Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz #82819712 #41732 üzenetére

    A számokat nem értem. És azt sem, mi az a P és M
    De tényleg úgy tűnik van Navi 12 is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Z10N #41737 üzenetére

    SEmmi sem biztos, de az eredeti GFX1010-es LLVM bejegyzések április 25-én jelentek meg. Abból 7/7 lesz kézzelfogható termék.
    most júniusban jelent meg az LLVM forráskódban a GFX1011 és GFX1012. Tehát ebből szeptemberben akár lehet termék.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz stratova #41740 üzenetére

    Ennek ellenére az AMD nem indította prémium notebook vonalon nem intel köntösben, pedig még mutogatták is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    "True. The question is whether a price reduction of RX5700 to $329 and RX5700XT to $399 would actually eat into AMD's margins. Without knowing the total cost of the cards, it's hard to tell.

    But you bring up a great point. NV has the size and capital and market share to take a loss in order to undercut any AMD price reduction and maintain their market share and mind share. So if AMD know this, and they know that NV will undercut even a $329 RX5700, then why would AMD sacrifice the profits? If they make an equivalent or slightly better value card, people will split sales (AMD fanbois and NV fanbois will stay where they are, and ambivalent people will continue the 70/30 or 80/20 sales split), and both companies get a healthy profit margin. If AMD try to undercut too much, both companies see slimmer margins. It's not a concerted effort at price fixing, but rather a de facto one.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    AMD has CPU division which will enjoy hefty price margin, and volume. AMD has Semi-Custom business, that gives them money. AMD is everywhere: cloud, servers, gaming, consoles, mobile(with Samsung's License). Nvidia doesn't have any other source of money, than just GPUs.

    Who do you think is better positioned to survive price war?

    AMD is not forced to lower prices. They are not cheap option anymore. They have competitive product, they price it accordingly to enjoy good enough margins."

    Ilyen elmélkedést olvasva mindig eszembe jut, hogy, hogy az nvidia nagy előnye az AMD-vel szemben az, hogy lényegesen nagyobb volumenben értékesít GPU-kat és ennélfogva minden fix (tervezési) költségét ezen a nagyobb volumenen teríti. Ha mondjuk az NVidia 2x annyit költ is R&D-re, a 4x akkora volumenen terítve pont feleannyi fix költség jut egy lapkára, mint az AMD esetén. Ez a fix költség ugye nem a gyártási és terítési költség, hanem tulajdonképpen amit a margin-nak kell fedeznie.

    Az nvidiának nincs hová nőnie. Nem tudja az eladásait lényegesen növelni az árcsökkentéssel. (Amúgy ez se teljesen igaz, mert árcsökkentés (vagy fejlődés) hatására - tehát amikor azt érzik, hogy elegendő értéket kapnak a pénzükért - megindulhatnak olyan emberek a boltokba, akik eddig azt mondták, hogy annyit nem ér meg)
    Az AMD viszont tudna hová növekedni. Ha kétszerezné a piaci részesedését a fix költségeit máris kétszer akkora volumenen tudná teríteni, ugyan csökkenne a margin, de nőhetne a profit.

    Szóval amikor ilyen beszélgetést olvasok, mindig eszembe jut, hogy mi lehet az oka, hogy egy cég nem próbál a nagyobb volumenre ráhajtani. És ennek két oka lehet... (mármint persze feltételezve, hogy ez a $380-450-os ár ez nem a margin határára, hanem fölé van belőve.)
    Az egyik hogy a termék eladási volumene a termék piaci árával nem rugalmasan változik. Ennek is persze két aspektusa van: lehet, hogy árcsökkentés hatására többen vásárolnak, mert többen gondolják azt a rajongói táborból, hogy megéri, de ez nem jelent lényegesen nagyobb volument. Akkor hozna nagyobb volument, ha a konkurencia nem tudna az árcsökkentéssel lépést tartani, mert akkor úgymond onnan is el lehetne hozni vásárlókat. A két cég részéről egyenlő árcsökkentés eredményezhetne mindkét cégnél valamivel nagyobb eladási számokat úgy, hogy közben a piaci részesedés nem változik és össszessgében a valamival nagyobb eladási számok nem kompenzálják a csökkenő margint.

    A másik ok pedig ennél prózaibb: mi van, ha gyártási nehézségekkel küzdenek. Még nem futott fel, nem járatódott be, elsőre kisebb mennyiséget rendeltek, stb. Ha alacsonyabb áron nem tudnák kiszolgálni az igényeket, akkor érdemes magasan tartani az árakat, különben hiány lesz és a kereskedőknél fog realizálódni a profit. ala mining boom.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Tyrel #41744 üzenetére

    Nem célom mindenáron védeni az állításokat, mert nem az enyémek.

    Az kétségtelen,hogy az nv nagy árréssel dolgozik, amit azért tehet meg, mert jelenleg jó pozícióban van. Ámbátor az állításokat szerintem kevésbé kurrens és retrospektív érdemes nézni, hanem a jövőre nézve. És itt vannak kétségek az nvidiával kapcsolatban: az ai és automotive piacokon jól startolt, de egyesek.szerint ki.fog szorulni, mert az asicok energiahatékonyabbak a célfeladatra. Persze az entertainment biztosan maradhat, csak abban meg bármilyen arm cucc versenyképes lehet.
    A hpc piacon a gyorsítók terén megdőlni látszik az egyeduralma, az AMD az Intel is kombinált cpu+gpu megoldásokkal gyorsulhatja le. Ez persze még nem jelenti azt, hogy kiszorult, csak hogy feszesedik a verseny, osztozni kell a zsíros megrendeléseken. Ugyanez érvényes a profi grafikára, ide nevez az Intel is.
    Persze nyilván az nvidia mindent el fog követni annak érdekében, hogy jól.jöjjön ki.

    Eközben az AMD rome platformja sikerrel kecsegtet, a Navit sikerült beküldeni a Samsung socokba, a vegát éy a Navit a cloud gamingbe - túl az eddigi konzolos megrendeléseken.
    Persze az kétségtelen, hogy az amd eddigi sikerei eléggé szerénynek mondhatók, ha lefordítjuk dollárra.

    Szóval szerintem ez nem bullshit, nagy a pénzügyi piac várakozása az AMD sikerét illetően. Aztán persze lehet a vége fanyalgás.

    De attól, hogy a kiindulási állítások nem bullshitek, még az ém feltételezéseim nem lesz igazak.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #41745 üzenetére

    Reméljük ezekből termékek lesznek:

    + NV_NAVI10_P_A0 = 1,
    + NV_NAVI12_P_A0 = 10,
    + NV_NAVI14_M_A0 = 20,
    + NV_NAVI21_P_A0 = 40,
    + NV_NAVI10_LITE_P_A0 = 0x80,
    + NV_NAVI10_LITE_P_B0 = 0x81,
    + NV_NAVI12_LITE_P_A0 = 0x82,
    + NV_NAVI21_LITE_P_A0 = 0x90,
    + NV_UNKNOWN = 0xFF

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #41751 üzenetére

    Ezekkel én teljesen egyetértek. Ez egyáltalán nincs lejátszva még.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Pécsi gyerek #41814 üzenetére

    Szerintem valami ilyesmi lesz:
    5700XT (225W) = 2070+5%/V64+15% : $449
    5700 (180W) = 2060+5% / V56+15% : $379
    5600XT (150W) = 1660 Ti + 5% / V56 : $299
    5600 (120W) = RX 590 + 5% : $249
    5500XT (100W) = RX 580 : $219
    5500 (75W) = 1650 + 10% / RX 570 : $179

    Magyarul a "gyengébb kártyák normális áron" azt fogja jelenteni, hogy kb ugyanazt a telejsítmény ugyanazt az áron kapod, mint a 3 éves termék, csak versenyképes fogyasztással. De semmiképpen nem lesz az, hogy a jelenlegi polaris felhozatalhoz viszonyítva (annak nyitóárán) számottevő teljesítménybeli előrelépést kapsz.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #82819712 #41821 üzenetére

    Mivel.Biztos info még nincs, ezért annyira nem is érdekelt, hogy a link mögött mi van.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #41830 üzenetére

    Most Pontosan nem tudok előkaparni wafer árakat. Majd valaki, aki nálamnál tájékozottabb, kisegít.
    Korábban a 14nm-re $6000-s megmunkálási. Költséget mondtak, a 7nm-re meg $12000-t.

    Azóta persze a 14nm biztos olcsóbb lett jóval.
    Ha jól emlékszem, valaki a polaris lapkára valami $20-t emlegetett egyszer. Számoljunk a régi processre $5000-t

    Meg persze a defect density se mindegy.
    A 14nm-nél legyen 0.03, a TSMC 12nm-nél 0.05, a tsmc 7nm-nél 0.1 (ez a default itt)

    Ezekkel az értékekkel kijön
    14nm-en (17×13) kb 230-240 lapka, azaz ~$20/lapka
    12nm-en (18×25) kb 100-120 lapka azaz ~$50-60/lapka
    12nm (22x25) kb 80 lapka, azaz $75-80/lapka
    7nm (17×21) kb 100-120 lapka, az $120/lapka
    7nm (14×18) kb 170-200 lapka legrosszabb esetben $60/lapka

    Meghát AMD nyilatkozta:

    Annyira nem drága, úgyhogy szerintem ezt a narratívát hátrébb sorolhatjuk a lehetséges magyarázatok között

    Plusz: a dram árak is eléggé alacsonyak most.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #41847 üzenetére

    De az 1080Ti nem azért került annyiba, amennyibe, mert olyan drága volt az anyagköltség. Pontosabban lehetett egy olyan időszak, amikor a GDDR árak annyira magasak voltak, hogy talán lehetett azért drágább.
    Gondolj bele, hogy ha a polaris lapka $30-40 lehetett mondjuk kezdetben, akkor az alig másfélszer nagyobb GP104 hogy lehetett $699?

    Biztos, hogy növekedtek a gyártási költségek is valamelyest, a tervezési költségek meg pláne. De a magas árazást a gyártási költségek emelkedése nem indokolhatja. Hanem elsősorban az, hogy konkurencia hiányában el lehet kérni árprémiumot a magasabb tierekért (vö: 2060 a 2080-hoz képest mérsékelt árazása) illetve amire még rá lehetne fogni az a tervezési költségek kifuttatása. Van egy lapka, azt meg kellett tervezni, annak volt egy költsége, elterveztek egy értékesített mennyiséget és annak kell fedeznie a tervezési költségeket is. Aztán ha a termék élettartama túlfut a tervezetten, vagyis át lehet még nevezni, ha tovább gyártják, még mindig el lehet adni, akkor abban már nem kell megfizetni a már megtérült tervezési költséget, minden abból származó bevétel már grátisz.
    ez igaznak tűnik a polarisra és igaznak tűnik a vegára is. És ezt vártuk a SuperTuringra is, ehhez képest még több prémium felárat kapunk a pofánkba.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #41849 üzenetére

    Természetesen értem én, hogy növekednek a költségek és csökkennek az eladások és a fix költségeket egyre kevesebb eladott volumenen kell visszahozni.

    Az is tökre érthető, hogy profitorientált cégek. Nem baj.

    Én/Mi meg - Na most kell elkerekedett szemekkel meglepődni - a saját pénztárcánkat nézi, ár/érték-orientált ad abszurdum tudatos fogyasztók vagyunk. Pont úgy, ahogy a cég mérlegeli, hogy milyen áron térülnek meg a befektetései, pont úgy mérlegeli a tudatos vásárló is, hogy milyen ár mellett milyen értéket vár el egy terméktől vagy szolgáltatástól. És - itt a második nagy meglepő állítás - nem csak a konkurens kínálathoz relatív viszonyítva lehet értékelni, hanem értelemszerűen a saját fizetőképességedhez.

    Szerintem pont annyira jogunk van mérlegelni, értékelni azt, hogy egy cég által kínált termék vagy szolgáltatás túlárazott-e az általa képviselt értékhez képest, mint amennyire a cégnek az, hogy beárazza a költségei és profitéhsége alapján.

    Az üzenetnek egyértelműnek kéne lennie: ilyen áron nem kell.
    Persze ezzel két gond van: vannak nem annyira tudatos vásárlók, akik így is megveszik. (Elnézést, de többségében ők azok, akik ma nehezményezik, hogy a $699-ért vásárolt 1080-ukhoz képest a mai $499-ért kapható kártya nem jelent előrelépést.)
    Másrészt pedig a cégek azt a következtetést vonják le, hogy hát ilyen nehéz ez az üzem, jövőre kevesebbet termelünk és drágábban adjuk. De hát ez van.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz sutyi^ #41854 üzenetére

    Ez egy nagyon jó pont.
    Emlékszünk, 28nm-en hány generáció jött ki?
    GCN1, GCN2, GCN3 - itt mondjuk annyira nem volt tettenérhető a fejlődés
    Kepler 1 (680), Kepler 2 (780), Maxwell 1 (750Ti), Maxwell 2

    Persze biztos könnyebb lett volna egy működő 20nm-en.
    Csak az a baj, hogy kicsit úgy tűnik, mintha a kisebb csíkszélesség bármilyen drága is, de a valódi tervezői munka megúszása lenne - legalábbis az AMD-nél: elkezdenek valamit, aztán amikor feszít a fizika, akkor ahelyett, hogy kitalálnák, hogy hogy oldják meg, hogyan tervezzenek jobbat, azt mondják, a faszom, vigyük le kisebb csíkszélességre, ebbe beleölnek többszázmillió dollárt, de addig is azok a mérnökök dolgoznak, akiknek ez a specialitásuk és nem azok, akiknek kreatívnak kéne lenniük a működéssel kapcsolatban

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #41866 üzenetére

    Ha ilyen rövidtávon nézed, akkor tűnhet jó dealnek.
    de:

    770: 294mm2, 256b : $399
    780: 561mm2, 384bit : $649
    780Ti: 561mm2, 384bit : $699

    970: 398mm2, 256bit: $349
    980: 398mm2, 256bit: $549
    980Ti 601mm2, 384bit: $649

    1070: 314mm2, 256b: $379
    1080: 314mm2, 256b: $499
    1080Ti: 471mm2, 352b: $699

    2070: 445mm2, 256b: $499
    2080: 545mm2, 256b: $699
    2080Ti: 754mm2, 352b: $999

    Az egyszerűség kedvéért vegyük úgy, hogy minden generációváltásnál a X70 eléri az (X-1)80Ti teljesítményét.
    Tehát
    - a 970 hozta a 780Ti-t => 50%-kal olcsóbban kapod meg az előző generáció teljesítményét
    - 1070 hozta a 980Ti-t => 42%-kal olcsóbban kapod meg az előző generáció teljesítményét
    - 2070 hozta a 1080Ti-t => 29%-kal olcsóbban kapod meg az előző generáció teljesítményét
    Ezzel szerintem nem tévedek nagyot.

    Ezidő alatt az nvidia profitja 2-3x szorosára nőtt

    Ez neked "tök korrekt"? Térjél már észhez!
    Én értem, hogy neki ez az érdeke, de ezt most te ne keverd ide.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #41871 üzenetére

    Ez mind remek, amiket elmondtál, hogy mi milyen nehéz és tranzisztorköltséges.
    De ugye akkor ez azt is jelenti, hogy egy 300-400mm2-es konzol chip a maga körítésével komplett gépként sem lesz már $499, hanem hát a dráguló fejlesztési költségek, meg az árrés, meg a minden, lesz az $999, ugye?
    Nem fogják szemenköpni a $400-500-ért navit vásárlókat egy ugyanennyibe kerülő komplett konzollal ugye?

    Mindezt úgy, hogy a fejlesztési költségek egy részét ugye rá tudják osztani a sony és MS konzolchipjeire, hiszen azok a navi alatti RDNA fejlesztésre épülnek.

    Apropó, abukám, hogy is van ez? Néhány hónappal te még magas lóról oktattál ki mindenkit, hogy micsoda kontár ostobaság az, hogy a navi a konzolchipek alá készülnek, hiszen hát semmi közük egymáshoz, az AMD-nek van egy fejlesztési útvonala, amit aztán a konzol chipek hermetiksan elzárt fejlesztői gárdája vagy felhasznál, vagy nem.

    Most meg:
    "Az RDNA viszont elég nagy hatékonysággal megeszi a nem optimalizált kódot is, a korábbi dizájnokhoz viszonyítva jóval jobb eredményt tud bennük elérni. Ez egyébként valószínűleg a Microsoft és a Sony kritikus igénye volt a konzolokhoz"
    A Májkroszoft és a szoni igénye volt?? Hát azok meg mit pofáznak bele, hogy milyen lesz a navi, amikor te megmondtad, hogy hermetikusan el vannak zárva és az új konzolchipeknek semmi köze a navihoz.
    (Jaj, tudom, most azzal fogod kivágni magad, hogy hát a konzol chipek az RDNA mikroarchitektúrára épülnek a navi meg annak egy implementációs családja és hát akkor ha kicsit játszunk a szavakkal, és hülyének nézzük a másikat, akkor mégiscsak igazad volt)

    De végülis akkor mégiscsak egyről beszélünk:
    Szó sincs arról, hogy itt a gyártási költségek lennének nagyságrendileg magasabbak, meg drága a 7nm-en való gyártás, hanem csupán arról, hogy a kártya teljes árához képest szerény, de persze a korábbiakhoz képest valamivel magasabb gyártási költségeken felül még egy meglehetősen nagy marzsot szeretnének zsebre tenni - mondjuk legalább a kártyát mindenképpen néhány hónappal a megjelenést követő megvásárlóktól.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #41878 üzenetére

    100milliós eladás - világos, hogy ezen a volumenen egy félmilliárd dolláros fejlesztés költségéből csupán $5 jut egy eladott lapkából.
    Tehát ott van a volumen az amdnél is. Az már más kérdés, hogy vajon a semicustom minden eladott konzol lapka után a felhasznált RTG IP-k után "fizet-e" a másik divíziónak ami az RTG-ben az alapul szolgáló IP-k fejlesztési költségeit fedezné, vagy ingyen megkapja és az RTG-nek a saját fejlesztéseit a belső IP továbbadás ellenértéke nélkül, a saját eladásaiból kell fedeznie. Értelemszerűen akkor bajban lehetnek, hiszen aligha számíthatnak 1-2 millió darabnál nagyobb eladási volumenre ilyen kártyákból.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #41894 üzenetére

    A tények nem téged igazolnak

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #41902 üzenetére

    Hogy a gyártási költségek állítólagos emelkedése az azzal arányosan növekvő árakat igazolja, vagy másképp megfogalmazva, hogy az áremelkedést a gyártási kölségek emelkedése minden kétséget kizáróan indokolja.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Kiszivárgott Raja Koduri Lisa Su beszéde. Emiatt kellett Rajának távoznia:

    "Nincsen sok választás. Azért nincs, mert elkúrtuk. Nem kicsit, nagyon. (...) Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó 3-4 évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz. Annyival vagyunk túl az ország GCN lehetőségein, hogy azt el sem tudtuk korábban képzelni. (...) És közben egyébként nem csináltunk semmit négy évig. Semmit! Nem tudtok mondani, az elmúlt négy évből olyan jelentős kormányzati intézkedést architekturális változtatást, amelyre büszkék lehetünk azon túl, hogy a szarból visszahoztuk a kormányzást a piaci részesedést a végén. Ha el kell számolni az országnak vásárlóknak, hogy mit csináltunk négy év alatt, akkor mit mondunk?"

    "Természetesen a dolog az nem szépen, nyugodtan, aprólékosan fölépíthető. Őrült lóhalálában készül (az áremelés - a szerk.), mert egy darabig nem csinálhattuk, nehogy kiderüljön, most meg már olyan rohadtul kell csinálnunk, hogy belegebedünk. Aztán lassan felbukunk, mert nem bírjuk jobban a tempót a vásárlóink nem lesznek hajlandó ennyit fizetni. Ez a helyzet."

    "Lehet még itt egy darabig teszetoszáskodni, de nem sokat. Gyorsan eljött az igazság pillanata. Az isteni gondviselés, a világgazdaság pénzbősége az nvidia mohósága és a segghülye fogyasztók, meg trükkök százai - amiről nyilvánvalóan nekem nem kell tudni - segítette, hogy ezt túléljük. Nincsen tovább. Nincsen!"

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #41904 üzenetére

    REvenue: bevétel
    Gross profit: revenue - cost of goods sold
    Net profit: Total Revenue -Total Expenses

    Az világos, hogy az nvidia bevételei az elmúlt években szárnyaltak, ezt mindenki tudja.

    Ha igaz lenne, amit Te állítasz, hogy gyártási költség indukált az áremelkedés, akkor valójában a gross profitnak nem szabadott volna változnia. Ekkor van az, hogy hát drágábban tudom előállítani a terméket, és a drágább előállítási költséget áthárítom a fogyasztóimra.
    Csakhogy ehhez képest $2-3mrd-ról 2016-tól az első "túlárazott" kártyák megjelenésétől meredeken emelkedik $7mrd-ig.

    A gyártási költségei a 2016-ot megelőző $2-ról kb $4-ra emelkedett. Ehhez képest a bevételei $4-5mrd-ról $11-12mrd-ra emelkedtek.
    Az úgynevezett gross profit (tehát a gyártási költségek levonása után megmaradó bevétel) ennek következtében $2-3mrd-ról 6-7md-ra nőtt

    A gross margin (gross profit / revenue) 50%-ról 62%-ra emelkedett, ami egyértelműen azt mutatja, hogy a bevételek a gyártási költségektől magasabb mértékben nőttek.

    Ha az nvidia költségekkel arányosan növelte volna az árait (bevételeit), akkor a bevételeinek kb 20%-ról kellett volna lemondania (pl: $5mrd-os gyártási költségek mellett $11-12mrd helyett $10mrd bevétel) Ez mondjuk máris 20%-os árcsökkentést jelenthet.

    Tegyük hozzá, nem tiszta, hogy itt az nvidia bevételei alatt a kártyák árát, vagy a lapkák eladási árát kell érteni. De eddig mindenütt úgy láttam kalkulációt, ami a tervezőcég marginját a kártya eladási árából származtatta, nem pedig a lapkáéból.
    Ezzel most csak arra akarok utalni, hogy ha most visszautalnál arra, hogy hát én mondtam, hogy egy 12nm-es lapka kb $50-60 és ha arra rászámítjuk az 60% margó helyett az 50%-ot, akkor $100 helyett $90-be kerülne a lapka, és pont $10-al kerülne kevesebbe egy kártya, ami szóra se érdemes, akkor megkérdezem, hogy ha az nvidia $90-100%-át kapja egy kártya árából, és tudjuk, hogy kártyától függően $100-150-200-nél nem kerül többe a ram, a pcb, a hűtés se akkor ki a fene nyeli le maradékot a $500-700-os eladási árból?

    A kérdés tehát az, hogy vajon a gross margin emelkedése esetleg indokolható-e a tervezési költségek emelkedésével?

    Ezt meg a net income mutatja meg, ami ugyenezen időszakra nézve a $0.5mrd-ról $4mrd-os magasságba ugrott fel.
    Ez azt jelenti, hogy évente $2-3mrd rántott ki úgy a vásárlók zsebéből, hogy azt valójában még az indirekt tervezési költségek sem indokolták.
    A net margin 10%-ról 40%-ra emelkedett, ami azt jelenti, hogy a bevételből 10% helyett immáron 40% realizálódik profitként.

    Én értem, hogy mint profitoritentált cég, egy befektető, részvényes szemében épp ettől lesz jó, sikeres, ügyes, stb. Ezzel nincs baj.
    És nem is állítom, hogy ne lett volna valamekkora áremelkedés indokolt, de azt gondolom, hogy a jelenlegi eladási árakból 20-25%-ot nem költség indokol, hanem a monopol jellegű piaci helyzet, a konkurencia hiánya, vagy a tényleges versenyzési akarat hiánya engedi meg a cég számára - a fogyasztók kárára.

    extraprofit
    "És hogy mi ezzel a baj? Alapvetően az, hogy a gazdasági profit egy részét a fogyasztók (a fogyasztói többlet) rovására érik el a vállalatok. A nem tökéletes verseny (kivéve a monopolisztikus versenyt) többnyire magasabb árat és alacsonyabb termelési mennyiséget eredményez - úgy mondjuk, hogy jóléti veszteséget okoz."

    Ennek most az AMD nem versenyt állított, hanem lekövette az a magasabb gazdasági profitot eredményező árazást. Nem tudom, hogy ez kartellezésnek minősül-e füstös szobában való egymásrakacsintás nélkül, különösebben nem is érdekel.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #41925 üzenetére

    A lapkák ára, vagy fogalmazzunk.úgy, hogy egy eladott lapkára eső gyártási költség időben nem állandó.
    Egy új process node bevezetésekor nem csak a wafer megmunkálásáért kérhet el a gyártó sokat - befektetései mgyors megtérülésének reményében, valamint a nagy érdeklődés miatt kialakuló verseny miatt -, hanem a hibasűrűség is magas lehet.

    Ahogy telik az idő, a kereslet miatti árversengés csökken, csökken a wafer megmunkálási költsége és a hibasűrűség is csökken, vagyis nő a hibátlan, de legalábbis felhasználható lapkák száma.

    Biztos lehetsz benne, hogy ma a 12nm (ami nem egy új csupán egy finomhangolt 16nm-es node)-en gyártott 500mm2-es lapka lényegesen kevesebbe kerül, mint a 16nm tömeggyártásának hajnalán.

    Furcsa arányszámok kitalálása helyett én praktikusabbnak lánám a kalkulátort használni.

    Három adatot kell megadni:
    Lapkaméret, hibasűrűség => ebből kiadja, hogy hány jó és hibát tartalmazó lapka jön ki.
    Majd a nagyjából tudható wafer árakat elosztod a felhasználható lapkák számával.

    A hibasűrűségre is, valamint a wafer árakra is megjelenik időnként valami info.
    A samsung 2016-ban így kérkedett:
    "At 14nm, Samsung seems to be doing well here as their fabs in Korea and Texas are running full time, with over 0.5M wafers shipped and defect density below 0.2 defects/cm^2 in production"
    Azóta ezek az értékek biztos javultak.

    Itt vannak wafer árak biztos nem tűpontos, de nagyságrendi különbség nem lehet.
    Én ma amúgy $4500-at olvastam egy fórumban.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Ez különös. Megjelenik egy cégnek egy vadiúj terméke, amire nagyon büszkének kellene lennie és orbaszájba kéne reklámozni. Sok cég persze elkövetheti azt a hibát, hogy nem reklámoz, nem büszke, merthát nem valami világmegváltót alkotott, lapozzunk.
    De különös, hogy ugyanez a cég egy kifutó.termékére büszke és azt reklámozza

    "Különös" - persze sejtjük, hogy a készletek kiszórása lehet a cél.

    A kommenteket érdemes olvasgatni...

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz schawo #41949 üzenetére

    A realizmus jogos.
    De nem azt mondta abu, hogy az rdna másként működik, mint a gcn? Vagyis amitől a wwz amds cím volt eddig az nem érvényesül az RDNA-ra?
    Illetve hogy az rdna jól megesz nem rá optimalizált kódot is, amiből meg annak kéne következnie, hogy más, nem amds, vagy épp kifejezetten navidiás játékokban sem kéne ennél rosszabbnak lennie.
    Há'nem?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz schawo #41953 üzenetére

    Hát végső soron ez mégiscsak DirectX11, amiben az nvidia drivere erősebb.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz schawo #41956 üzenetére

    Furcsa, direkt rá is kerestem arra, amit mondtál, hogy még a vega56 is elveri és olyan videókat dobott, ahol vega 64-gyel hasonlítják és DX11-ben max pár százalékkal előzi.

    Mint láthatod, nem követem annyira az egyes játékok benchmarkjait - nem ez volt az a játék, ahol az első mérések után kijött egy nvidia driver update, ami helyretette a dolgokat?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #41989 üzenetére

    Ezek mindig olyan Érdekes, izgalmas kérdések. Nem pusztán a "mi lett volna, ha... " miatt, hanem hogy mi kéne ma?

    Valóban technológiai fölényben volt az ati/amd, hasonlóban, ahogy ma az nvidia. De az nvidia mégis mindig valamilyen szempontból élre tudott kerülni és tudta úgy forgatni az "autós" kártyákat, hogy a neki kedvező szempont kerüljön a figyelem középpontjába. Tehát hiába volt baromi olcsó és energiahatékony a 48X0, a leggyorsabb kártya (kábé +10%) kétszer akkora lapkával és kétszer akkora fogyasztással az nvidiáé volt. És akkor persze az volt a fő szempont, hogy Ki a fenét érdekel a fogyasztás, nem verjük a nyálunkat se az emergiahatékonyságra, se a tranzisztorhatékonyságra, se a költaéghatékonyságra, csakis kizárólag a maximum performance a lényeg.
    Ezt azóta is megtartotta az nvidia és ellenpélda nélkül a a királytermék nagyonis a piaci siker/dominancia egyik zálogának tűnik

    Ugyanakkor el tudod képzelni, hogy ha holnap kijönne egy 500mm-es monstrum 350W fogyasztással, Ami veri a 2080Ti-t, annál esetleg ugye még drágább is, akkor az valóban fordítana a piaci erőviszonyokon? (Valószínűleg nagyobb várakozás övezné az nvidia 7nm-es megoldását,.mint Krisztus második eljövetelét) Vagy inkább úgy kérdezem : vajon mennyi időnek kéne így eltelnie, hogy az hasznot hajtson az amdnek - brandértéket - az alacsonyabb árszegmensekben is?

    Egyébként a viccet félretéve egy másfélszer akkora (380mm) lapkával az 5700 órajeleivel kb másfélszer akkora fogyasztással (275W) nagyjából elérhető lenne a 2080Ti.
    2× akkora lapkával (hbm-mel) 300W-ból pedig le is hagyható.
    Csak hát az a nem mindegy, hogy mikor.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Carlos Padre #41992 üzenetére

    Szaréhugyé nem kell adni.
    De két oka is van, amiért egy piaci kihívónak olcsóbban kell adnia a termékeit:
    - ha a piaci kihívó egy terméket a piacvezető után léptet be a piacra, akkor ott muszáj árkedvezményt adnia a piacvezetőhöz képest, hiszen a piacvezető terméke adott áron már egy ideje jelen van a piacon. Aki addig azon az áron nem vette meg azt, a piaci kihívó őket tudja megszólítani értelemszerűen alacsonyabb áron.
    - a piacvezetőnek erősebb a brand-értéke. Jellemzően azért piacvezető. A fogyasztóknak van brand-elkötelezettsége. Ez azért a legtöbb esetben nem valamiféle emocionális kötődés, hanem csupán arról van szó a fogyasztók egy jelentékeny része nem objektív adatok alapján tájékozódik, hanem a minőséget igyekszik beazonosítani márkákkal.
    Ebből a szempontból a fogyasztók nagyjából három részre oszthatók:
    1) az objektív adatok, mérések alapján tájékozódók (ők egy kisebbség)
    2) a piaci érték, brandérték, marketing alapján tájékozódok (ők a többség)
    3) brandhez érzelmileg kötődők, fanok (ők is kisebbség)
    Az 1)-ba tartozókat értelemszerűen meggyőzhetik az eredmények. A 3.)-ba tartozókat meg kábé semmi. A 2.) csoportba tartozóknak viszont... nem nevezném brand-kötődésnek, de a brandhez a minőséget, megbízhatóságot kötő elgondolást kellhet árkedvezménnyel legyőzni.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Tyrel #42007 üzenetére

    Mi akartuk, hogy ne legyen leak, ne lehessen már fél évre előre tudni és ne legyen hype. Hogy legyen meglepetés - és ne csalódás - a bejelentéskor, legyen feszesebb a hírzárlat, hogy ne játsszon az AMD teljesen nyitott lapokkal.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #82819712 #42021 üzenetére

    Ugye nem azt akarod mondani, hogy jövőre annyiba fog kerülni 8 zen2mag alaplappal, 10-20GB rammal, és iszonyú gyors háttértárral, közel 2080 gpu sebességével, mint ma egy 2080 gpu?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Ismeretlen játék:
    5700xt. 67
    2060S: 59
    (Via)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Mesa driver PR

    (from si_shader.h)
    * API shaders VS | TCS | TES | GS |pass| PS
    * are compiled as: | | | |thru|
    * | | | | |
    * Only VS & PS: VS | | | | | PS
    * GFX6 - with GS: ES | | | GS | VS | PS
    * - with tess: LS | HS | VS | | | PS
    * - with both: LS | HS | ES | GS | VS | PS
    * GFX9 - with GS: -> | | | GS | VS | PS
    * - with tess: -> | HS | VS | | | PS
    * - with both: -> | HS | -> | GS | VS | PS
    * | | | | |
    * NGG - VS & PS: GS | | | | | PS
    * (GFX10+) - with GS: -> | | | GS | | PS
    * - with tess: -> | HS | GS | | | PS
    * - with both: -> | HS | -> | GS | | PS
    *
    * -> = merged with the next stage

    NAVI_CHIPXX

    case CHIP_NAVI10:
    return "gfx1010";
    case CHIP_NAVI12:
    return "gfx1011";
    case CHIP_NAVI14:
    return "gfx1012";

    TÉnyleg lesz Navi10, Navi12 és Navi14

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Televan74 #42134 üzenetére

    A Navi10-ről az első LLVM módosítások áprilisban jelentek meg. 7/7 érkezik a termék.
    Navi12, Navi14-ről júniusban kezdtek el az LLVM módosítások szivárogni. Én szeptember-október magasságára tippelnék.

    Azt persze még nem tudjuk, hogy a Navi12 és Navi14 vajon nagyobbak-e, mint a Navi10, vagy kisebbek, vagy is-is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #42166 üzenetére

    Manapság minden tech youtuber elmondja, hogy a youtube hirdetésekből származó jövedelem csökken. Hogy ez mennyire igaz, vagy nem, azt nem tudom, de mindegyik erre hivatkozva kéri a követőit, hogy támogassa a patreonon. Ezért cserébe prémium kontentet biztosítanak a discord csatornán. Ez nem tudom mi, mert még nem vettem a fáradtságot, hogy megnézzem. De eddig úgy tűnt, bizonyos tartalmak csak ott jelennek meg, meg lehet témát felvetni, beszélgetni - kinél Mit.

    A lényeg, hogy a youtube video biztos hozhat pémzt, bár nekem itt még egyetlen hirdetést sem dobott fel. Ha kivétel is vagyok, szerintem ezek az emberek nem a youtube hirdetésekből élnek, hanem a patreon támogatókból. Azért ha van már 2000-3000 olyan követően, akik havi $1-t, vagy párszáz, akik $5-10-t hajlandóak áldozni, az már szép summa.

    Nem tudom, hogy ugyanezt meg Lehetne-e csinálni szöveges cikkekkel. A videonak valószínűleg nagyobb bevonzó képessége van. Valószínűleg ugyanezért terjedt el a rádió és különösen a tévé az újság helyett.

    Ez a kontent ráadásul magyságrendekkel igényesebben van összerakva, mint azok, amelyekben csak belepofáznak a kamerába.
    De mindenesetre értelek, vannak emberek, akik könyv formájában olvassák a filmeket is, mert átélhetőbb. De sajnos, vagy nem sajnos az audiovizuális információközvetítés világában élünk. Egy gyerek ma inkább megnez egy két órás filmet és utána egy hétig meghal az unalomtól, mint hogy egy hétig olvasson.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz smc #42167 üzenetére

    Azt mondja, hogy
    - ő $379 árat mondott, de nem úgy, hogy az a vágott lapka.
    - de valójában az amdt nem érdekli. Neki mindegy, hogy ha és amennyiben az nvidia drága, akkor ugyanúgy drága pc gput veszel tőlük, vagy ha ez neked drága, akkor AMD hajtott konzolt veszel, vagy AMD hajtott cloud gamingre fizetsz elő. (Ez egyébként szerintem nem teljesen igaz, mert minél kevésbé végtermék gyártó egy cég annál.vékonyabbak a marzsok)
    - ennélfogva valójában az nvidia van lépéskényszerben árazás tekintetében, de legalábbis az AMD-nek ez is kényelmes pozíció. (Ezzel meg azért nem értek teljesen egyet, mert bár a Navit designt nagyrészt kifizette a ms és Sony, a konkrét lapkák tervezésének, tapeoutjának és gyártásának és termékként való elindításának, szoftvertámogatásának is azért biztos van százmilliós költsége. Tehát azért nem tökéletesen mindegy, hogy elkelnek-e a navik, de az tény, hogy ha nem adja el őket bármi áron, abba nem rokkan bele )

    - röviden elmondja, milyen lépésekben történik a grafika.
    - állítása szerint a gcnben a tesszeláció azért volt gyenge, mert kevés volt a puffer/regiszter és az eredményeket kénytelen volt a lassú és energiaigényes memóriába írni
    - ezen az rdna új cache hierarciája segít
    - a Turing és az rdna egymáshoz közelítő architektúrák
    - akkor viszont az mvidia bajban van, mert a fejlesztők valójában a gcnre optimalizáltak eddig is,.mert azt ismerik. Az egy tévedés, hogy a játékokat nvidiára optümalizálják,.kivéve persze a szponzortáltakat.
    - a valóság az, hogy a fejlesztők nem tudják és ráhatásuk sincs, hogy működik az nvidia vga. A zártság oka pedig az, hogy az nvidia eddig is olyan techmikákat alkalmazott, driverből vagy hardverből, amelyek alig észrevehető módon és mértékben rontottak a minőségen. A.gcn akkor és ott is dolgozott, ahol az nvidia kártya már legyintett a részletekre. Emiatt hatékonyabb volt az nvidia

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Szerintetek ezt is gaussian blur 4x effecttel csinálták, a jobboldali képből a balt?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #82819712 #42222 üzenetére

    Hogyhogy nem a Sony vagy a ms tulajdonolja?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Televan74 #42255 üzenetére

    Valójában árcsökkentéssel.reagált, csak arcvesztés nélkül.
    Az árgrafikonból kiderül,.hogy a 2060S, és 2070S becsücsült a kerek árakba úgy, hogy jobb, mint a versenytársa. De a lényeg, hogy mi a 2070S? Lényegében egy 2080. Ugyanaz a teljesítmény, ugyanabból.a lapkából, csak csak Kicsit másként vágva. A 2080 valószínűleg eol lesz.
    Mi a 2060S? Lényegében ugyanaz, mint a 2070, ugyanaz a teljesítmény, ugyanaz a lapka, Kicsit másként vágva. A 2070 eol

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #42258 üzenetére

    De még ezzel együtt is túl drága, ahogy a Navi is.
    (Sose higgyetek annak, aki azt állítja egy profitban és margóban vastagodó cég árazásáról, hogy az csupán a költségeket fedezendő magas/emelkedik. Az ilyen embert vagy megfizetik ezért, vagy a saját túlköltekezését racionalizálja, vagy ostoba)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #42262 üzenetére

    Persze, profitorientált, kapitalista cégek, szívük joga olyan magas árakkal és margókkal dolgozni, Amivel csak akarnak.

    De nem muszáj ezt benyelni
    A vásárlónak, aki jellemzően árérték-orientált (csak persze ez nem mindig tudatos és nem minden embernél képeződik le objektív fps/$ képlettel), jogában áll egy terméket nem megvásárolni.

    A piaci törvények alapján a csökkenő kereslet ármérséklésre ösztönözheti a cégeket. Ez persze csökkenő margókkal járhat, de hát egy cég, amelynek a nettó margói épp az elmúlt években emelkedtek, ne panaszkodjon.

    Igazából ha valaki tényleg felelőssé tehető, az a tech press. Ha nembaz ömlene a fogyasztókra, hogy hát ez milyen remek ajánlat, végre egy kis előrelépés és egyébként meg a konkurens kínálathoz képest meg aztán huhúúú, hanem objektíve, vagy a múlthoz hasonlítva értékelné, akkor le Lehetne írni, hogy drága, alig van értékbeli előrelépés.
    A tech pressnek nem kötelessége megmagyarázni az áremelkedést, sőt nagyonis, hogy kritizálnia kéne és a cégeknek (akiknek törtémetesen nő a nettó profitjuk és a margójuk) kéne. Ahelyett, hogy az újságírók segítenének a fogyasztóknak a piacú helyzet értékelésében és feohívnák a figyelmüket a túlárazásra, ehelyett lelkes firkászok elmagyarázzák a népnek, hogy miért elkerülhetetlen, indokolt, szükségszerű és jogos a növekvő profitabilitással és magasabb nettó margóval dolgozó cégek portékájának árainak emelkedése. Ezt lakájmédiának hívják. (Ez igaz lehet ugyanezt az agendát toló twitterezőkre, youtuberekre, vagy fórumozókra is, akikről pont nem tudjuk, vajon fizetett marketing-szakemberek, ún influencerek-e)

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Tyrel #42283 üzenetére

    Számíthatsz rá, hogy az amperral 15% előrelépést kapsz azonos áron. Mondjuk 20%-kal kisebb fogyasztással.
    Persze az abszolút top teljjesítmény nőni fog majd 30-40%-kal és lesz mondjuk $1600.
    Merthát az új nodeon gyártani a mature, alacsony hibaaránnyal és mára már olcsó waferárú 12nm-hez képest a 7nm drága ám! Mégha a 500-600-800mm2-es lapkákhoz képest a feleekkora is.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #42292 üzenetére

    Volt egy táblázat, amit linkeltem, hogy mi a névleges sűrűsége a 14/16nm-nek, a 10-nek.és a 7-nek. A táblázat alapján kb 3x-os a tarnzisztorsűrűsége a 7nm-nek a 16-hoz képest. (~30MTR/mm2 vs ~90MTR/mm2 És ezt a huawei és az Apple soc-jai hozzák is. Az AMD pedig a korábbi 25MTR/mm2-ről (14nm) csupán 41Mtr/mm2-re ugrott. Abu szerint ez azért van, mert a tsmc egy oscillátoron adja meg ezt a névleges sűrűséget, egy gpuban meg nagyon sok a rosszul skálázódó rész. Tény, hogy egyre nagyobbak a lapkából a memvezérlők.

    Ezzel együtt az AMD saját maga adta meg,.hogy egy 251nn2-es lapka esetén a cost/mm2 kb 2x a 14nm-hez képest.

    A 14LPP a GF-nél biztosan szuperolcsó ma már.
    Egyesek.tudni.vélik, hogy
    - a tsmc 7nm közel olyan jó hibaaránnyal rendelkezik már, mint a 16nm
    - utóbbi $5000, előbbi $10000 lehet (wafer megmunkálási ár)

    Szóval ha igaznak feltételezzük, hogy 2x drágább lehet a Navi lapka, mint a polaris ma, és
    ha feltételezzük, hogy a GDDR6 is pont kétszer drágább, mint a GDDR5, akkor minden más költség és árrés százalékos szorzóként való figyelembevétele esetén esetleg jogos lenne a polaris mai áralhoz képest számolt 2x-es ár.
    5700: $280-300
    5700Xt: $350-400

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák