felnyitod egyben, meg visszahajtod.
    A JET JPT260-as gépről (meg úgy általában a JET-ről) nagyon sok jót olvastam/hallottam. Ez a gép pedig (képről) egy az egyben annak a klónja. Vakon abban bíztam/bízom, hogy tényleg azonos, csak színében más, és jó minőségű gépet leltem.
    (Meglepi bónusz volt, hogy a vastagoló beállításához rajta volt a gépen egy (elvileg kalibrálható) analóg kijelző, ami elvileg tized mm-re mutatja a beállított vastagságot.)
    Hétvégén elszöszöltem a géppel, ismerkedtünk. Sajnos a késbeállítás nem tökéletes gyárilag, azon állítanom kell. Az egyik oldalán magasabban van a kés a levevőasztalhoz képest, mint a másikon.
    Meg be kéne szereznem egy hosszú, megbízható vonalzót, hogy rá tudjak kukkantani, hogy mennyire sík a két asztal.

  • P-LoW

    újonc

    Sziasztok,

    Az lenne a kérdésem, hogy ragasztáskor ti mit csináltok a kicsorduló ragasztó maradékkal? Vizes ronggyal letörlés, félszárazon kaparás?
    Gyalugép késének gondolom nem tesz jót, ha rajta marad, és így küldöm át?

Új hozzászólás Aktív témák