Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sutyi^

    senior tag

    válasz salaud #8383 üzenetére

    AMI BIOS gond, nem a GB a ludas. Hogy mi okozza azt még kutatják...

    -Pedig nem is én utállak téged, te utálod saját magad! - ...és mégis egész nap együtt kell lennem saját magammal.

  • Timer

    veterán

    válasz salaud #8383 üzenetére

    De MSI-t se vegyél, ugyanis a PC MATE jelen állapotában egy jó nagy rakás szar. Szépíthetném, de minek. Leírom a ma reggeli kalandomat.

    Mivel olvastam itt valamikor, hogy érdemes kikapcsolni az XFR-t, mert azért a száz megahertzért feleslegesen rángatja a processzor feszültségét, gondoltam, meg is teszem, plusz, ha már ott járok, akkor fixálom az órajelet 3600-ra BIOS-ban. Utóbbival kezdtem, aminek egy szép nagy semmi lett a vége, nem bootolt a gép. CLR CMOS, kezdjük újra. Órajel fixálva 3600-ra (XFR-hez még nem is nyúltam), voltage auto-n, cool&quiet ezúttal kézzel NEM visszakapcsolva (mert alapból disabled-re rakja, és az előbbi próbánál aktiváltam, a szintén itt tanácsoltak alapján). Gép bootol. Kiváló. Reboot, nézem, az órajel 3,6, de a vcore továbbra is ugrál a RM alatt. Mondom, akkor kikapcsolom az XFR-t, de auto-ra rakom az órajelet. Megtettem, boot, minden f@sza. Leállítom, cold start, nem indul, hanem háromszor újraindulva betölti az alap beállításokat. De úgy, hogy egyrészét megjegyzi, másrészét nem a beállításoknak. Ezzel nem lett volna baj, azzal viszont igen, hogy a hűtés beállításainál azt megjegyezte a rohadt, hogy DC alapon hajtsa a vízpumpát, de azt már nem, hogy nulla celsiustól adjon neki 7 voltot, mert az alatt nem indul el a pumpa, és nem lesz fordulat. Mindennek következtében 70 foknál (BIOS érték) kaptam észbe, hogy nem megy a pumpa. Bambulok még fél percet, és elfüstöl az egész... Megnéztem, 90 foknál kezdett volna neki 7 voltot adni, addig semmit, tehát 90 fokig 0 RPM-en megy ezzel a beállítással a pumpa. NORMÁLIS??? PWM-en persze nullától hajtja, mint a bolond, és amikor átraktam DC-re, így állítottam be én is, csak visszavettem a fordulatot és ezzel együtt a feszültséget 8V-ra, hogy biztosan induljon a pumpa. Miután kikáromkodtam magam, és vagy még hatszor eljátszottam a beállításokkal, hogy rájöjjek végre, miért van az, hogy restartból mennek ugyanazok a beállítások, cold startból viszont nem, és visszaállítja magát "félig" alapra a deszka (plusz eldob 1-2 USB portot, hogy azzal is csak szopjál), rájöttem, hogy az az XMP profil nem tetszik neki, amit eddig 1 hétig gond nélkül használt. Tehát, ha kikapcsolod az XFR-t, az órajelet auton hagyod, akkor az XMP profilt is jobb, ha elfelejted, mert nem fog menni a géped. Kézzel beállítva neki a 2933 MHz-et, már megy minden, leállítva, újraindítva, ahogy akarod. A rendszer indulás viszont még lassabban megy, a power gomb lenyomásától nagyjából nyolc másodpercig a monitor sem kapcosl, majd ezután jelenik meg a boot képernyő,m és még ezután indul az OS.

    Hogy egy kis pozitívumot is írjak: az XFR kikapcsolásával végre megszűntaz a szánalmas jelenség, hogy idle állapotban 10-12 fokot nő a CPU hőmérséklete 1 másodpercen belül, mert 1,2-1,5 között mindenhol van a vcore, csak stabilan ott nem, ahol kellene. Ennek megfelelően a terhelés alatti hőmérséklet is csökkent valamelyest, bár ez nem releváns, azt vettem észre, hogy terhelés alatt beáll a vcore (részterhelés és full alatt is) egy adott szintre, így a melegedés is teljesen lineáris. Egedül idle-ben játszotta ezt a f@szságot, de most 33-35 fok körül van, nem ugrál, nem szenved.

    Az olyan finomságokról ne is beszéljünk, hogy C&C ide, vagy oda, ezt a processzort én még nem láttam alapbeállításokon 3,2 GHz alatt járni. Ez mi már? Az 500 Mhz mínusz a nagy energiatakarékosság? Ne szórakozzunk már, 2 GHz-re minimum vissza kellene süllyednie, de a konkurenciánál simán lehet látni 1,5 GHz környékén is i7-et idle-ben. Ez is csak azt bizonyítja, hogy a jelnlegi BIOS igazából legjobb esetben is béta ezeken a lapokon, ami egyes területeken talán inkább még alpha szinten mozog.

    Összegezzünk. Gondolkodok a vásárlástól történő elálláson, mert ez így egy rakás szar. Mind a platform, mind a BIOS, minden. Ne szórakozzunk már, hogy ilyenekkel kelljen taknyolni 2017-ben, miközben a konkurenciánál összedugod és megy, a belépőszinten is. Ez egyszerűen elfogadhatatlan. Az utolsó BIOS frissítés két hónapos erre a lapra. Hánynom kell már ettől az egésztől, még egyszer felbasz, megy vissza a francba, dobok még egy húszast a 7700K-ra, és röhögve gondolok vissza az AMD-re, MSI-re, bánja a tököm, ki a hibás a kialakult helyzetért.

    A véleményemet lehet kritizálni, de amit leírtam, és az, amit az elmúlt másfél hétben szintén leírtam, mind-mind tény. Nem vagyok gyártó fan, de azért nézzünk már körbe egy kicsit, és ismerjük el: a jelenlegi BIOS változatok brandtől függetlenül pocsék retkek. Legalábbis, nem emlékszem, hogy lett volna itt olyan márka, amivel ne cumizott volna valaki. AMD-t jelenleg az vegyen, aki szereti a kalandot, mert ez így minden, csak nem megbízható munkagép.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák