Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hooligan1990

    csendes tag

    válasz Kiscsőke #40316 üzenetére

    Szakmából jó vagyok, csak nehezen tudom magam kifejezni szavakban,(szerintem észrevehető) mobilról nehéz pötyögnöm, de próbálok rajta a változtatni, köszönöm a türelmet.

    "Ha könnyű a kalapács a szög visszaüt"

  • generatoros

    tag

    válasz Kiscsőke #40316 üzenetére

    Jó volna tudni , miért lenne fontos a 20cm.es áteresztő lehetőség. A hordozható kombi gyalukban én még nem láttam ilyent. Gondolom nem ilyen méretű gerendákat kellene gyalulni. a deszka méreteket akár a pallókat is az élükön , én úgy csinálnám, hogy egyengetőn az egyik oldalt és a hason / szélesebb oldal/ csúsztatva asztali körfűrészen egy márkás hosszvágó tárcsával gyalult felületet képezhetsz. Esetleg asztalba épített combos felsőmaróval is jó eredményt lehet elérni. De azért várd meg mit mondanak a többiek.

  • thyeby

    őstag

    válasz Kiscsőke #40316 üzenetére

    Zavarba hozol. Nem vagyok sem láma, sem érinthetetlen guru, vannak itt a fórumon sokan, akik szakmailag többet érnek nálam. Tőlük tanultam eladdig, míg már mertem nem csak kérdezni, hanem válaszolni is kérdésekre. Jó sok dolog van, amit még tíz évnyi forgács gyártás után sem tudok - az ember minél több tudást szerez, annál több megválaszolatlan dologgal találja magát szembe, ez a tudás és a tudásszomj természete. A gyarapodáshoz lényegileg nem kell egyéb, mint az érdeklődés. Ez alapján magad is pont azon az úton jársz, mint amin én is, és lehet, hogy egy napon épp te fogsz engem kisegíteni olyannal, amit te tudsz jobban.
    Időnként ismételgetnem kell: Soha senkitől nem várok sem köszönetet, sem hálát.
    Természetesen jól esik a visszajelzés, hogy átment, amit küldtem - törekszem rá, hogy laikus is megértse, s ne csak tömör szakmai héberrel reflektáljak. (A minap történt, hogy a kilenc éves, harmadik osztályos fiam már sokadjára torpant meg egy matek típusfeladat megoldásán. A megoldást számomra kézenfekvően egy kétismeretlenes egyenletrendszer felírását, majd levezetését jelentette. Vettem egy nagy levegőt, ugyanerre kértem a fiamat is, és nekihasaltunk együtt. Húsz perc után a gyerek mindent világosan megértett. (Mi az, hogy egyenlet, mi az, hogy több ismeretlenes egyenlet, hogyan kell egy egyenletet levezetni?) Hogy ez sikerült, nekem is küldenem kellett volna köszönetet Öveges professzornak, meg Obádovics József Gyulának, akik úgy tudták átadni tudásukat, hogy azt a hülye is megértse. Sajnos már egyikőjük sem él, nem úgy példamutató módszerük.

    A gyalugép kérdésedre:
    Be szép is lenne a világ, ha annyi ezresből letudható lenne a gerenda gyalulása, ahány milliméter vastag az. Merésznek tartom a kétszázas gerenda korrekt gyalulását egy kétszázezres barkácsgéptől remélni. Ha vesszük mindenféle szakmai alap nélkül, hogy egy ilyen gerenda súlya többszöröse egy ilyen gépnek, hát máris veszélyben az erő, Kenobi! Nem azért írtam ezt, hogy elkeserítselek, hanem próbálom helyre tenni a megközelítést.
    Az általad linkelt két pici kombigép közül a jundajt mint ha verné a Bernardo. Ha olvasod időnként a fórumot, bele kellett, hogy botolj ebbe a hozzászólásba a napokban. Láss, ne csak nézz! Zerdal fórumtársunk már elköltötte a Bernardo árát a Bernardo-ra. Vélhetően nem is gerendát, hanem csupán deszkát operált vele, és arra jutott, hogy mégis mélyebben kényszerül zsebbe nyúlni, immár 400 ezer forint előhalászásáig. Elvárása reálisabbá kerekedett így, ennyiért. Nagyban könnyítette volna a helyzetét, hogy a három fázis is rendelkezésre áll, ugyanis így már léptékkel nagyobb kínálatból mazsolázhat. (Mégis nehéz helyzetben maradt, mert egyéb szűk keresztmetszetek is pórázon tartják.) És gyorsan megjegyzem, hogy ő is a hobbisták közé sorolja magát.

    Próbálok egy optimista hasonlattal élve rávilágítani érthetően a lényegre:
    Adott egy focipálya a falu szélén a kispénzű, de annál elszántabb falubéli focisták számára, amit kis pénzből szeretnének fenntartani. Műfűre nyilván nem futja, de még fűnyíróra se nagyon. Egyiküknek van egy olcsó fűszegély nyírója. Ez hatalmas munka árán, de megmenti a helyzetet, és tudnak focizni, mert hoztak hozzá elég áldozatot. Persze az egész focicsapatnak nagyobb álma továbbra is egy valódi fűnyíró, mint egy gólpassz, mert akkor focizhatnának eme kínlasztó fűnyírás helyett is. Azonban ha szegélynyíró se lenne, csupán valakinek egy körömvágó kisollója, a helyzet menthetetlen lenne, hiába képes elvben egy kisolló is elvágni akár fiftinmillió fűszálat.
    Nos, neked nem fűszálaid vannak, hanem kicsit vastagabb faszálaid, ha nem is fiftinmillió - fenti tanmese talán elgondolkodtat, hogy érdemesebb lenne talán a ritkábban beeső 200-as gerendákat inkább bérbe meggyalultatni, és a rendelkezésre álló 200 ezresből inkább egy használt, élhetőbb kombigépre vadászni, vagy inkább megtoldani még százezerrel, és később megvenni ezt újonnan - ami pedig még továbbra is igen sok nyögvenyelős kompromisszumba szorít.

    (Egyszer, a rendszerváltás után nem sokkal Hofi ezzel a kérdéssel fordult a közönséghez:
    - Nem tud valaki egy olcsó terepjárót?)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • talla

    csendes újonc

    válasz Kiscsőke #40316 üzenetére

    Csak néha vagyok a prohardveren most épp utólag olvasgatok e szép vasárnap reggelen:

    A többiek próbáltak válaszokat adni valamit én is hozzáteszek.
    Asztalosként végeztem de dolgoztam fatelepen is, fatelepi tapasztalat: volt ott egy vastagsági gyalugép asztalosmunkára DE mi gerendákat gyalultunk rajta. Ez a gép széklábakra ,bútoralkatrsézekre lett tervezve, egyszerűen lesírt róla ez, de mi 10x10 15x15 anyagokat toltunk bele, a rendes építekzési anyagot , nedves vizes gyantás.
    Sikított üvöltött a gép, néha belemart , mi meg tuszkoltuk tökerőből bele a havas vizes anyagot( amin tegnap még a rigó fütyült olyan friss vágás gatterlolás) kínlódtunk mi is a gép is de a vevő megkapta a gyalult anyagot.
    Konklúzió : ez egy kisebb asztalos vastagsági gyalugép volt DE lényegesen komolyabb mint a metabo hc 260 és társai, ez a gép szerintem alkalmatlan volt a minőségi munkára egy ilyen kis metabo szerűség meg totál haszontalan erre a munkára, felborítod a gépet ahogy beletuszkolod az anyagot. A bordázott behúzó hengerek nem húzzák be az anygaot, ti rángatjátok, egy ilyen asztalos géppel sem lehet pontos 10x10 anyagot gyalulni se vastagságra se derékszögre, azt meg hagyjuk mennyire pontos a gatterolt fűrészáru, meg mennyire van elferdülve,csavarodva, hajolva. A friss anyag nedves, pláne ha vzes haves a bordáshenger feltöltődik fenyővel 1 gerneda után és csak forog a semmibe, teli lesz gyantával is, szerintem ha vennél 2 millióért egy SCM vastagsági gépet azzal is csak kínlódnál mert nem arra való és a gépet is szerintem tönkrebaszod vele, mert ketten tépitek tuszkoljátok a 60 80 kilós gerendát bele a gépbe mert a behúzó henger nem tudja betölteni funkcióját.
    Gerendát pontosan méretre gyalulni derékszögre és párhuzamra csak nagyon böszme géppel lehet és ez már bőven a sokmilliós kategória, ha viszont az a kívánságod hogy a gatterolt méret megfelel (mert ki méregeti meg a filagóriád lábait milyen vastagok is pontosan) és csak szép felület kell és ok hogy van egyes gerendákban 2 3 4 mill differencia akkor gerendagyalu kézigéppel (ami szintén nem olcsó) végigszaladsz a felületen 1szer 2 szer vagy szalagsziszolóval, excetnercsiszolóval, csiszolólapos lamellás flex-el végigcsiszolod.
    A kis kombigépek is jó gépek DE arra amire tervezték őket, Theyby hasonlata nagyon jó volt , vehetsz egy minőségi svájci bicskát vagy körömollót de ne azzal állj neki 15 hektár búzát aratni éréskor. A kis metabo is jó gép arra amire kitalálták de mivel az attól nagyságrendekkel drágább és erősebb géppel is kínlódtunk ( ami szintén alkalmatlan volt gerendához) bátran állítom hogy a a hc 260 és klónjai alkalamtlanok a gerendagyalulásra, felesleges kínlódás lenne amivel kárt is okozhatsz a gépben, persze össze is jöhet a történet kitrükközve valahogyan mert nem lehetetlen kisgéppel nagy gerendát gyalulni de nem biztos hogy megéri erőltetni, de akkor legyen hónapokig száradt anyag, asztal bekenve, metabo lecsavarozva a betonba 2 ember berakónyílásnál 2 leszedőnél hogy ne tekerjétek el az asztalát.
    Tévedhetek ember vagyok, nekem sincs 100% ig igazam ,ez a véleményem erről.

Új hozzászólás Aktív témák